Pozorovací deník

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Pozorovací deník

#16

Příspěvek od pavelseb »

Zdravím,

při hledání něčeho jiného jsem narazil na několik formulářů pro pozorování.

http://www.perezmedia.net/beltofvenus/templates.html
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Filip Letovanec
Příspěvky: 8
Registrován: 05. 09. 2011, 19:27

Pozorovací deník

#17

Příspěvek od Filip Letovanec »

Aj ja som hladal šablóny na pozorovanie. Nakoniec som našiel:
http://www.astro.cz/_data/files/2010/06 ... ook_cz.pdf
V tomto dokumente sú šablóny na pozorovanie, tipy na pozorovanie, praktické rady a hviezdne mapy.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#18

Příspěvek od Achernar »

Včera jsem dopsal jedenáctý díl svého pozorovacího deníku. První díl jsem založil koncem roku 1989 ve svých dvanácti letech.
https://www.rajce.net/f1563121382
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Pozorovací deník

#19

Příspěvek od PetrK »

To jsou nádherné pozorovací deníky; ty kreslené desky vypadají parádně. Když jsem je spatřil, tak jako bych viděl pokračování Hvězdné noci od van Gogha.

Byla by možná ukázka z obsahu? Zajímal by mne vývoj poznámek, co jsi považoval za důležité v mládí a pak po nabytí více zkušeností.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#20

Příspěvek od Achernar »

Určitě, rád se o to podělím. Nevím, jestli zrovna v tomhle bude nějaký vývoj, ale asi ano. Jdu se sám podívat!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#21

Příspěvek od Achernar »

PetrK píše: 10. 10. 2022, 23:57
Byla by možná ukázka z obsahu? Zajímal by mne vývoj poznámek, co jsi považoval za důležité v mládí a pak po nabytí více zkušeností.
Přikládám odkaz na album, kam jsem nahrál namátkou fotky ze všech těch deníků. Fakt je, že primárním smyslem bylo od začátku subjektivní zachování zážitků, takže u většiny pozorování je nějaký zápis shrnující celek, tedy jak bylo včetně třeba počasí, co se mi obzvláště líbilo a tak, u jednotlivých obrázkú jsou potom konkrétnější údaje. Když jsem si to tak prohlížel, tak ten vývoj je vlastně malý. Snad jenom v tom, že dnes už nedělám tolik obrázků a v tomto ohledu to dost flákám a také v tom, že narozdíl od dřívějších dob už uvádím i technické údaje jako konkrétní dalekohled, zvětšení nebo přesný čas pozorování. To jsem dřív tolik neřešil, namaloval jsem Jupitera a napsal k tomu jen datum. Větší přesnost byla důsledkem toho, že jsem se mezitím seznámil s dalšími, většinou mnohem zkušenějšími amatéry - v tom byl pro mě každoroční přelom na dovolené s dalekohledem – a najednou v tom nebyl sám, leccos odkoukal a třeba ta planetární pozorování mě zaujala natolik, že jsem se jim věnoval, nebo do jisté míry věnuju dosud, poměrně systematicky. Mám ještě zvláštní sešit na pozorování měsíce, ten už jsem ale dlouho neotevřel, protože už jsem dlouho nebyl tak poctivý, abych měsíc pořádně kreslil. V poslední době už kreslím hlavně planety, jen občas něco jiného. Po celou dobu jsem ale do toho sešitů kreslil i třeba své dalekohledy, ať už koupené, nebo postavené, a také jsem tam kreslil všelijaké návrhy konstrukci, z níž jsem větší část i postavil, třebaže dočasně. Zas bych se k tomu rád vrátil, mám v plánu třeba namalovat všechny Messierovy objekty podle malých dalekohledů, tedy 50 až 100 mm, ale to je na roky. A při mé výkonnosti spíš na dekády. Takže ten odkaz tady: https://www.rajce.net/a18134589
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#22

Příspěvek od Achernar »

P.S. Od jisté doby jsem zaznamenával i kvalitu oblohy, udělal jsem si na to takovou škálu A-H s podkategoriemi a-c. Vzhledem k tomu, že jsem to dělal v době, když jsem pozoroval jen šesticentimetrovým dalekohledem, neřešil jsem seeing, to byla pro mě většinou nepodstatná věc, naopak mě zajímala průhlednost a oblohy, tedy reálný dosah v magnitudě. Takže A znamenalo oblohu krásně čistou, už přes den tmavě modrou s velkou dohledností a průzračnosti, dále se to trochu zhoršovalo a, přičemž kategorie E až H už zahrnovaly oblohu pod oparem. Malá písmenka pak označovala množství mraků, pokud nebyla obloha bez nich. Byl to takový pokus o exaktnost, kterého jsem se ovšem držel jen velmi nesystematicky a když jsem potom začal pozorovat většími dalekohledy, přestal jsem to zaznamenávat tímto způsobem úplně. Seeing dnes zaznamenávám slovním popisem.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Pozorovací deník

#23

Příspěvek od PetrK »

Díky. Máš nádherné kresby. Obdivuji Tvoji vytrvalost a systematičnost.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#24

Příspěvek od Achernar »

Děkuju za pochvalu. Ona i ta vytrvalost i systematičnost v čase kolísají, ta dlouhá časová řada, tedy doba, po kterou mě ten zájem drží, ten dojem ale nakonec asi vytvoří:-)
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Pozorovací deník

#25

Příspěvek od Lisa »

Nádherné kresby a z mého pohledu mne překvapuje obsáhlost poznámek.
Je to obdivuhodné. Díky
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#26

Příspěvek od Achernar »

Děkuju, opravdu. Ta obsáhlost je daná právě tím smyslem těch zápisků, tedy zachycovat zážitky a nikoli jen fakta. Když si tam něco na listuju a přečtu si to, většinou si vzpomenu přesně na tu noc. Nechtěl jsem psát jen sloupce čísel a údajů.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 875
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Pozorovací deník

#27

Příspěvek od Stanislavxyz »

Achernar píše: 11. 10. 2022, 13:11 Přikládám odkaz na album, kam jsem nahrál namátkou fotky ze všech těch deníků.
Moc hezké!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorovací deník

#28

Příspěvek od Achernar »

Děkuju! Je to do značné míry kronika života, u ničeho jsem tak dlouho nevydržel.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1282
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovací deník

#29

Příspěvek od Zbych »

Zápisník, sešit, který je prokládaný černými listy a má astro motiv na obálce: https://eshop.lemniskata.cz/sesity-z-lu ... -sesit-a4/. Jsou ochotni udělat i jiné motivy na obálku.

Po desítkách let jsem se rozhodl, že si opět zavedu pozorovací deník.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1282
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovací deník

#30

Příspěvek od Zbych »

Sešit je doma. Listy jsou černě a bíle prokládané a pevné o vyšší gramáži. Je fakt pěkný. Je to ruční práce z chráněné dílny. Dá se s nimi domluvit na individuálních požadavcích.

8480.jpg
8480.jpg (176.5 KiB) Zobrazeno 232 x
8476.jpg
8476.jpg (898.71 KiB) Zobrazeno 232 x
Odpovědět