První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
manwe
Příspěvky: 59
Registrován: 04. 01. 2010, 19:29

První pozorování

#76

Příspěvek od manwe »

Diky moc za rady, pokusim se se ty souhvezdi naucit... ono ja obycejne pozoruju kolem 22-23... vcera se zdala obloha hezka ale na obzoru se uz sbihaly mraky a ty potom zastinovaly pomalu dalsi a dalsi hvezdy...

ten atlas skusim nekde sehnat, tu mapku take...
jinak - jak se delaji takove ty kresby toho co je videt v okularu? moc se mi to libi a taky bych to nekdy chtel zkusit...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

První pozorování

#77

Příspěvek od ladis »

jak se delaji takove ty kresby toho co je videt v okularu?
http://www.nitelite.eu/observing/kreslime.htm
http://www.nitelite.eu/observing/kreslime2.htm

Vyborny navod Michala Barese.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
manwe
Příspěvky: 59
Registrován: 04. 01. 2010, 19:29

První pozorování

#78

Příspěvek od manwe »

diky moc! vypada to moc zajimave... pres weekend zas budu doma tak skusim neco nakreslit... ma byt hezky

jinak uz jsem si objednal otocnou mapku a ten Karkoshkuv atlas.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

První pozorování

#79

Příspěvek od seminko3 »

Ahojte všeci.Já a můj 7 letý syn, jsme také podnikli nějaká malá pozorování.Zatím jen triedrem (větší kus je již objednán,takže čekáme),ale kluk byl stejně nadšený.Za období únor-duben již viděl Měsíc,Mars,Saturn,Venuši,Merkur,Hyády a Plejády.Ikdyž se nám to vrukách značně třepe,tak jako příprava pro další pozorování dobrý.
Pro manwe - ten Karkoschkův atlas už máme a věř že budeš spokojen.Pro orientaci na obloze zkus použít Stellarium.Hrajeme si s tím oba a kluk už po několika návštěvách pod oblohou nachází některá jasná souhvězdí.Ať se daří.
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

První pozorování

#80

Příspěvek od Jasnovidec »

Lidlák mám doma už druhym rokem, bohužel ta montáž je asi opravdu tragická, neboť se mi podařilo asi cca. po třetím pozorování (ničeho, protože jsem naprosto netušil co pozorovat, krom měsíce) zničit ozubené kolečko, které pohybovalo dalekohledem nahoru a dolu, ono taky sestava železný šnek na plastové ozubení říká svoje, takže byl lidlskop na cca. 1/2 roku mimo provoz, než jsme montáž opravili a vyměnili ozubené kolečko za kovové. Teď už zase montáž "šlape jak má" je pravdou, že se to klepe, ale když si člověk zvykne a šteluje v rukavičkách, tak se to dá. Ale při tom max. zvětšení 175x je to honička udržet objekt.

Zatím jsem pozoroval jen klasiku, měsíc - v úplňku teda svítí trochu moc, Jupitera (někdy v létě) a jeho tři měsíce, Venuše - byla jen rozmazaná žlutá koule, marsem si nejsem moc jistej, taková oranžová koule teď hodně vysoko(možná to bylo něco úplně jiného). A poslední dobou jsem ho mířil na takový hodně jasný objekt směrem jihozápad, nedavno tento víkend jsem objevil i otočnou mapu a podle ní typuju, že to byl Sirius, zajímavá hvězda jasně proměnlivě modrá.

S Lídlskopem se chci seznámit se základy, nebojím se, že mi astro opustí, až se zorientuji na obloze, naučim zdejší souhvězdí, funkci dalekohledů, názvosloví a co je k čemu, tak plánuji koupit něco lepšejšího, ale nejdřív studium názvosloví, základní orientace na obloze a pak další výdaje.

Díky za tohle forum a trpělivost zkušenějších s radou pro takové astronoobíky jako jsem já :-X.

PS: minulý týden jsem si vypůjčil ten Karkasův atlas v knihovně, člověk se tam dozví pár užitečných věcí, např. třeba to, že čím vyšší mag u hvězdy, tím míň "svítí" ;D
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

První pozorování

#81

Příspěvek od Lukina »

neboť se mi podařilo asi cca. po třetím pozorování (ničeho, protože jsem naprosto netušil co pozorovat, krom měsíce) zničit ozubené kolečko, které pohybovalo dalekohledem nahoru a doluMe se tohle podarilo pri druhem pouziti... :(
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
manwe
Příspěvky: 59
Registrován: 04. 01. 2010, 19:29

První pozorování

#82

Příspěvek od manwe »

tak jsme vcera s pritelkyni sli pozorovat, bylo hezky a tak jsem ji chtel ukazat neco (aspon Saturn a Mars)... chtel jsem najit i M35 v Blizencich, ale proste jsem tam nenasel NIC ... hledal jsem vsude kolem, zkousel, menil objetivy z nejmensiho zvetseni na stredni a proste nic :/ priznam se ze me to trochu zklamalo protoze i podle Stellaria i podle prispevku tady Tulena ( http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1270978947 ) by to melo jit videt, navic podle Karkoshky je velice jasna hvezdokupa a proste nic ... na druhou stranu aspon jsme se s pritelkyni naucili poznavat par souhvezdi (bylo krasne nebe)...
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

První pozorování

#83

Příspěvek od Jasnovidec »

tak jsme... Tulena ( http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1270978947 ) by to melo jit videt, navic podle Karkoshky je velice jasna hvezdokupa a proste nic...
Taky jsem včera vyrazil, vypadalo to na krásnou oblohu, vzal jsem si tedy jen triedr 8x30, digiťák Nikon P90 a vyrazil s bratrancem, že se zkusíme na něco podívat a vyzkouším vyfotit nějaké to "astrofoto".

