První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: První pozorování

#361

Příspěvek od kuceraz »

Yarkho píše:objektov je dosť, v túto ročnú dobu netreba hneď ísť po galaxiách.
Zrovna s galaxiemi v medvědici moc neotálet, už budou jen níž :)
Ale na stranu druhou postupně stoupá Andromeda a M33.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#362

Příspěvek od marsal »

Karell píše:Edit: a na té fotce není vidět červík? Přiznám se, ten výtah jsem už dlouho neměl v ruce a nepamatuji se, jestli tam jsou či ne. Ale tipl bych si, že být mají.
Bingo! Diky moc za účinnou pomoc, byl jsem pěkně slepý. Červíky dotaženy, už to funguje (v mezích těchto cenových možností) skvěle.
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#363

Příspěvek od marsal »

Tak znovu děkuji všem a nechci to se začátečnickými dotazy přehánět... Než s nimi (protentokrát ;) ) skončím, dovolím si ještě jeden, protože z toho, co jsem vygooglil, moc moudrý nejsem:

Kolik stupňů má finder na mém dalekohledu (https://telescopes.net/sky-watcher-clas ... scope.html) zorné pole?

P.S.
Koukám, že dovolenou kromě osazenstva Supra, kde jsem svůj dalekohled předevčírem kupoval, má i jejich web (alespoň mně http://supra-dalekohledy.cz/ nyní, když to píšu, nereaguje).
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: První pozorování

#364

Příspěvek od g »

oficiálně 7,5°, počítej spíš 7°
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... alter.html
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#365

Příspěvek od marsal »

g píše:oficiálně 7,5°, počítej spíš 7°
Fantazie. Moc Ti i všem ostatním děkuji za pomoc. Však já se zase ozvu ;-).
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: První pozorování

#366

Příspěvek od PetrŠ »

marsal píše:
Dovolím si položit zde své první dotazy s tím, že vím, že kdybych si pročetl toto fórum podrobněji, odpovědi jistě najdu. A vím, že jsem úplný začátečník. Přesto budu rád za případné odpovědi:

Martin
Ahoj Martine,

jestli můžu radit, zajeď někdy za námi do Konojed na letiště, koukám že to máš cca 25 km. Slézáme se tam kolem každého novu pokud je slušné počasí. Je tu prima parta, občas se sejde třeba i osm, deset lidí. Pokecáš, podíváš se různými dalekohledy a poradíme ti s čím bude třeba.
Letiště je na závoru, ale klíče má skoro dvacet lidí. Stačí sledovat tohle vlákno kde se vždy domlouváme.

viewtopic.php?f=46&t=22000

A tady máš mapu ;)
https://mapy.cz/s/jurebebusu

Petr
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#367

Příspěvek od marsal »

PetrŠ píše: jestli můžu radit, zajeď někdy za námi do Konojed na letiště
Moc díky, Petře, nejsi první, kdo mi Konojedy radí :-). Jedu teď mimo na dovolenou, ale myslím, že v příštích týdnech nabídky využiju :-).

Pochopil jsem jinak, že jsem měl s tím svým prvním pozorováním včera/dnes (zvětšení 200x a velmi ostrý Saturn) vlastně takové začátečnické štěstí :-).
Naposledy upravil(a) marsal dne 16. 07. 2021, 16:22, celkem upraveno 2 x.
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: První pozorování

#368

Příspěvek od peta62 »

marsal píše:....
P.S.
Koukám, že dovolenou kromě osazenstva Supra, kde jsem svůj dalekohled předevčírem kupoval, má i jejich web (alespoň mně http://supra-dalekohledy.cz/ nyní, když to píšu, nereaguje).
Supra je skvely obchod, i kdyz jejich web/server je pred upgrade a naprosto strasny. Ovsem potrebne veci vetsinou da, zbytek se bez problemu vytelefonuje. Podle meho daleko lepsi kombinace nez strasny obchod se super webem ;) Pan Zahajsky server po navratu z dovolene jiste zase nahodi a snad uz dojde i na ten upgrade.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Yoki
Příspěvky: 42
Registrován: 27. 02. 2021, 07:54

Re: První pozorování

#369

Příspěvek od Yoki »

Marsal: pred par mesici jsem byl na tom stejne jako ty. Taky zacatecnik s novym Dobsonem a taky se mi viklal okukar:) Stacilo to jen dotahnout, je tam zavit, jemny zavit, takze hodne tocit. Taky jsem to tu resil. Dokoupil jsem jen dva okulary 7 a 5mm TS planetary a mesicni filtr. Pravda, ten 5mm je malo pouzitelny kvuli seeingu.
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#370

Příspěvek od marsal »

Díky, u mně to spravily ty červíky, na které mne upozornil Karell.
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: První pozorování

#371

Příspěvek od Fík »

Jedna z dalších hezkých starších nocí se 100 APM binem...12.července...... třeba někoho začínajícího tak jako jsem stále já reportík navnadí.....
"Po delší době konečně výjezd za tmou?....Za tmou?....no….astronomická noc začíná až v 0:30 a trvá pouze hodinu…. Ale to přeci vůbec nevadí… sezení pod hvězdnou oblohou duši pohladí…..A jak je psáno, tak se stalo….. Teplou noc kazil jen semtam opar a pro pozorování nepříjemný větřík až sviňa vítr. Na obzoru velmi světlé docela vysoké čepice značily nepříliš dobrou průzračnost. Ale to ticho.....to je prostě nejvíc...... Skoro hodinu a půl jsem jen tak brouzdal malým i velkým dalekohledem a koukal do dob dávno a dávno minulých....u toho popíjel kafe a čučákoval do hvězdných map, Karkoschky a
hlavně Stellaria. No....je po půlnoci....nejvyšší čas začít ....kvůli tmě a oparu se budeme pohybovat pouze kolem zenitu.... Souhvězdí Hekules -Her- a jeho dvě kulovky M13 a M92.. první snadno najitá mezi zétou a étou - hvězdami herkulova čtverce. Ke druhé jsem doskákal od další hvězdy čtverce....pí. No....tohle poskakování po hvězdách.....porovnávání s mapou.....to se neomrzí.....člověk u toho narazí tu na dvojhvězdu.....tu na shluk hvězd....tu na černé tmavé místo......občas prolétne satelit a když máš štěstí....i meteor....fascinující..... Zatím jednou se mi stalo, že zorným polem prolétlo letadlo....to jsem se málem pos..... už jsem myslel, že jsou tady .....Takže....obě kulovky zkouknuty, 44x i novým zvětšením 61X s jasným náznakem zrnitosti. Přesun do Lyry -Lyr- prstencová mlhovina M57 - 44x, 61x, obvzláště při větším zvětšení jasný prstýnek s UHC filtry malinko výraznější. Zkusil jsem i 110x - už dosti tmavá ale pěkně velká. Tak....ano....mám nové mlhovinové UHC-E filtry....tudíž co dál? Vyzkoušíme planetární mlhovinu M27 Činka v souh. Lištička -Vul- . Ale kudy k ní?.... ani nejbližší souhvězdí Šíp -Sag- není okem výrazné.....tudíž si zaskáčeme až od hvězdy Altair v Orlu -Aqu-......zábava.....v Šípu jsem se zastavil u "malé" 7,9Mag kulovky M71 .... 13 000 let trvalo světlu z jejích hvězd....než doputovalo na Zemi a my ho mohli spatřit..... a to jsme stále jen v naší galaxii.....chcete definici nekonečna?...... lehněte si pod noční oblohu.....a máte ji.....Pokračujeme....hups....nádherná zelenomodrá zářivá ostrá dvojhvězda HIP97879 a HIP97876 ...jak se má člověk dostat až k Čince....když mu do cesty skáčou takové krasavice......1O minut zdržení :) ....a.......už ji máme v poli.....M27 Činka ....bez filtru i s filtrem moc pěkná.....s jasným spatření tvaru "ohryzku" , nejlepší při 61x. Tak....noc je krátká ještě na skok slabá 8,2mag kulovka 32 000 světelných let daleko M56 v Lyře -Lyr- a hlavní cíle noci před námi. Jako první emisní mlhovina C20 (NGC7000) Severní Amerika v souhv. Labutě -Cyg- .... proto jsem taky koupil filtry, že jo :)...... Už jsem myslel že jsem slepej.....ale nakonec jsem jí vykoukal.....a filtr je opravdu přínosem. Tmavý flek "Mexický záliv" mne odměnil....a tvar severní Ameriky byl patrný. Aby byla vidět celá....chce to u mne jen 23x zvětšení......Zaplatil jsem daň za nezkušené oko.....ale příště....příště to bude jedině lepší.... Na závěr jsem si dal mlhovinu Řasy ...také v Labuti -Cyg-. Zvláště její část C33.... moc pěkné pokoukání. ..... Jsou skoro 2 hodiny.....a zbytek času věnuju Saturnu a Jupiteru..... vzhledem ke kvalitě vzduchu a větru....byly nejlepší v 110x....ale zkusil jsem i 157x...to už bylo ovšem prakticky nezaostřitelné.........v půl třetí balím.....a vyrážím vstříc spánku.................Shrnující slovo.....krátké....už aby byl srpen a delší noci..........."
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Ivana
Příspěvky: 1
Registrován: 05. 02. 2022, 20:43

Jak se orientovat na obloze

#372

Příspěvek od Ivana »

Dobrej večer. Jsem u tohohle koníčku nová a chci se zeptat proste prostou otázku. Vždy volným okem a hledáčkem si zamerim hvezdu, jak pak ale vím když se podivám cez teleskop, že která je ta, kterou hledám? Cez okulár ich je v obraze hodne ne jenom ta jedna, mám s tim problem orientovat se na obloze, nekdy vim, že je to ona ale nekdy ne hlavne v okolí západo severní oblohy. Dekuju
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Jak se orientovat na obloze

#373

Příspěvek od romcek »

Většinou to člověk pozná podle jasnosti, ze se v okolí nenachází jiná, pak pri hlubším pohledu se dá srovnavat s mapou (papírovou ci v aplikaci) její hvězdné okolí

Viz diskuze např. Zde:

viewtopic.php?p=469262#p469262
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1282
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se orientovat na obloze

#374

Příspěvek od Zbych »

Pardon, ale to by toho paní našla (jasnost a hvězdné pole v dalekohledu? :shock:).

Musíte mít srovnaný hledáček s dalekohledem; Najděte si v hledáčku něco, co opravdu nezaměníte, třeba Jupiter, hodně jasnou hvězdu, Měsíc. Pak to najděte v dalekohledu, srovnejte si objekt doprostřed zorného pole v okuláru a pak podle toho vycentrujte hledáček. Jsou tam takové dva šrouby, těmi to srovnáte. Prostě co je uprostřed hledáčku, musí být pak ideálně uprostřed zorného pole v okuláru.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak se orientovat na obloze

#375

Příspěvek od hades »

A můžete to udělat i ve dne a ne čekat, až se vyjasní. Můžete třeba namířit na vzdálený komín nebo nějaký jiný vzdálený objekt
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět