Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#481

Příspěvek od biker.fm »

hades píše: 06. 03. 2024, 08:55 Já nepíšu že ustavení do roviny je nutnost. Píšu, že moje montáž tam má tu bublinku nějak špatně usazenou a neukazuje realitu.
A už dříve jsem psal, že pro mě osobně to ustavení do roviny má svůj přínos, ale nebudu to tu znovu obhajovat. Kdo chce, najde si to.
Ja vim jak to mas a muj prispevek nebyl miren smerem k tobe, ale pro zacatacniky co se v tom placaji.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#482

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 06. 03. 2024, 09:37 Ale Seestar nemá EQ montáž ale Alt-AZ a tam to opravdu roli hraje
No. skoro bych s tím nechtěl souhlasit. Celý pohyb, zrovna jako GoTo se odvíjí od přepočtu z rovníkových souřadnic. K tomu je potřeba znát čas, polohu pólu a polohu pólu montáže. To vše si montáž při iniciaci zjišťuje a s tím počítá. To, jestli pól montáže míří do zenitu nebo jinam, v celém výpočtu představuje 1 koeficient a jeho vynechání na délku nebo složitost výpočtu má naprosto zanedbatelný vliv.
Mohu se samozřejmě mýlit ve své úvaze. Ale spoléhat na to, že někdo nastaví montáž přesně podle bubliny mi nepřijde jako přínos, vzhledem k tomu, že iniciace mi ten údaj dává přesně a mohu ho použít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#483

Příspěvek od MilAN »

Pablo píše: 06. 03. 2024, 10:13 Rozobral som,podoťahoval pohony a problém ostal. Z koberca išla na parkety,vyváżil som ju a bolo po probléme.Tak asi na to je tam vodováha.
Na vyvážení ani trhavý pohyb nemá žádný vliv ustavení do vodováhy. Ať postavím montáž jakkoliv / směrově i výškově, tak potom stejně ustavuji montáž na pól, takže ve výsledku je sklon montáže i natočení polární osy vždy stejný.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#484

Příspěvek od stmare »

Zkusím Milanovi věřit. Probírá se to i na zahr. diskusích. To neznamená že vodováhu úplně zahodím, ale že pokud na to zapomenu, tak to nebudu řešit.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#485

Příspěvek od MilAN »

To já bych vodováhu také nezatracoval. Je to pomůcka, která může i velmi zjednodušit nastavení výšky montáže ( pokud jsem se seřízenou montáži necestoval 100 a více km na jih či sever :) ). Ale není to prostředek na ustavení montáže a není to ani nutnost se s tím zabývat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#486

Příspěvek od Pete »

Zdravím,
nemaje Polárku v dohledu (montáž EQ-5 nouzově postavena uvnitř pražského domu v místnosti s oknem na JJV s FF fotoapárátem obj. 200mm + extender 2x namířeným z okna) napadlo mne, že ustavím montáž od oka a při aktivním pohonu v RA a na základě stopy hvězd u dlouhých expozic zkusím zpětně korigovat její nastavení. Hmotnost použité D-SLR+obj+ext. odhaduji na cca 2,5kg. Montáž s fotoaparátem byla vyvážena v obou osách.

Snímek 1. ukazuje asi nejlepší dosažený výsledek při délce expozice 100s.
https://www.monitos.cz/tmp/eq5_pokus_10 ... _FF_RA.jpg

Snímek 2. z jiné noci se stejnou ohniskovou vzdáleností s kratším časem expozice 74s, pro představu délky tras hvězd ve snímku při vypnutém pohonu RA. Oboje asi podobně vysoko nad horizontem (pouhý dohad).
https://www.monitos.cz/tmp/eq5_pokus_74 ... F_noRA.jpg

Můj dotaz zní, je šance výsledek (délku zaznamenaných tras hvězd) dále zlepšit přesnějším nastavením montáže (i vodorovnost asi měla také své limity), nebo může být výsledek důsledkem (pomalejšího/rychlejšího) pohybu montáže v RA?

Děkuji za odpovědi/nasměrování.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#487

Příspěvek od MilAN »

Určitě bych jako 1. pomocný krok udělal to, že bych vzal samotnou montáž někam, kde je vidět Polárka, ustavil stativ do vodorovna na libelu a nastavil pomocí polárního hledáčku výšku. To je věc, kterou v místnosti neuděláš. Z místnosti z balkonu lze potom nastavit azimut montáže celkem přesně pomocí Scheinerovy metody /driftové metody.
Bez pointace se bude kromě nepřesného ustavení projevovat i periodická chyba montáže. Jde jen o to , s jakou "bodovostí " hvězd se ještě smíříš. Ale při tom ohnisku bych to neviděl na expozice přes 30s.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#488

Příspěvek od Pete »

Díky, to určitě vyzkouším.

Ještě mne napadlo, že bych mohl zkusit změřit průměrnou úhlovou rychlost pohonu v RA, předpokládám že by to mělo být cca 180°/12h.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#489

Příspěvek od MilAN »

Jedna otočka = 360° ale trvá 23h 56m 04s = hvězdný den. Ale tam bych nepředpokládal zásadní problém. Ten bude v převodu šnek/šnekové kolo. S tímhle ohniskem s kterým fotíš, už delší expozice bez pointace moc nejdou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#490

Příspěvek od Pete »

Zkusil jsem přeměřit zdroj napájení pohonu (4 velké monočlánky) a měly celkem naprázdno napětí 6V (bohužel jsem si je nezměřil když byly nové) a v zátěži (pohon v RA) klesly na 5,75V. Zkusím napájení pohonu tvrdším zdrojem, ale možná to nebude mít žádný vliv.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#491

Příspěvek od hades »

Oddělil jsem diskuzi o USB-ST4 převodníku do samostatného tématu: viewtopic.php?t=34852
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět