Když je zataženo

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Alexein
Příspěvky: 103
Registrován: 28. 12. 2009, 13:41

Když je zataženo

#1

Příspěvek od Alexein »

Ahoj,
prosimvás,jak se pozoruje,když je zataženo?

Díky.
Dětský dalekohled na pískové hřiště.Starou dřevěnou židli,bez možnosti jakéhokoli nastavení.
Uživatelský avatar
Sansaj
Příspěvky: 73
Registrován: 15. 11. 2009, 14:19

Když je zataženo

#2

Příspěvek od Sansaj »

Nijak a nebo musis vzit ato a dojet nekam kde je jasno nic jiniho ti nezbejva
Triedr 40x70,Newton 130/650 EQ2
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Když je zataženo

#3

Příspěvek od Cassi »

Pozorovat se neda (pokud si nedojedes nekam, kde je jasno). Ale cas pri zatazenych nocich muzes vyuzit treba hledanim novych planetek na archivnich snimcich, navod zde - http://skaw.sk/huntpage.htm
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Alexein
Příspěvky: 103
Registrován: 28. 12. 2009, 13:41

Když je zataženo

#4

Příspěvek od Alexein »

Mrzuté.Od tý doby,co mám teleskop bylo polojasno všehovšudy jednou a šmírovat město mě neba. :)
Ještě bych měl prosím dvě otázky:
1.Existuje nějakej soft,kterej ukazuje aktualní pokrytí mraků nad čr?
2.Jaktože vídám fotky vesmíru focený ve dne?Přeci,když se podivám ve dne do refraktoru,mám tam (aspoň já)pouze modro a né černo,jako na fotkách :-?

díky.
Dětský dalekohled na pískové hřiště.Starou dřevěnou židli,bez možnosti jakéhokoli nastavení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Když je zataženo

#5

Příspěvek od MilAN »


2.Jaktože vídám fotky vesmíru focený ve dne?Přeci,když se podivám ve dne do refraktoru,mám tam (aspoň já)pouze modro a né černo,jako na fotkách  :-?

Mohl bys uvést odkazy na ty fotky, o kterých mluvíš ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Když je zataženo

#6

Příspěvek od Cassi »

1.Existuje nějakej soft,kterej ukazuje aktualní pokrytí mraků nad čr?
http://www.chmu.cz/meteo/sat/
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Alexein
Příspěvky: 103
Registrován: 28. 12. 2009, 13:41

Když je zataženo

#7

Příspěvek od Alexein »

Cassi díky.Na meteosat sem myslel,ale taky sem doufal v nějakej jednoduchej zobrazovací softík.

Jinak ty fotky jsou tady někde v diskusích,ale kde,to ti nepovim.Bylo to tušim nějaký téma,že si někdo koupil nové CCD a určitě to bylo starší.Pravě u nich psal,že je zvědav,jak ty fotky budou vypadat focený včer až bude tma.
Dětský dalekohled na pískové hřiště.Starou dřevěnou židli,bez možnosti jakéhokoli nastavení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Když je zataženo

#8

Příspěvek od MilAN »

Takž jsi nic neviděl. Proč by nemohl někdo fotit pomocí CCD ve dne ? Nemusí přeci fotit oblohu.
Ale na druhou stranu, ve dne lze i vidět jasnější hvězdy, zrovna tak jako planety. A zrovna tak je možno je i vyfotit. Ale o tom asi ty příspěvky nebyly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Alexein
Příspěvky: 103
Registrován: 28. 12. 2009, 13:41

Když je zataženo

#9

Příspěvek od Alexein »

Řikám,že sem normálně viděl fotku vesmíru,která vypadala jak focená v noci.Sám to nechápu,stejně jako nechápu,že se dají pozorovat planety,nebo cokoli ve vesmíru  ve dne,když tam překáží světlo z atmosféry  :)
Ale tak,jsem naprostej zelenáč  ;)

To ale neznamená,že se o to už hodně dlouho nezajímám.Než sem si koupil dalekohled,tak sem ale sjížděl jenom dokumentární filmy.
Dětský dalekohled na pískové hřiště.Starou dřevěnou židli,bez možnosti jakéhokoli nastavení.
Marmal
Příspěvky: 85
Registrován: 14. 10. 2009, 17:17

Když je zataženo

#10

Příspěvek od Marmal »

Já například když je zataženo, tak nervně koukam na CHMU a čekám na nějakou tu mezeru v mracích, no a připravuji si techniku na další pozorování- kontroluji jestli je všechno v pohodě, mažu astrofotky které se mi nějak nevidařili z PC nebo foťáku, atd.....No prostě když je jasno tak jsem skoro vždy připraven :)
Konečně jsem se sem vrátil, celou sezonu jsem se venoval stormchasingu a stavbě teamu. Tak zase doma :) Ale stormchasingu se věnuji už naplno :), ale astronomii se nadále také budu věnovat, bohužel v menší míře.
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Když je zataženo

#11

Příspěvek od Maser »

No prostě když je jasno tak jsem skoro vždy připravenHorší je, když je jasno jen na pár hodin, hlavně v zimě. To se pak může stát, že vytáhneš nádobíčko a ono se zatáhne. Proto je dobré koukat na WWW.CHMU.CZ   ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Když je zataženo

#12

Příspěvek od Martinxpv »

Horší je, když je jasno jen na pár hodin, hlavně v zimě. To se pak může stát, že vytáhneš nádobíčko a ono se zatáhne
Mi povídejte Za poslední měsíc jsem pozoroval 2x, jednou jsem vytáhnul dalkohled jakože temperace a 2h si doma chystal pozorováni, natěšený vyběhnu ven a ono snežilo. Jindy je zas mlha a jakýsi opar jako včera nemám rád zimu. Na sledování počasí používám http://www.nasepocasi.cz/ ale je to placené,předpověď vychází, alespoň pro můj kraj tak na 80%, někdy to výjde na hodinu přesně, jindy ne. Před Vánoci jsem viděl že ve 2h se roztáhne a nastavil budík a skutečně vymeteno. Po Vánocích ale zase ukazovali zataženo tak jsem spal a druhý den tu kde kdo psal jak pozoroval a jak to byla skvělá noc, bych do toho kopnul pak ;D
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Když je zataženo

#13

Příspěvek od michal.b »

Ahoj,
prosimvás,jak se pozoruje,když je zataženo?

Díky.
Mozna to bude sokujici zjisteni, ale kdyz je zatazeno, tak se nepozoruje ::)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Když je zataženo

#14

Příspěvek od MaG »



Mozna to bude sokujici zjisteni, ale kdyz je zatazeno, tak se nepozoruje ::)
nebo začíná blbnout mozek a hledaj se místa, kde zataženo není :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Když je zataženo

#15

Příspěvek od LaBa »



Mozna to bude sokujici zjisteni, ale kdyz je zatazeno, tak se nepozoruje ::)
Michal, ono sa da pozorovat, aj ked je zamracene, len treba zvolit spravne vlnove dlzky... Takze preladit sa smerom dole na frekvenciach a naladit radioprijimace. Ved uz viac ako polrok takto pozorujeme meteory :)
Odpovědět