Tvrdli jsme venku od cca 20:30 do cca 00:00 a viděli jsme tohle: Měsíc a kus pod ním venuše(doufám, že to byla ona) po pokusech s cloněním, ISO a expozicí se snad podařilo vyfotit, ono to opravdu není tak snadné jak to vypadá.

Ukázal jsem mu velkou medvědici (velký vůz zná každý), chvilku ještě byl vidět sirius, což je podle mne parádní hvězda na teď již brzké večerní obloze, která je však již hodně nízko. Po chvilce hledání a větším setmění jsme nalezli lva, kousek pod lví hlavou nás zaujala naoranžovělá tečka, tak jsem tam namířil foťák, displey sotva zobrazil tu oranžouvou tečku, nastavil nejvyšší citlivost a max. expozici co mne pustil asi 4s. Po zobrazení se pod oranžovou kuličkou ukázala taková skupinka hvězdiček, tak si teď jdu dohledávat na co jsme to civěli. Bohužel stolní komp mám momentálně po havárii HDD mimo provoz. Takže jdu zkusit štěstí v atlasu, tenhne NB má své lepší časy za sebou.

Jinak poslední dvě noci byly myslím unikátní pro každého pozorovatele v ČR, hvězdnou oblohu nerušilo žádné letadlo, jen družice občas krásně zazářila a zase pohasla a doplnila tak občasný výskyt meteoru.

Ikdyž bylo jasno, tak mi přišlo, že nebyla obloha úplně tak temná, ikdyž jsem vyrazil za město do polí. Přesto, co víc si o víkendu přát, než jasnou noční oblohu.
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

První pozorování

#84

Příspěvek od Lukemon »

kousek pod lví hlavou nás zaujala naoranžovělá tečka, tak jsem tam namířil foťák, displey sotva zobrazil tu oranžouvou tečku, nastavil nejvyšší citlivost a max. expozici co mne pustil asi 4s. Po zobrazení se pod oranžovou kuličkou ukázala taková skupinka hvězdiček, tak si teď jdu dohledávat na co jsme to civěli.Tipl bych tu naoranžovělou tečku na Mars a hned u něj je skupinka hvězd, hvězdokupa M 44.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
manwe
Příspěvky: 59
Registrován: 04. 01. 2010, 19:29

První pozorování

#85

Příspěvek od manwe »

viz 2 prispevky vyse - nevite cim to mohlo byt ze jsme nemohli najit ani tu M35 ani nic ve Vozkovi?
pripadalo mi ze je obloha dostatecne tmava a zkousel jsem ruzne okulary, hledal to a nic :/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

První pozorování

#86

Příspěvek od michal.b »

viz 2 prispevky vyse - nevite cim to mohlo byt ze jsme nemohli najit ani tu M35 ani nic ve Vozkovi?
pripadalo mi ze je obloha dostatecne tmava a zkousel jsem ruzne okulary, hledal to a nic :/
M35 bys mel videt i ve meste, takze si nejspis spatne hledal (i kdyz uznavam ze hledat neco Lidlskopem je pro silne natury ). Mela by jit snadno, hned vedle jsou jasne hvezdy z Blizencu viditelne okem. Pro vyhledavani pouzivej vzdy okular s nejdelsim ohniskem a nejsirsim zornym polem (20ku, pokud nemas nejaky lepsi).
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

První pozorování

#87

Příspěvek od Tulen »

M35 je za dobrých podmínek vidět i pouhým okem asi jste opravdu špatně hledali, i když ona už moc vysoko není a svítil Měsíc, ale já osobně jsem ji viděl předevčírem dobře; chce to taky asi vědět, jak to vypadá, když to člověk najde - v dalekohledu je to velký shluk hvězd, v menším triedru velká mlhavá skvrna
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

První pozorování

#88

Příspěvek od ladis »

Rozhodne bych to zkusil nejprve s triedrem. Teprve pozdeji s dalekohledem.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
manwe
Příspěvky: 59
Registrován: 04. 01. 2010, 19:29

První pozorování

#89

Příspěvek od manwe »

triedr nemam...
ja prave nechapu kde spatne jsem mohl hledat, mel jsem vedle sebe otevrene Stellarium a furt jsem to porovnaval s hledackem a Stelariem, fakt nechapu... a mesic byl jen uplny srpek, obloha byla hezky tmava :/ ... asi jsem odsouzen se do konce zivota (s Lidlakem) divat na Saturn a Mars...
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

První pozorování

#90

Příspěvek od daghtus »

asi jsem odsouzen se do konce zivota (s Lidlakem) divat na Saturn a Mars...
Hlavu hore! Clovek v tom ziska prax postupne. Ja pozorujem uz skoro rok s SCT-ckom a ked som minule vytiahol trieder, bol som tiez dost frustrovany, nakolko DSO vyzeraju v triedri o dost biednejsie a vyhladavanie mi tiez hodnu chvilu trvalo.
Odpovědět