Kulové hvězdokupy vizuálně

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kulové hvězdokupy vizuálně

#256

Příspěvek od Artaban »

ladis: Dík za report. Některé z nich určitě na lepší obloze zkusím.
Snad ti M13 nepoškodila zrak :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Kulové hvězdokupy vizuálně

#257

Příspěvek od madcat »

S dovolením se taky podělím o svoji včerejší pozorovací seanci - jednu z prvních "pořádných" s nedávno zde v bazaru zakoupeným 10" dobsonem. Pozoroval jsem teda trochu širší spektrum objektů než jenom kulovky, ale nebudu to zde zaplevelovat, takže to trochu přefiltruju:

- obligátní M13: na 30× ještě moc ne, ale na 46× už krásně rozložená, krásná jako obvykle, pak skok na 133× a posléze 200×, kdy byl pohled na ni úchvatnej. Zkusil jsem i 266×, ale už to nic novýho nepřineslo, krom dalšího zvětšení obrazu v okuláru, zřejmě jsem byl už za hranicí seeingu...

- další cíl - zatím jsem se držel kulovek, když byly tak vysoko: M92 (Her) - trochu menší a o chlup slabší než M13, ale stále krásně rozložitelná na jednotlivé hvězdy, blbě se mně hledala, protože byla dost blízko nadhlavníku

- NGC 6229 - poslední kulovka v Herkulovi, doteď jsem ani nevěděl, že tam ještě nějaká je, ale někdo se o ní zde zmiňoval, tak jsem ji zkusil: o dost slabší a menší, než předchozí dvě - mag. 9.4, rozměr 4,5'. Při "vyhledávacím" zvětšení 30× vypadá jako trochu rozostřená hvězda, a je třeba dávat pozor, aby ji člověk nepřehlídl, ale při mých oblíbených 133× a hlavně pak 200× už i celkem zřetelný náznak zrnění po okrajích, jinak difuzní a bez detailů. Zajímavost: tvoří skoro rovnostrannej trojúhelník se dvěma hvězdama cca 8 - 9 mag, takže celkem pěknej pohled na ni.

- NGC 7006 (Del) - jedna ze dvou kulovek, který mám ve svým Pocket Sky Atlasu v Delfínovi namalovaný, a zrovna ta slabší: mag. 10.6, rozměr 3,5'. Tentokrát už i bez náznaku zrnění, i na 200× pouze difuzní mlhavá kulička, ale dobře se hledá a je bez pochybností - žádná duchařina: od gamma Del k ní vede řádek dvou hvězd cca 7 mag. v rovnoměrných rozestupech, takže "raz, dva, tři" - a su tam. Tu druhou kulovku v Del, bohužel zrovna tu jasnější (NGC 6934) jsem měl schovanou za zdí, bez možností něco výrazných s tím udělat, takže příště.

- M71 (Sge): trochu slabší kulovka v Šípu, na tom bohatým pozadí trochu zaniká, není tolik "do očí bijící". S nějakým rozložením na hvězdy si nejsu tolik jistej, ale spíš mě mátly ty mraky hvězd v popředí. Přímým pohledem hvězdokupa trochu "ustoupí do pozadí", bočním pohledem se zvýrazní. Mag. 8.4, rozměr 7,2'.

M15: pěkná kulovka v Pegasovi - mag. 6.3, rozměry 18', trochu slabší než M92 v Herkulovi. Jasně rozložitelná na hvězdičky, i když ty jsou trochu slabší než u M13 i M92. Dobře se hledá - stačí trochu prodloužit spojnici hvězd theta a epsilon Peg a je hotovo. Navíc je fakt jasná. Pěknej pohled, navíc je podobně posazená mezi dvě jasnější hvězdy jako M13.

