Osvětlení a kriminalita

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#1

Příspěvek od Lukina »

No takže tu otázzku bych asi nechal jak je... Vypínání nebu tlumení se na spoustě míst ČR praktikuje, kdyby s tím byly takové problémy jak uvádíš, tak by se to v obcích asi nedělo...  
Nekdy se neco deje az kdyz se neco stane, nemyslis? Proto prevence.

Dam ti priklad. U nas na okraji mesta se drive vypinalo o pulnoci. Stacilo neopravnene vniknuti na nas pozemek, kradez nekolika pomerne bezcenych veci a uz se sajnuje celou noc. Myslis ze jsem v CR jediny pripad? Co na verejnost vice zapusobi? Tenhle negativni pripad nebo to, ze nevidi Mlecnou drahu? Je to manipulace co ted rikam, ja vim, ale je utazka jak je to jednoduse napadnutelny a jak je to problematicke s tim uplantnenim. Ale proto NE VYPINAT, ale SVITI "JINAK" - OPTIMALIZOVAT. Takze to je navrh pro optimalizovani te otazky.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Osvětlení a kriminalita

#2

Příspěvek od Regulus »

Ale jo ja jsem pro optimalizaci. Jenze porad - to je otazka, jestli by se to stalo kdyby se svitilo... Na strankach spolecnosti pro rozvoj VO je ze studie ukazaly primou souvislost mezi mirou osvetleni a ubytkem kriminaly a na strankach CAS jsou zas odkazy na studie ktere ukazuji opak..vyberme si :P
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#3

Příspěvek od Lukina »

Odpovim ti zase z praxe. Predtim se svitilo a nestalo se, ted uz se zase sviti a nestalo se... Je to manipulace, ale je to taky praxe. A jak jsem uz psal: MV to asi nema uplne od stolu a kdyz mluvi o VO jako o slozce prevence kriminality, tak to nebude uplne tim, ze hned za Pecinou to tam vede Maixner... ;)

Jj, to je prave ono. ČAS vs. SPRVO - vyberte si. Chceme se porad takhle profilovat? Jednostranna pravice, jednostranna pravice -> bez moznosti kooperace i kdyz jde o obecne prospesnou vec? Vedlo to uz nekam nebo se porad jde hlavou proti zdi? Porad je Mlecna draha natolik podstatna, ze nemuze byt jako "druhotny" produkt?

Mimochodem, jsou ty studie ČAS od nás nebo prevazne z ciziny? Tusim, ze jsem neco takovyho uz cetl, ale bylo to ze zahranici.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Osvětlení a kriminalita

#4

Příspěvek od Regulus »

Jj, to je prave ono. ČAS vs. SPRVO - vyberte si. Chceme se porad takhle profilovat?Nechci, ja jsem pro spolupraci, jen nevim cemu v tomto konkretnim pripade verit. Prave proto jsem tyto otazky zakomponoval do dotazniku, at aspon zname zkusenosti casti verejnosti Kdyz budou takto protichudne argumenty tak to spoluraci stezuje... Ty clanky jsou vetsinou dostupne na CASu, tak se muzes podivat, problem je ze na strankach SPRVO je to jen konstatovano bez odkazů, aspon jsem tam zadne nenasel...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#5

Příspěvek od Lukina »

A kdyz jsou ty jejich argumenty zalozeny na nejaky studii z relevantnich dat, nemuzeme tomu uverit a pracovat s tim? Musime to hned napadat a rikat, ze nam berou nebe a snazit se to vsemozne zpochybnit? Ano, pokud to neni z relevantnich dat, tak se to da napadnout, pokud ne, tak s tim muzeme jen tise nesouhlasit. Jinak to bude jako v PS...budou se hledat duvody misto zpusobu.

Uz to vidim. Je to studie od protinozcu. No, shodou okolnosti jsem byl pred mesicem s kamoskou na pivku a povidala jak byla v Austrálii a že by se tam hned vrátila. Jaký tam jsou lidi...S tim se tady asi neda argumentova, co? To asi budeme muset verit argumentum toho, kdo zjistoval a studoval u nas. At uz SPRVO nebo MV. Tohle muze byt spis takovy hezky priklad ze zahranici. Bohuzel (snad zatim) pouze jako zajimavost.

