První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
murdoch
Příspěvky: 48
Registrován: 16. 12. 2020, 12:22
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 45

Re: První pozorování

#391

Příspěvek od murdoch »

Děkuji za radu... Takže mám impulz ke koupi 6mm okuláru, kterou jsem odkládal😉
Koupě dalekohledu zákonitě přináší neustále zataženou oblohu.

Skywatcher Heritage 150/750 flex tube (stolní Dobson); triedry: Celestron Skymaster 15x70, Auriol 10x50, Auriol 12x32, spektiv Bresser 20-60x60
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#392

Příspěvek od Artaban »

murdoch: A pak budeš chtít vidět ještě těsnější dvojhvězdy a 125x bude málo tak koupíš třeba 4mm a 188x bude zase málo atd. atd. :) Na těsné dvojhvězdy se ale spíš hodí dalekohled s delším ohniskem, takže se dostat na teoretické rozlišení bude asi problém a jak jsem psal o Ori 32 tak myslím, že pro krátký Newton 150/750 to bude hodně velká výzva. Já třeba Pí Orla 1,4" pohodově rozdělím zv. kolem 160x a abych poznal, že to je dvojhvězda stačí asi 120x možná i méně ale to jsem nezkoušel. Zvětšením třeba 275x to je pak s krásně tmavou mezírkou.
Hádám, že s Newtonem 150/750 budeš rád, když poznáš že to je dvojhvězda zvětšením kolem 200x. Je ale hodně dvojhvězd a jsou různě náročné, i když mají třeba stejné rozdělení. Hodně záleží na rozdílu jasu složek. Čím větší rozdíl, tím větší problém je rozlišit. Proto bych klidně použil asi 2x větší zvětšení, než by bylo teoreticky třeba. I tak to bude často boj, ale je na tom dobré to, že v tom to směru poznáš svůj dalekohled a naučíš se bojovat se seeingem a temperací a naučíš se detailní pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: První pozorování

#393

Příspěvek od vla »

Jen taková drobnost, píšeš pozorování z balkonu. Mám panelákovou lodžii z té se prakticky newtonem pozorovat nedá, chce to aspoň nějaký delší refraktor, který se dostane objektivem cca 50 cm od hrany lodžie. Rozdíl v zobrazení je dramatický, zřejmě vlivem proudění těsně kolem zdí domu a před lodžiemi. S newtonem jsem to na lodžii nedával, kolega LaH s SW 100/900, bydlící cca 30 m ode mě ve stejném domě s tímto problémy neměl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
murdoch
Příspěvky: 48
Registrován: 16. 12. 2020, 12:22
Bydliště: Brandýs nad Labem
Věk: 45

Re: První pozorování

#394

Příspěvek od murdoch »

Rady přijaty, okulár zatím nemám, ale zkusím to za městem a dám temperaci větší šanci 😉
Koupě dalekohledu zákonitě přináší neustále zataženou oblohu.

Skywatcher Heritage 150/750 flex tube (stolní Dobson); triedry: Celestron Skymaster 15x70, Auriol 10x50, Auriol 12x32, spektiv Bresser 20-60x60
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: První pozorování

#395

Příspěvek od mike »

Ze zvědavosti jsem Algiebu včera večer taky zkusil (refraktor 127/1200, což by měla být podobná kategorie jako 150mm Newton); bylo to kolem desáté, takže asi 50° nad obzorem. Při zvětšení 83x (14.5mm) se bylo potřeba trochu soustředit, ale mezírka tam rozhodně byla, při 133x (9mm) už byla luxusní.

Taky jsem zkoušel Alnitak (ani ťuk), σ Ori (jen tři i při 240x, ale Orion byl v tu dobu už v dost nešťastné poloze, Struve 761 v pohodě, někdy to zkusím znova), trapez už byl schovaný (zatím jsem tam viděl jen čtyři hvězdy, ale ještě jsem na něj nepoužil větší zvětšení než 83x, protože mne zajímala spíš ta mlhovina), Polaris B (trochu se ztrácela v jasu A, ale byla tam zřetelně vidět) a nakonec Double Double. To bylo nejnáročnější, protože byly vidět až někdy ve dvě, takže jsem je pozoroval těsně nad střechou a při větším zvětšení to dělalo psí kusy. Oddělení bylo patrné už při zvětšení 133x, při 240x už bylo bez debat, ale chtělo to hodně trpělivosti, protože dvojička byla vždycky vidět jen na chvilku a nutnost neustálého posouvání zpátky tomu taky nepřidala. Zvlášní je, že se mi zdálo, že ε2 (ta, kde je dvojička kolmo na spojnici) dělala trochu méně problémů než ε1 (dvojička ve směru spojnice), těžko říct, jestli ty tepelné fluktuace mohly ovlivňovat jeden směr výrazně víc než druhý (oba byly šikmo). Ještě zajímavost: viděl jsem tam i jednu hvězdu mezi ε1 a ε2, podle Stellaria by měla mít 13.8m, to bych 30° nad obzorem na téhle straně oblohy moc nečekal (není to přímo na Boleslav, ale ten vliv tam pořád je znát); ale nic jiného tam být nemohlo.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#396

Příspěvek od Artaban »

mike: Alnitak je v R172 velice snadná a nebude velký problém ani pro R127, ale chce větší zvětšení aby se složka B dostala dál od áčka.
Ta čtvrtá hvězda u σ Ori by se taky mohla podařit v lepším seeingu. Je to podobné, jako Rigel. Tam je hlavní složka 0,1mag. a béčko 6,7 mag. v odstupu 9"
Sigma Oriona má 3,6 mag a béčko 9 mag v odstupu 11"
mike píše: 01. 03. 2022, 11:04 Zvlášní je, že se mi zdálo, že ε2 (ta, kde je dvojička kolmo na spojnici) dělala trochu méně problémů než ε1
Ano mám to stejně.
mike píše: 01. 03. 2022, 11:04 eště zajímavost: viděl jsem tam i jednu hvězdu mezi ε1 a ε2, podle Stellaria by měla mít 13.8m, to bych 30° nad obzorem na téhle straně oblohy moc nečekal (není to přímo na Boleslav, ale ten vliv tam pořád je znát); ale nic jiného tam být nemohlo.
Tuhle hvězdu jsem nikdy záměrně nepozoroval, tak neposoudím. Jen se mi moc nechce věřit, že by šla pozorovat tak nízko a za špatnýho seeingu. Navíc jas od sousedních hvězd by musel celkem dost rušit. Připoměň až bude výš ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: První pozorování

#397

Příspěvek od mike »

Vlastně jsem ani nevěděl, že by tam něco mělo být, ale při upřeném pohledu na jednu z těch dvojiček jsem si periferně všiml nezřetelné bílé tečky, která byla vidět jen s "averted vision", přímo ne. U počítače jsem to pak zkontroloval a ta poloha seděla. Uvidím, jestli tam bude i příště.

Dneska jsem byl venku jen asi na dvě hodiny, chtěl jsem hlavně zkusit něco z toho, o čem jsme se bavili. Rigel šel dobře, ta vzdálenost je dost velká. Alnitak jsem si myslel, že se povedl, ale když si zpětně vybavím, co jsem viděl, a srovnám s databází WDS, tak jsem asi místo rozlišení A-B viděl AB-C; hlavně se mi v tu chvíli nedařilo pořádně zaostřit. V σ Ori jsem chvílemi viděl i tu čtvrtou složku (C). V trapezu se mi párkrát podařilo zahlédnout F, ale E pořád nevidím. Nejvíc ovšem potěšila 32 Ori, bylo to sice na hraně, ale při 240x už byly viditelně oddělené a dodatečně jsem si pro jistotu zkontroloval, že odpovídal i směr. Po tomhle už pak Castor, η Cas nebo Cor Caroli byly trochu nuda. Ke konci se asi zlepšily podmínky, protože když jsem zaostřil na Regulus, tak krásně "kroužkoval", což se mi předtím u podobně jasných hvězd nedělo.

V každém případě díky za rady, je pozitivní, že optika zvládá to, co by zvládat měla. Teď mám v plánu vyrazit za lepší tmou mimo zástavbu (to jsem zatím byl jen jednou na ranní Venuši, Mars a Merkur) a zkusit nějaké jiné DSO než otevřené hvězdokupy, M42 a M31. Zatím ale trochu zápasím s tím, že čím lepší podmínky, tím hůř se mi hledá, protože najednou je i v hledáčku všude hromada hvězd, se kterými jsem nepočítal, takže mám problém rozeznat naplánované orientační body a obrazce. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#398

Příspěvek od Artaban »

mike: Tak to je slušný já ti to říkal ;) . Jednou až bude hodně dobrý seeing a budeš mít zvětšení kolem 280x tak máš velkou šanci, že rozlouskneš i 52 Ori. 1". Mezírku už spíš nečekej, ale dvě kuličky k sobě přilepené klidně jo. Jako důkaz, že jde o dvojhvězdu to stačí.
Jestli jsi neviděl M 36, M37, M38 a M35 i z blízkou NGC 2158 tak jukni jsou pěkně vysoko.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: První pozorování

#399

Příspěvek od mike »

Díky za tipy, z těch jsem zatím viděl jen M35 teď v pondělí, po odlovení C/2019 L3 ATLAS jsem si vzpomněl, že by tam vedle "nad nohou" mělo něco být. Jinak zatím spíš jen takové ty nepřehlédnutelné otevřené hvězdokupy - Plejády, Jesličky, χ+h, M41. Z ostatních objektů vlastně jen M42, M31 (nic moc, byl moc silný Měsíc), M3 (stejný problém, bez náznaku struktury) a teď v pondělí M57 (ta se povedla, pěkně ostře ohraničená a při nepřímém pohledu bylo dobře vidět, že vnitřek je tmavší).

Co se mi zatím nedaří najít, je M33 (většinou hlavně proto, že než se dostanu ven, je už schovaná, v terénu by to mělo být lepší), M51, M81+M82, a M65+M66.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#400

Příspěvek od Artaban »

mike: Co se týče výkonu R127 na kulovkách. Bude hodně záležet na podmínkách, protože 127mm objektiv není moc velký. Potřebuješ lepší tmu a kulovku výš na obloze. Pak rozložíš M 13 téměř do středu. M92, M3 a další jasné kulovky do středu v průměrných podmínkách nerozložím ani s R172.
V R127 okrajové části dáš ale taky. Pro lepší výkon na kulovkách se hodí okulár s ostrou kresbou např. ortho.
Co se týče M 33, M81 atd. tak to časem půjde taky. Já mám velký lomený hledáček 12x80 a tyhle jasné objekty se mi pohodově hledají, protože je téměř okamžitě vidím.
V menším hledáčku některé objekty moc dobře přímo vidět nebudou, což ale moc nevadí a jen je třeba najet na správné místo podle mapy, jako u těch nejslabších objektů. Pak se hodí mít okulár s širokým zor.polem na hodně malé zvětšení a tím objekt dohledat jako v optickém hledáčku.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: První pozorování

#401

Příspěvek od mike »

Na kulovky v téhle části oblohy holt bude potřeba ještě tak měsíc nebo dva počkat. Ve čtvrtek jsem v rámci testování letiště Luštěnice viděl M13 a M92, ale bylo to ještě moc nízko nad obzorem a ani podmínky nestály za moc (občasný vítr taky zrovna nepomáhal).

O nějakém širokém okuláru začínám výhledově uvažovat i proto, že na některé větší hvězdokupy ani ten 26mm/52° (1.1° skutečných) není dost široký, aby byly vidět přehledně. Problém je, že když budu chtít skutečné FOV kolem 2° (zatím to vidím na něco kolem 40mm a 70°), znamená to 2" okulár, takže taky 2" zrcátko nebo hranol. Ale časem na to nejspíš dojde.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#402

Příspěvek od Artaban »

mike: Asi bych nešel do 40mm okuláru. Do podmínek jaké máš ( max průměrné) bude zvětšení 30x docela málo. Na těch pár velkých objektů ( a občas kometa) se to nevyplatí a lepší je pak nějaký středně velký triedr. Byl by to okulár spíš jen na vyhledávání objektů. Víc detailů ( a na vyhledávání taky) budeš mít s okulárem asi 30mm. např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4128.html Jestli budeš v sobotu na akci v Benátkách i s dalekohledem, tak si to můžeš zkusit. Ten Baader tam máme a já mám jiný 30mm a taky 42mm okulár. Jen bude dost prudit Měsíc a slabé objekty nebudou možné.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: První pozorování

#403

Příspěvek od mike »

Artaban: díky za nabídku, zkoušel jsem si to simulovat ve Stellariu, ale v reálu to nakonec vždycky působí trochu jinak. Předpověď zatím vypadá optimisticky, takže dalekohled mám v plánu vzít. Hyperion byl jeden z těch, o kterých jsem uvažoval (ale původně 36mm).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První pozorování

#404

Příspěvek od MilAN »

Nasimulovat si můžeš jen velikost pole. Ale jak bude daný objekt vypadat na průměrné nebo horší obloze, to chce opravdu jednou vidět. Ale v našich podmínkách se kontrast těch objektů hodně zhorčuje už na výstupní pulile o průměru 4 mm. Pro mě osobně je vyhovující pupila kolem 3 mm a pokud možno pod 3 mm. To znamená zvětšení z = D/3 a podle toho ohnisko okuláru . Nebo jinak počítáno:
Fokuláru = světelnost dalekohledu x 3
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: První pozorování

#405

Příspěvek od mike »

No, to odvození minimálního užitečného zvětšení v různých článcích mi vždycky přišlo trochu moc optimistické. Vezme se šířka zorničky adaptované na tmu 7mm (realističtější autoři doporučují spíš 6mm, pokud člověku není dvacet a nemá oči v perfektním stavu) a řekne se, že výstupní pupila by neměla být větší, aby se využilo všechno světlo. Ale už ani slovo o tom, že taková úvaha předpokládá, že se okem trefím přesně na tu pupilu a celou dobu se mi oko ani nehne. Asi dává smysl počítat spíš s 3-4 mm.

V mém případě výstupní pupila 3mm vychází pro f=28.3mm, 4mm pro f=37.8mm. Takže něco kolem těch 30mm bude asi nejrozumější; pro 31mm/72° mi vychází skutečné zorné pole 1.86°, to by mělo být dost velké.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět