První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#346

Příspěvek od Yarkho »

Moja C6 tiež (150/1500mm), ale na Bortle 3 oblohe; rozhodne nie z Říčan.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: První pozorování

#347

Příspěvek od peta62 »

Psion : Nema krom kvalitnejsi optiky a absence sekundarniho zrcatka i o tretinu vice svetla ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#348

Příspěvek od Artaban »

Kikidixi píše:Šmejdím okem v Her a zdá se mi, že jsem zahlídl M13.
Ano, jen se zdá :)
Čím lepší podmínky, tím víc M13 dalekohled o průměru kolem 150mm rozloží. Newton má sekundár, tak trochu světla to ubere, ale v dobrých podmínkách se začne rozkládat taky. V Ostravě to asi moc nepůjde. 150mm refraktor M13 rozloží už nádherně. V mém refraktoru 172mm je M13 pěkná v každém zvětšení, krom těch blízko 2D. Na hvězdy se rozpadá zvětšením už 39x. Možná nejhezčí pohled je při 118x, nebo 150x. Zvětšením 236x je už hodně velká a detailní. V lepší tmě je dobře vidět vrtule.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: První pozorování

#349

Příspěvek od Psion »

peta62: APM má tu optiku parádní, takže bodové hvězdy ještě více M13 "vytáhnou", světelný zisk bude odpovídat dalekohledu 175 cm s binohlavou.
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: První pozorování

#350

Příspěvek od Kikidixi »

Jo Bortleho stupnice je mi známa.Zklamán z toho, že M13 se ten den nevyvedla nejsem i z toho důvodu ,že jse mi povedla M5 (některý den už nevím který, nevedl jsem si ještě deník což byla chyba)a tu si pamatuji že mi ukázala trochu více hvězd na kraji,tak jsem prisoudil, že mělo
vliv na to počasí. Jinak jsem si vědom, že z města a strojem co mám to o mnoho lepší nebude.Ale nadšení převažuje vše ostatní. Snad až bude možnost vypadnout aspoň za město mimo ty rušivé lampy atd. bude to o krapet lepší... na horách to musí být jinčí kafčo. Zacinam se trochu více orientovat v Karkoschkově atlasu i ročence. Dokonce jsem si pořídil knihu od p. Kleczeka -Švestky Astronomický slovník a to je pecka.Jsem spíš ve fázi teorie. Díky za reakce ;)
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: První pozorování

#351

Příspěvek od armichael »

To pozorovanie M13 mi pripomína ako som reštartoval tento koníček. Veľmi dlho som mal len malý 5cm refráčik. A v ňom bolo vštko okrem pár otvorených hviezdokôp len machuľa. Pred pár rokmi osm sa rozhýbal a kúpil refrák SW150/750. Jedno z prvých pozorvaní bolo v Jeseníkoch. Pohľad na M13 rozloženú na hviezdy dodnes hodnotím ako kultúrny šok :-)
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#352

Příspěvek od marsal »

S bázní, chvěním a úctou jako právě registrovaný uživatel pozdravuji toto úžasné fórum.

Jsem dost nevyspalý, protože mám za sebou první pozorování, šel jsem spát ve tři ráno a musel jsem poměrně brzy vstávat na pracovní hovor...

Předevčírem jsem strávil cestou do Alzy hezkou podvečerní hodinku v Supra obchůdku (druhý den jsem zjistil, že jsem vystihnul poslední hodinu před jejich dovolenou ;-)). Po této hodince jsem zrušil objednávku v Alze na Celestron PowerSeeker 127/1000mm EQ a odnesl si ze Supra Sky-Watcher Newton 150/1200mm Dobson a k němu ještě laserový kolimátor a také okulár Omegon 6mm.
Investoval jsem do SkySafari a včera v noci (tedy dnes ráno...) jsem si mohl (ač postarší) splnit jeden svůj "dětský" sen a vidět pásy Jupiteru a prstenec Saturnu ;-).

Dovolím si položit zde své první dotazy s tím, že vím, že kdybych si pročetl toto fórum podrobněji, odpovědi jistě najdu. A vím, že jsem úplný začátečník. Přesto budu rád za případné odpovědi:

- zdálo se mi, že třeba Saturn vidím i v 6mm okuláru dostatečně ostře na to, abych mohl použít i okulár pro ještě větší zvětšení. Je to tak?
- pokoušel jsem se hledat M51 nebo M101, ale neviděl jsem nic. Je to mou začátečnickou neohrabaností (tu polohu zatím neumím odhadovat, jistě to chce cvik) nebo tím, že jsem hleděl z domova (Velké Popovice) směrem na západ (tedy přímo na Prahu a "po západu slunce")?
- když jsem tak vyměňoval okuláry tam a zpět, zakoukal jsem se do tohoto zoom okuláru. Je to dobré nebo raději zůstat u vyměňování okulárů?
- neplánuji focení. Pokud bych jednou chtěl upgradovat třeba na 10" nebo 12" Dobson s AZ GoTo naváděním, který má 2" objímku na okuláry, nevadí, když tu a tam koupím něco lepšího na 1,25" - budu to moci s redukcí rozumně použít i pro případný nový dalekohled?
- Edit: jediné, co mne na SW 150/1200 trochu síří, je viklající se fokuser. Beru to jako daň za cenu, předpokládám, že pokud by to vadilo hodně, lze celý fokuser i vyměnit za lepší(?).

Velmi děkuji předem za jakýkoli komentář a opravdu je mi ctí být zde :-).

Martin
Naposledy upravil(a) marsal dne 16. 07. 2021, 12:11, celkem upraveno 2 x.
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: První pozorování

#353

Příspěvek od nou »

- Vyborne rozhodnutie kupit ten dobson namiesto toho powerseekera.
- 2" okulary su nutne pre okulare s dlhsim ohniskom a velkym zornym polom. Takze 1,25" okulare najdu uplatnenie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: První pozorování

#354

Příspěvek od Karell »

marsal píše:- zdálo se mi, že třeba Saturn vidím i v 6mm okuláru dostatečně ostře na to, abych mohl použít i okulár pro ještě větší zvětšení. Je to tak? ...Martin
Ahoj, vítej na fóru.
pozoruj s okuláry, které máš, jsi vybavený dobře. Na větší zvětšení potřebuješ především dobrý seeing (malé chvění vzduchu) a ten sice bývá kupodivu lepší v Praze, ale zase je tam, a samozřejmě kdekoliv poblíž, brutální světelné znečištění. To je odpověď i k pokusu pozorovat galaxie. To vyžaduje opravdu tmavou oblohu. Podívej se do sekce Pozorování, jezdí se pozorovat nedaleko od Velkých Popovic.
Se svými zkušenostmi bych zoom okulár nedoporučil, ale názory se mohou lišit.
A i ten okulárový výtah na tvém dalekohledu má možnosti seřízení, moc velký vakl by mít neměl.
Přeji ti co nejlepší zážitky z pozorování
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: První pozorování

#355

Příspěvek od kuceraz »

Dobson je určitě lepší volba, než ten EQ 127, dobře jsi udělal :)

-Ano, je možné použít i zvětšení větší, než s okulárem 6mm. 6 mm dává při ohnisku 1200mm zvětšení 200x (1200/6), přičemž fyzikální limit tohoto dalekohledu je 300x (vždy je to 2x průměr - zde 2x150mm). Reálně se ale taková zvětšení (200+) většinou moc nepoužívají, protože to kazí tzv. seeing. Jde o chvění atmosféry. Obraz se pak vlní a nedá se zaostřit - jako když se vlní vzduch např. nad horkou kapotou auta. Čím větší zvětšení, tím je obraz na seeing více náročný a dostatečně dobrý seeing pro velká zvětšení bývá zřídka.

-K M51 a M101 - nejspíš to bude kombinace nezkušenosti i oblohy. Hned po západu je obloha hlavně na západě dost jasná. Na slabé objekty, jako jsou galaxie a mlhoviny, to chce počkat na větší tmu, osobně s takovými objekty nyní začínám nejdříve v 11 hodin. M51 se hledá relativně složitě. V optickém hledáčku je dost nevýrazná, osobně mám většinou problém ji tam najít (a to vím kde a co hledat), používám tedy spíš širokoúhlý okulár s malým zvětšením, ale i tak mi chvíli trvá ji najít. M101 je o něco horší, je mnohem méně jasná.
Nasaď tedy okulár s co nejmenším zvětšení, počkej na až obloha ztmavne a měl bys být schopen ji po chvíli najít.

-O zoom okulárech tu většina členů fóra uvádí, že mají horší obraz, než okuláry s pevným zvětšením, a nedoporučuje je.
-Okuláry 2"/1,25" jsou s redukcí v pohodě zaměnitelné. Když máš 1,25" redukci, můžeš používat oba průměry a ničemu to nevadí.
-Co konkrétně se na fokuseru viklá? Ze spodu bývá šroubek na nastavení jeho chodu, když ho utáhneš, výtah půjde více ztuha a možná to vyřeší ty vůle.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#356

Příspěvek od marsal »

Velmi děkuji, pánové!
kuceraz píše: -Co konkrétně se na fokuseru viklá? Ze spodu bývá šroubek na nastavení jeho chodu, když ho utáhneš, výtah půjde více ztuha a možná to vyřeší ty vůle.
Předpokládám, že se bavíme o šroubku na fotografii:
Výtah.jpg
Výtah.jpg (1.48 MiB) Zobrazeno 3067 x
Bohužel, utahování nebo povolování znamená "tuhé viklání" nebo "volné viklání". Vůle je vidět i na fotu. Ale žít se s tím dá, lze případně přidržet rukou ;-).
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: První pozorování

#357

Příspěvek od Karell »

A to když utáhneš opravdu hodně, má ta šedá hliníková část s okulárem vakl?
marsal
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 07. 2021, 10:17

Re: První pozorování

#358

Příspěvek od marsal »

Karell píše:A to když utáhneš opravdu hodně, má ta šedá hliníková část s okulárem vakl?
Ano, při jakékoli síle utažení (mimo největší, kdy s tím pak nepohnu ;-)) se to při ostření kýve, vakl je tam ke 2mm a tudíž se to kolébá z principu konstrukce.
Začínám :-). Dobson SW 150/1200.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#359

Příspěvek od Yarkho »

Ahoj a vitaj na Astrofóre,

je fajn, že už uvažuješ o nákupe ďalších vecí :) Zváž ale radšej menej okulárov s pevným ohniskom a prípadne kvalitnejšie.

Saturn ostrý v 200x je slušné, to sa vždy nestáva.
Galaxie sú z okolia Prahy ťažší oriešok aj vo väčšom ďalekohľade. Treba tmu a okrem svetelného znečistenia môže vadiť i mierny zákal. Skús začať hmlovinami a hviezdokopami, napr. M5, M11, M13, M27, M57... objektov je dosť, v túto ročnú dobu netreba hneď ísť po galaxiách.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: První pozorování

#360

Příspěvek od Karell »

marsal píše:Ano, při jakékoli síle utažení (mimo největší, kdy s tím pak nepohnu ;-)) se to při ostření kýve, vakl je tam ke 2mm a tudíž se to kolébá z principu konstrukce.
A z druhé strany toho šroubu nejsou otvory se šroubky (červíky)? Tam není možnost vymezit vůli?
Edit: a na té fotce není vidět červík? Přiznám se, ten výtah jsem už dlouho neměl v ruce a nepamatuji se, jestli tam jsou či ne. Ale tipl bych si, že být mají.
Odpovědět