PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: PHD autoguiding nastavení

#781

Příspěvek od astar »

Pokud máš polární hledáček seřízen s osou rotace rektascenze, tak nastavení Polárky do středu ciferníku nebo kružnice -straší verse, tak to bez problému pointace zvládne. Odchylka od pólu pak je 40´ a tak se bude max opravovat 1" za 6 sec. Potom si můžeš zkusit to nastavit podle odhadu jak doporučoval Milan. Závaží dolů, pak na kružnici v hledáčku nebo ciferníku, nastavit čas co se ukazuje v ručce.
Co se týče nastavení PHD2
Ty máš f 162mm a pixel 3.75mikro to je 4.77". Obě MnMo nastav na max 0.05, montáž bude reagovat při +-0.25"( 4.77*0.05) což je přijatelné pro f dalekohledu kolem 1 m. Agresivitu 70-100% , Hys na 0 , expozice 1sec. Přikládám obrázek jak to mám já. Dole je vidět jaké bylo ustavení 0.7´.
Přílohy
Schránka-3.jpg
Schránka-3.jpg (449.37 KiB) Zobrazeno 1424 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PHD autoguiding nastavení

#782

Příspěvek od mirkovacik »

V #770 je phd2 cez st4 kabel ovladane z ekos.
V #777 je interny guiding ekosu caz usb kabel.
Oba pripady multistar.

Parametre sa snazim davat default, resp do toho nebabrat okrem tych 2s exp. Ale mohlo sa stat, ze som to casom rozvrtal. Ten phd2 som do parametrov urciten nebabral. Ale kto vie, ci tam ekos nieco neposlal.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#783

Příspěvek od MilAN »

astar píše: 25. 03. 2023, 11:07 Potom si můžeš zkusit to nastavit podle odhadu jak doporučoval Milan. Závaží dolů, ....
Jen drobnost - aby nedošlo k záměně nastavení podle hodinového úhlu nebo pozice Polárky. Preferuji nastavení podle pozice Polárky (Polar position), jejíž hodnotu ukazuje ručka, různé appky nebo PC planetária.
Potom :
- nezáleží na tom, kde je závaží, nezáleží na stupnicích jak na montáži, tak v polárním hledáčku
- dívám se do polárního hledáčku na kružnici, na kterou budu umísťovat Polárku
- představím si tuto kružnici jako 12 hodinový ciferník hodin, s 12 nahoře
- Polárku umístím pomocí šroubů do pozice na kružnici dle požadovaného času ( Polaris position)
.........
edit: nastavení hodnot pointace tak, jak píše astar. A nechat zapnutou kompenzeci Backlash
Roky mám takto nastavené a nemám důvod na to sahat. Nikdy jsem nic žádnou jinou hodnotou nevylepšil. Naopak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Roman H
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 09. 2016, 08:41

Prosím o radu pointácia

#784

Příspěvek od Roman H »

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadne pointácie. Keďže som v tomto úplný začiatočník chcel by som poprosiť o radu. Mám montáž HEQ5pro, mám ju problém prepojiť s notebookom stále my vyhlasuje že port sa nenašiel. Mám kamerku ZWO asi 224 mc cez ktorú chcem pointovať. Kamerka je prepojená cez USB s notebookom, a káblom do montáže. Neviem či to je dostatočne prepojené prípadne by som to mal prepojiť ešte nejakým iným v hodným káblom. V notebooku mám nainštalované PHD2 guiding + EQMOD + Ascom ovladeče.Tak teraz neviem kde je chyba, prípadne je len chyba v programovom nastavený ? Ako by som to mal nastaviť aby to medzi sebou komunikovalo ?
Ďakujem pekne za každú radu :-)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím o radu pointácia

#785

Příspěvek od juh »

Ak som správne pochopil, čo je tu napísné, tak kamera je s montážou prepojená cez ST-4 port. V takom prípade treba pre pripojenie montáže k PHD2 zvoliť v zozname hodnôt hodnotu "on-camera". Nič viac k tomu nie je potrebné. Toto je tá nejelemetárnejšia konfigurácia PHD2, pri ktorej je potrebné riešiť len pripojenie kamery k PC. Nič iné.
Přílohy
phd2_mount_on_camera.jpg
phd2_mount_on_camera.jpg (43 KiB) Zobrazeno 1341 x
Roman H
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 09. 2016, 08:41

Re: PHD autoguiding nastavení

#786

Příspěvek od Roman H »

Ďakujem za odpoveď, áno kamerka je prepojená z montážou cez ST4 kábel. Skúsim to tak nastaviť a uvidím či to bude fungovať. Pointácia mi bude fungovať aj keď nie je prepojená cez port ? Stačí že je prepojená cez kameru ? Ďakujem za odpoveď.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: PHD autoguiding nastavení

#787

Příspěvek od nou »

Tak treba mať pripojenú kameru cez USB do PC. Potom buď mať prepojenú kameru s montážou cez ST4 alebo mať cez eqdir kábel montáž s PC.
Podľa toho je potrebné vybrať v hore uvedenom dialógu on-camera alebo EQMOD ASCOM.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Roman H
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 09. 2016, 08:41

Re: PHD autoguiding nastavení

#788

Příspěvek od Roman H »

Áno, kamerku mám prepojenú cez usb do notebooku. PHD 2 guiding ju nájde a mám obraz čiže spojenie funguje. Tak to skúsim a uvidím či to pôjde. Aby som to mohol prepojit cez port čo všetko k tomu by som potreboval ? Asi cez port by bolo prepojenie lepšie alebo sa mýlim ?
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#789

Příspěvek od juh »

Nemyslím, že by bol v kvalite nejaký zásadný rozdiel. Aspoň nie taký, ktorý by si dokázal rozpoznať. V čom určite rozdiel je, to je komplikovanosť ovládania. V prípade pointácie neexistuje nič jednoduchšie, ako je korigovanie chodu montáže cez ST-4 (autoguider) port.
Odskúšaj, otestuj si tento spôsob. A keď sa naučíš, ako si prepojiť montáž s PC cez ASCOM, alebo cez INDI driver, tak môžeš začať špekulovať nad riadením montáže z PHD2 aj iným spôsobom, ako je korigovanie jej chodu cez ST-4 port.
Roman H
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 09. 2016, 08:41

Re: PHD autoguiding nastavení

#790

Příspěvek od Roman H »

Takže by som si mal zakúpiť kábel EQDIR aby to bolo jednoduchšie ovládanie? Skúsim pointovat cez st4 a prikúpim si aj EQDIR. Ten EQDIR sa zapojí do rúčky alebo priamo do montážne? Asi leziem už na nervy z mojimi otázkami.
Naposledy upravil(a) Roman H dne 27. 03. 2023, 20:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#791

Příspěvek od juh »

V príspevku #748 píšeš
Kamerka je prepojená cez USB s notebookom, a káblom do montáže.
Neviem si predstaviť, aký iný kábel by si tam mal napichnutý. Ten port, kam máš pravdepodobne pichnutý ten kábel, sa označuje buď ako "autoguider", alebo ako "ST-4". Znamená to to isté.
Takže ak hovoríme o tom istom kábli, potom nepotrebuješ nič dokupovať. Jedine ak by si pod "káblom do montáže" rozumel nejaký iný kábel, ako je kábel, ktorým je priamo prepojená kamerka s montážou.
Ak si nie si isý, o čom sa bavíme, tak to nejak nafoť a prilož sem fotografiu, nech sa uistíme v tom, ako to tam máš pozapájané.



Sorry. nesprávne som pochopil tvoj príspevok.
Práve naopak. Najjednoduchšie je práve to pointovanie priamym prepojením kamery a montáže cez ST-4. Píšem to aj v #789 "...V prípade pointácie neexistuje nič jednoduchšie, ako je korigovanie chodu montáže cez ST-4 (autoguider) port. ..."
Naposledy upravil(a) juh dne 27. 03. 2023, 21:19, celkem upraveno 3 x.
Roman H
Příspěvky: 21
Registrován: 11. 09. 2016, 08:41

Re: PHD autoguiding nastavení

#792

Příspěvek od Roman H »

Áno mam kábel ST4 ktorý bol ku kamere ten je prepojený kamera montáž Druhý kabel je prepojený kamera notebook cez USB. Myslel som druhý kábel na prepojenie montáže napriamo namiesto ST4 kábla ktorý ide z kamery do montáže. Čiže len prepojenie notebooku a montáže napriamo, kamera zapojená by bola len cez USB do notebooku. Možno sa zle vyjadrujem ospravedlňujem sa.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#793

Příspěvek od juh »

To je tak, že cez ST-4 port vieš do montáže posielať len korekcie chodu. Montáž ním ovládať nevieš.
Ten druhý kábel, ktorý asi myslíš, sa zvykne označovať ako EQDIR kábel a cez tento kábel už beží sériová komunikácia medzi PC a montážou. Ním sa už dá priamo ovládať chod montáže.
K otázke, či zapojiť kábel do ručky, alebo do montáže? Dá sa aj tak, aj tak. Záleží od toho, aký máš kábel a aká je montáž. Pokiaľ mi je známe, nové montáže umožňujú prepojiť montáž s PC priamo USB káblom. Ja mám ale starú montáž, tak to s určitosťou nebudem tvrdiť, že sa to dá aj takto, napriamo cez USB.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#794

Příspěvek od hades »

EQDir kabel se zapojuje přímo do montáže a to místo ručky. Ovládání montáže pak děláš v softwaru, třeba v planetáriu nebo v EQMod ASCOM ovladači po připojení montáže
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#795

Příspěvek od MilAN »

Asi by stálo za to začít od začátku a s návody :
https://eq-mod.sourceforge.net/introindex.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět