PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#646

Příspěvek od vaclavII »

pavelseb: Software SGP to umí, ale ten mě nějak nezaujal a je to další software navíc. Sky Charts 4.2.1 stačí bohatě, mám v něm komplet GAIA katalog hvězd do 21 magnitudy a všechny důležité katalogy mlhovin a galaxií.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#647

Příspěvek od MilAN »

Mně přijde nějak zbytečná ta ručka, když mám PC planetárium , z něhož to ovládám, tak proč ručka? Není jednodušší ASCOM -EQMOD, kabel přímo do montáže a z PC to ovládat vše.? SGP k tomu není třeba, PHD jede autonomně, ST4 porty s propojením kamery, což je kabel vedoucí po montáži snad nevadí, horší jsou ty kabely z montáže někam..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#648

Příspěvek od vaclavII »

Jak provedu prvotní ustavení montáže bez ručky na 1 hvězdu, když je třeba zadat datum a čas do ručky? Ručka je z montáže na portu RS232 a na druhém konci kabelu je telefonní koncovka. Řešením je přímo připojit kabel a převodník RS232 na usb port na notebooku? Tomu nerozumím, asi pomůže tento odkaz http://www.atc-astro.eu/Sky-Watcher/SkyScan-CCDV4.html
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#649

Příspěvek od vaclavII »

Nechám propojení kabely tak jak to bez problémů dlouhodobě funguje.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#650

Příspěvek od MilAN »

vaclavII píše:Jak provedu prvotní ustavení montáže bez ručky na 1 hvězdu, když je třeba zadat datum a čas do ručky?
Vš uděáš z PC. Propojení je tady , 3. obrázek je přes kabel. Poloha se pro pozorovací místo nastaví v programu, pokud se nemění, nic nezadáváš. Čas se bere z PC. Celé to spostíš z PC planetária a hned můžeš najíždět na 1. hvězdu, kterou si zvolíš.
http://eq-mod.sourceforge.net/introindex.html
Pointaci si potom spustíš přímo z PHD-2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#651

Příspěvek od vaclavII »

MilAN: díky, zkusím to takto rozjet.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#652

Příspěvek od pavelseb »

MilAN píše:Mně přijde nějak zbytečná ta ručka, když mám PC planetárium , z něhož to ovládám, tak proč ručka? Není jednodušší ASCOM -EQMOD, kabel přímo do montáže a z PC to ovládat vše.? SGP k tomu není třeba, PHD jede autonomně, ST4 porty s propojením kamery, což je kabel vedoucí po montáži snad nevadí, horší jsou ty kabely z montáže někam..
Není propojení pomocí ručky a eqmod ekvivalentní? Jaký je v tom rozdíl? A pokud mám ručku, proč kupovat EQDirect?
(SGP potřebuju na focení a zároveň na najíždění objektu. Já jsem SGPro uváděl jako příklad druhého SW připojený na ASCOM ovladač)
vaclavII píše:Software SGP to umí, ale ten mě nějak nezaujal a je to další software navíc.
A Sky Charts 4.2.1 se neumí připojit na ASCOM ovladač když je připojenej PHD?
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#653

Příspěvek od MilAN »

pavelseb píše: Není propojení pomocí ručky a eqmod ekvivalentní? Jaký je v tom rozdíl?
Rozdíl je v tom, že to propojení PC-montáž přímo kabelem je naprosto bezproblémové. Kdyby tomu tak bylo i přes ručku, nebyly by tady stovky příspěvků , jak to udělat, aby to chodilo. Ani už nesleduji, jak se ty možnosti připojení přes ručku měnily a jak se vyvíjely problémy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#654

Příspěvek od Jackxl »

S použitím ručky se snadněji dělá Aligment. Zírat do notebook a do foťáku nebo hledáčku a přitom ještě mačkat touchpadem šipku pro ovládání montáže přes EQMOD je dosti nepohodlné. Samozřejmě pokud máš kopuli, tak je to o něčem jiném :D
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#655

Příspěvek od MilAN »

Pokud snímám kamerou, tak mám na NB obraz a vedle něj/na něm ovládací box EQMOD, sedím a ovládám cokoliv.A pokud bych chtěl, ovládám to z obýváku :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#656

Příspěvek od hades »

A když půjdu ještě dál, tak mám na PC (nebo malině) platesolving a nemačkám žádná tlačítka, ani fyzická, ani virtuální. Platesolving si na vybraný objekt najede zcela sám, iterativně
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: PHD autoguiding nastavení

#657

Příspěvek od majklus »

MilAN má pravdu. Taky jsem se u NEQ6 "bál" zahodit ručku, teď už jí používám jen při výjezdu do pole na pozorování když netáhnu noťas (a mám problém jí často v tom mým bordelu najít). Pořídil jsem si Bluetooth verzi EQMOD, krabičku mám sucháčem přilepenou pod ústím polárního hledáčku. Mám pak 3 kabely - napájení montáže, napájení chlazení a USB do kompu (na dalekohledu mám malý usb hubík na hlavní kameru a pointační, nové Asiny ho mají už integrovaný).

Pokud se někdy dokopu k technickému óbrprojektu 12V rozdvojky / roztrojky, tak budu mít kabely jen 2.

Star Aligment se ve Cartu du Ciel dělá naopak velmi dobře, k nalezení první hvězdy stačí reddot, tam sesynchronizuju a zároveň zaostřím. V dalším kroku nejedu rovnou na objekt a pokud nepotřebuju rotovat expozici, tak mám v podstatě hotovo.

Řídit z obýváku samozřejmě přes nějaký VNCčko v pohodě jde i z mobilu / tabletu, nějak mi to ale nedává smysl. První hoďku, dvě stejně pozoruju kousek vedle na druhé montáži a pokud to má běžet celou noc, tak to prostě nechám. Trhání vlasů z barevných PHD2 grafů pointace už mám tak nějak za sebou - pokud se záchvěv vrátí, stačí tu pointaci na chvilku vypnout a sledovat, jak s grafem cvičí seeing. To mě vždy vyléčí. :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#658

Příspěvek od Jackxl »

Hlasím, že dnes je excelentní seeing. Takový jsem už velmi dlouho neviděl. Musel jsem se přesvědčit, zda jsem nedal guiding na hotpixel, ale nedal.
Dřívější problém s posunutím o -1 při pointaci asi vyřešil nový notebook a nové ovladače pro montáž (v PC). Škoda, že je ještě Měsíc.
Přílohy
Guiding 6.11.2020
Guiding 6.11.2020
guiding2.png (518.47 KiB) Zobrazeno 1738 x
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: PHD autoguiding nastavení

#659

Příspěvek od astar »

Jaké máš f pointeru a kmeru? Proč máš nastaveny pixely místo vteřin? Ty nejlépe vypovídají o velikosti seingu a při prezentaci není nutné znát parametry pointéru .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#660

Příspěvek od Jackxl »

Jo tak to bude tím. Vůbec jsem si nevšimnul, že je to najednou v pixelech.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Odpovědět