Aby to vsak nevypadalo, ze jsem proti vsemu, tak rikam, ze ten dotaznik je dobry. Dokonce lepsi nez byla puvodni verze. Jen poukazuji na mozna uskali. Dotaznik muze hned do obehu (kdyz opravite ty tecky a nespravne formulace), ale podle meho nazoru by bylo dobre nektere veci optimalizovat. Je to ale muj nazor, nejsem ani astronom, ani osvetlovac, ani sociolog ani nikdo jiny...Nic tedy jako profesional.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Osvětlení a kriminalita

#6

Příspěvek od Regulus »

Uz to vidim. Je to studie od protinozcu. No, shodou okolnosti jsem byl pred mesicem s kamoskou na pivku a povidala jak byla v Austrálii a že by se tam hned vrátila. Jaký tam jsou lidi...S tim se tady asi neda argumentova, co? To asi budeme muset verit argumentum toho, kdo zjistoval a studoval u nas. At uz SPRVO nebo MV. Tohle muze byt spis takovy hezky priklad ze zahranici. Bohuzel (snad zatim) pouze jako zajimavost.
Nojo ale aspoň je to jakási studie, ke které jsem se dá dostat. Ale zadny odkaz na stuie "z druhe strany" jsem nevidel  :( Pokud budou seriozni tak je to samozrejme v poradku a napadat nema cenu..
Opravu dotazniku necham na Trifovi, pokusil jsem se shrnout konkretni pripominky v PM tak snad uz pristi verze bude ta finalni, ktera muze do sveta :D

Jinak to šupnem asi na to www.vyplnto.cz ne? Vypada to dobre, zdarma tam muze ten dotaznik byt 30 dnu coz by nam melo stacit..
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#7

Příspěvek od Lukina »

Nojo ale aspoň je to jakási studie, ke které jsem se dá dostat. Bohuzel z prakticke stranky veci, naprosto k nicemu.

Stranky MV jsem nezkoumal, az bude vic casu a chut, tak to nekde pokusim dohledat a nebo nekoho kontaktovat. Mam ma nejaky znamy i pribuzny, ale ne v tomhle odboru :(
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Osvětlení a kriminalita

#8

Příspěvek od MilAN »

Jen otázka : ČAS někdy dělal nějakou studii ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Osvětlení a kriminalita

#9

Příspěvek od Regulus »

Jen otázka : ČAS někdy dělal nějakou studii ?To asi ne, ja myslel toto:
http://www.astro.cz/znecisteni/vliv/kriminalita/
tj. ze tam jsou odkazy na ty studie
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#10

Příspěvek od Lukina »

Kriminalitu verejne osvetleni opravdu nevyresi!
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení a kriminalita

#11

Příspěvek od michal.b »

No, koukam ze se to tady docela rozjelo
Co se tyce problematiky zhasinani na malo frekventovanych mistech, tak tam bych problem opravdu nevidel. Otazka je polozena jasne a kazdy pochopi o co jde. Ano, vzdycky se najde nekdo kdo to bude chtit jinak, ale takhle verejne sluzby prece nefunguji. Me by se taky libilo, aby jezdil autobus az primo pred muj dum, abych mel vyhrazene parkovaci misto, abych nemusel nosit trideny odpad 100 metru daleko a tak dale. Ale benefity dane sluzby musi ospravedlnit vynalozene naklady (a pozor, nejen ty ekonomicke!). Jinak bychom mohli rovnou kazdemu z obecnich penez pridelit opancerovanou limuzinu a osobniho strazce, protoze "co kdyby...". Vzato do dusledku bychom take meli odstranit vsechny sloupy VO, protoze do nich obcas narazi auto...

No a co se tyka vlivu mnozstvi osvetleni na kriminalitu - co ja vim, tak zadne skutecne prukazne studie nikde na svete neexistuji (ani jednim ani druhym smerem). Nase policie nema ani nejzakladnejsi statistiku o tom kolik trestnych cinu se stane ve dne a kolik v noci. Takze vazne pochybuji, ze by meli nejak peclive zmapovany (a tvrdymi daty podlozeny) vztah mezi mnozstvim osvetleni a kriminalitou.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Osvětlení a kriminalita

#12

Příspěvek od dvader »

No a co se tyka vlivu mnozstvi osvetleni na kriminalitu - co ja vim, tak zadne skutecne prukazne studie nikde na svete neexistuji (ani jednim ani druhym smerem). Nase policie nema ani nejzakladnejsi statistiku o tom kolik trestnych cinu se stane ve dne a kolik v noci. Takze vazne pochybuji, ze by meli nejak peclive zmapovany (a tvrdymi daty podlozeny) vztah mezi mnozstvim osvetleni a kriminalitou.Tohle je stejně naprosto bezpředmětné. Rozhodovat se stejně nebude podle reality (i kdyby byla dobře zmapovaná) ale podle subjektivních názorů a pocitů těch, kteří to budou rozhodovat. No a možná že vezmou za bernou minci i názor občanů, tedy potažmo i různých průzkumů...
Nezní to optimisticky ale takhle to prostě funguje >:(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#13

Příspěvek od Lukina »

Myslim, ze porovnavat sviceni a zastavky autobusu je znacna bagatelizace problemu. Prijed nekdy a zavedu te na jiz zminovanou stezku...A to neni frekventovana. Ja se nepru o pojem frekventovana a nefrekventovana. Ten chapu a pochopi ho i verejnost, ale troufam si tvrdit, ze frekvenovane je i zaroven mnou casto navstevovane (preci clovek v prvni fazi mysli na sebe a sve nejblizsi okoli, to je pud) a psal jsem to, rozdil je v pohledu na vec.

Kdybysme to vzali do detailu, tak i ta metodika je ponekud obtiznejsi. Budu pocitat lidi a stanovovat, ze od 30 lidi za hodinu je silnice frekventovana a kdyz projde jen 29, tak tam zhasnu a budu poslouchat to, proc se tady sviti i v noci a tam ne, kdyz dneska jsme napocitali 31? To mi pripada jako s prerozdelovani dani. Jak mate 100 000 lidi, tak mate vetsi obnos penez. No a nase mesto ma jen 98 000. Co udelame? No prece si lidi sezeneme, abysme meli vice. Tohle prece neni vubec reseni, reseni neni nestivit, ale optimalizovat sviceni. Porad nedovedeme jit cestou alespon castecneho kompromisu, porad musime byt takhle radikalni i kdyz jsem uz x krat narazili do te tvrde zdi a presvedcili jsme se, ze to moc nejde?

Kdyz by to tedy takhle platilo, tak ty autobusy nemusi do mensich vesnic, ktere nejsou na hlavnim tahu, vubec zajizdet, ne? Na co?

To tu panuje presvedceni, ze VO na bezpecnost (kriminalitu) nema vliv (vseobecne vzato)? Podobnou vec jsme resili na pesine podle prehrady Harcov v Liberci. V jednom predmetu jsme meli projekt mista v Liberci a my meli prehradu. Kdyz jsme se lidi ptali, jak a co si mysli o prehrade a okoli, tak rikali - jo,  prehrada je klenot v Liberci. Vadi mi to, ze se bojim, kdyz jdu vecer na kolej (tam tudy se na koleje chodi a pres den je to vskutku romanticka prochazka), v noci uz je to romantictejsi mene a zvlaste pro devcata, ktera se nam tu bohuzel tolik nevyskytuji a nebo nereaguji. Pocet respondentu asi 70. Vybrani jen ti, kteri se tam v danou chvili zdrzovali. Vek respondentu nejcasteji okolo 24 (vysokoskolaci). V tomto veku si myslim, ze ma clovek z psychologicke stranky nejmensi zabrany (mladez je radikalnejsi)...Je to nic nevypovidajici statistika...je to ale statistika, ne muj nazor. Muj nazor je trosku jiny, ale v podstate respektujici.

Dvader: presne tak. Kdyz nekomu reknu, ze v te a te ulici projde v prumeru 1 clovek za hodinu a tak tam neni potreba svitit je argument pro ty ostatni, ne pro ty, kteri v te ulici bydli. A to mohou a nemusi byt toho nazoru jako ti, kteri maji moznost rozhodovat.

Ale budu se zase opakovat. Pokud je dotaznik pro vnitrni potrebu autoru, pro alespon nejake vysledky a zavery, tak prosim. Ja jen poukazuji na mozna uskali, ktera by mohla byt pri uvedeni zjistenich skutecnosti do praxe. Argumentace s nimi.

V soucasne situaci neni vule neco v tomto, troufam si rici, zcela okrajovem problemu, neco menit. Znacne omezenou moznost vidim na tom nejnizsim stupni, ale i tam jsou potreba spravne, uplne, objektivni a nezpochybnitelne argumenty.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Osvětlení a kriminalita

#14

Příspěvek od michal.b »

Uz jsme OT, takze az se dostanu k pocitaci tak diskuzi oddelim do vlastniho vlakna.
Lukina: na tu policejni statistiku jsem se ptal asi pred rokem a bylo mi receno ze tohle (den/noc) nesleduji (muselo by se jit pripad po pripadu). Ale ten clovek byl radovy kriminalista, pokud mas tu moznost, tak se na veci kolem prevence a osvetleni urcite pozeptej, kazda informace dobra.
Jeste k te autobusove zastavce - od nas ze vsi je nejblizsi zastavka 2km pres pole a les, v zime tam byva nafoukano snehu nad kolena. A lidi to chapou a nestezuji si - protoze aby autobus zajizdel 5km pro dva tri lidi za tyden je proste nesmysl. 1 clovek za hodinu je dostatecna frekvence ke zduvodneni osvetleni. Ale znam mista kde od pulnoci do 4 neprojde vubec nikdo - a tam uz to podle meho nazoru ospravedlnitelne neni.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Osvětlení a kriminalita

#15

Příspěvek od Lukina »

Jsou to mista, kde chodis i ty nebo mista, kde ty nechodis?

Vidis to a u nas, autobus Praha - Ceska Lipa a zpet jezdi na pozadavek obce Chlum i tam. A je to jeste delsi zajizdka nez 5 km.

Na policii mam nekolik znamych. Bohuzel ne, v sekci pro prevenci kriminality, takze mam moznosti asi jako kazdy. Napsat tam a pozeptat se. Nazor radoveho policisty respektuji, ale nepovazuji jej za smerodatny a prilis fundovany. V kazdem protokolu jsou udaje o case udalosti.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět