Skyglobe

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Skyglobe

#1

Příspěvek od pana »

Ahoj

používám výše zmíněný program ve verzi 3.6 pro jeho jednoduchost, nenáročnost a přehlednost. Nevíte někdo jestli náhodou neexistuje nějaká novější verze nebo update, která by obsahovala kromě Messierových objektů i objekty podle nového katalogu NGC ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24336
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Skyglobe

#2

Příspěvek od MilAN »

Existuje SkyGlobe ver.4. Ta též neobsahuje NGC objekty.  Je ve verzi DOS i WIN, ale pokud seš zvyklý na předcházející verzi, nová se Ti asi  nebude líbit.Postrádá již tu geniální jednoduchost ovládání.

http://astro4.ast.vill.edu/skyglobe.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Skyglobe

#3

Příspěvek od pana »

MilAN napsal: Existuje SkyGlobe ver.4. Ta též neobsahuje NGC objekty. Je ve verzi DOS i WIN, ale pokud seš zvyklý na předcházející verzi, nová se Ti asi nebude líbit.Postrádá již tu geniální jednoduchost ovládání.

http://astro4.ast.vill.edu/skyglobe.htmTak jsem si tu novější verzi stáhnul na vyzkoušení. Zjistil jsem, že ta verze pro Windows obsahuje i NGC objekty, ale ty se nezobrazí hned samy. Je nutné nejdříve v horním menu Search nechat nějaký NGC objekt vyhledat a pak se na mapě už zobrazují všechny (velmi divné). Navíc ty symboly z dosovské verze, které na první pohled říkaly o jaký druh objektu se jedná tam taky nejsou a místo toho se tam zobrazují jen nějaké malé čtverečky. U Messier objektů to až tak nevadí, protože dole si přečtu např. M13 Globular, M42 Nebula atd., ale co řekne nezkušenému pozorovateli jako mě např. N281, N457 bez dalšího popisu a katalogu v ruce.
Prostě tuhle verzi pro Win někdo ušil horkou jehlou a ta přehlednost a skvělé jednoduché ovládání jsou opravdu pryč. :(
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Skyglobe

#4

Příspěvek od pana »

Tak jsem teprve teď zjistil, že i starý dosovský Skyglobe verze 3.6 obsahuje všechny Messierovy objekty a i některé NGC objekty. Pokaždé při spuštění programu je totiž zobrazeno jen pár Messierových objektů a pomocí klávesy F4 se dají pouze zapínat nebo vypínat. Zjistil jsem, že pokud ale zmáčknu Shift+F4, objektů přibude a po dalším zmáčknutí přibudou i NGC objekty (je jich tam 112).
Odpovědět