Stránka 1 z 1
Srpek měsíce
Napsal: 31. 07. 2003, 18:31
od honza6
Když jsem to viděl u J. Kencla, zkusil jsem včera večer najít a vyfotit úzký srpek měsíce (35 hodin). Na obzoru byly mraky, ale problém to nebyl. Než se za ně schoval, byl pěkně vidět i očima a bude i na filmu. Ještě zajímavější by to mohlo být příští měsíc, kdy by mohl být vidět srpek jen 25 hodin po novu (28.8.03 po 20.00). Uvidíme, třeba nebude zataženo..
Srpek měsíce
Napsal: 01. 08. 2003, 00:18
od vla
V kolik hodin jsi fotil? Já to zkoušel ve 21 SELČ, to je cca 36 hod a musel jsem si ho najít nejprve triedrem, že by to šlo o hodinu dříve pouhým okem to bys tedy měl oči jako Karkoška. Doufám,že se Tobě i mě fotky povedou, zatím mám pěkné staré 39 hod a 25 min.Vla.
Srpek měsíce
Napsal: 01. 08. 2003, 15:06
od honza6
Taky až po devátý a správně mělo být 37 hodin..
Srpek měsíce
Napsal: 02. 09. 2003, 18:04
od honza6
Můžete se už :nod: i podívat na pár fotek toho srpku, na
http://www.sweb.cz/jankr/nmoon.htm
H.
Srpek měsíce
Napsal: 22. 10. 2003, 17:19
od honza6
Než se dočkám příštího tenkého srpku, vyfotil jsem si ::) i větší měsíc, viz.
http://www.sweb.cz/jankr/m34dob.htm
Srpek měsíce
Napsal: 22. 10. 2003, 18:42
od T.o.m
Taky jsem už nějaké pořídil - jenže zatím jen přes Rubinar f500, 5,6. potíže mi činí Adobe Photoshop 6,01, protože sežere hrozně místa na disku i paměti - na mý dvoustovce (PC) je to děs >:(
Nemáte někdo tip, jak odstranit zrno ve photoshopu bez ztráty kontrastu? Zkoušel jsem už vyhladit apod. a nějak bez efektu.
Tom :hi:
PS: nádherné foto Měsíce :nod:
Srpek měsíce
Napsal: 22. 10. 2003, 21:08
od MMys
to TOM:
Zrno neodstraníš prakticky nijak. Musíš použít velmi jemnozrnný film a obraz měsíce udělat na filmu co největší. Ty 4mm jak vyjde při f=500mm jsou moc málo. Použij Barlow, telekonver, či projekci a úměrně prodluž čas.
Druhou možností je zprůměrování více snímků, ale to se s filmem dělá dost špatně. Na výrazné potlačení šumu to chce desítky snímků. Tady se hodí digiťák.
to Honzak:
Koukal jsem na foto měsíce. Pokud vezmu v úvahu, že je to na film, tak je to ovšem super. Je vidět, že dalekohled poskytuje při svém průměru již dost světla, aby se to dalo udržet z ruky. Připomíná mi to, jak jsem fotil stejným způsobem měsíc digitálem, včetně toho UV filtru, abych si nepoškrábal a o okulár (očnici) neopatlal objektiv.
Ty artefakty - kostičky: Podle mne jde o důsledek příliš vysoké ztrátové jpeg komprese, možná dokonce opakované. Vyvaruj se několikerého otevírání a nového ukládání do jpg formátu. Pracovní obraz udržuj v nějakém nekomprimovaném tvaru (bmp, tif) a do jpg dej vždy až výsledek pro umístění na WEB. A s kompresí opatrně :nono:
Srpek měsíce
Napsal: 22. 10. 2003, 21:19
od honza6
MM: s artefakty je to přesně jak píšeš, ale když jsem viděl fotky s Dobsona, už jsem se na to vykašlal. Při tom focení z ruky (expozice 1/125 nebo 1/30 podle okuláru) jsem si ve skutečnosti ruce opíral aspoň o malý stativ..
Srpek měsíce
Napsal: 23. 10. 2003, 02:43
od MaG
honzak: K těm fotkám nemám mnoho co bych dodal. Jedna věc je, že nemám na to úplně nejvhodnější vybavení, takže tehdá v květnu sem narozdíl od Jakuba nenafotil nic, ale fascinuje mě tvůj Měsíc 38 dní před novem s popelavým svitem.
Jen pro srovnání se můžete mrknout, jak asi nejlépe sem se zatím vypořádal s popelavým svitem. Myslím, že to ještě zdaleka není ono, ale aspoň něco
fotky ze 14. 2. 2002
http://astronomy.hyperlink.cz/popel.htm
Srpek měsíce
Napsal: 23. 10. 2003, 23:53
od T.o.m
to MMys:
ten film byl totiž nějaký Equicolor - ani nevím jestli stovka nebo dvoustovka - chtěl jsem vyzkoušet teleobjektiv (hloubk ostrosti apod.), a nakonec ten Měsíc je docela hezké foto (snad ho brzy šoupnu na nějaký web, abch ukázal své prvotiny

Tom :hi:
PS: myslíš, Martine, že z té komety 2P/Encke něco na fotce bude, když má asi 11mag. při "průletu okolo" M31?
Srpek měsíce
Napsal: 24. 10. 2003, 03:37
od MMys
T.o.m napsal: to MMys:
PS: myslíš, Martine, že z té komety 2P/Encke něco na fotce bude, když má asi 11mag. při "průletu okolo" M31?
No, myslím, že z ní bude krátká čárka, pokud budu pointovat na hvězdy, čímž se dobře prozradí. Nějaký ohon či koma, o tom pochybuje. úhlově je malinká a celkově slabá. Příští rok to doufám vynahradí. čekají se dvě jasné komety, ale to jistě všichni víte.
Srpek měsíce
Napsal: 26. 10. 2003, 02:53
od KaoS
MMys napsal:
No, myslím, že z ní bude krátká čárka, pokud budu pointovat na hvězdy, čímž se dobře prozradí. Nějaký ohon či koma, o tom pochybuje. úhlově je malinká a celkově slabá. Příští rok to doufám vynahradí. čekají se dvě jasné komety, ale to jistě všichni víte.
Na to pozor, posledni pozorovani odhalily u komety Encke obrovskou ale velice slabou komu. Pri pohledu vetsim binokularem ma okolo 10 mag a komu asi 5 minut. Celkova velikost komy je zahadou, ovsem podle predchozich navratu bz kometa mela mit asi 9 mag a komu o rozmerech 12 minut !!! Takze by mozna nejakym vhodnym objektivem s dlouhou expozici mohly byt velice zajimave snimky.
ccd snimek z minule noci -
http://us.f1.yahoofs.com/groups/g_36475 ... _AoStCfJQj
ukazuje komu 6' velkou okolo temer bodove centralni kondenzace.