Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
ladin
Příspěvky: 974
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#91

Příspěvek od ladin »

Zdravim vsechny pratele nocnich vyletu za ojedinelou nocni temnotou nad oceanem mraku!

Pokud se soucasna meteo situace udrzi do pozdnich vecernich hodin vrele doporucuju vylet do Jizerek - na Jizerku nebo do Luzickych hor - Horni Svetla. Prave ted jsou velka mesta na jihu Polska de fakto vymazana z mapy svetelneho znecisteni, totez plati o Liberci, Zittau, Ceske Lipe, Varnsdorfu, Decine.... Pokud se rozhodnete vyrazit za dobrodruzstvim, sledujte aktualni situaci.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#92

Příspěvek od Kami »

Zdárec....

Kdo může,jeďte nad inverzní vrstvu dneska pozorovat.My v nížinách máme zase smůlu...Ani 900m.n.m nás nezachrání. :'(
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11403
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#93

Příspěvek od MaG »

Zrovna si říkám, že je klika mít místa bez inverze do 50km od domova. Zatím to vidím na Rozdrože. Upřímně, radši bych někam mimo hory, kde se nezasněžuje, ale to je pod mrakama. Tak snad nezmrznu. Kluci mně pravděpodobně taky na chvíli podpoří ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#94

Příspěvek od ogami »

no a ja se tak dnes tesil na foceni myslite ze treba na jizerce uz budu nad inverzi?
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11403
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#95

Příspěvek od MaG »

Podle webkamer ne, přetéká tam nízká, občas měli oblohu, ale je tam mlhavo. Lepší je to až za vysokým hřebenem, tedy Rozdrože, popř. Frýdlantsko. Horší je to s vysokou. Jedem hned na večerní pozorování. Přijde to tak v devět, když to půjde dobře a bude šmitec.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#96

Příspěvek od Vabra »

No tady na Morave mame dnes v noci dost casu (a ja snad vecer zvladnu i jeden vyrocni sraz 20 let po maturite). Jen je otazka, zda se mi v jizni casti Beskyd podari najit nejake mistecko nad inverzi, kam se vejdu se svym autem a alespon astrotracem.

Zatim dole v nizine (Otrokovice) je totalni deka nizke oblacnosti obcas stridana hustou mlhou... >:(
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#97

Příspěvek od Vabra »

Noc probehla uspesne.

Inverze koncila nekde mezi Vizovicemi a Vsetinem.

Chvilku jsem hledal vhodne misto mezi Kasarny a Bumbalkou a nakonec jsem skoncil u autobusove zastavky pod Makovskym sedlem cca 800m.n. nekdy o pulnoci. V pul jedne uz byl astrotrac a fotilo se do pul pate.

Za noc projela 2 auta, ktera si nejspis pomyslela neco o zaludnosti ceske silnicni policie, ktera meri rychlost radarem i na takto nepravdepodobnych mistech ;)

Pro pokrocilou hodinu a trochu omezeny vyhled jsem skoncil u Plejad na sirokem ohnisku 150mm a FF. Uvidime vecer zda z toho neco pouzitelneho vyleze...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11403
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#98

Příspěvek od MaG »

Hezký :-)

Já skončil na Rozdrože. Klasicky za inverze se silným nárazovým větrem (-12 st!). Do devíti jsem měl možnost okukovat krásy oblohy a spousty nepoznaných hvězd, dvojhvězd a asterismů s Vicem.

Kolem jedenácté se přiřítil dokonce Ladin, ale jen nechápavě hleděl na tu hrůzu (vzduchem létalo v tu chvíli tolik sněhu, že byla obloha úplně kalná. Většinu času bylo průzračno, to pak byl vidět ostře ohraničený okraj nízké nad Jizerkami, ale občas se oblaka sněhu valila přes celou oblohu a vytvářela neuvěřitelné scény. Občas za nimi mizely hvězdy, jak obloha tmavla, aby vzápětí bylo zas průzračno. Úplně přízračné scény se nad námi vznášely, když od západu jedoucí auto svítilo vysoko na oblohu, kde se hnaly bělavé cáry sněhových vánic. Naštěstí to netrvalo pořád a navíc na fotce se to vůbec neprojevilo.

Vizuálně dobrá obloha. Opět bezproblémová California v 15x70 a troufám si tvrdit i Čarodějnice. M33 pouhým okem, však byla taky vysoko. SQM však pouze 21,07, asi tím rozptylem. Kontrast v zenitu však slušný. Mléčná dráha solidně prokreslená.

A v tomto počasí jsem zkusil nafotit Plejády s Californií a musím říci, že po třech hodinách, než selhalo napájení montáže mám opravdu zajímavá data. Chile to není, ale ta cena! Taky ukážu večer, snad..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#99

Příspěvek od denis.marc »

To je pěkné. Já mohl dnes ve druhé polovině noci udělat výšlap nad inverzní vrstvu na zahradu a měl jsem jasno ve 220 meterech nad mořem, jsem zvědavý, jestli se tohle stane i za týden. :D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#100

Příspěvek od Vabra »

Tak jak jsem na tom s inverzi dnes vecer?

Doma na Melniku mam sice od rana deku a Slunicko jsem nevidel, ale hory a dokonce i Praha Ruzyne hlasi skoro jasno.

A i kdyz bude zima a bude svitit Mesic je prece jen sobota a porad je s cim si hrat (testovani ruznych astrofoto kombinaci). Mozna dokonce pujde alespon fotit s OIII na CCD.

Pokud se neco vylozene nepokazi, zkusil bych asi dnes vecer zajet na parkoviste pod Vratenskou horou... pokud bude inverze/mlha i tam zkusim to natahnout smer Jizerka...

Neprida se nekdo?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11403
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#101

Příspěvek od MaG »

Tady (Jablonec) je celý den pěkně, teď už i docela jasno, ale průzračnost na pendrek. Dokonce tam vidím nějaké vysoké oblaky na východě.

Noc asi nebude příliš tmavá, ale bude aspoň zima. Na Jizerce tipuju méně jak -30. Tak si to užij, třeba mně to donutí tě podpořit alespoň z balkónu :D

P.S. tak podle toho co se žene od západu to spíš vypadá jen na ty hory a tam se mi teda moc nechce :(
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#102

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem udelal cvicny vyjezd na Vratenku a pokud to vydrzi, tak spokojenost. Nizka oblacnost konci nekde u 360-380m n.m. a na Vratence bylo vymeteno.

Prizemni oblacnost pekne kryje SZ z mest v udolich, ale dneska je to kvuli skorouplnku prakticky jedno.

Rikal jsem si, ze by se dnes daly udelat nejake pekne startrails se svetlou zasnezenou a Mesicem nasvicenou krajinou... Na seriozni astrofoto to zrejme dnes nebude...

Na parkovisti pod Vratenkou budeme asi od 21.00.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#103

Příspěvek od Vabra »

Jak jsem naplaoval tak se stalo. Po vetsinu noci byla obloha OK. Jen mezi 21.00-22.00 chodila vyraznejsi oblacnost, ktera nas skadlila pri ustavovani montazi.

Mesic sajnil jak silenec a tak slo vice mene o cvicny vyjezd a otestovani nove ci delsi dobu zahalejici techniky (mono CCD, montaz Gemini42). Zda se neco ukaze i na 4 minutovych OIII snimcich IC410 focenych nepointovane 20st od Mesice se jeste uvidi. ;)

Po 2 hodine nad ranem se pomalu zacala zvedat horni hranice nizke oblacnosti nad nasi nadmorskou vysku a tak jsem si udelal alespon pekne flaty z mlhy. Skoda jen ze jsem si nevzal klasicky stativ na ty star trails...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11403
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#104

Příspěvek od MaG »

Tos měl docela dobrý odhad, v Jablonci (550m) se to valilo nad námi a prosvítal z toho Měsíc, nad ránem bylo jasno. Takže jsem se nakonec k focení paradoxně nedostal. Ale co, mezi svátky bývá hezky, třeba to vyjde i letos.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Výjezd/výšlap nad inverzní vrstvu

#105

Příspěvek od Vabra »

Zda se neco ukaze i na 4 minutovych OIII snimcich IC410 focenych nepointovane 20st od Mesice se jeste uvidi.Tak se bohuzel ukazalo ze se tam toho moc v OIII neuvidi. Po protrideni mam ale pouze 1h expozic na F5 dalekohledu a to je zrejme malo:



Nema tady nekdo pro ukazku trochu proexponovanou IC410 v OIII? Na internetu se vali mraky B&W v Ha, pripadne ruzne narrow-band slozeniny ale cistou OIII jsem zatim nenasel...
Pavel Vabrousek
Odpovědět