Komety 2003, především 2002 X5

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11414
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#16

Příspěvek od MaG »

Hmm díval jsem se ještě jednou jak to s ní vypadá a fakt je, že hledat kometu cca 2,5-3 mag nízko nad obzorem před východem Slunce je teoreticky možné.

Prakticky to vidím až na korónograf SOHO. Vždyť jasno bude snad až od soboty?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#17

Příspěvek od sandor »

To máš pravdu, že jen teoreticky. Ale kdo ví, jak se zachová a případná náhlá zjasnění jsou vždy možná. Bylo by zajímavé aspoň být svědkem takovéhoto děje, i když ne přímo pozorovatelem, který správně odhadne její jasnost a rozměry a dá světu vědět. Zvláště nyní, když je pro mnohé pozorovatele vlastně jen na krátkou dobu pozorovatelná mezi soumrakem a dnem. Pak má takovéto pozorování, aspoň se domnívám, unikátní postavení.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Komety 2003, především 2002 X5

#18

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni. Už se nemůžu dočkat na C/2002 V1.
Nedávno (asi před 14 dny) se mi stala hrůzná věc - já se o těch vlasaticích dověděl od táty mý švagrofý .... :toilet:
No a navíc on se o astronomii vůbec nezajímá, takže se du :behead:
Já se totiž učil na zkoušky, takže jsem ani nebyl na netu, na zprávy nekoukal a noviny nečetl. No ale teď už to vim- už jen čekám na jasnou oblohu.
Na některých stránkách je uvedeno, že by snad měla dosáhnout jasnosti Venuše - ale kdoví. Uvidíme, jak se nám představí (třeba z ní bude trhák, a nebo z ní taky zůstane prd, který budem moct na nebi ledatak tušit ;)

Takže přeju jasnou oblohu.

Tom :hi:

Přeju jasnou oblohu
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11414
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#19

Příspěvek od MaG »

Tak jsem dnes konečně tu kometu Kudo-Fujikawa zas viděl v korónografu SOHO  :'(

Viděli jste zprávu na APO? Je velmi nadějná... jen aby se nám kometa nerozpadla dřív než dorazí ke Slunci!

viz. http://www.ian.cz/apo
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17665
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#20

Příspěvek od MMys »

Nadějně to vypadá, ale mám obavu o počasí. Já jsem od té doby, co jsem udělal snímek Saturnu v krabí dalekohled nevytáhl, protože to počasí je opravdu nemožné. Jasno bylo opět kolem úplňku a od té doby to stojí opravdu za h**** Alespoň tady u nás okolo HK.

Jestli to bude takhle pokračovat, tak z vlasatice nic nebude. Předpověď až do středy je nehezká...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Komety 2003, především 2002 X5

#21

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni,
jaké jste měli včera večer počasí? U nás na Vysočině bylo odpoledne párkrát jasno (vždy tak na 15 minut), navečer pak zataženo. Jenže když jsem po osmý vykoukl z okna, zjistil jsem, že v určitých oblastech oblohy je úplně vymeteno, což mě pěkně naštvalo, protože kometa už byla dávno pod obzorem, takže mi zbyly jen oči pro pláč... :'( :banghead:

Takže doufám, že se tahle příležitost ještě zopakuje.

Přeju jasnou oblohu

Tom
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#22

Příspěvek od sandor »

:uch:kometu kudo fujikawa jinak c/2002 x5 si můžete prohlédnout na snímcích ze SOHO a to jak na koronografu C3, tak i na koronografu C2.
:bounce: :angel: :bomb: :pimp2:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11414
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#23

Příspěvek od MaG »

T.o.m napsal: Ahoj všichni,
jaké jste měli včera večer počasí? U nás na Vysočině bylo odpoledne párkrát jasno (vždy tak na 15 minut), navečer pak zataženo. Jenže když jsem po osmý vykoukl z okna, zjistil jsem, že v určitých oblastech oblohy je úplně vymeteno, což mě pěkně naštvalo, protože kometa už byla dávno pod obzorem, takže mi zbyly jen oči pro pláč... :'( :banghead:

Takže doufám, že se tahle příležitost ještě zopakuje.

Přeju jasnou oblohu

Tom
Typický příklad. U nás v Jablonci v pátek večer zataženo, pak se vyjasnilo tak, že po 9. večer se dalo pozorovat, kometu však nikoli >:(

Těším se na sobotní noc. Mám domluveno pozorování s dalekohledem asi 15 cm.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#24

Příspěvek od sandor »

Ve čtvrtek večer byla v Teplicích V1 vidět pěkně už triedrem. V pátek bylo počasí podobné jako v Liberci. Dnes se nachám překvapit. :finger:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17665
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#25

Příspěvek od MMys »

Tak jsem ji (V1) konečně viděl (a snad i vyfotil). Z pátka na sobotu jsem ji viděl dírou mezi mraky. Než jsem stačil nasadit foťák a ustavit montáž, zase se zatáhlo a tím vše skončilo. Ze soboty na neděli byla ale obloha jak vymetená. Byli jsme se ženou na návštěvě u Nymburka. Tak jsem okolo 18 hodiny sbalil nádobíčko a odvezl ho k blízkému lesu, kde nerušily žádné lampy. Kometu jsem našel velmi rychle. Ve dvěštědesítce newtonu se prostě přehlédnout nedala. Měla jasné stelární jádro a z komy vybíhal tak 30minut dlouhý tenký ohon. Prozkoumal jsem ji důkladně všemi možnými zvětšeními a pak udělal několik fotografií. Jako na potvoru se kometa nacházela zrovna ve směru, kde byla obloha trochu nasvícená vzdáleným Brandýsem nad Labem a v zákrytu za ním možná i Prahou. Takže jsem neriskl expozici delší než 20 minut. Celkem jsem stihl tři snímky, než kometa zapadla za obzor. Jeden 500mm teleobjektivem Rubinar f/5.6 (15 min) a dva v primárním ohnisku Newtona (20 a 15 min). Uvidím, co z toho bude. Pak jsem konečně nafotil lépe klenot zimní oblohy - Mlhovinu v Orionu. Mám totiž jen mizerný snímek z loňského března (můj úplně první snímek v primárním ohnisku), kdy byla mlhovina ve velmi přesvícené části oblohy nad HK. Celkem jsem včera udělal tři snímky, 5min na jádro mlhoviny a 25 a 45minut na kompozici slabých okrajových částí. Snad to vyšlo a něco z toho vyplodím.

Jsem zvědav co kometa předvede dále, a hlavně co předvede počasí, ten včerejšek byla ohromná klika, dnes už bylo vše při starém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Komety 2003, především 2002 X5

#26

Příspěvek od Hynek2 »

V sobotu jsem se byl také podívat. Obloha – super. Neozbrojeným okem jsem ji však (V1) nenašel, i když jsem polohu měl poměrně přesně v paměti. Pozoroval jsem z Černé Studnice v Jizerských horách, vysoko nad inverzí. Také se tam kolem mě prohnala nějaká skupinka s pěkným kanónem. Jak montáž postavili to nevím, bylo tam asi půl metru sněhu a pod nimi balvany.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#27

Příspěvek od sandor »

Sobota byla skvělá. A kometa V1 také. Během soumraku se vyloupla v dalekohledu jako pěkná kulová hvězdokupa s náznakem ohonu. Kolega mě ze začátku podezříval, jestli jsem do dalekohledu nenašvindloval kulici v Pegasu.
Bohužel, když zrovna nastával čas nejvhodnější ke sledování komety, to je ještě dostatečně vysoko nad obzorem a dostatečně tmavá obloha, začalo se na Teplicku od západu zamlžovat a poté vyskákala oblačnost. Přesto jsem si prohlédl ještě Saturna a tan, kupodivu, měl tak klidný obraz, že by člověk ani nevěřil, že se dívá živě do dalekohledu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17665
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#28

Příspěvek od MMys »

Tak ten Saturn a taky Jupiter jsem pozoroval stejně jako ty. Navíc, když jsem viděl ten stabilní obraz, vyrobil jsem z roličky od toaletního papíru adaptér pro projekci, nalepil na něj izolepou web-kameru, nasadil to na okulár a vynesl ven notebook. Ač jsem nevěřil, že z toho něco bude, protože nasnímaná sekvence nebyla nic moc, zpracoval jsem ji postupem, který jsem nedávno okouknul někde na netu. Výsledek docela překvapil. Vidět ho můžete tady: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/plan.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Komety 2003, především 2002 X5

#29

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj všichni,

asi jako jinde v ČR byla i u nás na Vysočině v sobotu obloha jako vymetená.
Vyrazil jsem s nádobíčkem a ejhle C2005/V1 byla jako na dlani (zprvu jsem se obával, že bude náročné ji najít - osvětlená záp. obloha, mizející oblačnost a tak), ale hned jsem ji zaměřil. Zprvu jsem nezpozoroval ohon, ale když jsem pečlivě použil metodu pozorování "stranou", tak se mi zjevil v celé kráse - ani náhodou se mi nevešel do zorného pole - byla fakt úžasná, škoda, že již tak brzo zapadá, ale stejně to bylo super (moje první kometa přístrojem)... :rotflmao:
(ovšem naprosto bez nějakých barevných náznaků)
Ohledně Saturnu a Jupitera tak jsem taky nemohl uvěřit vlastním očím - spatřil jsem detaily předtím nevídané (při 83x)... ;D ???
Budu psát ještě jeden příspěvek do tajemných přír. jevů - byl bych velice rád, kdyby mi to někdo vysvětlil.

Mějte se a přeju jansou oblohu
Tom :hi:

PS: jen kdyby mi tu neskutečnou radost z pozorování nevzala ta hrozná katastrofa....
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11414
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#30

Příspěvek od MaG »

Tak za tu sobotně nedělní noc děkuji nejenom počasí ale i kamarádovi co vzal auto a velký teleskop.

Měli sme tu v Jablonci pravou starparty u dalekohledu téměř 20cm v průměru. Kometa byla velmi hezká s kusem ohonu tak 30 úhl.minut. Snadno viditelná i s náznakem ohonu také triedrem.

To co jsem viděl po zbytek noci tím velkým dalekohledem (M42 v Ori počínaje...) bylo božské. Spát sem šel ve 3:30 :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět