PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#736

Příspěvek od Pidrman »

Když trošku odbočím, tak třeba já funguju přes Stellarium a EQDIR. No a když pouštím Plate-Solving v programu APT, tak ovládám montáž přes APT a hodnoty se zpětně zapíší i v ovládacím panelu EQ modu. Bez ASCOM HUB by to nešlo.


Ale to je mimo téma.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#737

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 07. 11. 2022, 14:14 ST4 kabel je v tomto případě zcela zbytečný, korekční pulsy přece bude posílat PHD2 přímo do montáže,
To už v předchozím příspěvku píšu, že jsou 2 způsoby : buď přes ST4,( v tom případě je jedno jestli tam je ručka, ASCOM či cokoliv jiného, PHD v tom případě ovládá pointaci naprosto nezávisle na ovládání montáže ) nebo přes funkci pulse guide z ASCOMU přímo. Ale s tímhle připojením se mohou vyskytovat různé problémy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#738

Příspěvek od Bill »

Pidrman píše: 07. 11. 2022, 14:38 Když trošku odbočím, tak třeba já funguju přes Stellarium a EQDIR. No a když pouštím Plate-Solving v programu APT, tak ovládám montáž přes APT a hodnoty se zpětně zapíší i v ovládacím panelu EQ modu. Bez ASCOM HUB by to nešlo.
To je nesmysl. Novější verze Ascom driveru EQDIR je sama o sobě napsaná jako HUB a podporuje připojení více aplikací:

https://eq-mod.sourceforge.net/eqaindex.html
EQASCOM is not run as a stand alone application but will be started automatically upon request by an ASCOM client. EQASCOM can simultaneously support multiple ASCOM clients and will terminate itself when the last client closes.

Asi není dobré radit, pokud si něčím nejsem jistý - zbytečně do toho vnášíš větší zmatek, než je potřeba...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#739

Příspěvek od Pidrman »

A proč se tedy ASCOM hub udělal jako sólo aplikace kdyz je to součástí eqdir ? Dokonce v příručce pro APT je jasně napsáno, že pro to aby fungovalo spolehlivě ovládání montáže je potřeba instslovst ASCOM HUB

https://www.astrophotography.app/usersg ... 3D&mw=MzIw

Jinak radim ne z přečteného textu, ale z vlastní praktické zkušenosti :-)
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#740

Příspěvek od MilAN »

Nemám ASCOM hub a funguje mi to asi tak 15roků- A to s různými kamerami i různými WIN ( od XP - WIN 10)a rúznými versemi PHD.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#741

Příspěvek od Pidrman »

Já s ti měl problém, jak u heq-5, tak i u nové EQ6-R. Stáhnul jsem POTH hub od ASCOM. Nastavil localhost a další nastavení a už mi to běželo.

Když jsem to řešil, proč mi nefungují dva programy současné, tak jsem narazil na tento odkaz, kde je uvedeno, že je to otazkou verzi ovladače. Některé tu podporu mají a některé ne.
https://www.cloudynights.com/topic/5957 ... t-to-poth/ je to otázkou verzí ovladačů

Jak jsem psal mě to pomohlo. A vyřešilo problém. A o to mi šlo.

Každý má své preferované ( funkční ) nastavení které úspěšně používá O tom jsem se přesvědčil na MHV.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
zata
Příspěvky: 38
Registrován: 03. 07. 2019, 08:31
Bydliště: Medvědice
Věk: 45

Re: PHD autoguiding nastavení

#742

Příspěvek od zata »

Pánové, děkuji za rady i názory. Zase mám nad čím přemýšlet, co zkoušet a dále se učit ;) Teď jen aby u nás nebyly pořád ty hrozné mlhy...
Celestron SCT XLTT EDGE HD 8", SW ED 80/600, Dobson 250/1200, SW EQ-6R, SW AZ-5 a nějaké drobnosti.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#743

Příspěvek od Bill »

Pidrman píše: 07. 11. 2022, 18:56 A proč se tedy ASCOM hub udělal jako sólo aplikace kdyz je to součástí eqdir ? Dokonce v příručce pro APT je jasně napsáno, že pro to aby fungovalo spolehlivě ovládání montáže je potřeba instslovst ASCOM HUB
Tak obecně to tak je. Pro obecnou montáž s Asom driverem je HUB zapotřebí pro sdílení více aplikací. Ale zrovna Acom pro EQDIR má vlastnost HUBu integrovanou sám v sobě a další by neměl být zapotřebí...

Ale je fakt, že já sám tak nějak historicky mám z pointační kamery i ST-4 kabel, který je bezproblémový...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#744

Příspěvek od juh »

Tak hlavný rozdiel je v tom, že EQASCOM je určený len na ovládanie montáže.
ASCOM hub (POTH alebo Device hub) je určený na ovládanie viacerých zariadení z viacerých aplikácií cez ascom drivre (montáž, kupola, zaostrovanie). A práve napríklad APT má v sebe všetky tieto 3 možnosti ovládania zariadení, takže so samotným ovládačom vo forme EQASCOM by si nevystačil.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PHD autoguiding nastavení

#745

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

trápim sa s pointáciou. Setup:
- EQ6-R
- váha výbavy - do 10 kg (Esprit 80mm, Canon 6D, guider TS 50mm, kamerka)
- pointovacia kamerka: ASI 120mm mini
- soft na riadenie: EKos/INDI
- pointácia - väčšinou interným systémom EKOSu multistar, pokusy boli aj s PHD2

Problémy:
- niekedy sa nedokáže spraviť ani kalibrácia; to bolo zo začiatku, teraz je to už menej, väčšinou to dajako prejde
- niekedy guiding akoby chod montáže nespresňoval, ale naopak rozhadzoval - RMS začne rásť a to viac ako lineárne, až to úplne uletí; akoby korekcia bola práve opačným smerom....
- keď toto všetko dajako prejde a na pohľad ide, RMS sa pohybuje nad 1,5, ale bežne 2,5 a viac. RMS po nejakej dobe menej ako 2,5 je úplne výnimočné. Keď tu čítam, že RMS do 1 alebo aj menej ako 1, príde mi to ako sci-fi.

Naposledy som musel guiding v DEC úplne vypnúť a nechal som ho iba v RA, to sa javilo, e ide. Výsledok: hviezdy na snímku boli natiahnuté v smere RA...

Chcel by som sa opýtať niekoľko vecí:

- či niekto netuší len tak, kde by mohol byť pes zakopaný...
- čo sa myslí tým "mierne rozvážiť" - keď povolím ustanovky, napr. v RA, má sa to samovoľne začať otáčať? iba pomaly alebo aj rýchlejšie? alebo iba keď do toho šťuchnem, tak sa to začne rozbiehať? alebo asi akou silou by to malo pôsobiť na konci závažovej tyče, ak je to mierne rozvážené? iba zľahka? alebo viac? alebo významnou silou? ako by sa to dalo pomenovať, kedy je to vhodne rozvážené...
- chcem vyskúšať ako sa montáž správa bez guidingu:
-- Ako mám nastaviť PHD2, aby zaznamenával odchýlky odchodu montáže od ideálu a aby nekorigoval ďalekohľad?
-- Ako a čomám nastaviť, aby ten graf zachytil dlhší časový úsek, z ktorého by sa dalo dačo vyčítať?
-- Kde nájdem spätne ten graf alebo hodnoty. Napr. za celú noc alebo za uplynulú hodinu?

Ďakujem za každú rozumnú radu v tejto núdzi...
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: PHD autoguiding nastavení

#746

Příspěvek od astrolama »

Jak vypadá ten graf? Je jak vlnobití? Snaží se pointace dělat korekce kontra ale montáž na to prdí, žejo?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2234
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#747

Příspěvek od juh »

-- Ako mám nastaviť PHD2, aby zaznamenával odchýlky odchodu montáže od ideálu a aby nekorigoval ďalekohľad?
Pozri stránku dve späť, tam sa to rozoberalo.
-- Ako a čomám nastaviť, aby ten graf zachytil dlhší časový úsek, z ktorého by sa dalo dačo vyčítať?
Treba len spustiť PHD2 bez toho, aby zasahoval do chodu montáže, PHD2 si vytvára log súbor, je to potom všetko v ňom.
-- Kde nájdem spätne ten graf alebo hodnoty. Napr. za celú noc alebo za uplynulú hodinu?
PHD2 Log Viewer
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#748

Příspěvek od hades »

- či niekto netuší len tak, kde by mohol byť pes zakopaný...
To bude celý Řbitov zviřátek, ne jen jeden pes
- čo sa myslí tým "mierne rozvážiť" - keď povolím ustanovky, napr. v RA, má sa to samovoľne začať otáčať? iba pomaly alebo aj rýchlejšie? alebo iba keď do toho šťuchnem, tak sa to začne rozbiehať? alebo asi akou silou by to malo pôsobiť na konci závažovej tyče, ak je to mierne rozvážené? iba zľahka? alebo viac? alebo významnou silou? ako by sa to dalo pomenovať, kedy je to vhodne rozvážené...
RA: Vyvaž to přesně, aby zůstala po povolení ustanovky vodorovně. Potom utáhni ustanovku, posuň spodní závaží (předpokládám, že používáš dvě) o jeho tloušťku směrem dolů a zafixuj ho. Takto to bude dostačující. Když to povolíš, pomalu by se měla montáž otáčet závažím směrem dolů.
DEC: rozvaž tak, aby se to chovalo stejně jako RA osa. Těžší má být přední strana dalekohledu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#749

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 23. 11. 2022, 13:12 Těžší má být přední strana dalekohledu
Pro to není žádný důvod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#750

Příspěvek od hades »

MilAn: můžeš to rozvést? Já bych ten důvod měl, ale zajímá mě proč oponuješ
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět