Pozorovani Jupitera přes den

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorovani Jupitera přes den

#1

Příspěvek od Psion »

Tak jsem dnes vyzkoušel pozorovaní Jupitera přes den. Přece jen pro velikost jeho kotoučku (tím poměrně malé jasnosti) je obtížné jej nalézt, nicméně se mi to podařilo :-). Prohlédl jsem si jej ve zvětšení 120x a a Merkur dokonce v 240x. Samozřejmě se nedá mluvit o podrobnostech na povrchu, ale myslím, že při dnešním oblačném počasí spatřit Merkura a Jupitera na denní obloze je určitě úspěch :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorovani Jupitera přes den

#2

Příspěvek od MaG »

To určitě je.

Ostatně zkoušel sem podobnou pozorovací parádu na Kleti a viděl sem na Jupiteru jen dva hlavní pásy. Nejsnáz se mi hledala Venuše, ta je jak pro oko tak pro triedr. S Merkurem jsem se trápil několik dnů než sem jej našel. Nikdy sem neviděl Saturn, i když teoreticky je na hranici.

Mnohem snazší bylo pozoorvání hvězd díky montáži. Počítal sem hodinový úhel jenom na kalkulačce ale spolehlivě sem dokázal nalézat hvězdy až do 2 mag. Nejslabší co sem kdy viděl byl průvodce v dvojhvězdě Cor Caroli (alfa CVn). Ten měl tuším 5,6 mag a to už teda nevidím ani v noci okem :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pozorovani Jupitera přes den

#3

Příspěvek od MMys »

Martine, tak to s těma hvědama už je docela silný kafe ::) Jakým to bylo dalekohledem ??? Asi to budu muset taky zkusit, ale budu si muset nechat montáž ustavenou z předchozí noci na zahradě, až budu někde na chatě. Ve dne ji totiž neustavím. Polárku ve dne v polárním hledáčku o průměru objektivu 12mm asi opravdu neuvidím :)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorovani Jupitera přes den

#4

Příspěvek od Psion »

Pravdou je, že na Kleti je to pozorování o něčem jiném, vzhledem k nadmořské výšce. Říká se, že ve velkých výškách lze vidět hvězdy pouhýma očima. Odhaduji, že u mého dalekohledu je maximum tak -1 až 0 maginutuda a slabší hvězdy jsou bez šance. Taktéž je potřeba pozorovat planety nejlépe kolem průchodu poledníkem, kde je jejich výška maximální. V menší výšce kde je hustota atmosféry větší a přechází do modrobílé barvy, je to už skoro bez šance.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovani Jupitera přes den

#5

Příspěvek od zdenek »

Byl jsem trochu skeptik pro pozorovani planet pres den, ale uz si budu muset svuj nazor poopravit. S pomoci noveho pomocnika - NAVIGATORU-I, je mozno zamerit dalekohled tim spravnym smerem pomerne dobre, takze jsem to rovnez vyzkousel. Povedlo se na prvni pokus. O podrobnostech opravdu nemuze byt rec, ale BYL TAM! Takze to opravdu funguje. :)
Odpovědět