Jak začít s astrofotografií

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#1

Příspěvek od Pepek »

Chtěl bych si vyzkoušet astrofotografii. Dočetl jsem se, že nejlepší je začít se širokoúhlými snímky, takže bych tak asi opravdu začal. Jaké je základní vybavení k této činnosti? Tzn. fotoaparát (typ) atd. V jaké cenové relaci se pohybuje základní vybavení (samozřejmě použité).

Díky za odpovědi.

PS: Mám fotografický stativ a digitální fotoaparát C4000Z. Lze něco z toho použít?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít s astrofotografií

#2

Příspěvek od MaG »

No Pepku, použít lze bezpochyby oboje z toho co uvádíš, vždyť s podobným vybavením dělám v poslední době taky snímky.

Ale je to jen na nějaké náladovky typu seskupení ráno a večer..

Pokud chceš nafotit hvězdná pole, je opravdu nejjednodušší fotit s foťákem se základním objektivem. Důvodem pro záklaďák kolem 50 mm je dobrá světelnost. Vyplatí se jej i o jedno číslo přiclonit a pořád zachytí hodně slabé objekty. Jinak zda klasiku nebo digi bych asi řešil až pokud bys měl na Canon 300D apod.

Jestliže chceš už fotit ještě lépe, budeš muset kompenzovat pohyb hvězd po obloze a na to jsou paralaktické stolky a montáže. O tom tady toho již najdeš dost. Já ale doporučuji se na toto zatím vykašlat a zkusit si snímky ze stativu s nějakou Prakticou a objetivem 50 mm na film (asi radši barevný kvůli snadnosti zpracování v minilabu) citlivosti asi 200 - 800 ASA.
200 je univerzální - denní i noční foto.

Kdysi jsem o tom měl na svých stránkách cosi podrobněji a je to tam stále, ale už je to zastaralé. Pro začátečníka má smysl si tam něco přečíst.
http://udalosti.astro.cz/jak_pozorovat.htm

Jinak dnes ti tu obecně kdekdo jistě doporučí
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz Martina Myslivce.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#3

Příspěvek od Pepek »

MaG napsal: No Pepku, použít lze bezpochyby oboje z toho co uvádíš, vždyť s podobným vybavením dělám v poslední době taky snímky.

Ale je to jen na nějaké náladovky typu seskupení ráno a večer..

Pokud chceš nafotit hvězdná pole, je opravdu nejjednodušší fotit s foťákem se základním objektivem. Důvodem pro záklaďák kolem 50 mm je dobrá světelnost. Vyplatí se jej i o jedno číslo přiclonit a pořád zachytí hodně slabé objekty. Jinak zda klasiku nebo digi bych asi řešil až pokud bys měl na Canon 300D apod.

Jestliže chceš už fotit ještě lépe, budeš muset kompenzovat pohyb hvězd po obloze a na to jsou paralaktické stolky a montáže. O tom tady toho již najdeš dost. Já ale doporučuji se na toto zatím vykašlat a zkusit si snímky ze stativu s nějakou Prakticou a objetivem 50 mm na film (asi radši barevný kvůli snadnosti zpracování v minilabu) citlivosti asi 200 - 800 ASA.
200 je univerzální - denní i noční foto.

Kdysi jsem o tom měl na svých stránkách cosi podrobněji a je to tam stále, ale už je to zastaralé. Pro začátečníka má smysl si tam něco přečíst.
http://udalosti.astro.cz/jak_pozorovat.htm

Jinak dnes ti tu obecně kdekdo jistě doporučí
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz Martina Myslivce.
Takže jestli jsem to dobře pochopil, teď bych si měl zkusit sehnat klasickou zrcadlovku s výměnnými objektivy. Pokud ano, klasická otázka - jaký a za kolik (co nejméně, aby kvalita ještě byla v pohodě).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak začít s astrofotografií

#4

Příspěvek od MaG »

Chceš-li to levně zkusit, myslím, že to ani jinak nejde. Otázka je ale zodpovězena. Stačí Zenit, lépe Praktica s kvalitním základním objektivem kolem 50 mm. Další objektivy až podle zkušeností, ale bez montáže se hodí na podobné hraní jako digitál s expozicemi do 15 s. Tedy nic hvězdného.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#5

Příspěvek od Pepek »

MaG napsal: Chceš-li to levně zkusit, myslím, že to ani jinak nejde. Otázka je ale zodpovězena. Stačí Zenit, lépe Praktica s kvalitním základním objektivem kolem 50 mm. Další objektivy až podle zkušeností, ale bez montáže se hodí na podobné hraní jako digitál s expozicemi do 15 s. Tedy nic hvězdného.
Budu mít 150/750 na paralaktice. Je možné dalekohled sundat a použít montáž pro fotoaparát.?Místo doporučovaného paralaktického stolku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak začít s astrofotografií

#6

Příspěvek od MilAN »

To půjde určitě. Ale nesundávej dalekohled, až přejdeš k delším expozicím, použiješ ten dalekohled k pointaci. Ten foťák připevníš na montáž nebo k  tubusu dalekohledu - až ji budeš mít, uvidíš co bude jednodušší.
Bohatě Ti poslouží Zenit z bazaru. A i když základní objektiv (Helios) není žádný zázrak, objektivy Pentacon (alespoň ty ,co jsem měl v ruce) byly i horší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#7

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal: To půjde určitě. Ale nesundávej dalekohled, až přejdeš k delším expozicím, použiješ ten dalekohled k pointaci. Ten foťák připevníš na montáž nebo k  tubusu dalekohledu - až ji budeš mít, uvidíš co bude jednodušší.
Bohatě Ti poslouží Zenit z bazaru. A i když základní objektiv (Helios) není žádný zázrak, objektivy Pentacon (alespoň ty ,co jsem měl v ruce) byly i horší.
Má se tedy začínat se základním objektivem nebo je lepší zkusit sehnat nějaký teleobjektiv? Co s takovým vybavením můžu zkusit vyfotit?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak začít s astrofotografií

#8

Příspěvek od MilAN »

Se základním objektivem se dostaneš bez problémů na 11. mag. Protože ho asi dostaneš s foťákem, nejřív to zkus s ním. Nakonec ho vždy využiješ, pokud budeš potřebovat vyfotit větší hvězdné pole, meterory, družice ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#9

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal: Se základním objektivem se dostaneš bez problémů na 11. mag. Protože ho asi dostaneš s foťákem, nejřív to zkus s ním. Nakonec ho vždy využiješ, pokud budeš potřebovat vyfotit větší hvězdné pole, meterory, družice ...
Takže pokud budu chtít fotit, mám zajít do nějakého bazaru a koupit tam Praktiku nebo Zenit. Je to tak? Jsou nějaké věci, kterých bych se měl vyvarovat při koupi nebo na co bych si měl dávat pozor?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak začít s astrofotografií

#10

Příspěvek od MilAN »

Zenit nepotřebuije drátěnou spoušť, má aretaci na spoušti. Vyzkoušej při otevřené zadní stěně  čas B  + aretaci.  Některé závěrky  se velmi neochotně potom zavíraly a nedovíraly - ale to hlavně v zimě. Nové Prakticy (s kovovou závěrku = od typů  L  ) tímhle netrpěly. Stejně to chce zkusit jako u Zenitu. Nebylo by od věci zkusit   posuv filmu (stačilo by protáhnout kus starého filmu) - trhání perforace   je dost nepříjemná závada, která se u obou typů někdy vyskytla. Jinak toho  z foťáku  při foto hvězd  víc nevyužiješ. Na Měsíc, Slunce a planety  by měla běhat závěrka v celém rozsahu časů.Tam ale většinou problémy nebyly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#11

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal: Zenit nepotřebuije drátěnou spoušť, má aretaci na spoušti. Vyzkoušej při otevřené zadní stěně  čas B  + aretaci.  Některé závěrky  se velmi neochotně potom zavíraly a nedovíraly - ale to hlavně v zimě. Nové Prakticy (s kovovou závěrku = od typů  L  ) tímhle netrpěly. Stejně to chce zkusit jako u Zenitu. Nebylo by od věci zkusit   posuv filmu (stačilo by protáhnout kus starého filmu) - trhání perforace   je dost nepříjemná závada, která se u obou typů někdy vyskytla. Jinak toho  z foťáku  při foto hvězd  víc nevyužiješ. Na Měsíc, Slunce a planety  by měla běhat závěrka v celém rozsahu časů.Tam ale většinou problémy nebyly.
Díky za informace. Zítra bych měl mít ten 150/750, takže se pořádně naučím s tou montáží a pak si nějaký ten foťáček koupím.

Jen tak mimochodem - v jaké cenové relaci se takové foťáky pohybují - abych věděl, kolik si mám nachystat.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak začít s astrofotografií

#12

Příspěvek od MaG »

(250,-) 500,- až 3000,-
Spíše u těch Praktic těch 2 - 3 tis.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#13

Příspěvek od Pepek »

Našel jsem doma starý foťák Smena. Nemá však výměnný objektiv. Čas B má. Jde použít alespoň k něčemu (z hlediska astrofotografie)?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít s astrofotografií

#14

Příspěvek od MaG »

S tím jsem dělal první pokusy v roce 1996. Půjčil jsem si jej od kamaráda s tím, že má čas B. Vznikly mi z něj pěkné noční fotky okolní městské zástavby i Oriona. Pak jsem koupil Zenit TTL, svého času za 1000 Kč, prostě mě lákalo mít svůj foťák a navíc Zenit mně uspokojil svou kvalitou za tu cenu. Praktica L a vyšší jak ti psal Milan je ještě lepší.

Docela bych ti doporučil si na tu Smenu vyfotit aspoň jeden film - nemusí být nejdražší, možná by vystačil levný barevný Fuji nebo Kodak - nebo kvalitnější ČB (i Fomapan by ale mohl stačit nechceš-li utrácet).

Docela se pobavíš a snímky by měly vyjít. Obávám se jen o světelnost a kresbu objektivu. Nicméně dost se tím naučíš, než koupíš tu Prakticu/Zenit.

Verdikt můj - jo jdi do toho  :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak začít s astrofotografií

#15

Příspěvek od Pepek »

MaG napsal: S tím jsem dělal první pokusy v roce 1996. Půjčil jsem si jej od kamaráda s tím, že má čas B. Vznikly mi z něj pěkné noční fotky okolní městské zástavby i Oriona. Pak jsem koupil Zenit TTL, svého času za 1000 Kč, prostě mě lákalo mít svůj foťák a navíc Zenit mně uspokojil svou kvalitou za tu cenu. Praktica L a vyšší jak ti psal Milan je ještě lepší.

Docela bych ti doporučil si na tu Smenu vyfotit aspoň jeden film - nemusí být nejdražší, možná by vystačil levný barevný Fuji nebo Kodak - nebo kvalitnější ČB (i Fomapan by ale mohl stačit nechceš-li utrácet).

Docela se pobavíš a snímky by měly vyjít. Obávám se jen o světelnost a kresbu objektivu. Nicméně dost se tím naučíš, než koupíš tu Prakticu/Zenit.

Verdikt můj - jo jdi do toho  :D
Velmi děkuji za odpověď. Co nejdříve to vyzkouším.
Odpovědět