Pozorování na horách

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování na horách

#1

Příspěvek od T.o.m »

Tak jsem se vrátil z části úspěšné dovolené (z astronomického hlediska) z Šumavy. Dvě noci se vydařily a stálo to za to.
Severní amerika volným okem, M31 volným okem jak pěst na oko- bočním viděním obrovských rozměrů. V dalekohledu jsem viděl něco, co se přibližuje běžným fotkám, obě průvodkyně krásně viditelné - nebyly vidět jen ty nejokrajovější partie.
Řasy jsem viděl oboje - s viditelným tvarem a strukturou;
M57 - ne moc velký rozdíl, spíše jen v kontrastu;
pohled dalekohledem do Ml. dráhy jak Hubble deep field ;D
Mlhoviny ve Střelci jsem stlihl taky - už v hledáčku bylo jasné, jaký mají tvar (Orlí, Labuť, Laguna...)
Tak to jsou ty nejznámější objekty, ostatní jako třeba NGC 1931 ve Vozkovi byly taky parádně vidět, ale to bych tu psal až do večera ;)
Je tam fakt krásně tmavomodrá obloha a v noci tma, že jsem sotva viděl dalekohled. Pod nohy jsem neviděl, dokonce jsem málem jednou pošlapal malé smrčky v zahradě. (a to jsem byl hned za chatou na kraji vesnice -nebylo třeba chodit někam dál...). Přístí rok už budu určitě mít zkušenosti s foto, takže snad příště něco přivezu.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorování na horách

#2

Příspěvek od Myzer »

Na jar pôjdeme na lyžovačku na Poľanu. To je asi /dúfam že sa neseknem/ 1500m kopec. Hore je len chata a lyžiarske vleky s minimálnym vonkajším osvetlením. Rozmýšlam že tam nepozorovať to by bol asi hriech.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování na horách

#3

Příspěvek od MaG »

Není co dodat, kdo zažil ví své.

Strávil sem pár nocí na Kleti, což vlastně na horách skoro je. Obloha tam byla jednou naprosto skvělá. Podotýkám jen jednou za dva roky, co sem tam občas zajel.

Jinak se těším, až vyrazím s kamarády někdy tady do Jizerek. Uvidím, co tu uvidím, ale oblohu podobnou té, co popisuješ ze Šumavy sem tu ještě nezažil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět