Foto přírodních jevů

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Foto přírodních jevů

#1

Příspěvek od T.o.m »

Tak mě tak napadlo - nezkoušeli jste někdy někdo vyfotit třeba bleskza bouřky? Rád bych to zkusil - dát foťák na stativ, zamknout závěrku pak když se blýskne, tak ji zavřít (ale musí být tma, aby set o nepřesvítilo)....máte někdo zkušenosti?
A co třeba taková duha - minulou středu byly u nás viditelné dokonce dvě (vnější tedy s více odrazy uvnitř kapiček vody - dost je o tom v Astropisu). Tak jsem si říkal, jestli by z tý duhy něco bylo. A někdy je kousek od nás od řeky večer mlha jak na blatech a ještě když do toho svítí Měsíc... ::) - jenže tohle už asi reálně vyfotit nepůjde. Nebo jo?

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Foto přírodních jevů

#2

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě, že to jde. Blesky nejsou problém, jak digitálním tak klasickým fotoaparátem. Mrkni se třeba na tohle: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/bl.jpg
Je to foceno v noci 8 sekundovou expozici digitálním fotoaparátem Olympus C-2500L. Naprosto stejně či ještě lépe to jde klasickým. Když použiješ málo cilivý film a hodně přivřeš clonu, lze exponovat podstatně déle a šance na zachycení blesku se zvyšuje. U digiťáku zase můžeš fotit donekonečna, bez ztráty fotografického materiálu.

Duha, halové jevy: To jde úplně normálně, jako když fotíš ve dne.

Ten měsíc do válející se mlhy - expozice odhaduji tak v řádu desítek sekund až jednotek minut (podle objektivu, filmu a fáze měsíce), to je třeba prostě vyzkoušet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Foto přírodních jevů

#3

Příspěvek od koca »

blesky už jsem zkoušel, moc mi to ale nevyšlo. Rád se taky přiučím od zkušenějších. Fotil jsem stejnou metodou, tzn. otevřená závěrka po určitou dobu kdy se blýskalo. Výsledek byl bídný. Budu si muset s tím ještě pohrát.
Co se týká Měsíce a nasvětlené krajiny, v případě že chceš mít obojí na fotce, tak jedině multiexpozice. Kdybys fotil obojí na jednou, tak buď bude Měsíc OK, ale z krajiny neuvidíš skoro nic. Pokud budeš exponovat podle krajiny, ta bude možná OK, ale místo Měsíce bude vypálené kolo. V případě širokoúhlého objektivu (po kterém taková scéna vysloveně volá), bude místo Měsíce bílá tečka. Důvod je v tom, že jas Měsíce oproti krajině je mnohonásobně větší. Můžeš si to ověřit pokud máš bodové měření expozice.
Jak na to? Nejprve exponuješ krajinu bez samotného Měsíce (bývá těžké odhadnout správnou dobu expozice, já jsem dospěl tak k 20s okolo úplňku, chce to ale odzkoušet). Potom na stejné políčko filmu exponuješ Měsíc (čas okolo 1/8s, záleží na citlivosti filmu a ohnisku objektivu). Efektní bývá pokud použiješ na Měsíc nějaký teleobjektiv (min.300mm). Jde tedy o kreativní foto, realita jde stranou, ale s těma mlhama pokud ti to vyjde, tak to bude parádní fotka.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Foto přírodních jevů

#4

Příspěvek od T.o.m »

Jůůů, to je paráda - mooc hezkék foto :nod: - něak jsem to na tvých stránkách přehlédl. Supr, při nejbližší bouřce to zkusim, ty duhy pokud budou tak taky. Jo a tu přímo hororovou scénu s Měsícem a mlhou hustou jak na krájení nějak vyexperimentuju. Zkusim několik snímků s jinými parametry a uvidíme.
Díky za povzbuzení. :D

Tom :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Foto přírodních jevů

#5

Příspěvek od T.o.m »

to Koca:

jo jo, někdy až zírám, jaký panorama mám kousek od baráku ::) chybí už jen vití psa basketbalistického ;D

Zkusil bych to tak jak říkáš. Oboje zvlášt. Jenže zatím mám jen zákl. 50 mm objektiv. Takže jediné co mě napadá, je krajinu 50 mm objektivem, a Měsíc dalekohledem (newton 153/750) a pak ten Měsíc trošku zmenšit a dohodit jej na tu vypálenou tečku (ale to vše bude třeba asi na kompu). Ale jak říkáš, kdyby to vyšlo, tak by to byla nádhera...
Dík
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Foto přírodních jevů

#6

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Už sem tu dlouho nebyl...

Chtěl sem jen dodat, že co mě nejvíc baví a taky se to docela daří, je focení blýskavic. Mám na mysli vzdálené mraky osvětlované blesky uvnitř.

Co se týče blesku, vede u mě jednoznačně bouřka co se asi před 2ma lety přehnala přes Českou Lípu a já na půdě pod malinko pootevřeným vikýřem nadělal asi 5 záběrů po cca 15 sekundách. Na jednom z nich mám blesk jak vyšitý. Myslím, že film byl 200ASA ale clona kolem 8. Fotka tak není přeexponovaná.. jen černé střechy a blesk.

Duha a podobné jevy opravdu nejsou problém. Na halové jevy jsem clonil na 16 což je u mého aparátu max.

Hezký den a léto obecně ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Foto přírodních jevů

#7

Příspěvek od T.o.m »

Předevčírem v noci jsem vyzkoušel vyfotit tu scénu s mlhou. Sice bez Měsíce, protože ten byl trochu východně od Štíra, ale i tak by to mohlo být zajímavý. Dám vědět, jak to dopadlo, až budou vyvolaný. :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Foto přírodních jevů

#8

Příspěvek od T.o.m »

Málem bych zapomněl - při tom focení jsem zažil fakt chvilku děsu - při dokončení jedné fotky mě upoutalo něco v zenitu, tak jsem tam mrknul a moje první reakce byla, že jsem si pomyslesl - teda ten Jupiter nějak zjasnil, pak jsem se zhrozil, že na mě padá meteor (to vše se odehrálo během jedný sekundy) , a pak mi to došlo - mírný pohyb a zeslabování - družice - ale tak jasnou jsem v životě neviděl - tak dvakrát jasnější než Měsíc ... ::)
Uživatelský avatar
siginus
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 09. 2002, 15:25

Foto přírodních jevů

#9

Příspěvek od siginus »

Jednou jsem fotil gloriolu na rose nebo jak se tomu rika... Nikdy pred tim jsem si toho nevsim. Byla rosa, slunicko nizko nad obzorem a kolem stinu moji hlavy (spise primo nad nim) svetla korona. Bylo to krasne videt zvlast kdyz jsem hybal s kebuli :angel:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Foto přírodních jevů

#10

Příspěvek od T.o.m »

Tak jo, našel jsem to v Cartes du Ciel - bylo to Iridium T9 (nebo tak nějak), mimochodem včera jsem to viděl znovu - počkal jsem si na něj dle "předvpodědi" přeletu.

Tom
Odpovědět