Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Malé planetární mlhoviny

#211

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Ladin nasadil laťku dost vysoko.
Dnes v noci jsem se pokusil o jeho "oblíbenou" PK89-0.1 a po tom, co jsem si vytrpěl včerejší a předvčerejší noc s PK 93-0.1 jsem si říkal,
že mě nic nepřekvapí. Dle mapky jsem na ni najel, dohledal přesnou pozici pomocí Panoptica 27mm a čekal asi minutu. Začala se objevovat,
dal se trochu vytušit i podlouhlý tvar, sice žádné detaily nevidím, ale je tam. Vše bez filtru (zkoušel jsem UHC i OIII, nic ale nepřinesly).
Takže Ladine, až půjdeš příště pozorovat, nezapomeň na pořádnou mapu a nějaké okuláry!! :D :D
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#212

Příspěvek od Lisa »

Lisa píše:.. pro ty nejslabší objekty jsem úspěšnější v mono, tak že příště K3-82 ještě zkusím bez bina..
Včera došlo na slibovanou zkoušku detekce PN bez bina ve 12'', za ne zcela ideálních podmínek. Povedla se bočním pohledem tak na 40% na samé hranici detekovatelnosti. Řekl bych, že udávaná vizuální magnituda podle SkySafari 16,1 asi nebude odpovídat...
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Malé planetární mlhoviny

#213

Příspěvek od ladin »

Jedna ze zajímavých planetárek pro OIII/UHC a dalekohledy střední velikosti kolem 16" je BV3. V porovnání s PK planetárkami z tohoto vlákna z poslední doby je BV3 s OIII filtrem docela dobře vidět a leží v blízkém sousedstvi SH2-188, kterou stojí za to také navštívit při dobrých podmínkách, podobných těm, co jsme měli my včera na Zhůří.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Malé planetární mlhoviny

#214

Příspěvek od MiniMistr »

Dalekohled 16"střední velikosti" ?
I Američané berou od 16" dalekohledy jako velké ;)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Malé planetární mlhoviny

#215

Příspěvek od ladin »

Když jsem pořizoval 16", tak jsem ji měl taky za velký dalekohled, než jsme začali jezdit na německé srazy, kde jsou průměry 60cm a více bežné. Na EWS se nás jednou němečtí kolegové při přijezdu ptali, co že jsme si to přivezli za dalekohledy. Kamarád opověděl, že třícítku a když jim vysvětlil, že je to v centimetrech a ne v palcích, tak to Frank okomentoval tím, že má třícítku sekundár (za hurónského smíchu všech). Po těch zkušenostech a potom co jsem ve velkých dalekohledech i viděl, je u mě 16" střední dalekohled. Vic má kategore posunuté ještě o něco víc a označuje 16-20" jako dalekohledy malé. Je fakt, že nad 60cm začíná za dobrých podmínek úplně jiná astronomie.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Malé planetární mlhoviny

#216

Příspěvek od MiniMistr »

K tomu není co dodat........ :(
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Malé planetární mlhoviny

#217

Příspěvek od Lisa »

V záznamech jsem si našel, že jsem BV3 před lety zkoušel s nejistým výsledkem, časem si ji asi zopakuji :)
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Malé planetární mlhoviny

#218

Příspěvek od dvader »

Je pravda, že s klesající cenou za průměr se velikost přístrojů mezi amatéry stále zvyšuje… Proti tomu jde světelné znečištění, které omezuje, co lze vykoukat.

Bohužel velké průměry nejsou jen o penězích, ale i o skladovatelnosti a transportu. :(
Mě by se třeba takový půlmetr líbil a asi bych jej i zaplatil - ale neměl bych jej kam složit (bydlím v bytě) a v jednom bych jej horko těžko nakládal a vykládal.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

PK 94+27.1

#219

Příspěvek od MiniMistr »

Už ani nevím jak, ale někde na netu jsem narazil na planetární mlhovinu PK 94+27.1.
Na CzSky se píše: " V dalekohledu 400/500mm - je extrémně těžká, nejisté pozorování atd......".
Řekl jsem si, to bude konečně po delší době zase pořádná výzva! Kupodivu se o ní na internetu moc nepíše, snad jenom že má uprostřed centrální hvězdu okolo 14,5 MAG - asi to bude problémový objekt, říkám si. Kdybych věděl, co mě všechno při jejím pozorování čeká........

Noc první - úterý.
Připravil jsem si mapu PK-čka z CDC a ještě pro jistotu z CzSky. Začal jsem pozorovat o půl noci s tím, že nejdříve začnu bezvýznamnými NGC-čky
a pak přejdu k této těžké mlhovině. Bohužel se v 1.00 hod. zatáhlo a bylo po všem.

