Návrh a stavba dalekohledu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Dalekohled-rychle

#376

Příspěvek od Onnyxer »

1) venku nevidím nic i bez "toho", co jsem složil, uvidím co bude, až dojedu domů na vesnici,
2) uvnitř, když dám max. ohniskovou vzdálenost objektivu, a koukám oběma očima (jedno přes a druhé mimo), tak jsou věci tak 4x větší,
3) obraz ostrý, pěkně se na to kouká.

Rychlovka, funkční, kvalitu neposoudím, ale RADOST.

ovládání ZOOMu obraz mění znatelně, to je jasné, ale ten druhý motor co na projektoru, ze kterého je objektiv, ostřil, tak nedělá s obrazem nic pozorovatelného.
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#377

Příspěvek od Onnyxer »

IMG_20200730_232427.jpg
IMG_20200730_232427.jpg (350.63 KiB) Zobrazeno 2232 x
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#378

Příspěvek od Onnyxer »

V noci to byl problém udržet v ruce, ten objektiv je težký a mimo rozumné těžiště. Obraz byl venku podstatně horší, zřejmě v závislosti na vzdálenosti pozorovaného (konvice v místosti 15M vs měsíc venku) objektu.

Dotaz: mám pocit, že mám dlouhý okulár a ten cloní svazku světla co vystupuje z objektivu.

1) Jak zjistit tvar/úhel toho svazku, popř. z jak velké plochy zadní stěny objektivu vychází ?
2) jaký obecný vliv má délka okuláru sestavě ?
3) pokud je obraz v oku zaostřen, znamená to, že z čočky okuláru vychází paprsky opět cca rovnoběžně ?
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#379

Příspěvek od nou »

Ano paprsky vystupuju z okularu viacmenej rovnobezne a teda ako keby oko pozeralo do nekonecna. Kazdy okular ma urcitu vzdialenost vystupnej pupily. To je vzdialenost na ktoru musi dostat oko aby obsiahlo cele zorne pole okularu.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#380

Příspěvek od Onnyxer »

Chci dosáhnout z dané konstrukce nejlepší obraz. Chápu-li správně, tak musím mít okulár s menším ohniskem než má objektiv (aby to mělo zvětšení) a zároveň (a teď nevím) ohnisko takové abych využil maximálně rozlišení oka.

1) čočka okuláru (vliv průměru na funkci)
2) pupila je průměr svazku světla nebo průměr díry v materiálu mezi okem a čočkou ?
3) nejvhodnější konstrukce okuláru z čoček, které mám

Tady nechápu a jdu studovat zde na fórum.
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#381

Příspěvek od MilAN »

Onnyxer píše: Tady nechápu a jdu studovat zde na fórum.
Asi by bylo vhodnější studovat z literatury k tomu určené, na tady na fóru. Překvapuje mě, že něco stavíš, a neznáš vůbec jeho funkci, ani nemáš elementární základy. Samozřejmě ti tu lidé poradí, ale je potřeba na něčem stavět. A jinak, internet je plný obrázků, jak vypadá dalekohled, co je co, jak prochází paprsky a jak se co počítá. Tam bys měl alespoň začít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#382

Příspěvek od nosuh »

Onnyxer píše:Chci dosáhnout z dané konstrukce nejlepší obraz. Chápu-li správně, tak musím mít okulár s menším ohniskem než má objektiv (aby to mělo zvětšení) a zároveň (a teď nevím) ohnisko takové abych využil maximálně rozlišení oka.

1) čočka okuláru (vliv průměru na funkci)
2) pupila je průměr svazku světla nebo průměr díry v materiálu mezi okem a čočkou ?
3) nejvhodnější konstrukce okuláru z čoček, které mám

Tady nechápu a jdu studovat zde na fórum.
No z toho, co jsi napsal je videt, ze jses v tomto topiku trochu predcasne..Jak pise Milan, nestuduj zde na foru, protože materiál ke studiu je zde ponekud roztristeny do mnoha topiku a temat a leckdy se resi velmi specificke problémy s technikou, ktere více ci méně vybocuji z obecnych rovin problematiky.
Pokud nechces studovat knizky od Erthartu aj., tak na internetu je spousty ucelenych materialu a vhledu do problematiky, které te odpovi na radu tvých otázek, aniz by ses musel ptat zde pritomnych. Koneckoncu samostudiem si věci nejlepe osvojis a pochopíš jejich principy..
Celkem povedene je téma zpracovano napr. zde. Zkus nastudovat a pak se ptej ;)
https://www.astro.cz/rady/serialy/teles ... teleskopie
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#383

Příspěvek od Onnyxer »

Jasan, chápu. Psal jsem že, DALEKOHLED-RYCHLE a chtěl rychle poradit nejvhodnější komponenty z toho co mám. Byl večer, nikdo nereagoval, tak jsem stavěl. Teď budu ladit techniku i znalosti.
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#384

Příspěvek od MMys »

Já bych byl trochu skeptický k tomu projekčnímu objektivu. Nechci strašit, ale z něj asi moc kvalitní dalekohled nebude. Tyhle objektivy jsou korigované aby měly velké rovné pole, protože promítaná předloha je rovinná, ale mívají dost malé rozlišení a aberace, které způsobí, že dalekohled nebude asi mít moc dobrý kontrast.

Než budeš cokoli stavět, strč ten objektiv provizorně do nějaké roury, na druhou stranu děj nějaký solidní okulár, a podívej se tím v noci na hvězdy a na Měsíc. Pokud se nezhrozíš, tak pak teprvě něco konstruuj a tvoř.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#385

Příspěvek od Onnyxer »

chápu : kvalitní okulár, ať zjistím co umí objektiv

Roura je viz příspěvky výše. Okulár nemám, mám jen to co je na obrázcích. Dnes tam dám ten triplet z foťáku a možná něco uvidím :D .
Ještě mám foto objektiv 70-300. Možná ty objektivy rozeberu jsou to odpady. Prostě cesta pokus omyl. Zítra by mi měl kamarád dodat z optiky čočky (sice plast) 1 a 0,5 dioptrie na pokusy. Dnes jěště nějaký úchyt, bo je to těžké do ruky. Za rady ovšem díky.
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#386

Příspěvek od MilAN »

Pokud rozebereš objektivy, nic smysluúlného znich nesložíš. A ten triplet fotoobjektiv jakookulár , - to je snad ztráta času. Brýlové čočky z optiky dávaly smysl na hraní tak před 50 lety. Jen k tomu zase potřebuješ nějaký okulár. . Nějaká jednoduchá čočka nedává moc smysl, , minimálně vytvořit nějaký 2 čočkový typ okuláru. S tím, že to stejně nebude k sobě nijak pasovat a výsledk bude už nepoužitelný dnes ani pro děti, které začínají školní docházku. Prostě z odpadu nic, co by bylo použitemné, nepostavíš. Nějaký achromatický objektiv a nejjednodušší okulár a pak se dá stavět a trošku alespoň si s tím hrát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#387

Příspěvek od Onnyxer »

Houby tomu samozřejmě rozumím, jsem nazačátku, ale s čím si budu hrát když budu mít dobrý okulár a dobrý objektiv ? S tím projektor objektivem mi to nedošlo, že bude mít výrazné optické korekce (asi soudkovitost). No nic, tak pak zkusím i ten foto 70-300. Nikde jsem nenašel účel trubky na okuláru. Jen možnost mech. posouvání nebo i stíní okolnímu světlu ? Tím praktickým zkoušením si teorii ověřím, lépe zapamatuji.
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#388

Příspěvek od Onnyxer »

Přes projektor-objektiv použitelné zvětšení do cca 2x s fialovým kruhem kolem měsíce. Při zvyšování zvětšení se začala zobrazovat síť kosočtverců, která je viditelná pod uhlem i při pohledu na objektiv zepředu. Celkové žluté zabarvení. Rozdíl mezi jednoduchou čočkou a tripletem jako okulál je znatelný ve prospěch tripletu.
Hvězdy úplně nanic. U nich jsem pochopil důležitost stativu.

Dnes bude pokus s foto objektivem 70-300 v kombinaci s tripletem.
IMG_20200801_104911.jpg
IMG_20200801_104911.jpg (1.25 MiB) Zobrazeno 1911 x
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#389

Příspěvek od MMys »

Nee, tudy cesta fakt nevede. Což neznamená, že si nemůžeš hrát ;) Ale k ničemu dalšímu než hraní a zjištění, že je to nahouby, to nepovede.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Onnyxer
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 07. 2020, 19:53
Bydliště: Vojkovice
Věk: 46

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#390

Příspěvek od Onnyxer »

Teď koukám na měsíc a obraz je pěkný, cca 4x větší. Hvězda vlevo nahoře nad ním čistý bílý mini kruh. Jdu se koukat dál a už se těším a budu mít něco z větším přiblížením.
Rpi 2,3,4. CNC A4 2kW. Prusa MK3S MMU3, Prusa MINI.
Odpovědět