Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1591

Příspěvek od mirkovacik »

Áno.
Prvá otázka je, koľko modrej by tam malo vlastne byť...

Podľa mňa je tam nie úplne dobre odpočítané pozadie. Nechcelo sa mi s tým hrať, lebo je tam problém vôbec vybrať body, ktoré sú skutočne čierne, resp. pozadie, že tam nie je signál. Väčšinou je to pokryté tými šmuhami molekulárnych mrakov... Nechcelo sa mi to nejako sa s tým babrať, tak som použil presne ten istý nástroj (ABE) s presne tými istými parametrami ako Peto. Zistil som, že sú to default parametre. Dačo to urobilo, až tak som to neriešil.

Potom som použil farebnú kalibráciu, ale moc som tam neriešil parametre, ono treba nastaviť úroveň pozadia, a max popredia, treba sa s tým pohrať. Keď robím svoju fotku, tak sa s tým (niekedy) pohrám. Ale tiež nie som nejaký expert, len večne mierne pokročilý začiatočník.

Dal si mi chrobáka do hlavy, ešte sa na to pozriem. Len neviem kedy... :)

Možno, keby si napísal nejaké ďalšie info o tej fotke:

- bolo to kalibrované flatmi (a darkami a darkflatmi)?
- ak si to kalibroval flatmi, bežne Ti tá kalibrácia vychádza dobre a je aj tu toho predpoklad?
- na akej oblohe to bolo fotené? dobrá obloha? (Keď sú tam tie hmloviny, tipujem, že to musela byť veľmi dobrá obloha.)
- ten XISF je taký ako vyšiel z integrácie, alebo si ho ešte nejako spracoval?
(ak sa Ti chce)
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1592

Příspěvek od mirkovacik »

"Možno, keby si napísal nejaké ďalšie info o tej fotke..." - Už som si našiel. :)
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1593

Příspěvek od Ari »

Použil som pri kalibrácii darky aj flaty, veľa toho ešte nemám s touto zostavou nafotené ale zatiaľ pri gaine 101 cez L filtre (Baader aj Astronomik) nebol problém, vinetácia je malá, XISF je tak ako vyšiel z integrácie, maximálne môže byť zapnutý STF náhľad.
Inak tie hmloviny sa dajú odfotiť aj z mesta (bortle 5) za pár hodín, ďalšie hodiny navyše sú len na zníženie šumu.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 223
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1594

Příspěvek od alex »

Najprv peto: Predovšetkým ďakujem za pripomenutie: NoiseXTerminator. Nedalo mi to, vyskúšal, a... páči sa mi ;)
Musím sa priznať, že v prípade Cocon-u je to na mňa až moc (príliš farebné a moc vyžehlené).
Vychádza to takto asi aj preto, že bol použitý na výsledok z DSS (ale ďalej som nič nepovedal, aby som tu nerozpútal nejakú vojnu)
Osel píše: 06. 11. 2022, 18:48 IC 5146 Cocon... SW 254/1200 + canon 6D mod.+ MPCC 0,95 + filtr , ISO 2000. L -Pro 23x90s , 130x180s. L - enhance 15x180s, 37x300s...
V PixInsighte som vychádzal zo spracovania od základov (Darky, Flaty, Lighty, kalibrácia... až priemer).

Výsledok som možno "rozsvietil" až moc... ale chcel som tam mať výraznejšie tmavé hmloviny... no ja ich lepšie nedám :oops:
Ak to dám tmavšie, stratia sa.

Postup:
- výrez, DBE, histogram podľa STF, NoiseXTerminator (trial), saturácia, krivky, trošku zaostrené, LocalHistogramEqualization.
Zmenšené na polovicu, aby som to sem nemusel orezávať.

alex
Přílohy
PixI_crop_DBE_HiSTF_Xterm_CSatOkolo_CSat05_CurJ_DecoOb_DecoMThv_LocHis.jpg
PixI_crop_DBE_HiSTF_Xterm_CSatOkolo_CSat05_CurJ_DecoOb_DecoMThv_LocHis.jpg (1.83 MiB) Zobrazeno 1787 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1595

Příspěvek od Osel »

Alex :!: Já vám chlapi tak závidím :oops: že to s tím pixlem umíte...asi si v létě udělám dovolenou a pojedu na Slovensko na školení :D .
A to jsem si myslel, že z toho Coconu bude taková průměrná fotka, ale co jste s tím provedli je úžasné. V mé sbírce jedna z nejhezčích.
Díky
PS: žádná vojna tu určitě Alex nebude, prostě každý má jiný cit, jiný vkus a dokonce je vědecky prokázáno, že každý člověk vidí barvy trochu jinak. Nehledě na nastavení monitorů atd...
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1596

Příspěvek od mirkovacik »

Tak som sa s tým včera trocha pohral...

Prvá otázka je, že koľko vlastne modrej by tam malo byť za predpokladu, že sa to spracováva - nazvime to - rešpektujúc skutočné fyzikálne vlastnosti objektov...

Skúsil som fotometrickú kalibráciu... Skúsil som kalibráciu s referenciou, že biele hviezdy (ala Vega, Sirius) sú referenčnou bielou - asi by sa to tak malo robiť. Bolo to žlté ako sviňa. Modré hviezdy iba slabúčko modré a skôr do biela. Skúsil som to trocha ohnúť tak, že som dal ako referenčnú bielu hviezdy G2V (Slnko) - že slnečné svetlo je pre naše oko biele.. Žlté trocha menej, ale v zásade stále žlté...

Trocha som googlil o spektrálnych triedach hviezd a ich zastúpení vo vesmíre a zistil som, že väčšina hviezd vo vesmíre je oranžovo žltá a žltá. Iba okrajové množstvo hviezd je do modra. Sú to veľké jasné hviezdy. Vzhľadom na ich jas ich v zásade vidíme pomernovo viac (do väčšej diaľky) ako tých žltých a oranžových, ktoré sú jasovo slabšie.

Druhý aspekt je tá farba. Oni nie sú sýto modré. Majú spektrum posunuté do modra, ale v zásade obsahujú kopu zelenej aj trocha červenej. Čiže takéto hviezdy sú skôr "biele trocha namodralé" ako modré. Tu je dobrá stránka: https://www.e-education.psu.edu/astro80 ... l4_p2.html

Takže ja to vidím tak, že to, že je to žlté a občas nejaká modrastá a aj to nie nejako veľmi sýto modrá, je vlastne úplne správne. :)

Pohral som sa s tým ešte trocha. Skúsil som bežnú kalibráciu (ešte v lineárnej fáze) s tým, že som sa vyhral s parametrom pozadie max a popredie max a vybral nejaký obdĺžnik ako referenčné pozadie a dačo modrej vyliezlo. Ale už som to nastavoval s tým, že som pozeral, či z toho lezie modrá alebo nie. :)

Niečo sa mi podarilo, vyliezlo z toho dačo modrej. Podstata je v tom, že histogram všetkých kanálov som ťahal spoločne. Ešte potom som trocha dosaturoval, ale to som už nepreháňal. Duchové pozadie som neťahal, to som odflákol. Asi by sa z toho dalo vytiahnuť viac, ale nechcelo sa mi s tým hrať a mne tam vychádzalo kade čo, asi aj nie úplne dobre.
Druhá verzia má ešte SCNR spravené - zelené pozadie celé preč. To ešte trocha zmenilo odtieň na "teplejší".
Přílohy
VdB152_inputclone_CC_CC_procesed_m.jpg
VdB152_inputclone_CC_CC_procesed_m.jpg (1.62 MiB) Zobrazeno 1715 x
VdB152_inputclone_CC_CC_procesed_SCNR_m.jpg
VdB152_inputclone_CC_CC_procesed_SCNR_m.jpg (1.62 MiB) Zobrazeno 1715 x
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1597

Příspěvek od peto »

Pekna analyza...a aj ten vysledok. Ja som si povedal naco to robit zlozito, ked to ide jednoducho... preto som pisal ze som ziadnu farebnu kalibraciu nerobil, lebo som vychadzal z toho, ze zdrojovy XISF je skalibrovany. Odstranil som pripadny svetelny smog cez ABE/substraction a tvaril som sa ze ked je to fotene farebnou kamerou tak to co nasnima je svet cez bayerovu masku a teda vhodný pre nase oko. A potom som len vytahoval signal z linearnych dat. Pre esteticku stranku veci - odsumenie a saturacia. CurvesTransformation mam interne navzdy zakazane, lebo tym sa snimky mozu len a len kazit - bud nieco prepalite alebo utopite v tme - takze nepouzivam krivky.

a ako bonus ponukam verziu bez hviezd, kedze ste s nimi tolko bojovali, nemusime ich vobec riesit... :-D
VdB152_Ari_starless.jpg
VdB152_Ari_starless.jpg (1.91 MiB) Zobrazeno 1693 x
edit: ...jasne je tam milion artefaktov, lebo algoritmus pre takuto editaciu nie je dokonaly, ale predstavu o strukture tych hmlovin to dava lepsiu ako ked su tam hviezdy a tie jemne struktury sa potom stracaju...
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1598

Příspěvek od peto »

No a aby nebolo smutno ani Ladovi, tak takto vyzera jeho Cocoon bez hviezd :-D...:
Cocon_Lada_starless.jpg
Cocon_Lada_starless.jpg (217.36 KiB) Zobrazeno 1679 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1599

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale ty mlhoviny bez hvězd potom vypadají jako rozpité neostré mazaniny. :)
Ono nějkdy k tomu už stačí to, že jsou ty hvězdy násilně přehnaně zeslabeny
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1600

Příspěvek od Homer »

Ovšem provedeno v oleji na plátně a signované známým jménem by se to myslím dobře prodalo jako umění :-).
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1601

Příspěvek od peto »

No jo, ale inak by sme si tie hmloviny medzi hviezdami ani nevsimli... A hmloviny z principu su vzdy rozplizle, nie je dovod aby boli v nich ostre hrany, jedine tlakove vlny.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1602

Příspěvek od peto »

Skuste byt konkretny a povedat aspon co je tam nerealne.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1603

Příspěvek od peto »

Je to presne taky isty typ spracovania, ako ked stretchneme linearne data, aby sme tam vobec nieco videli.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1604

Příspěvek od astar »

Já stále říkám, že by to mělo být takové vyvážené, aby hvězdy moc neodváděli pozornost od mlhoviny v pozadí. Právě kvůli té mlhovině to fotíme, ale bez hvězd je to nekoukatelné .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1605

Příspěvek od Osel »

Každá fotka má něco do sebe. Je v tom kus práce a ukázat co vše se vlastně nafotí. Obě mlhoviny jsou v silném hvězdném poli....jak by asi vypadal Orion nebo jiné mlhoviny kdyby tam bylo tolik hvězd.. Peťo mě se to líbí... ;)
Odpovědět