Pak jsem zkoušel ještě nějaký planetárky (který jsem nenašel :P), pár galaxií (který jsem našel ;)), a pak už se začalo rozednívat, takže další příště. Dost mě láká někde z místa, kde je trochu výhled na jih, prohlídnout tu přehršel kulovek v Oph, Sco a Sgr, ale při těch světlých nocích teď, no uvidíme...
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Kulové hvězdokupy vizuálně

#258

Příspěvek od Artaban »

Dost mě láká někde z místa, kde je trochu výhled na jih, prohlídnout tu přehršel kulovek v Oph, Sco a Sgr, ale při těch světlých nocích teď, no uvidíme...

To tě láká dobře. Z bydliště je DSO slabší, ikdyž to je třeba jen vesnice. Noci sice nejsou tmavé, ale nebe je poseto kulovkamy od východu k západu a průměrem 250mm jich rozložíš ještě několik a těch slabších, je pak hodně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Kulové hvězdokupy vizuálně

#259

Příspěvek od madcat »

Máte někdo zkušenosti s asi 20cm průměrem u NGC 6934?
Mám nedávnou zkušenost v 10" newtonu: je to tak na hraně, jakoby se chtěla rozpadnout, ale furt jí to nešlo Furt jenom náznaky. Možná to chtělo víc času a povedlo by se, seeing byl dobrej - taková ta vyfoukaná čistá obloha, akorát trochu světlá. O víkendu teď to zkusím znova, jestli bude čas.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Kulové hvězdokupy vizuálně

#260

Příspěvek od ladis »

Máte někdo zkušenosti s asi 20cm průměrem u NGC 6934?

Mám nedávnou zkušenost v 10" newtonu: je to tak na hraně, jakoby se chtěla rozpadnout, ale furt jí to nešlo Furt jenom náznaky. Možná to chtělo víc času a povedlo by se, seeing byl dobrej - taková ta vyfoukaná čistá obloha, akorát trochu světlá. O víkendu teď to zkusím znova, jestli bude čas.

Mám, viz můj starší report s 8", kde již zrnila:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 8324/79#79
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Kulové hvězdokupy vizuálně

#261

Příspěvek od madcat »

Jojo, četl jsem. Bohužel dneska je tu pod mrakem, takže z toho nic nebude. Uvidíme zítra, mám ji v seznamu.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Kulové hvězdokupy vizuálně

#262

Příspěvek od madcat »

V noci ze středy na čtvrtek, když už bylo to volno, jsem si opět trochu zapozoroval, než mě vyhnalo svítání, tak kdyby to někoho zajímalo, zde stručný log. Počasí a seeing bylo lepší než posledně – byla taková ta vyfoukaná obloha po frontě, kdy se sem tam velice rychle přehnal přes oblohu nějakej mrak, ale většinou dlouho nezavazel, a obloha samotná byla na momentální období dost tmavá.

Nebude to zase seřazený chronologicky, protože si to zase bohužel nepamatuju, jenom přibližně. Budu si asi muset pořídit nějakej diktafon nebo něco takovýho, protože odbíhat k nějaké tužce a zápisníku se mně teda fakt nechce.

NGC 6426 (Oph, kulová hvězdokupa) – přibližně na opačnou stranu od β Oph než předchozí IC 4665, takže se taky docela dobře hledá, i přes nevalnou magnitudu 10.9, velikost 4.2’. Žádná duchařina to není, ale že by o sobě prozradila něco víc než mlhavý flíček se zjasněním do středu, to taky ne. Hvězdokupa leží v protáhlým trojúhelníku hvězd β, γ a 61 Oph, přičemž poslední z nich je krásná dvojhvězda – složky 6.1m a 6.4m jsou od sebe cca 20“ daleko.

M 4 (Sco, kulová hvězdokupa, mag. 5.4, rozměr 36’) – velká a výrazná, ale nízká deklinace a doba pozorování způsobily, že se hvězdokupa už skoro válela na horizontu. Než jsem stihl nasadit trochu větší zvětšení, zakryl mi ji mrak, takže jsem vlastně viděl dohromady prd – větší mlhavou skvrnku.

NGC 6144 (Sco, kulová hvězdokupa, mag. 9.0, úhlový rozměr 7.4’) – nenašel jsem, nejspíš právě kvůli velmi nízké výšce nad obzorem a oblačnosti, která mi velmi rychle zakryla výhled daným směrem.

NGC 7006 (Del, kulová hvězdokupa, mag. 10.6, rozměr 3.6’) – minule jsem ji našel v pohodě, tentokrát jsem měl nějaký problémy, vůbec netuším proč. Až po několika minutách mi do zornýho pole skočil malej mlhavej obláček, bez rozlišení, pouze viditelně koncentrovanej ke středu.

NGC 6934 (Del, kulová hvězdokupa, mag. 8.9, rozměr 7.1’) – minule jsem ji měl schovanou za zdí, takže jsem ji nemohl zkouknout, tentokrát jsem si vyjel za dědinu na kopec, kde mám nerušenej výhled na jih, takže už mi neunikla. Je viditelně větší a jasnější než sousedka před čumákem delfína, na okrajích náznaky zrnění, jako by chtěla, ale nešlo jí to. Možná to bude chtít víc času, nevím, zkusím to ještě znovu – podle ohlasů by měla zřetelně zrnit už v 8” dalekohledu, já mám 10”.

M22 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 5.2, rozměry 32’) – konečně mi přálo omrknout i tohoto dle mnohých konkurenta M13. Možná na tom něco i je, každopádně nízká deklinace skoro -24° to dost kazí. Je velká, jasná, až do středu rozložená, ale prostě ne tak výrazná jako její severní konkurentky M13 a M92. Ta nízká deklinace kazí kontrast a rozlišení. Každopádně ale stojí za podívání.

M28 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 6.9, rozměry 13.8’) – menší a trochu slabší sestra M22, velice dobře se hledá, protože je necelý stupeň vedle jasné λ Sgr (2.8m). Je ještě o něco níž, takže platí totéž ohledně rozlišení a kontrastu – už se to dost rozmývá.

NGC 6638 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 9.2, rozměry 7.3’) – vzhledem k tomu, že je rovněž hned vedle λ Sgr, tak jsem neměl problém najít i tuto celkem již trochu nevýraznou kulovku. Již bez rozlišení, prostý mlhavý obláček se zjasněním do středu. Být někde výš nad obzorem, jistě by z toho mohlo něco být, ale takhle bohužel ne.

M54, M70, M69 (Sgr, kulové hvězdokupy) – tři dost podobné hvězdokupy kolem mag. 7.7, rozměrově do 8’, akorát M54 má 12’. Celkem výrazný obláčky, který se na větší zvětšení i snaží trochu zazrnit a rozpadat na okrajích na hvězdičky, docela stojí za podívání. Na to, jak jsou daleko na jihu (M70 a M69 pod -32°) jsou překvapivě pozorovatelný.

NGC 6652 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 8.5, vel. 6.0’) – již velmi na jihu položená kulovka, o chlup slabší a menší než výše uvedené trio. Nicméně i tak stojí za podívání, pokud je volný jižní horizont. Překvapivě dobře se hledá, protože mezi ní a M69 je napříč řádek hvězd 5.5m – 7m, který dost pomůže. Je to tam všechno celkem pohromadě.

NGC 6624 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 7.6, vel. 8.8’) – trochu severněji než výše uvedené, velmi dobře se hledá, protože je ¾ stupně od δ Sgr, takže je v jednom zorném poli. Velmi podobná jako M70 a M69.

M55 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 6.3, vel. 19’) – překvapení noci – očekával jsem něco jako doposud, ale v okuláru na mě vybafla velká a skoro až do středu se krásně rozpadající obrovská hromada mrňavých hvězdiček. Podle popisu v katalogu jsou hvězdičky 15m, ale mně teda připadly jasnější, protože 15m hvězdičky jsou za hranicí dosahu mýho dalekohledu. Nevím, každopádně na tuto kupu je krásnej pohled, jako rozsypanej dobře namletej cukr moučka na černým sametu, doporučuju.

M75 (Sgr, kulová hvězdokupa, mag. 8.6, vel. 6.8’) – na první pohled vzdálenější než předchozí – je menší a slabší, ale i přesto na okrajích zřetelně zrní, jednotlivé hvězdy ale viditelné nejsou. Tato i předchozí M55 se překvapivě rychle hledají, ačkoliv ve svým okolí postrádají výraznější hvězdy pro star-hopping. Nevím proč to tak je.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Kulové hvězdokupy vizuálně

#263

Příspěvek od madcat »

pokračování:

M15 (Peg, kulová hvězdokupa, mag. 6.3, vel. 18’) – dost podobně krásná jako M55 ve Střelci, ale díky tomu, že je na obloze mnohem výš, není tolik rušená atmosférou – hvězdičky jsou ostřejší, i když podobně jemný jako u M55, opět jako cukr rozsypaný na černým sametu. Je víc koncentrovaná do středu než M55, ta je uprostřed řidší. Rovněž krásný pohled, doporučuju. Hrozně pěkná kulovka.

M72 (Aqr, kulová hvězdokupa, mag. 9.2, vel. 6.6’) – slabší a relativně malá, zrní na okraji, ale nic moc víc. Docela podobná výše uvedeným M70 a M69. Tím, že neleží v mléčné dráze, je i přes nižší magnitudu celkem zřetelná a nejde přehlédnout.

M30 (Cap, kulová hvězdokupa, mag. 6.9, vel. 12’) – ne až tak velká a jasná jako třeba M15 v Peg, ale zas tak moc jí vizuálně nechybí. Velice pěkná, z mlhavého pozadí prosakují drobné hvězdičky 12m a slabší. Dobře se hledá, stačí švenknout cca 3° východně od ζ Cap, kupa leží jenom cca 23’ západně od hvězdy 41 Cap, se kterou je společně v zorném poli.

M2 (Aqr, kulová hvězdokupa, mag. 6.6, vel. 16.2’) – trochu zvětšená verze M30 z Cap, hvězdiček prosakuje mnohem víc než u M30, bočním pohledem se zdá, že se rozkládá až do středu, ale spíš to bude jenom iluze. Každopádně moc pěkná, a slušně se hledá – je vidět i v hledáčku 6 × 30.

M56 (Lyr, kulová hvězdokupa, mag. 8.4, vel. 8.8’) – pěkná, i když papírově ne nějak extra velká ani jasná. Dobře se hledá, trochu se ztrácí na bohatém hvězdném pozadí, velice pěkně zrní na 133× a 200×, okraje se rozpadají na hvězdičky 11m – 12m a slabší.

Zase jsem se nevyspal :)
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Kulové hvězdokupy vizuálně

#264

Příspěvek od madcat »

Včera jsem zase strávil polovinu noci čučením do roury místo blahodárnýho spaní, ale nelitoval jsem ani minuty strávené pod včerejší naprosto neobvykle krásnou oblohou - takový podmínky už nějakej pátek nepamatuju - krásně vymeteno, obloha na toto období tmavá, vzduch klidnej, miliarda hvězd nad hlavou. Paráda.

Takže jen stručně a k tématu tohoto vlákna:

M13, M15 - klasika, bez komentáře, M15 se mi zdála hezčí než obligátní Hercules cluster - hustší, víc jemnějších hvězdiček.

NGC 2419 Mezigalaktický poutník v Rysovi - byla až na konci kdy se skoro začínalo rozednívat, takže si myslím, že jsem ji spíš neviděl než viděl - sem tam se mi u těch dvou hvězdiček 7,5m zjevoval jakejsi světlejší flíček na místě, kde by kupa měla být, ale bylo to tak na hraně, že si myslím, že jsem ji spíš neviděl než viděl, ač jsem si voko mohl vyvalit. Takže budu muset počkat na ještě temnější noci...

M56 v Lyře - asi bych mohl zopakovat to, co jsem napsal minule - pěkná, ztrácí se trochu mezi hvězdama v mléčné dráze, zrní na 133x a 200x

NGC 7006, Del - byl jsem zvědav, jestli za těchto relativně výjimečných podmínek se mi tato nenápadná kulovka bude hledat líp než posledně, kdy jsem měl problém. Bylo to tentokrát lepší, taky dost pomohl širokoúhlej 30 mm 2" okulár, kterej sice na okrajích pole předvádí všechny možný myslitelný optický vady, ale na vyhledávání je jak dělanej, asi si ho nechám. Postupně jsem došel až na 266x, ale žádnej rozpad nebo zrnění nebo jiný detaily se nekonaly - furt jenom mlhavá skvrnka, postupně se zvětšující jak jsem zvyšoval zvětšení, ale nic víc. Což se ale nedalo říct o - a to je hlavní důvod, proč se tady s tím vypisuju:

NGC 6934, Del - druhá kulovka v Delfínovi, tentokrát ta pod ocasem, u které jsem na 133x a posléze na 200x cítil, že z toho tentokrát "něco bude". Takže jsem zahodil ostych, osolil to na 266x a vida - na okrajích začala pěkně zrnit a dokonce se mi zdálo, že probleskovaly nějaké slabší hvězdičky po celé ploše kupy. Tak jsem se nakrkl, vrazil tam 400x - seeing dovolil, obraz byl stále klidný a relativně ostrý - a fakt že jo! Zdání se stalo skutečností, hvězdičky nepatrný mrňavý tam byly, a zajímavost - ta hvězda cca 9m hned vedle byla pěkně viditelně oranžová, takže takový zpestření. Tahle kupa mě potěšíla, že se mi konečně podařilo ji takhle rozsypat :)
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#265

Příspěvek od Sasa3 »

Me se podarilo v poslednich nocich nekolil peknych ulovku

Pal8 v 95mm refraku a Pal11, NGC6749, Djorgovski2 a IC1276 (Pal7) (opravil Karell) v 150mm Cassegrainu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#266

Příspěvek od madcat »

Sasa3: IC 1276 je Palomar 7, nikoliv 11 ;) Ale to já jenom tak, že jsem se díval, co že jsi to vlastně pozoroval za objekty, tak jsem si toho upsání se všiml... Jinak to hodnotím jako celkem výkon, anebo jsi měl vynikající podmínky, když uvážím, jaký já mám poslední dobou potíže s blbou NGC 6426 v Oph - kterou jsem napoprvé našel, a dokonce jsem si napsal, že je snadno viditelná, a pak už asi dvakrát nebo třikrát jsem ji znovu hledal, a nenašel, v 10" newtonu :?
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#267

Příspěvek od Sasa3 »

Mas pravdu, upsal jsem se. Uz se to ale neda zpetne editovat.

Jinak NGC6426 je docela tezka, zatim jsem ji videl jen jednou v 100mm EDcku z Ondrejova (ve vetsim 130mm ED jsem ji z Rican nedal). Trvalo mi to 20 minut koukani do ruznych okularu pri ruznych zvetsenich, nez se mi zacala chvilemi objevovat bocnim pohledem. Je to jeden z nejtezsich objektu ve vyberu Herschel 400 (spolu s blizkou galaxii NGC6118; tu se mi podarilo pozorovat v ED100 na MHV az na druhy pokus). Proto jsem byl u ni tak vytrvaly.

Jinak jeste jako narocnou kulovku doporucuji NGC6366 v Hadonosovi. Mel jsem nekolik negativnich pokusu i pod tmavsi Ondrejovskou oblohou. Neirituje me u ni, ze je tak tezko vykoukatelna (jsou i horsi kousky), irituje me to, ze tuhle hvezdokupu objevil Winnecke v 74mm refraku a ze ja mam problem ji vykoukat v 110tce.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#268

Příspěvek od Artaban »

Neirituje me u ni, ze je tak tezko vykoukatelna (jsou i horsi kousky), irituje me to, ze tuhle hvezdokupu objevil Winnecke v 74mm refraku a ze ja mam problem ji vykoukat v 110tce.[/quote]

A Sašo, máš tu oblohu, která byla v roce 1860? Takovou tmu bych rád viděl :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#269

Příspěvek od Sasa3 »

No prave, to je jeden z aspektu te iritace.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Ras Alhague
Příspěvky: 56
Registrován: 05. 10. 2016, 18:25
Bydliště: Praha
Věk: 33

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#270

Příspěvek od Ras Alhague »

Nedávno (noc z 4. na 5.10.) jsem pozoroval z Ondřejova svým 25 cm dobsonem. Přes oblohu občas rychle přecházely nějaké ty mraky, ale po většinu noci převládalo skoro jasno.
Významnou část mého pozorování tvořily (mimo jiné) právě kulovky, takže tedy:

M13 (Her) - asi není třeba detailněji popisovat, hezká i při nejmenším použitém zvětšení (42x), kdy je v zorném poli spolu s dvěma blízkými hvězdami se kterými tvoří docela hezké seskupení.

M92 (Her) - připadá mi jako menší verze M13. Nejhezčí byla při zvětšení 156x, kdy její okraje byly krásně rozloženy na hvězdy.

NGC6229 (Her) - dobře viditelná již při zvětšení 42x, při zvětšení 125x a 156x malá kruhová skvrna s jasnějším středem, při zvětšení 210x se mi zdála být na okrajích velmi nezřetelně zrnitá .

M56 (Lyr) - docela jasná a hezká, ale trochu se ztrácí ve velmi bohatém hvězdném poli. při zvětšení 156 se mi zdála být zrnitou.

M71 (Sge) - trochu slabší, ale dobře viditelná. Myslím, že jsem v ní docela zřetelně viděl nějaké hvězdy, ale platí zde to samé jako u M56 - nachází se v oblasti s mnoha slabými hvězdami, takže nejsem schopen posoudit, jestli ty hvězdy byly skutečně součástí této hvězdokupy.

M15 (Peg) - podle mě se jedná spolu s M5 o nejkrásnější kulovku severní oblohy (obě jsou pro mě hezčí než obligátní M13). Nejkrásnější byla při zvětšení 156x, kdy byly její okrajové části nádherně rozloženy na jednotlivé hvězdy.

M2 (Aqr) - velikostí a jasností velmi podobná M15, ale má více koncentrované jádro a není tak dobře rozložitelná. Nicméně při větším zvětšení byla také velmi hezká, patří mezi moje oblíbené kulovky.

M72 (Aqr) - docela slabá a malá, ve všech zvětšeních to byla pouze kruhová skvrna bez výraznějšího středu.

NGC288 (Scl) - má sice 8 mag, ale dost ji degraduje její nízká deklinace. Mám pocit, že jsem ji při zvětšení 156x viděl trochu zrnitou, ale s tou zrnitostí to bylo dost na hraně.

M79 (Lep) - mohu o ní říct v podstatě to samé jako o předchozí NGC288.

NGC2419 (Lyn) - slabá a drobná, při zvětšení 156x jsem ji viděl jako drobnou mlhavou skvrnu v blízkosti oné docela jasné hvězdy v její blízkosti.

Palomar 2 (Aur) - o této velmi slabé kulovce (13 mag, velikost 1,9'') jsem do nedávna neměl tušení. Při zvětšení 125x jsem byl schopen bočním pohledem zahlédnout velmi slabou drobnou skvrnku, ale bylo to tak nějak na hraně ... zkoušel jste to někdo někdy?
Dobson 250/1250, triedr 10x50
Odpovědět