Letadla

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Letadla

#1

Příspěvek od Telesto »

Možná takový naivní dotaz. Zkoušeli jste někdo zaměřit své astronomické dalekohledy na letadla? Dalo by se tak natrénovat pozorování ISS nebo jsou letadla rychlejší a dostat je do zorného pole při zvětšení cca 50x je naprosto science fiction...
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Letadla

#2

Příspěvek od T.o.m »

to víš, že už mě to napadlo - zkoušel jsem to a bez problémů - při 83x jsem ho udržel od obzoru k obzoru (na ekvatoreálu )

Hodně zdaru

Tom :hi:

PS: ohledně tý rychlosti myslim, že to bude zhruba stejně (v případě běžných dopravních letadel)
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Letadla

#3

Příspěvek od Telesto »

Díky za odpověď. Potěšil jsi mne. ;D

A ještě jeden dotaz. Co je lepší na takové druhy pozorování. Dobson nebo paralaktická montáž?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Letadla

#4

Příspěvek od MMys »

No, lepší bude dobson, ale i s ekvatoreální montáží to lze. Ovšem pozor, i když letadlo může letět zhruba stejnou zdánlivou rychlostí jako ISS, s letadlem je to podle mých zkušeností o mnoho jednodušší, zvládám to i při zvětšení okolo 100x. Z jednoho prostého důvodu - způsobu nalezení. Letadlo najdu krásně tak, že nejprve naleznu kondenzační stopu a po ní jedu až k letadlu - naprosto bezproblémové. Ale trefit letící ISS se mi podřilo při zvětšení asi 66x jenom velmi vyjímečně. Takže pozor na takovéhle srovnání. Ovšem snažit se můžeš dál, je to zajímavý pohled. Ale chtělo by to při zvětšení tak 250x :)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pjoter
Příspěvky: 34
Registrován: 11. 01. 2003, 16:23

Letadla

#5

Příspěvek od Pjoter »

Nazdarek,takovehle paradicky napadli i me.Pozoroval sem dobsonem 300mm a zvetseni 127x zorne pole pod 1 stupen,letadlo se da chytit docela lehce.Potom sem presel na druzice.Kluci mi hlasili ze pouhym okem uz videt neni ale v okularu stale zarila.P.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Letadla

#6

Příspěvek od T.o.m »

MMys má naprostou pravdu - letadlo nádherně najdeš dle stopy, ale s družicí to jde docela hůř. Jestli dobson nebo ekvatoreál už je celkem na tohle jedno. Ekvatoreál může při pozorování družic a letadel působit potíže, protože se pohybuje dráhá při otáčení jakoby za hvězdami, ale když montáž správně natočíš, tak to jde nádherně i s ekvatoreálem. :nod:

Při zkoušení pozorování družic se nejen dostáváš do nádherně neergonomických poloh ;D , ale taky mi jednou málem nedávno přimrzla ruka k tubusu... ;D

TAk zatim
Tom :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Letadla

#7

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Jak říkal Martin M. hledat letadlo jde poměrně snadno.

Malá vzpomínka na pozorování ISS při sledování komety na poč. února. Ideálně se jeví metoda, že jeden člověk kouká do okuláru a druhý mu zkouší namířit dalekohled přes hledáček. Podařilo se nám takto sledovat ISS během jednoho přeletu více lidem... Sám bych si na to netroufl :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Letadla

#8

Příspěvek od T.o.m »

TAk přesně tohle už jsem právě vyzkoušel, když jsem (jak už jsem psal) málem přimrzl ke svému milovanému přístroji.
Objekt jsem sledoval v hledáčku (já blb jsem si před tim sundal rukavici...) a s co největší přesností jsem ho známému udržel v zorném poli přes celý přelet (ale je to pěkná fuška - a hlavně je potřeba mít přesně seřízen hledáček).
Nebo jsem taky zkoušel v hledáčku objekt najít a nastavit kříž odhadem trochu "dopředu" - tam, kam poletí za pár sekund. Pak objekt chytnout v okuláru a jet s nim dál - ale to už je docela na palici, protože jakmile objekt ztratíš, tak se můžeš jít :toilet: , protože ho musíš zase najít v hledáčku.. a pořád dokola.
Ale jinak je to pěkný zpestření pozorovat objekt, který se ukáže jen na chvilku (přece jen mám takový tušení, že příští týden tam M42 asi ještě bude ;D )
Tak ahoj ...už aby se to počasí zase umoudřilo
Tom :hi:
Odpovědět