Družice???

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Družice???

#1

Příspěvek od T.o.m »

V sobotu večer jsem opíkal buřty - a mám odtud super výhled na západ - takže jsem tak trochu pokukoval, kdy už bude vidět nějaká ta hvězdička - no a co se stalo - asi v 8:50 LEČ se na západní obloze objevila tečka o magnitudě odhaduji min. -3 - tak jsem si říkal, že zase Iridium :nod:, jenže ono se to nepohybovalo - prostě to tam viselo a za minutu a půl (co jsem viděl) to prostě zhaslo :o
Nakonec jsem usoudil, že to musela být stacionární družice, která se pak rychle jinak natočila.
Neviděl jste to někdo?? Bylo to docela zajímavý...
Tom :hi:
Luky

Družice???

#2

Příspěvek od Luky »

Ahoj.
Já jsem nic takovýho nezahlíd. Ale o weekendu jsem docela hodně pozoroval a fotil, protože bylo opravdu jasno. M31 jsem v pohodě našel pouhým okem, mléčná dráha se pěkně táhla oblohou...  :)

Družic jsem viděl docela hodně, ale všechny se normálně pohybovaly. Takže nic takového, co popisuješ jsem nezahlíd.  :-/

Měj se, Luky  ;)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Družice???

#3

Příspěvek od MP »

Nevim, ale takhle byvaji u nas obcas videt pristavaci reflektory letadla. Kdyz jde na pristani, pomalu leti smerem k pozorovateli a zaroven klesa, zda se, ze se nehybe. A ty reflektory jsou zepredu videt aspon z 20km ( pokud je jasno ). Kdyz trochu zmeni smer a nesviti primo na pozorovatele, tak svetla zmizi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Družice???

#4

Příspěvek od Telesto »

Když jem poprvé v životě zkusil sledovat iridum, které jsem si vyhledal ne internetu (kde jinde než na heavens-above). Tak jsem ani pořádně nevěděl co očekávat. Jak rychle se satelit pohybuje jak bude zářit jak dlouho bude zářit apod. Prostě jsem jen čekal a díval se udaným směrem. V tom jsem zahlédl "novou" hvězdu. Pomalu se zjasňovala až začla zářit cca -8mag a pak začala pomalu slábnout. Její rychlost pohybu byla téměř nula. Bylo znát malý pohyb, ale ten byl skutečně minimální. Docela mě to udivilo a předpokládal jsem, že se tak chovají všechny satelity. Od té doby jsem, ale nic podobného neviděl. Vždy profrčí pomalu tak rychle jako letadlo. Takže mě to zaráží dodnes. Opravdu téměř nepohybující se družice iridium... Možná čas od času se naskytne taková podívaná a je také možné, že to co jsi viděl bylo skutečně iridium... Podobné jaké jsem viděl já...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Družice???

#5

Příspěvek od Psion »

To nic není, až uvidíš UFO pak budeš teprve valit oči :o
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Družice???

#6

Příspěvek od T.o.m »

Mám tomu rozumět tak, že tady už někdo UFO viděl? :D
NO nejlepší na tom je (zpět k té družici), že na internetu jsem ji nenašel - občas to hledám i u sebe doma v databázi Cartes du Ciel - tam je to taky, ale nevím, jak "čerstvé údaje" to jsou. Každopádně aby se vůbec po dvě minuty nehýbala??? Pár Iridií jsem taky už viděl, ale vždy byl znát mírný pohyb (i za tu kratičkou chvilku, co probleskávají).A letiště tu žádné nemáme - navíc v to bylo v deklinaci větší než má Arkturus. Každopádně další zážitek do sbírky :nod:
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Družice???

#7

Příspěvek od Kunzov »

Je taky mozny, ze to byl meteorologicky balon. Ten muze na vecerni temne obloze zarit jako solidne jasna hvezda, svou polohu by teoreticky sice menit mel, ale poud je daleko, tak se muze klidne tvarit jako stojici objekt... to je jasny.

Neco podobneho sem nasel v databazi organizace, ktera si rika Zare. Jsou to vsechno zpravy o hlaseni domnelych UFO obycejnych ceskych lidicek. Jeden tam popisuje nekdy z roku 1992 velmi jasnou hvezdu na vecerni obloze, ktera vypadala navic v dalekolhedu jako bublina (zv. kolem 50x). Tahle "nebeska lampa" za nakou dobu (uz nevim kolik.... snad par desitek minut) v okamziku zmizela. Pozdeji to bylo interpretovano jako rozpad meteorologickeho balonu. Jednoduse receno to "prdlo" a z oblohy zmizelo ;)!

Ale je to pouze jedna z moznych variant...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Luky

Družice???

#8

Příspěvek od Luky »

Telesto napsal: Když jem poprvé v životě zkusil sledovat iridum, které jsem si vyhledal ne internetu (kde jinde než na heavens-above). Tak jsem ani pořádně nevěděl co očekávat. Jak rychle se satelit pohybuje jak bude zářit jak dlouho bude zářit apod. Prostě jsem jen čekal a díval se udaným směrem. V tom jsem zahlédl "novou" hvězdu. Pomalu se zjasňovala až začla zářit cca -8mag a pak začala pomalu slábnout. Její rychlost pohybu byla téměř nula. Bylo znát malý pohyb, ale ten byl skutečně minimální. Docela mě to udivilo a předpokládal jsem, že se tak chovají všechny satelity. Od té doby jsem, ale nic podobného neviděl. Vždy profrčí pomalu tak rychle jako letadlo. Takže mě to zaráží dodnes. Opravdu téměř nepohybující se družice iridium... Možná čas od času se naskytne taková podívaná a je také možné, že to co jsi viděl bylo skutečně iridium... Podobné jaké jsem viděl já...

Já jsem Iridium viděl několikrát, ale vždycky se pohybovalo. Někdy třeba i přes půl oblohy. A že to Iridium bylo jsem si ověřil na heavens-above. (podle času) :nod:

Takže já jsem zatím žádné "stojící" Iridium neviděl :-/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Družice???

#9

Příspěvek od Psion »

Kdysi jsem UFO pozoroval a je to docela zážitek Nejen že těleso měnilo barvy a svítivost, ale rychlost s jakou se pohybovalo po noční obloze byla úžasná, obzvláště v kombinovaci změn směru letu např. o 120 stupnů v ostrém úhlu. Vše se odehrávalo v naprostém tichu a celý úkaz trval řádově 10-15 sekund. :hi:
Luky

Družice???

#10

Příspěvek od Luky »

A nebyla to spíš nějaká pomatená světluška? ;D
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Družice???

#11

Příspěvek od Sniper_RAT »

To znám....když to přeženeš s rumem na zahřátí,tak vidíš všelijaké věci.... :D

Já zkusil družici pözorovat dalekohledem jednou,pozoroval jsem ji se zvětšením 40x a docela dlouho...ufo jsem ještě neviděl....pár ufounů možná... ;D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Družice???

#12

Příspěvek od Psion »

Jé chlapy, nejste oba od policie? Ti si taky myslí že UFO = létající talíř a Martani místo skutečnosti, že to je neidentifikovaný objekt, což může být družice, meteo balón, atmosferické jevy atd. No vidím, že se konečně zařne policie zabývat něčím rozumějším jako je astronomie :rotflmao:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Družice???

#13

Příspěvek od T.o.m »

Jestli to byl meteo balón nevím, dalekohled jsem měl doma a ani mě nenapadlo pro něj jít, protože jsem seděl na židličce jak přikovanej a zíral na to jak na zjevení...
Je docela zajímavý, že když člověk (vždy když může) kouká na oblohu, tak je prostě jen otázkou času, kdy uvidí něco, co si zpočátku nedokáže vysvětlit.... :nod:
Tom :hi:
Luky

Družice???

#14

Příspěvek od Luky »

No jo.  :nod:
Ale i tak je otázka, co to UFO je. Pro úplného laika se může stát ufem poblikávájící hvězdička nebo letící družice.

Takže, to co by někdo nazval UFEM je pro druhého úplně jasný úkaz...
Luky
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Družice???

#15

Příspěvek od MP »

Psion ma pravdu. Nemuzeme rict, ze letajici talir je UFO, protoze kdyz tvrdime, ze je to letajici talir s Martany, tak uz jsme ho identifikovali, takze to neni neidentifikovany objekt. UFO je to, o cem nedokazeme rict, co to je a pritom to jeste leta. Takovych veci vidim kolem porad spoustu. Osobne si myslim, ze to U by melo znamenat unidentificable a ne unidentified, jak se obvykle pise. Pak bych mohl vyradit spoustu objektu, ktere bych mohl identifikovat, kdybych si s tim dal praci.


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět