Osvětlení a kriminalita

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Osvětlení a kriminalita

#46

Příspěvek od hades »

Stanislavxyz: tady to máš: viewtopic.php?p=425175#p425175
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Osvětlení a kriminalita

#47

Příspěvek od Homer »

To je jen prázdná, vágní a alibistická odpověď, která minimalizuje potenciální námahu úředníka. Důvěrně to znám a obávám se, že se s tím jen tak nepohne - úředníci by museli přemýšlet, což je bolí, případně něco dělat, což se jim nechce a občané budou dál vyžadovat svícení, protože jsou vyhoukaní a energii platí někdo jiný.
To ale nemá mnoho společného s tvrdými daty - pokud ovšem vůbec existují.

Mě trvalo 4 roky, než jsem dosáhl prosté výměny dvou kanalizačních plných poklopů za děrované, aby se dvoukilometrová kanalizační větev odvětrávala přes tyto poklopy a ne až na horním konci vedení na kopci přes náš dům.
Co mi nakonec pomohlo? Upozornění na majetkovou odpovědnost těch, kteří rozhodují. Upozorní-li občan úředníka, že jeho rozhodnutí může způsobit materiálové škody a ten pak není kryt pojištěním " na blbost" ( byl na riziko upozorněn a nekonal v nevědomosti ), situace se může změnit. Své upozornění jsem podepřel stanoviskem profesora VUT Brno pro daný obor a zároveň soudního znalce.
Jakmile zastupitelé zjistili pro ně plynoucí riziko, byly dva poklopy na trase briskně vyměněny. Ovšem nějak mne od té doby nemilují :-).

Třeba by vedla cesta tudy...
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1125
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Osvětlení a kriminalita

#48

Příspěvek od mike »

Nehledal bych v tom nějakou hlubší úvahu nebo dokonce analýzu, spíš to bude podepřeno tradičním pseudoargumentem "To je snad přeci každému jasné."

Jinak odvolávání se na studie o vlivu osvětlení na bezpečnost je k vidění na obou stranách, jak od lobby osvětlovačů, tak od bojovníků proti světelnému znečištění. Výsledky těch studií jsou, nepřekvapivě, diametrálně odlišné podle toho, kdo se na ně odvolává, ale jedno je společné: nevzpomínám si, že bych někde viděl odkaz na konkrétní studii.

Co se metodiky týká, nejlepší by asi bylo vybrat konkrétní oblasti, kde došlo ke změně, ať už jedním směrem nebo druhým, a porovnat úroveň (noční pouliční kriminality, úrazů, dopravních nehod) za dostatečně dlouhé období před změnou a po ní. Samozřejmě s řádným statistickým vyhodnocením.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Osvětlení a kriminalita

#49

Příspěvek od Homer »

Ani já bych nehledal hlubší úvahy. Možná by stačilo si položit otázku známou už za starého Říma - komu je to ku prospěchu? No a ti, kterým to je ku prospěchu, si už vždy nějaké zdůvodnění najdou. Nejlépe takové, které bude ( jak jinak ) pracovat se strachem - tedy strašit kriminalitou. Takže se postraší a zároveň nabídne řešení - více světla! Politik má plusové body, dodavatelé svítidel, energie a údržby jsou spokojeni a občan, kterému nedojde, že to platí prostřednictvím rozpočtového určení daní, taky.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4500
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Osvětlení a kriminalita

#50

Příspěvek od dvader »

To je bohužel pravda…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět