Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#151

Příspěvek od Psion »

Psion píše:Nevidím tam prakticky žádnou zásadní chromatickou aberaci, jen jasnější hvězdy mají takový malý ocásek směrem dolů - to je na všech fotografiích?
Něco stojí v cestě světlu a vytváří tam malou refrakci. Možná to jsou 3 distanční podložky mezi čočkami a výrobce neudělal jejich stínění, nebo správnou velikost a ještě něco dalšího (šroubky, něco na clonkách apod.). Je to vidět na všech fotkách a dělá to nehezké hvězdy a to i ty méně jasné. Např. výřezy z této fotografie https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 135726.jpg. Hvězdy jdou poměrně hodně zasažené chromatickou aberací, tohle už mi jako prkotina nepřijde (fialové hvězdy v celém obraze). Výrobci se snaží o dobrou korekci optiky mezi 440-700 nm (např. TEC 140FL až do 1000nm), ale to se týká vizuálního pozorování. Kamery samozřejmě jsou podstatně citlivější v okrajových oblastech a projeví se tam slabší korekce spektra (jev zvaný focal shift, nebo jak psal astar chyba polohy). Řekl bych, co píše i Martin, že tohle vzniká extrémním zpracováním obrazu, protože se snažíš dostat z obrazu galaxií maximum detailů a barev a neděláš do přes masku hvězd. Na obrazu hvězdokupy je obraz hvězd celkem v pořádku, pouze je vidět trochu ta chromatická aberace. Prostě ten triplet je APO a nikoliv Super APO.

Možná by to stálo přesunout do sekce Testování optiky jak píše Milan, tohle se netýká kolimace dalekohledu.
Přílohy
Snímek obrazovky 2021-10-06 v 6.11.07.png
Snímek obrazovky 2021-10-06 v 6.11.07.png (705.41 KiB) Zobrazeno 3233 x
Snímek obrazovky 2021-10-06 v 6.09.03.png
Snímek obrazovky 2021-10-06 v 6.09.03.png (718.04 KiB) Zobrazeno 3233 x
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace refraktoru

#152

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Lukáši,

jak jsem Ti už mnohokrát psal, raději fotit a následně ještě více trénovat to zpracování. Věnuj ten čas raději do tréningu ve zpracování a uvidíš, že budeš překvapený co vše se dá dodatečně opravit. Já mám s tím svým APO Tripletem taky při RGB zpracování problémy (už jsem Ti také říkal, zlatý Newton , ale když to ho nechceš :) ) a je to už jen o tom, umět s těmi ,,vadami,, rozumně pracovat, mnohokrát za cenu nějakého kompromisního zpracování např. v té barevné saturaci. A maskovat a maskovat ...saturovat/desaturovat :lol: Vím, že jsi v mnoha ohledech perfekcionista, já jsem v tomto duchu mnohem tolerantnější, ale v tom případě bys musel zpočátku investovat do tvojí ,,troublefree,, foto sestavy opravdu úplně jiné peníze ;) Myslím, kdybys chtěl mít perfektní fotky bez aberací na první dobrou. My normální smrtelníci musíme ,,bojovat,, s tím na co máme (chceme mít) a snažit se to postprocessingem nějak řešit. Přeji hodně úspěchů a hlavně příjemnou zábavu při tomto skvělém, ale náročném koníčku.

David
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace refraktoru

#153

Příspěvek od vla »

Kdysi jsem tento refraktor měl, prodal jsem a od té doby se tluču do hlavy, co jsem byl za pitomce. Zhruba od 120x už rozlišil měsíce Jupitera jako kuličky. Pokud je to zábava, měl by člověk pracovat s tím co má a nehonit se za chymérami jak techniku vylepšit. Mělo by stačit základní zhodnocení a pakud to není totálně out víc neřešit. Nedovedu si představit, že dalekohled rozebereš, začneš řešit cosi v tubusu, kolimaci tripletu atd. Buď přijmeš, že máš celkem kvalitní dalekohled, byť třeba s nějakými nedostatky, (mimochodem, nijak mě vady tvého kusu nezaujali, prostě nic hrozného co by stálo za řeč). Takže si musíš vybrat prodávat a kupovat stále dražší a dražší techniku až se třeba někdy trefíš, a nebo se netrefíš nikdy, protože s cenou techniky porostou tvé nároky. Je jen na tobě jestli se budeš věnovat honbě za astrotechnikou, nebo astronomii jako takové.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#154

Příspěvek od hades »

Díky za všechny názory. S tím, že něco zasahuje do optické cesty, přišel už astar. Vytisknu si clony různých průměrů a zkusím který největší průměr tuto chybu odstraní. Pohledem do tubusu jsem na nic nepřišel.
A co se použití masek týče, ty samozřejmě používám. Saturuji přes luminance masku, takže zkusím asi range selection, ta by mohla být vhodnější. Budu muset dál trénovat... Mimochodem včera jsem jenom cvičně zkusil použít Starnet a pak následně CorrectMagentaStars skript a zafungovalo to velmi uspokojivě.
Možná by ještě pomohl ten užší L3 filtr, teď mám "jenom" L2.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#155

Příspěvek od hades »

Včera jsem provedl test všech clonek, co jsem si pro refrák vytisknul. Je jich 11, takže jsem to odstupňoval od 110mm (bez clonky) až po zaclonění na 99mm. Na složeném preview je hvězda Alcyone (mag 2,8), vždy snímaná 12ti expozicemi po 10ti sekundách. Až teprve při zaclonění na 101mm (třetí řádek, druhá zleva) mi ta hvězda připadá symetrická. To už je docela velké přiclonění. Zkoušel jsem se dívat i na hvězdy s menší velikostí a tam je to zlepšení znatelné i při menším zaclonění, například Pleione s mag 5 už je pěkně symetrická při zaclonění na 103. Ale na druhou stranu, jsou to jen kratičké expozice, a když budu mít v poli jakoukoliv větší hvězdu a budu fotit 300s expozicemi, tak se nevyhnu přiclonění na 101mm.
Budu ještě zkoušet porovnat obraz umělé hvězdy při pokojové teplotě a pak venku, když je třeba kolem 0°C.
04_Aggregated.png
04_Aggregated.png (576.74 KiB) Zobrazeno 2769 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktor

#156

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj včera jsem pozoroval Dvojhvězdy , ale kolem jasných Dvojhvězd je vidět mlhavé haló podobné kometě s velkou s velkou komou, Dvojhvězdy jsou ostré jako špendlíkové hlavičky konkrétně zkoušeno na Mizaru, Polárce, haló bylo vidět i u Saturnu , ztěžuje detekci jeho Měsíců , pozoroval jsem novým refraktorem Ts 102/714 Sd photoline , nevím jestli nemůže mít vliv hranol? Spadl mi konec okulároveho výtahu s hranolem a okulárem na balkoně na betonovou podlahu . Děkuji za případné info
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#157

Příspěvek od Psion »

Samozřejmě posun zrcátka po pádu může způsobit nekolimaci optické cesty, zkus to bez něho nebo s jiným.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#158

Příspěvek od Alnitak »

Pro Psion: díky za info bylo to zrcátkem
grapher
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 07. 2022, 12:24

Re: Kolimace refraktoru

#159

Příspěvek od grapher »

Zdravim. po mnoha strastech a doptavani jsem narazil na společnost TOPTEC v Turnove. Panove jsou velmi seriozní a za rozumnou cenu (nikoliv zdarma ;) ) umí zjustovat refraktor. Vzhledem k tomu, že dělají vesmírnou optiku pro NASA, je to az s podivem, ze obcas delaji i takovehle drobnosti.
Uživatelský avatar
Pepa217
Příspěvky: 161
Registrován: 30. 07. 2022, 15:56
Bydliště: Papeldorf, UH (49°7'18.721"N, 17°32'39.608"E)
Věk: 37

Re: Kolimace refraktoru

#160

Příspěvek od Pepa217 »

Dobrý večer,

zajímám se kolimátor z mikroskopu - v tomto návodu se píše, že je potřeba možnost zaostření na nekonečno(několik metrů?).
Poradíte prosím, jestli je tento mikroskop použitelný?

Děkuji.
SW DOB 12" GoTo, Leica Vario Zoom ASPH (8,9mm - 17,8mm), TS WA 30mm, PanaView 26mm, Meopta 13mm, OMEGON 6mm LE, TELEVUE 3-6mm NAGLER ZOOM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#161

Příspěvek od hades »

Ano, je. Mám tento kolimátor postavený na tomto typu mikroskopu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pepa217
Příspěvky: 161
Registrován: 30. 07. 2022, 15:56
Bydliště: Papeldorf, UH (49°7'18.721"N, 17°32'39.608"E)
Věk: 37

Re: Kolimace refraktoru

#162

Příspěvek od Pepa217 »

Super, díky!
SW DOB 12" GoTo, Leica Vario Zoom ASPH (8,9mm - 17,8mm), TS WA 30mm, PanaView 26mm, Meopta 13mm, OMEGON 6mm LE, TELEVUE 3-6mm NAGLER ZOOM
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#163

Příspěvek od midars »

Zkusil jsem ten Lidl mikroskop a musím říct, že mě zklamal. Tohle jsem viděl :
Obrázek
Ze Standovy profi TSMKolli - (už není v nabídce) lezlo toto
Obrázek
Tak jsem zkusil něco vytisknou a složit ze šuplíkových součástek (4LEDky, 4 odpory, starý objektiv ze zvětšováku) a tohle jsem uviděl Obrázek:
Obrázek
Pak došlo PLA, takže další pokusy až dorazí od Průši.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#164

Příspěvek od midars »

Počasí stojí za houby, takže vznikla verze 2 a tři výsledky s ní :

WO102 - triplet
Obrázek
AR152 - doublet
Obrázek
Ještě mimo téma refraktory - RC8
Obrázek
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#165

Příspěvek od biker.fm »

Radime, podle hesla "Kdo si hraje, nezlobi", pekna prace. Jen maly technicky dotaz, Tisk zajisti spravnou kolmost kamery a ledek s osou valecku a valecek neni (i mirne) zdeformovany po sve delce ?
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 04. 04. 2023, 20:38, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět