Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1366

Příspěvek od Osel »

Ahoj Alex.
Děkuji paráda :o . Tyhle jasné objekty je asi lepší dělat jen 300s. A co třeba vliv velké vlhkosti ve vzduchu, to taky může mít vliv na kvalitu ? Tady u mě v lese je letos každou noc velké vlhko, z dalekohledu kape k ránu voda skoro jako z kohoutku.

Edit..tak to jo.. mám to přepálené to jsem si všiml ale neumel jsem to snížit
Naposledy upravil(a) Osel dne 02. 11. 2021, 16:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1367

Příspěvek od alex »

Osel píše:...Tyhle jasné objekty je asi lepší dělat jen 300s...
Ja som písal o Tvojom spracovaní! Tvoj výsledok má svetlé časti prepálené - je to moc vytiahnuté. Podľa mňa 600 sekundové fotky sú OK - ale do toho Ti radšej nebudem kecať ;)

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1368

Příspěvek od alex »

Osel píše:California 37x600s...
Ahoj! California dtto KH: Pri spracovaní máš jasné časti prepálené, sú tam ďalšie detaily... a tvar svetlejších hviezd máš tiež ako veľké kotúče.
Ja som zvýraznil štruktúru hmloviny - takto stráca ten pohľad na "zhora osvetlený lievik" - to už je ale otázka vkusu ;)

alex
Přílohy
california.jpg
california.jpg (1.22 MiB) Zobrazeno 1512 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1369

Příspěvek od Osel »

Alex !!!
Jako vždy paráda.
Díky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1370

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

spravil som 16,5 hodín dát Srdca a Duše na f/2, rád by som videl, ako to vie niekto spracovať. Ja z toho vytvorím vždy nejaké astromachule, ale keby to niekto vedel lepšie, určite by to bolo motivujúce, vidieť, čo sa z toho dá dostať.

Sú to 2 súbory z Canon 6D mod + Samyang 135mm na f/2:
  • 9h s filtrom UHC-E - významne dvíha kontrast hmloviny
  • 7,5 h bez filtra za účelom získania farieb
Rád by som z toho videl, či je možné získať pekný snímok. Je to spolu 16,5 hodín na f/2, teda ekvivalentne na bežných f/4 by to bolo 66 hodín (36 a 30). Z toho by sa mohlo niečo dať poskladať.

Tu je to: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Za čas a ochotu ďakujem.

Ja z toho dostanem maximálne toto: https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 452312.jpg
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1371

Příspěvek od alex »

mirkovacik píše:...Ja z toho vytvorím vždy nejaké astromachule, ale keby to niekto vedel lepšie, určite by to bolo motivujúce, vidieť, čo sa z toho dá dostať...
Ahoj Miro!

Skúsil som to, ale neviem z nich dostať tú peknú modrú farbu ako to máš - tak to tu ani neuvediem :(

Spomínané "machule" sú najskôr zo zmenšenia hviezd - už sa mi tu podarilo prezentovať niečo podobné, len s ešte viac roztopenými hviezdami - mal som to príšerné. Skús to jemnejšie, príp. ak Ti potom ešte príliš svietia hviezdy, tak skús to skombinovať plus aj ich stiahnutím pomocou CurvesTransformation - samozrejme maskou StarMask. Nie je to ono, len si tú fotku skús pozrieť aj tak - či to nebude "ostrejšie".
Ešte by som asi nechal širší záber, predsa tam sú ešte nejaké zaujímavosti a nechal polovičnú veľkosť. Pre tak malý objektív to asi nemá zmysel príliš zväčšovať... a je tam príliš veľa hviezd.
Chce to proste väčší priemer objektívu :?

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1372

Příspěvek od mirkovacik »

Ďakujem veľmi pekne za ochotu a názor.

Ja s tými hviezdami bojujem. :) Schválne to sem dám vo vysokom rozlíšení, aby ste videli nedostatky a poradili mi ich odstrániť. Pri zmenšení sa veľa zažehlí a potom to vyzerá lepšie. Ale menej sa naučím.

Ono - ten objektív má priemer 67 mm, nie je to veľa, ale zas ani úplne málo - objektívy ako 72/420 nie sú o moc väčšie. Ale vzhľadom na tých f=135mm sú tie hviezdy veľmi blízko seba a veľkosť pixla je 13um (2x6,5um - keďže je to s bayerom).

Treba trocha ešte amortizovať výbavu a potom upgradovať. :)
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování - PSTDR9

#1373

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím vás,
když budete mít chuť a náladu, zkuste vyvolat z přiložených Ha+Oiii snímků bicolor ducha
Patchick-Strottner-Drechsler 9 - TITAN NEBULA
Tady je odkaz na data, je to ha a oiii integrované, stačí začít DBE procesem a tak dál.
https://www.elara.cz/wallpapers/PSTDR9.zip

Já jsem z toho dostal viz. obrázek. Věřím že to dáte mnohem lépe.

Data:
Ha 791x300 2x2
Oiii 794x300 2x2
TS150/1050 - 0.75red , F5.25

Díky
Zdenek
Přílohy
astroforum.jpg
astroforum.jpg (603.48 KiB) Zobrazeno 1086 x
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1374

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Založil jsem nové vlákno:
viewtopic.php?t=30181
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování - PSTDR9

#1375

Příspěvek od alex »

Zdeněk Vojč píše: 12. 01. 2022, 17:45 když budete mít chuť a náladu, zkuste vyvolat z přiložených Ha+Oiii snímků bicolor ducha ...
Zdenek
Zdravím Ťa!

Odpovedám v tomto vlákne... o spracovaní.

Môj postup v PixInsight:
- ja som zložil farby tak, že R=Halfa, do G aj B som dal OIII - asi preto mám výraznejšiu modrastú farbu
- DBE, histogram - dosť výrazný posun (midtones na 0,00026)
- ACDNR - žiaľ bez toho to nešlo, aj pri tak dlhom expozičnom čase je tam predsa silná zrnitosť
- bežné zmenšenie hviezd starmaskom - kruhy okolo jasných hviezd je asi potrebné samostatnou maskou - na to som už nemal, sorry :oops:
možno toto som mal spraviť ešte jemnejšie - celé sa zdá akoby bolo cez fóliu, rozplývané.
- saturácia, krivky,
- zmenšené na tretinu.

Dávam to sem kvôli tomu, že tam mám viac tej modrej - tá hmlovina je asi viac modrá.
Sorry, ak som Ti to dovŕzgal... a možno som Ti dal nejaký nápad ;)

alex
Přílohy
titan.jpg
titan.jpg (1.42 MiB) Zobrazeno 964 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1376

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Díky Alex,
postupoval jsem vesměs stejně jako ty. Modré je v té bublině opravdu více. Právě abych se zbavil šumu jsem ji potlačil na úkor červené.
Chce to najít kompromis.
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1377

Příspěvek od Evzen »

Zdravím, několikrát jsem to zkusil, opustil a zase zkusil a výsledek je více méně pořád stejný:
Obrázek

Něco tak slabého jsem nikdy neviděl/nezkoušel.
Pozadí je u OIII na úrovni asi 1.8e-4, tedy asi jen 12ADU na 16 bitech (jestli to dobře počítam - asi by to chtělo kouknout na jeden surovej snímek).
Přitom podle hlavičky je gain 0.25 e-/ADU. Takže 12 ADU jsou tak 4 elektrony. A většina z nich nejspíš pochází z LP...
Já mám na svých expozicích minimální pozadí o řád (nejmíň 6x) výš. S Atikem, podobný gain (0.27e-/ADU), menší pixely (4.54 µm x 4.54 µm), stejná světelnost, 7nm filtr a dvojnásobná expozice na slušné tmavé obloze. Tomu vůbec nerozumím, proč je to tady tak málo.
Chápu, že jsou to "hraběcí rady" po 100 hodinách expozic, ale asi by prospělo protáhnout subexpozice aspoň na 1/4 hodiny.
Taky mám dojem, že OIII flat nějak nesedl - LH a PD rohy jsou výrazně světlejší (no to je jen relativní - mají 1.98e-4).
To pozadí se zřejmě nedá uspokojivě neutralizovat - buď je červené nebo modré nebo flekaté. Protože to, co tam zůstává, zřejmě neodpovídá příliš vzdáleným objektům, ale spíš nějak poskládánému LP.
Docela mě mrzí, že jsem nepřispěl něčím radostnějším!
Evžen
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1378

Příspěvek od astar »

Už jsem to psal jinde. V pixi auto streč na tak slabý jas nestačí. Musí se dát předem histogramem 10x a pak auto .
Taky jsem propočetl, že na snímek dopadl na nejjasnější místo u O3 tak 1-2 fotony za expozici . U real čísla 32 bit se kterým počítá pixi to znamená jen hodnotu 48 / 8388000 . Ano pozadí odpovídá 12 ADU pro 16 bit rozlišení .
Taky jsem se pokoušel o zpracování a nic lepšího jsem neudělal jako Evžen nebo alex , spíš horší , tak to ani nepresentuji.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1379

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Evzen píše: 17. 01. 2022, 18:25 Zdravím, několikrát jsem to zkusil, opustil a zase zkusil a výsledek je více méně pořád stejný:
Obrázek

Něco tak slabého jsem nikdy neviděl/nezkoušel.
Pozadí je u OIII na úrovni asi 1.8e-4, tedy asi jen 12ADU na 16 bitech (jestli to dobře počítam - asi by to chtělo kouknout na jeden surovej snímek).
Přitom podle hlavičky je gain 0.25 e-/ADU. Takže 12 ADU jsou tak 4 elektrony. A většina z nich nejspíš pochází z LP...
Díky Evžene,
to jsou zajímavé informace. A nemůžou být ty hodnoty tak nízké kvůli tomu že filtr je 3nm a kamera jela v bin 2x2 ?
Každopádně to jistě chtělo min. 10min snímky. To už nechám na ostatních :-)
Tady je odkaz na surový OIII:
https://www.elara.cz/wallpapers/OIIIraw.zip
mohl by ses na něj prosím podívat.
Zdenek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1380

Příspěvek od Psion »

Taky jsem si s tím zablbnul, taková výtvarná úloha při hodinách kreslení :)
Přílohy
PSTDR9_1.jpg
PSTDR9_1.jpg (407.55 KiB) Zobrazeno 893 x
Odpovědět