Noc druhá - středa.
Tentokrát jsem byl nachystán už jenom na PK-čko a čekal jsem, až měsíc, který se bohužel vrací, zaleze za kopec a začal jsem ji dle map hledat.
Přibližné místo dle atlasu Deep Sky Hunter nebyl problém najít. Ovšem dohledat její přesnou polohu okulárem Panoptic 35mm dle vytištěné mapy se mi nedařilo. Obrazce hvězd stále neodpovídali mapám, nakonec se opět zatáhlo a musel jsem to zase zabalit.
V práci jsem přemýšlel co s tím (ani jedna z vytištěných map mi nevyhovovala) a pak mi to došlo. Při hledání informací o této planetárce na internetu jsem narazil na stránky " telescopius.com " a tam byla fotka okolí mlhoviny. To by mohla být ta správná cesta! Po práci jsem doma zasednul k počítači, fotku jsem si vytisknul a porovnal s mapami které jsem už měl. Podařilo se mi je synchronizovat s tím, že fotku použiju v noci jako detailnější mapu.
Další noc jsem byl odhodlám PK-čko pokořit stůj co stůj.

Noc třetí - čtvrtek.
Servery na předpověď počasí hlásí, že by mělo být jasno, jediný problém je měsíc který couvá a měl by zapadat za kopec až někdy po 1.00 hod.
Snažil jsem se před pozorováním max. vyspat. Vstával jsem o půl noci, najedl jsem se, ustrojil a šel ven vše vynosit z domu a připravit. Času bylo dost.
Zbývalo počkat, až měsíc zapadne za kopec. Když konečně obloha potemněla, začal jsem s hledáním zpropadené mlhoviny. Bohužel opět neúspěšně.
Stále se mi nedařilo správně identifikovat její polohu v okuláru, obrazce hvězdného pole stále neseděli ani s mapou, ani s fotkou :x
A pak mi to došlo! Zorné pole 35mm okuláru bylo velké a hvězdy které jsem neustále hledal podle mapy nebyly vidět.
Zkusil jsem tedy Panoptic 27mm, ještě to nebylo ono, přešel jsem tedy na Morpheusy. Nejdříve 17,5-ka, to už bylo lepší, začínalo se to tam rýsovat!
Obrazce do sebe začínaly s fotkou zapadat. Konečně jsem byl schopen najít přesné místo mlhoviny. Věděl jsem, že má uprostřed slabou centrální hvězdu cca 14,5 MAG. Byla tam. Bočním pohledem jsem ji bez problému viděl, při výměně okuláru za 12,5mm a později za 9mm jsem hvězdu už
viděl v podstatě přímým viděním. Nejdříve jsem mlhovinu, která měla hvězdičku obklopovat, začal hledat bez filtru. Četl jsem, že ji někdo pozoroval s velkým dobsonem a filtrem OIII. Na něj byl ale čas - mělo být jasno.....Po chvíli pozorování jsem tedy filtr OIII vyndal z krabičky, našrouboval do prodlužovacího tubusku s okulárem, zasunul do okulárového výtahu a začal jsem zaostřovat - nic jsem neviděl.
Nechápavě jsem zvedl hlavu od dalekohledu k obloze a z hrůzou zjistil, že se opět zatáhlo :evil:
Tahle mlhovina je opravdu problémový objekt. Asi hodinu jsem čekal venku jestli se nevyjasní. Nevyjasnilo se.
Další noc hlásí, že bude opět jasno.

Noc čtvrtá - pátek.
Ve čtvrtek jsem přišel z práce domů dřív, zatopil jsem, najedl se, vykoupal se a šel jsem spát. Potřeboval jsem už pořádný odpočinek.
Budík jsem si nařídil na 1.00 hod. Kvůli měsíci nemělo smysl vstávat dřív, stejně nezapadne dříve než okolo 2.00 hodiny, že. Když jsem zase všechno vynosil ven a připravil na pozorování, měsíc byl ještě kousek nad kopcem. Obloha byla jiskřivá a průzračná tak jako už dlouho ne. Slibovalo to vyjímečnou noc. Moje 350-ka byla připravená, hledáčky seřízené, mapy na stole čekaly na povel. Paradoxně centrální hvězdu oné malé mlhoviny
po těch 3 nocích plných eskapád už najdu bez mapy během několika vteřin. Jaká ironie, když si vzpomenu na to, jak jsem se s pozicí mlhoviny
ještě před pár hodinami trápil.......... Měsíc stále nechtěl zapadnou za kopec, začal jsem chodit okolo dalekohledu abych se zahřál a zároveň
jsem měsíc pohledem propichoval a snažil se ho popostrčit. Čas běžel, bylo už po 2.00 hodině a on byl stále vidět. Cvičně jsem najel na pozici mlhoviny - centrální hvězda tam byla. Po chvíli už konečně začala obloha pomalu tmavnout, zbytky měsíce prosvítaly skrze stromy na kopci.
Měsíc zapadal naštěstí na západě, mlhovina PK 27+94.1 se nachází na východě v souhvězdí Draka, takže tam byla obloha už více-méně dobrá.
Začal jsem pozorovat okolí hvězdy okulárem Morpheus 9mm, ve 14" dobsonu je to můj asi nejpoužívanější okulár. Okolo centrální hvězdičky jsem
viděl jakýsi slabý opar. To už je ta mlhovina říkám si ??? To asi ne (začal jsem v duchu pochybovat), mělo by tam být přece větší zvětšení
a mlhovinový filtr.
Přidal jsem tedy na zvětšení, 9-ku jsem vyměnil za 6,5-ku. Centrální hvězda byla vidět mnohem hůře (ale byla stále viditelná), opar okolo ní zmizel.......... Podíval jsem se, jestli není okulár zamlžený - nebyl. Vrátil jsem tedy zpět 9-ku, opar okolo hvězdičky naskočil znovu.
Nebylo už pochyb byla to ONA!!! Schválně jsem ještě zkusil nasadit UHC filtr od Astronomiku, hvězda byla mnohem hůře poznatelná, její okolí
bylo bez mlhoviny. Po výměně UHC-čka za OIII filtr od stejného výrobce se stalo to, co jsem čekal. Hvězda zmizela úplně, bylo tam už málo světla.
Na to bych potřeboval větší dalekohled. Filtry jsem tedy uklidil do krabiček a ještě jsem se chvíli kochal mlhovinkou s tím, jestli náhodou neuvidím něco " trochu víc ". Zázrak se samozřejmě nekonal, ze své 350-ky a mých očí už víc nedostanu. Byl jsem promrzlý, unavený, ale šťastný.
Tahle malá potvora mi vzala kus života, ale zároveň mi zase dala další zkušenost a nalila mi dožil další energii na nějaké duchařiny.

Poznámka na konec: Na stránkách CzSky je nahoře kolonka Aladin. Když na ní kliknete, ukáže se vám fotografická přehlídka oblohy, která v podstatě odpovídá tomu, co jsem našel na stránkách Telescopius.com. Bohužel jsem si toho všiml až ve čtvrtek odpoledne............ :D

Takže zase příště.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: PK 94+27.1

#220

Příspěvek od ladin »

Supr reportáž, která se dobře čte. Dost mě to připomíná moje zápasení s Pal10, jehož okolí znám líp jak vlastní obývák a současně přivádí k tomu, že 1 objekt za večer je víc než 200 za noc - na to jsem nedávno narazil v reportech nějakýho frantíka s GoTo.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: PK 94+27.1

#221

Příspěvek od MiniMistr »

Díky za pochvalu.
Pozorovací podmínky byly opravdu vyjímečné.
Když jsem asi ve 3.30 hod končil s pozorováním promrzlý a unavený, ještě jsem nechtěl balit, protože taková obloha je u mě doma tak 1x za rok.
Otočil jsem dobsona do zenitu na oblíbenou M51-čku a viděl jsem galaxii tak neskutečně prokreslenou, detailní a úžasnou, že takto si ji pamatuju naposledy snad před několika roky.
Obloha byla fakt vyjímečná, bohužel u mě doma zase dlouho taková asi nebude.
Škoda
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: PK 94+27.1

#222

Příspěvek od MiniMistr »

Máš někde report z toho Palu10 ?
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: PK 94+27.1

#223

Příspěvek od ladin »

Něco mám, ale nedá se to nazvat reportem. Zkoušel jsem ji 2x na Pohoří na Šumavě a na 1x Zhůří, přičemž úspěšný byl až poslední pokus 29.10.202!. Záznam z tohoto pozorování je tady https://www.czsky.cz/observing-session/9/info . Na výjezdech zatím používám tištěný mapy a záznam vzniká až druhý, třetí den. S rozpoznáváním mluveného slova by to bylo lepší, ale to vyžaduje teď mít mobilní data.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Malé planetární mlhoviny

#224

Příspěvek od Jan77 »

Pěkný deník Petře! A velký palec nahoru za vytrvalost a odhodlání s konečným úspěchem! Najít takhle slabý objekt vlastními silami bez navádění je sakra kumšt. Sám se podobně "trápím" s mnohem jasnějšími objekty :D Což vzhledem k mé "výzbroji" není nic divného... 8-)
Report se výborně četl a každému to muselo připomenout vlastní noční vstávání a přípravy na podobné "boje"! ;)
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Malé planetární mlhoviny

#225

Příspěvek od MiniMistr »

Díky za pochvalu.
Namačkat název objektu do ručky je pro "blondýny" :)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět