Kulové hvězdokupy vizuálně

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 410
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#301

Příspěvek od han-shan »

Moj novy miláčik medzi gulovkami, nakoľko som len začiatočník a kvoli výhľadu z dvora mojej chalupy na lazoch, obmedzeným horami a stromami som sa začal nudiť okukovanim guloviek v hadonosovi , aj napriek tomu, že dokážem na jednu gulovku civeť aj tri štvrte hodinu... ma napadlo použiť stelarium, že či by sa tam ešte niečo nové nenaslo a na moju radost našlo, malý kúsoček nad najvyšším stromom sa čnel pegasov ňufak enif a pre mňa novy objekt m15 . Zameranie na moje ne schopnosti trvalo pomerne rýchle cca 5 sec , pohľad cez es 11 ma posadil na riť , kúsok nad stromom v pozadí tmavej oblohy svietilo bodové led mini svetlo s takym zvlastne tajomným svetelným odtieňom aké som u iných guloviek ešte nezaznamenal , gulovka síce menšia, rozrnena iba po okrajoch , ale pravdepodobne to husté jadro ziariace tým zvláštnym odtieňom zosadilo z môjho rebríčka slávnu herkulovku m13 , od toho času je to pre mňa topka medzi gulovkami , na ktorú sa vždy teším ako malé decko
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#302

Příspěvek od mike »

Ono je občas dobré si zkusit znovu i to, o čem si člověk myslí, že už to dobře zná. Nedávno jsem třeba takhle po nějaké době znovu zkusil zmíněnou M13 - a díky kombinaci slušné tmy, dobrého seeingu a polohy asi 70° nad obzorem jsem jen nevěřícně zíral, o co lepší pohled to může být.

Taky doporučuji zkusit M22 ve Střelci, ta by ještě pořád mohla být rozumně vidět. U té je škoda, že je tak nízko, ale i tak vypadá moc pěkně.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#303

Příspěvek od Artaban »

han-shan: Až budeš, kde bude lepší výhled, tak se podívej dolů pod M 15 do Vodnáře. Je tam M2 a ta je podobná kulovce M15. Taky má husté jádro ( a M92 taky) a je dost jasná asi 6,5 mag. I tady se ti za dobrých podmínek asi podaří vidět se 150mm refrákem pár hvězd dál od jádra.
Krom zvětšení 109x klidně přitlač na asi 150x nebo i trochu víc.
V souhvězdí Herkula je ještě jedna kulovka a to NGC 6229. Ta se na hvězdy už nerozpadne a je taky plošně už menší asi 4,5 úhlové minuty, ale i tak je hodně jasná a pro R 150 snadný objekt.
V hledáčku to je spíš jen hvězda. Ve velkém dalekohledu můžeš zkusit různá zvětšení až po ta největší jaké máš. Plošně se bude zvětšovat a bude se zdát stále pěkně jasná.
V Lyře je pro někoho možná nezajímavá M56, ale je vysoko na obloze a máš šanci vidět několik hvězd.
V souhvězdí Delfína jsou dvě kulovky. NGC 6934 a NGC 7006. I když jsou v dosahu asi 10cm dalekohledu, tak pro začátečníka můžou být náročnější.
PS: Dej si do podpisu dalekohled, nebo vždy napiš čím jsi pozoroval.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 410
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#304

Příspěvek od han-shan »

Dva dni dozadu , unavený ako prasa som sa kvôli správam o dazdivom počasí a tipu artabana , dik , premohol a vytiahol náradie na dvor , keďže sila na náklad auta a vybehnúť za planetami už nebola , clonia mi stromy...hrubý výpočet viditeľnosti m2 bol cca o 1 00 , začal som si krátiť čas klasicky v herkulovi, viditeľnosť bola zlá, oblaky si plávali po oblohe s väčšími ci menšími prestávkami, zážitok z pozorovania bol skôr horší, v pláne bola pre mňa ešte nevidena m107 , ale tiež viac menej bola pod oblakmi , tak som bol nútený vrátiť sa k herkulovi, po krátkom čase sa obloha vyjasnila a hviezdy nádherne žiarili, otvoril som stelarium a našiel otvorenku m11 v štíte, ktorá sa tak ľahko lizala okrajom lesa , zamieril som tým smerom a bez väčšej námahy som už videl v hľadáčiku typicky gulovkovy fliačik, bola tam :) pri zväčšení 110× bola krásna vyzrnena nevedel som sa dokukat, po čase som vytiahol hipika a pri 150× som mal najuchvatnejsi hviezdokopovy pohľad aký som kedy mal :o seeing bol nádherný, čistá obloha , čierne pozadie a okular kompaktne vyplnený svietiacimi mini perlami , úžasný kontrast , napriek tomu , že sa jedná o otvorenku prišla mi svojou kompaktnostou ako gulovka, ten pohľad bol ale jedinečný, perličky bolo nadherne vidieť, strávil som pri nej asi pol hodinu , potom vyšla spoza stromov vyššie zmienena m2 , zameranie netrvalo dlho , 2 3 minúty a bola tam :D
seeing bol nadmieru dobrý a m2 sa nádherne vynimala na čiernom pozadi, rozlíšiť sa mi moc nepodarila , malinko po okrajoch , bola skôr ako svetlo baterky na tmavom pozadí, pohľad bol nádherný, výhľad mi dovolil kuknúť aj m15 , ktorá bola mierne vyššie na oblohe , tak som ďalšiu pol hodinku preskakoval medzi nimi , ozvala sa únava a veľmi nerád som začal baliť, zážitok som mal super a šťastný som šiel do postele s vedomím, že tej m11 nedám tak skoro pokoj ....
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#305

Příspěvek od Psion »

Já jsem si nedávno prohlížel na obloze 20.5 MSA kulovky ve Hadonošovi, ty vypalovačky typu M10, M12, M14 byly fajn, ale NGC 6366 ani náznak, docela mě to zaskočilo.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#306

Příspěvek od mike »

M2 jsem pozoroval ve středu před půlnocí. Při zvětšení 39x i 69x zaujalo docela jasné jádro (hlavně v kontrastu s okrajovými částmi), ale nebyl tam žádný náznak struktury. Při 133x už se jádro zdálo trochu zrnité a vnější část pořád difúzní, jen s pár jednotlivými hvězdami, řekl bych dohromady tak možná 20, o moc víc asi ne (počítat se mi je nechtělo a odhadovat to moc neumím). Ty vnější části už byly docela slabé, tak jsem 240x ani nezkoušel. Na M15 jsem toho určitě viděl víc (bylo to o pár dnů dřív a jinde, ale podobné pozorovací podmínky).

Nevím, jestli se dá bez většího kalibru očekávat o moc víc, na czsky je popis až pro 200-250 mm, Karkoscha k ní píše "jasná a velká mlhavá skvrnka v triedru, jasné jádro, sotva rozlišitelné jednotlivé hvězdy", Vizi k ní má sice kresbu ze 110mm Newtona, ale ve zvětšení jen 50x a na té toho moc vidět není.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#307

Příspěvek od Artaban »

I ty jasnější kulovky mají nejjasnější hvězdy kolem 12 mag. které jsou v dosahu asi 110mm refraktoru. Hodně tedy záleží na podmínkách a výšce na obloze. Stačí trochu horší podmínky a s R 127 bude v M2 jen pár hvězd. Jsem 20 km od Prahy a s R 172mm nevidím o moc víc. V trochu lepších podmínkách třeba v Konojedech to je hned o kus lepší pohled. V ještě lepších podmínkách už to je docela jiný pohled podobný jako bych doma kousek od Prahy pozoroval 30cm Dobsonem, který jsem kdysi dávno taky měl.
Che to prostě slušný podmínky a třeba v tom 150mm refráku to už je moc pěkná kulovka, kde je vidět několik desítek hvězd. V horších podmínkách se vyplatí použít větší zvětšení ( asi těch 150-180x) aby pozadí oblohy ztmavlo a i díky většímu rozlišení tak bylo vidět trochu víc hvězd.
Je to ale trochu škoda, protože v dobrých podmínkách když použiju okulár ES 14/82 zv. 118x je ten pohled hezčí. Je vidět mnoho hvězd v samotné kulovce a zároveň i po celém zorném poli.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#308

Příspěvek od mike »

Určitě se (nejen) k ní někdy vrátím v Konojedech, Loučeň má sice celkově jen o chloupek horší tmu, ale bohužel zrovna oblast nad obzorem na jihu až jihovýchodě trpí tím, že je tam Nymburk. A taky si počkám, až bude výš, teď byla asi 30° nad obzorem, kulminovat by měla asi v 39°.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#309

Příspěvek od ladin »

Jedním z top objektů dnešního večera na Pohoří v Novohradkách byla kulovka AL3 / ESO 456-SC78 ve Střelci, která byla docela nedávno překlasifikována z otevřenky a ve Vicově 500mm to byl při 230x snadný objekt. V CzSky databázi zatím chybí (není v HnSky db), nicméně lze ho nalézt na tomto místě:

https://www.czsky.cz/chart?mra=4.773955 ... tview=true
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 410
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#310

Příspěvek od han-shan »

Zdravim každého,

Niekto skúsenosti s ngc 6712 v štíte pod m11?
Zdá sa mi, ze som ju naposledy vyzametal, ale prišla mi v 46× ako guľatá hmlovina než hviezdokopa, väčšie zväčšenie 120× situáciu nezlepsilo, teraz som na pochybach, co som to vôbec videl
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#311

Příspěvek od mike »

Zatím jsem ji pozoroval jen jednou, v poznámkách mám "39x, 69x i 171x jen mlhavá skvrna, nekoncentrovaná". Co si matně vzpomínám, najít ji bylo celkem snadné, ale rozlišit jednotlivé hvězdy se mi nepodařilo ani částečně.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 410
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#312

Příspěvek od han-shan »

mike píše: 09. 09. 2022, 19:38 Zatím jsem ji pozoroval jen jednou, v poznámkách mám "39x, 69x i 171x jen mlhavá skvrna, nekoncentrovaná". Co si matně vzpomínám, najít ji bylo celkem snadné, ale rozlišit jednotlivé hvězdy se mi nepodařilo ani částečně.
Ano, tak som.ju trafil , nejak podobne som ju videl aj ja, preto som pochyboval, ze ci som ju naozaj našiel alebo niečo iné i keď som prebrazdil stellarium a nič iné v tej oblasti neukazovalo, no bol som na pochybach... ;)
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#313

Příspěvek od MiniMistr »

Přece stačí pořádná mapa a optický hledáček.
Nemusím zametat, najedu na objekt a mám ho. Nepotřebuju nic řešit aplikací.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#314

Příspěvek od mike »

Na to je takové pořekadlo: "Sytý hladovému nevěří." Všechno je to otázka zkušeností. V zahuštěnějších částech oblohy, jako je tahle, mívám někdy problém poznat, které z té hromady hvězd, co tam vidím, jsou ty jasnější, které jsou v mapě. Ale zlepšuje se to, ze začátku to bylo mnohem horší. Už s odstupem pár měsíců u některých objektů těžko chápu, jak jsem je mohl hledat desítky minut (a někdy nakonec stejně nenajít), takže celkem chápu, že pro člověka s roky (nebo dokonce desetiletími) zkušeností může být těžké si to představit.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 410
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#315

Příspěvek od han-shan »

Nazdar , skúšal niekto v posledných dňoch m79 ? Má to zmysel baliť náradie do auta , nakoľko mi cloní hora ?
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Odpovědět