Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vyzkoušejte si zpracování

#1

Příspěvek od Roman (Rick) »

No, rozmýšľal som, či toto nehodím do techniky spracovania snímkov, ale tam by sa to časom stratilo. Tak som sa rozhodol založiť toto samostatné vlákno, kde bude možné skúsiť si po svojom spracovať surové videá planét či deepsky snímkov. Dúfam, že to tu nezapadne prachom ;). Tu posielam registrované nekomprimované videá pre každý kanál. Jednotlivé snímky videa sú zoradené podľa kvality:

http://ulozto.sk/3535291/r.avi
http://ulozto.sk/3535294/g.avi
http://ulozto.sk/3535295/b.avi

Bol by som rád aj za aspoň stručný popis postupu spracovania :). Z mojej strany, spracovaním týchto videí vznikol posledný snímok Marsu vo vedľajšom vlákne. Použil som štandardne trochu doostrenia v Registaxe, trochu "MED-u" v AstraImage a finálne úpravy vo Photoshope.

Teším sa na vaše snímky ;)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vyzkoušejte si zpracování

#2

Příspěvek od mitovka »

Už sosám....

Výborný počin!

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Ross
Příspěvky: 81
Registrován: 07. 11. 2009, 18:30

Vyzkoušejte si zpracování

#3

Příspěvek od Ross »

Taky se na to podivam..Diky za tuhle moznost.
Aspon to budu moct porovnat s tim co nahraju ja.Co jsem se dival "vedle" na snimky Marsu, tak vetsinou mame stejne sestavy.Budu se pokouset o prvni snimky tak doufam, ze aspon jeden bude publikovatelny.
Teda doufam, ze neco nehraju.Pocasi zatim vubec nepreje. :(
Newton 200/1000 EQ-5M, refraktor 70/500, TV Plössl 25mm, SW Plössl 25mm,10mm, SW pointační 12,5mm, SW Planetary 4mm, TV Powermate 5x, UHC-E, IR 742nm, SPC900NC, Canon 40D
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vyzkoušejte si zpracování

#4

Příspěvek od mitovka »

No skusil som niečo z Rickových dát stvoriť. Dúfam že sa neurazí že som výsledok "priliepil" vedľa jeho fotky z vlákna o fotkách Marsu. Môj obrázok je horný. Dekonvolúciu som nepoužíval, myslím že sa mi podarilo zachovať oblasť Hellas.

Obrázky som spracoval v Registaxe, ťahal som za 3, 4 a 5 posuvník, do 30. Potom som na každom kanáli použil High Pass filter v Paint Shop Pro a doladil jas a kontrast. Poskladal v Irise. Toť vsjo.

Inak z dát som bol milo prekvapený hlavne z červeného kanálu, seeing bol určite dobrý. Takisto ohnisko poriadne dlhé, moja webka by to asi s citlivosťou takto nestíhala.

Oblak nad elysium je veľmi pekný...



mitovka



mitovka
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vyzkoušejte si zpracování

#5

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ten snímok, čo si priložil, nie je z tohto videa. Písal som, že je to posledný Mars odo mňa v príslušnom vlákne:



Inak, ohnisko som v R kanáli natiahol na cca 8metrov. Expozície boli tuším okolo 15ms pri gaine 75%. Seeing odhadujem na cca 7/10.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vyzkoušejte si zpracování

#6

Příspěvek od mitovka »

No, som to asi dosť nepozorne čítal...


Prelepím na túto fotku, možno ešte trošku upravím...

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vyzkoušejte si zpracování

#7

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nech sa páči ;). Inak zaujímavé, že ti tam tá oblasť Hellas tak pekne zostala.
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Vyzkoušejte si zpracování

#8

Příspěvek od caribic10 »

Hloupá otázka, která bude malinko OT. Stáhnul jsem Romanovi data, zkouším si je zpracovávat a nějak zjišťuji že jsem to skoro zapoměl... :-?
Ale k věci: u modrého kanálu se sem tam přes obraz něco mihne. Taková černá tečka, vypadá to jako kdyby tam proletěla muška, nebo pták. Všimnul jsem si toho kolikrát když jsem byl s dalekohledem venku a snímal jsem.
Co to je?
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Vyzkoušejte si zpracování

#9

Příspěvek od mitovka »

No tak som ešte trošku spracovával, snžil som sa po vzore HANTO z CN ako napríklad tu: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ll/fpart/1. Farby celkom neviem trafiť, keďže som dosť farboslepý a nechcem dokola manželku otravovať.


Nechal som tam aj Romanovu povodnú, moje sú nad ňou. Na ľavo je približne v Romanovej mierke, na pravo tak na 65% zmenšená. Tak sa mi páči viac.

mitovka

mitovka
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vyzkoušejte si zpracování

#10

Příspěvek od Roman (Rick) »

caribic: Je to len nejaká čiastočka prachu, ktorá sa uchytila pravdepodobne niekde na okulári, ale už som nemal v tom mraze síl to rozoberať a čistiť.

mitovka: jj, tá moja úprava bola taká "megalomanská" ;D, ten tvoj snímok vpravo hore sa mi páči najviac. Farba sa dá celkom dobre automaticky vyvážiť v PS.
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Vyzkoušejte si zpracování

#11

Příspěvek od caribic10 »

Roman: díky  ;)
mitovka: na tu menší verzi se mi taky líp kouká, máte to hezky zpracovaný.
Já mám asi smůlu, protože jedu pod win7 kde mi nefunguje Iris.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
milan1960
Příspěvky: 823
Registrován: 10. 11. 2005, 21:38
Bydliště: Kopřivnice

Vyzkoušejte si zpracování

#12

Příspěvek od milan1960 »

Ahoj  :) .Na ulozto.cz jsem dal video Marsu ze kterého jsou mé poslední dva snímky tady na AF.Můžete si to vyzkoušet složit .Délka videa je 76 s a velikost 350 MB
     Milan  :)
Canon EOS 400 D
Newton SkyWatcher 150/750 - na EQ-5
Schmidt-Cassegrain 127/1250 F 10 Multi-Coated optics CELESTRON Omni XLT 127
Kamerka ZWO A.S.I.120MC
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Vyzkoušejte si zpracování

#13

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dík za tu možnosť.

PS: kľudne by som to dal do sekcie Astrofotografie - Vyskúšajte si spracovanie :)
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Vyzkoušejte si zpracování

#14

Příspěvek od caribic10 »

Tak jsem si zkusil také upravit snímek od milan1960 a dopadlo to takto: Úprava Registax, Astra Image 3.0, Photoshop CS4. Mám pořád pocit že z toho půjde vyždímat daleko víc, data mi přijdou dobrá. Když se propracuji k lepšímu výsledku, tak tento snímek aktualizuji...

Tak tohle je asi moje finální úprava. Za ostření jsem moc netahal, spíš jsem se snažil vytvořit snímek který by mi asi nejvíce lahodil na pohled...


Milan1960:
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Shras
Příspěvky: 253
Registrován: 26. 08. 2009, 18:14

Vyzkoušejte si zpracování

#15

Příspěvek od Shras »

pekny ... jinak nevim co se porad resi ta voda na marsu ... podle obrazku ... jej i tam spousta:)
Odpovědět