Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Problémy s pointací

#31

Příspěvek od pepe30 »

Rad by so sa s Vami tiez poradil.Mam problem s upointovanim Newtona 200/1000.Vec sa ma tak:vymenil som okularovy vytah za vytah s jemnym ostrenim mal som problem ho spravne osadit ,ale nakoniec som to spravil.Vcera som ho testoval a hviezdy mi takmer na cca 20tich snimkoch riadne utiekli boli ponatahovane i napriek tomu ze PHD pointovalo.Ale asi 5-6 snimkou vyslo obstojne(5min.expozicie) .Zbytok som zmazal.Ked pointovalo zeleny kriz sa ani nepohol,ale zamerny stvorcek obcas akokeby hladal hviezdu-zachvel sa(chvilu potom ako motorceky zopli ale nebolo to pravidelne).Mam podozrenie ci som nepretazil montaz mam HEQ5pro fotil som newtonom200/100+pointacia SW80/400 umiestnene vedla seba, s protizavazim cca 12,5kg. Skontroloval som i vsetky aretacie a pevnost .Najviac mi je zahadou ze zopar snimkou upointovalo a vecinu nie.
Prikladam foto M57 hviezdy su mierne natiahnute,ostatne snimky co som vymazal boli  o dost viac ponatahovane.
http://www.uloz.to/5348568/pointacia.cr2
Budem rad ak sa k tomu dako vyjadrite.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#32

Příspěvek od Konihlav »

Mam problem s upointovanim Newtona 200/1000z meho pohledu upointovat takovou "kravu" NELZE (proste neni mozne), leda by to bylo umistene v kopuli na nejake velmi kvalitni (drahe) super presne montazi a melo to extra vyztuzeny tubus + okularovy vytah (s treba motorovym ostrenim)...

ad pointace:
pri mem poslednim foceni ted o vikendu ze SO na NE jsem mel sileny problem upointovat ohnisko 263mm :'( a za 6 hodin (od 22 do 04) co jsem kolem toho skakal a zkousel vse mozne jsem na pricinu neprisel... to je co? kdo by to byl rekl, ze po 2 letech foceni DSO se mi stane tohle a to s montazi vyssi (stredni) tridy. 3x jsem ustavoval (pro jistotu), 3x ladil kompozici, zkousel ruzne pozice pozicioneru, protoze hvezdy jsem mel ujete ve smeru a pointacni hvezda mela tez tvar kdyz jsem pointoval achromatem s krivym polem. Jenze i kdyz jsem pozicioner vyndal a hvezda mela kulatoucky tvar (graf pointace byl naprosto OK) tak stale stejny ujeti ve smeru o pixel, dva. Kdyz jsem pozicioner nastavil do protilehle pozice, aby pointacni hvezda mela tvar (protazeni) / tak opet stejny vysledek.
Z toho napriklad plyne, ze tvar pointacni hvezdy je pro kvalitu pointace irrelevantni (coz jsem se ostatne nekde docetl, ale je treba veci proverovat).

tipy pro priste a blbce jako jsem ja:
- zkusit pointovanou expozici treba 30 ci 60 vterin (misto 600) a porovnat jak se lisi (pokud by se nelisila, je chyba v dalekohledu, krivosti neceho v sestave, pokud by se lisila, je chyba v pointaci)

ma nekdo dalsi tip co zkusit, kdyz ma problem s pointaci??? neco exaktniho.

K ranu jsem zkusil redukovat ohnisko 700mm na 395mm, ale pro test pointace uz bylo moc svetlo a hvezdy fuc...

Jinak vse bylo spojene 100% fest, takze vzajemny pohyb SBS (side by side) spojene sestavy bych vyloucil.

Zajimave tez je, ze den predtim (Ha fotka srdce viz vlakno ci astrofotky) jsem mel vse temer OK, jen levy horni roh byl mirne ujety (ostatni rohy mely kulatoucke hvezdicky) a tedka bylo vse komplet mirne jete :'(
Castecne tomuto problemu prisuzuji, ze jsem se presunul s pointaci z 500mm na 700mm (a koukam to nebyla spravna volba) a to, ze objekt byl z pocatku 30 stupnu nad obzorem (jenze vysledky i k ranu byly stejne, byt graf pointace mnohem hladsi)...

proste pointace je veda sama o sobe a kazdy den to muze byt jinak (nastaveni).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#33

Příspěvek od Konihlav »

co jsem jeste zkousel a tez nemelo zadny vliv na vysledek:
- pointovat na hvezdu uprostred foceneho pole
- pointovat na hvezdu zcela mimo focene pole (ale zas uprostred/na ose pointeru, tj. mela kulaty tvar a ne krivy patvar)

tudiz je mi to opravdu zahadou. Priste zkusim kratsi pointer ci vyuzit Borga 77EDII k tomuto ucelu (mam ho ale ted rozebraneho na soucastky...)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#34

Příspěvek od Karell »

Pavle, s tvým názorem z předešlého příspěvku nesouhlasím, asi víš proč...:-) ( Pro Pepe30- já pointuji větší ohnisko, i když na NEQ6, ale HEQ5 by si s 200/1000 měla poradit.). A Pavle, v tvém případě mě napadá, jestli jsi během pointování na NB, kterým jsi pointoval, něco nedělal, něco jiného, třeba zpracování...můj starý NB s 1,6 GHz a 2GB ramky zvládá s PHD guidingem pouze tu pointaci a expozice Maximem, víc už ne. Pokud ho např. bezdrátově připojím na net, pointace jde do háje....
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#35

Příspěvek od Konihlav »

Karell: zajimavy tip, diky, treba nekomu pomuze. Ja ovsem na laptopu nic nedelal, hraju si s daty az druhy den...
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Problémy s pointací

#36

Příspěvek od Prazan »

Já pointuju v PHD na Asusu EEE 900A (1,6 GHz, 1 GB RAM, Windows XP), běží mi k tomu poměrně dost aplikací jako DeepSky Stacker Live (při snímání rovnou registruje a skládá expozice!), soft pro záznam teploty, Cartes du Ciel s EQmodem, DSLR Shutter, DSLR Remote Pro a kamerka QHY5. Jasně ... nic svižného mně při práci s programy nečeká, ale že bych se dostal do potíží s PHD guidingem? To vůbec. Maximálně si na zobrazení jeho dialogu chvíli počkám. Ledaže bych potíže s pointací měl a díky krátkému ohnisku se neprojevovaly nijak zásadně ... no, můžeme to někdy Karle otestovat, až se zase uvidíme.

edit: Napadá mně, že nejsnáz by se potíže s pointací měly dát vyčíst z logu PHD. Příště si to logování už zapnu :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#37

Příspěvek od Karell »

Petře ano, kratší ohnisko (u mě to bylo 210 mm) nepředstavovalo žádný problém, dokonce jsem mohl pointovat i na časy 2s. A i NB to zvládal v pohodě, větrák se takřka nespustil. Ale jakmile se dostane na 1500mm, časy 0,2s či kratší, všechno je jinak. A dokonce na 0,05 nesmím v Maximu ani stretchnout snímek, jinak mně zelený čtvereček hned "uskočí" !!! Ale testování určitě bude, už se těším! ;)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#38

Příspěvek od Karell »

Teď mě napadlo, píši to i v jiném vláknu, jestli celý pes není zakopaný v propustnosti USB portu neboť já na NB nemám USB 2.0... :-?
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Problémy s pointací

#39

Příspěvek od Vabra »

Petře ano, kratší ohnisko (u mě to bylo 210 mm) nepředstavovalo žádný problém, dokonce jsem mohl pointovat i na časy 2s. A i NB to zvládal v pohodě, větrák se takřka nespustil. Ale jakmile se dostane na 1500mm, časy 0,2s či kratší, všechno je jinak.V tom problem neni, dokonce naopak; pri vetsim ohnisti se ti pri kratkych expozicich vice projevi seeing a muze ti to pointovat naprost zbytecne. S Karneadesem jsme fotili v sobotu Bublinku ohniskem okolo 1,7m a pointace se po prodlouzeni casu na 2-4 s vyrazne zlepsila..., i kdyz nam porad trochu zlobila v deklinaci, ale na vyslednem snimku se to prakticky neprojevilo...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#40

Příspěvek od Karell »

Ano, koukal jsem na tu fotku, jak dlouhé byly jednotlivé expozice?
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#41

Příspěvek od Konihlav »

co jsem jeste zkousel a tez nemelo zadny vliv na vysledek:
- pointovat na hvezdu uprostred foceneho pole
- pointovat na hvezdu zcela mimo focene pole (ale zas uprostred/na ose pointeru, tj. mela kulaty tvar a ne krivy patvar)
vcera jsem idiot sel ven fotit (to jsem si zase nabehl). Kdyz presla oblacnost a vypadalo to na 3-4 hodiny jasne oblohy, vyrazil jsem a dopadlo to uplne klasicky, jako minule a predminule (z toho plyne me nastvani na to, ze fotit nelze):
zaostrim, naladim kompozici, kalibruji guider, spustim expozici a za 5 minut prisla nova oblacnost a do rana smitec...
nevim, jak to delaji v jinych rodinach, ale me se tohle ted stava pokazde - takze proto si rikam, ze fotit v CR nema smysl (stabilni pocasi je pojem me neznamy).

ad topic: jedine pozitivni ze vcera je to, ze u me to nebyl problem s pointaci (hvezdy v celem poli ujete o 1 pixel). Problem je v rotatoru. Vcera jsem totiz kompozici kvuli tomu ladil asi 30 minut, protoze jsem se ne a ne trefit na srdce tak natesno jako posledne. Kdyz utahnu jeden ze 3 sroubku, tak jsem si vsiml, ze se kamera pohne - rozhodi kompozici.

no a nakonec jsem provedl tento "pointacni" test:
- exponoval (kdyz mrak odesel, nez prisel dalsi) 30, 20 a 10 vterin a porovnal vysledky - vse ujete o 1px stejnym smerem
- rotoval kamerou o 90 stupnu a exponoval 30, 20 vterin (na G-11 je vse naprosto v pohode, bez pointace) a vysledek? vse ujete o 1px smerem otocenym o 90 stupnu

zaver => problem s kolmosti casti za rotatorem.

Takze ted nemam cim fotit (vse rozmrdane na kusy a v prestavbe)...

jinak jde o rotator 7352 pro miniBorga (uz mam na ceste z US novy, ktery jsem ale uvazoval pro SCT tak ted nevim, kam ho nakonec dam). Jinak vysvetleni je proste - proste jsem ho moc utahnul a pak nejakym silnym pohybem jsem ho znicil, ze je nekolmy.

PRO OSTATNI - budete-li mit nekdy ujete hvezdy, muze to byt opravdu jen a jen optikou a jejim "smajdanim" vuci rovine cipu. Takze test foceni 10-20-30 vterin ci minuty (pointovane) je dulezity provest (budu-li mit i kratkou expozici spatnou stejne jako 10ti minutovou, tak chyba v pointaci neni).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24320
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#42

Příspěvek od MilAN »

Pochopil jsem to tak, že Ti to ujede při utažení kompozice (= oproti volné pozici, kdy ji ladíš )?
Pokud to je tak, tak nejsi perfekcionista, jak stále tvrdíš. Tohle je technicky nesmysl, aby tam ten 1 pixel nebyl. Jde to udělat bez vůlí, ale pak to bude na krev, nebo s tím budou problémy při změně teploty. Tohle je reálná technika, ne matematika, kde lze ta desetinná místa přidávat do nekonečna :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#43

Příspěvek od Konihlav »

je to tak, ze je tam neco v rotatoru vazne nakrivo. Bohuzel, jak to vypada, kdyz neni utazeno a ladim netusim, protoze mam bin 4x4, takze z toho nic nepoznam (a nebyla sance to zkusit, porad mraky). Nicmene uz pri pritazeni jednoho sroubku se rotator pohne...

a celkove ve dne, kdyz na to ted koukam, je to nejake volne. Utahnout na krev to samozrejme jde, ale presto jsou plochy krive, takze pouzit to nejde...

nicmene ted holt nebudu fotit na miniBorga, ale na neco jinyho (bohuzel). Nebo na miniho muzu, ale vyndam rotator a nahradim tubuskem (vsude zavity), takze nebudu moci rotovat kamerou pro kompozici...

jinak diky za prispevek, ja vim, ze si s tim asi tezko poradim jinak, nez ze zkusim soucastku vymenit (dorazi mi pristi tyden spolu s upgradem na velkeho Borga).
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Problémy s pointací

#44

Příspěvek od honza.ho »

Jak to funguje v jiných rodinách? Tak na tuto otázku ti odpoví můj graf "kurvič".



Doufám, že jsem přišel na příčinu a v 4.00 jsem objevil pnutí v kabelu. Dnes celé odpoledne předělávám kabeláž na 1 usb hub přímo na delekohledech ke kterým vede jediný kabel. Jestli to nebylo tím tak nevím .... ale fotil jsem snad poprvé za meridiánem a tam měly kabely daleko.

Neboj, nejsi sám ...  
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Problémy s pointací

#45

Příspěvek od Vabra »

Jak to funguje v jiných rodinách? Tak na tuto otázku ti odpoví můj graf "kurvič".

IMG

Neboj, nejsi sám ...  

Kdybych dnes v noci nevidel v Herzbergu Karelluv Bojler na EQ-6 pointovat PHDG 0.5m ohniskem uplne v pohode (vsechny odchylky do 0.5px celkem rychle korigovany do nuly...) tak budu vsem tvrdit,  ze EQ6 prece nemuze fotit s 12" Newtonem...  :P

Z co teprve az se nauci poradne polarni ustaveni ;D ;D ;D
Pavel Vabrousek
Odpovědět