PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#631

Příspěvek od Jackxl »

MilAN píše:Nevím, proč zkoušíš ovladač pro Sky Watcher. Od toho je pro ASCOM EQMOD, nic víc není potřeba instalovat.
EQMOD nechci primárně používat, na to je potřeba ještě ten kabel a i když už jsem ho dal dohromady, tak si nejsem na 100% jistý, že to nebyl ten důvod, který poslal můj předchozí notebooku do hrobu. A jak jsem psal, ani EQMOD se mi tam nenabízí.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#632

Příspěvek od Jackxl »

Problém odstraněn. Odebral jsem ASCOM Platform 6.5 a nasinstaloval Ascom Platform 6.2. Teď už se mi zobrazují všechny montáže včetně EQMODu jako předtím.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#633

Příspěvek od MilAN »

To bys musel také popsat, co a jak kde hledáš a jak to vlastně chceš ovládat A jak to máš tedy s těmi kabely propojené. . Netuším, kde hledáš , že by se ti měl objevit EQMOD, vždyť z něho se naopak vše ovládá. Spustí se PC planetarium ,dám připojit dalekohled - tim se spustí EQMOD a ASCOM a zvolím si druh montáže. . Nějak obráceně mi to přijde, že by to nemělo logicky jít. A hlavně, jsem v úplně jiném vlákně, tohle vůbec nesouvsí s PHD-2. A PHD-2nepotřebuje ASCOM ani EQMOD. PHD2 ovládá přímo jakoukoliv montáž, t běží ovládání z ručky nebo zPC
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#634

Příspěvek od vaclavII »

Problém může nastat pod win10 64 bit a ASCOM Platform 6.5 u software SkyChart v 4.2.1 - nenabídne volbu HEQ5/EQ6(jenom navádění přes kabel propojený s ručkou a USB portem notebooku) funguje pouze s ASCOM driverem Sky Watcher na montáži NEQ6Pro. Jinak pro software PHD2 není potřeba ASCOM driver, pointuji volbou ON-Camera (kabel pointační propojen napřímo kamera-autoguider port). Při fotografování mám celou noc propojenu ručku kabelem s notebookem, pokud chci najet na jiné dso je to potom poměrně rychlé i přesné. Je dobré najet na hvězdu poblíž dso a kalibrovat ji na střed pole kamerky a potom najet od této hvězdy na dso.
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#635

Příspěvek od Jackxl »

Milane, z kamery do notebooku a z notebooku do ručky. Je to o PHD, protože tam se musí vybrat montáž a kamera a při výběru montáže mi to nic nenabídlo. On-camera jsem používal než se něco stalo s montáží nebo samotnou pointační kamerou. Nemám možnost jak zjistit, že je problém v kameře nebo montáži. Žádný program jako Cartes du Ciel normálně nespouštím, jedu přes ručku.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#636

Příspěvek od MilAN »

Tak s touhle kombinaci zapojení Ti neporadím- snad se to najde někdo, kdo to má takhle zapojené a zná problémy s tím.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#637

Příspěvek od pavelseb »

Tuhle kombinaci používám, ale úplně si nejsem jistej jestli sem pochopil, co máš za problém.
Mám ASCOM Platform 6.4 SP1 - 6.4.1.2695 a v PHD mám toto:
PHD_Equip.png
PHD_Equip.png (20.66 KiB) Zobrazeno 1583 x
Driver pro ASCOM SkyWatcher Telescope mám z této stránky: http://www.skywatcher.com/download/soft ... om-driver/ (ASCOM Driver for SynScan Hand Controller)
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#638

Příspěvek od vaclavII »

pavelseb: tak to může fungovat a vlastně pointace běží přes ASCOM driver SkyWatcher bez propojení kabelem kamera s autoguider portem.
Osobně používám propojení kabel kamera-autoguider port s volbou On-Camera k plné spokojenosti. Ručku kabelem propojuji s notebookem k navádění na dso pomocí software SkyChart 4.2.1. Je to tak výhodné a nemusím po celou noc sahat na ručku a pohyb(přejíždění) montáže na jiné dso mě umožní software a ASCOM driver SkyWatcher.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#639

Příspěvek od pavelseb »

vaclavII: to ja vím že to tak jde. Ale takto to funguje taky a není problém. Na ručku též nesahám. A v tvém případě tam máš navíc kabel mezi kamerou a montáží. To mně přijde zbytečné.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#640

Příspěvek od vaclavII »

pavelseb: On ten autoguider port na montáži není pro legraci, má svůj význam a účel. Kabel navíc mě nevadí. Ručku mám jenom na počáteční ustavení dalekohledu na 1 hvězdu, potom již nepoužívám do doby než skončím fotografování. Ručku použiji na parkování do home position a potom vypnu montáž od zdroje napájení.
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#641

Příspěvek od Jackxl »

pavelseb píše:Tuhle kombinaci používám, ale úplně si nejsem jistej jestli sem pochopil, co máš za problém.
Mám ASCOM Platform 6.4 SP1 - 6.4.1.2695 a v PHD mám toto:
PHD_Equip.png
Driver pro ASCOM SkyWatcher Telescope mám z této stránky: http://www.skywatcher.com/download/soft ... om-driver/ (ASCOM Driver for SynScan Hand Controller)
Můj problém spočíval v tom, že v listu, kde vybíráš Mount a kde máš ty podle obrázku SkyWatcher Telescope jsem já neměl nic kromě INDI a GPINT.
vaclavII píše: Osobně používám propojení kabel kamera-autoguider port s volbou On-Camera k plné spokojenosti.
Autoguider port musí být funkční, aby jsi ho mohl použít. Mě buď umřel na montáži nebo v pointační kameře, takže už ho použít nemohu dokud nekoupím novou řídící desku montáže 5000Kč nebo novou kameru 6500Kč a to nevím, co je vlastně z těch dvou v pr...
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#642

Příspěvek od vaclavII »

Ano, měnil jsem desku v montáži NEQ6 Pro, autoguider port byl mrtvý. Pointace přes ascom driver Sky Watcher fungovala. Po výměně desky používám stále propojení kamera-autoguider port přes kabel.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#643

Příspěvek od pavelseb »

vaclavII píše:pavelseb: On ten autoguider port na montáži není pro legraci, má svůj význam a účel. Kabel navíc mě nevadí.
Já právě spíš zastavám názor, čím míň kabelů tím líp. A když je zbytečnej, tak proč ho tam mít? Leda že by pointace přes Autoguider port byla lepší, ale to si nemyslím. (je pravda že srovnání nemám). Ale asi řešíme blbosti :)
vaclavII píše:Ručku použiji na parkování do home position a potom vypnu montáž od zdroje napájení.
No to sem zjistil že mám problém :(. Pro moji ideální polohu na zavření střechy domku mi to nahlásí že není možné nastavit park position pro polohu pod horizontem. :( Nevím jestli to hlásí ASCOM driver, montáž, nebo SGPro.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
vaclavII
Příspěvky: 226
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 60

Re: PHD autoguiding nastavení

#644

Příspěvek od vaclavII »

Pokud autoguider port funguje je to lepší řešení než pointace přes ASCOM driver SkyWatcher. Jak mám přejíždět na jiné dso bez ručky a software Sky Charts 4.2.1? To umí software PHD2? V software Sky Charts mohu najet na slabé Abell mlhoviny, to mi ručka neumožňuje(neobsahuje Abell objekty ve své databázi a ani PN katalog planetárních mlhovin). Jeden kabel navíc roli nehraje.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#645

Příspěvek od pavelseb »

vaclavII: Asi si nerozumíme. Já PHD2 i SGPro připojím na jeden ASCOM driver! To jde. Oba programy ten driver sdílí! Pak funguje i pointace i najíždění na objekt. Ručku pro najíždění na objekt nepotřebuji.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Odpovědět