PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 552
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: PHD autoguiding nastavení

#751

Příspěvek od astrolama »

hades píše: 23. 11. 2022, 13:29 MilAn: můžeš to rozvést? Já bych ten důvod měl, ale zajímá mě proč oponuješ
Nejspíš proto, že tohle nebude uplně dobré pokud fotím někde vysoko v azimutu nebo blízko okolo něj.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD autoguiding nastavení

#752

Příspěvek od Bill »

hades píše: 23. 11. 2022, 13:29 MilAn: můžeš to rozvést? Já bych ten důvod měl, ale zajímá mě proč oponuješ
No a nechceš udat nějaký technický nebo fyzikální důvod ty? Nechápu jak jsi na něco takového přišel. Navíc pokud fotíš celou noc, tak se to stejně nedá rozvážit tak, aby to fungovalo pořád stejně. A proč ne třeba zadní?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2186
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: PHD autoguiding nastavení

#753

Příspěvek od astar »

Pokud je dalekohled namířen někam k zenitu, tak nepomůže rozvážení jeho posunem a je jedno jestli dopředu nebo dozadu. Tady pomáhá jen rameno do strany se závažím, alespoň tak to dělám já.

Jen připomínku: Hades napsal "má být" tak to neznamená, že je do dogma. Koukám, že se ztoho dělá obrovský problém.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#754

Příspěvek od MilAN »

Hades má důvod, který nám nesdělí. To je výborné. Něco tvrdím, a neřenku proč to tak má být
Já jen tvrdím, že v případě nastavení v DEC na to směr převážení nemá vliv. A proto by mě to zajímalo, jaký a proč. Já ho neznám.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#755

Příspěvek od hades »

Ten důvod je následující: Stejně jako RA osa, tak i Dec má backlash a ten se dá eliminovat rozvážením. U Dec osy je ale problém, že korekce mohou probíhat oběma směry (na rozdíl od RA, která jenom zpomalí nebo zrychlí, ale pořád stejným směrem) a tak je rozvážení neúčinné, či spíše kontraproduktivní. Když ale rozvážím Dec osu dopředu a ustavím montáž záměrně nepřesně tak, aby Dec osa prováděla korekce jenom jedním směrem, tak bude rozvážení přínosem. Můžu rozvážit i dozadu, ale musím vědět jak nepřesně ustavit. A pokud to nevím, dá se to zjistit tak, že v PHD2 vypnu korekce a sleduji, kterým směrem mi ujíždí Dec osa.
Snad jsem to napsal srozumitelně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#756

Příspěvek od MilAN »

Ano, čili je úplně jedno, jestli to rozvážíš vpředu nebo vzadu. Takže k čemu návod: těžší má být přední strana dalekohledu ? Je ti tedy jasné, proč jsem to rozporoval - je to blbost- a zbytečně matoucí informace pro někoho, kde zde hledá radu / návod.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2186
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: PHD autoguiding nastavení

#757

Příspěvek od astar »

Rozvážení se dělá jen z jediného důvodu a to vymezení vůlí v šnekovém převodu a to v obou osách.
MilAN píše: 23. 11. 2022, 15:37 Já jen tvrdím, že v případě nastavení v DEC na to směr převážení nemá vliv.
Jen nerozumím co si mám pod tím představit :? . Možná i ostatní, hlavně začínající, budou mít problém si tuto větu přeložit :( .


No pokud je napsáno " má být" tak to není absolutní tvrzení, to už jsem psal. Tak nechápu ten rozruch.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#758

Příspěvek od Pidrman »

Mrkni na kabel a kontakty. Jestli není volný v konektoru. Jestli jednou kalibrace jde s pak ne, to je divný. Buď nejde nic s nebo jede. Zkus jiný kabel ST4.

Jen nápad.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#759

Příspěvek od hades »

MilAN píše: 23. 11. 2022, 16:17 Ano, čili je úplně jedno, jestli to rozvážíš vpředu nebo vzadu
Pokud je toto pravda, tak je jedno i pro RA osu, zda ji převážím k východu nebo západu. Je má úvaha správná? Pokud ne, tak proč?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#760

Příspěvek od Pidrman »

hades píše: 23. 11. 2022, 18:44
MilAN píše: 23. 11. 2022, 16:17 Ano, čili je úplně jedno, jestli to rozvážíš vpředu nebo vzadu
Pokud je toto pravda, tak je jedno i pro RA osu, zda ji převážím k východu nebo západu. Je má úvaha správná? Pokud ne, tak proč?
Je to tak, zuby jsou pořád v záběru.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#761

Příspěvek od Pidrman »

Ono se nikdy nepovede předně rovnováha celého systému. Kdyby jo, tak nastane problém. Přeci jen ty převody mají vůli. A velikost korekce by mohli být právě ve velikosti vůle.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#762

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 23. 11. 2022, 18:44
MilAN píše: 23. 11. 2022, 16:17 Ano, čili je úplně jedno, jestli to rozvážíš vpředu nebo vzadu
Pokud je toto pravda, tak je jedno i pro RA osu, zda ji převážím k východu nebo západu. Je má úvaha správná? Pokud ne, tak proč?
,
Ne, ta úvaha je špatná.
Promiň, jsi trochu technický typ? Pokud ano, tak pochopíš. že při pohybu RA osy převládá jeden směr pohybu. Pokud převládá nevyváženost na východní straně, pak nezávisle na vůli je stále v záběru čelo zubu a šnek ho stále tlačí .Pokud bude zátěž na západní straně, pak se šnek bude opírat o hřbet zubu, ale síla, která pohybuje osou ( k západu), je vyvolána jen tou zátěží a hřbet zubu funguje jako doraz aby se osa dále neotočila. Takže montáž není posunována motorem, ale jen gravitací. A to jakou silou, záleží na poloze osy, na tření, na vůli a na mazivu. Takže ten pohyb není vůbec pod kontrolou. Pokud gravitace nepřekoná zrovna tření , tak se montáž nepohne do té doby, než nezabere čelo zubu. To s ní cukne a opět záleží jen na tření , jestli se v mezích vůle a kam až posune vlivem gravitace.
A u DEC osy je to stejné. V jednom směru to táhne šnek, v druhém gravitace. Jenže tady to můžeme zatížit buď vpředu , nebo vzadu. A v obou případech se to bude chovat stejně- jen jednou půjde gravitací dolu předek a v druhém zadek dalekohledu. Tady není žádný preferovaný směr pohybu . Proto u DEC osy se vyplatí nastavit co nejmenší vůle, v RA to není nutné, pokud dalekohled rozvažujeme. No a nakonec jedna věc: při kalibraci si PHD zjišťuje backlash a při přechodu na druhý směr v pohybu DEC tuto vůli kompenzuje
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#763

Příspěvek od hades »

Díky MilAne za více detailů. Pokud sis ale všiml, já jsem u Dec osy zmínil, že bude dělat korekce jenom v jednom směru, tedy stejně jako v RA ose. Tím pádem se bude chovat stejně jako RA osa a rozvážení tomu pomůže. Nebude docházet ke změnám směru rotace Dec osy, tudíž není třeba aby PHD2 kompenzovalo backlash.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#764

Příspěvek od juh »

PHD2 si nielenže premeriava vôľu (backlash) pri kalibrácii, ale počas vedenia montáže si jej hodnotu aj aktualizuje. Nameraná hodnota pri kalibrácii je len určitá štartovacia (inicializačná) hodnota. Žiadne koleso totižto nie je vyrobené úplne dokonale a napríklad exenticita jeho uloženia spôsobuje, že sa vôľa medzi zubami s natočením kolies mení. PHD2 to rieši tak, že sa snaží pri každom reverze chodu v DE vyhodnocovať a akualizovať vôľu medzi zubami. V starších verziách PHD2 bol s tým dosť problém, lebo tam mali nejakú SW chybu a hodnota vôle sa len inkrementovala, čo viedlo až k nestabilite vedenia montáže, ale v posledných verziách (niekoľko rokov späť) to už majú celkom dobre vyladené.
Naposledy upravil(a) juh dne 24. 11. 2022, 08:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PHD autoguiding nastavení

#765

Příspěvek od mirkovacik »

Páni, ďakujem za veľa rozumných informácií. Ono aj keď ste sa niektorí trocha posekali, tak pre mňa (a možno aj iných) je z toho kopa informácií, z ktorých sa niečo naučíme a možno nám pomôžu. :)

Až raz vyjdú hviezdy, tak skúsim tieto info zužitkovať.
Odpovědět