foto tance planet

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#1

Příspěvek od I. »

Vždycky jste mi tu výborně poradili, poprvé se odvažuji psát ne do začátečnické sekce. Kdyby náhodou bylo zítra ráno dobré počasí, chtěl bych se pokusit s děckama nafotit něco z "tance planet" na ranní obloze (viz www.astro.cz). Mrkněte, prosím, na naše stránky www.astrodenik.gjpslavicin.cz, zvažte naše začátečnické možnosti a poraďte, prosím, jak se o to dnes pokusit. Jde o to, že budeme mít velmi málo času, dřív než v 4:30 (nebo spíš až v 5:00) se na pozorovací stanoviště nedostaneme a kolem 6:00 už svítá... Nechci fotit pomocí kamery, chci fotit DSRL. Nechci tahat notebook, musí stačit live view. Nechci tam tahat moc věcí, hned potom letím do výuky. Vystačím si na Venuši (nepotřebuji velkou kvalitu) i s ED 80/600 mm na azimutální montáži? Co Saturn v těsné blízkosti s Merkurem? Myslíte, že bych to také "upointoval" s azimutální montáží? Nebo se mám trápit s ustaničováním rovníkové montáže (zatím nám to moc nejde, ustaničení nám trvá strašně dlouhou dobu)? Jaké byste poradili časy expozice, jaké ISO? Žádnou velkou kvalitu zítra neplánuju, jen bych to chtěl přijatelně zdokumentovat.
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#2

Příspěvek od I. »

V případě ED 80/600 mm bych samozřejmě použil Barlow, jinak můžu fotit i Schmidt-Cassegrainem 203/2032 mm.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

foto tance planet

#3

Příspěvek od psmolly »

No jestli chceš fotit seskupení planet, pak je ti dalekohled k ničemu. Jediná možnost je širokoúhlý záběr všech planet přes dslr a nějaký vhodný objektiv. Pokud chceš fotit planety detailně, Venuše přes ED80 a barlow a okulár ještě nějak z ruky půjde, ale bude to jen malý kotouček s viditelnou fází. U Merkuru bych byl na nějaké detail foto dost  skeptický, stejně tak u Marsu. Fo´t to normálním objektivem a edčkem se koukej. Iso a expozici vyzkoušej
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#4

Příspěvek od I. »

Je mi samozřejmě jasné, že všechny tři planety Venuši, Merkur a Saturn do zorného pole dalekohledu nedostanu, ale právě Merkur se Saturnem by tam mohli utvořit zajímavý kompoziční obrázek, no... Stejně se ale bojím, že neuvidím nic: jsou teď po ránu hodně mlhy a zvláště při obzoru většinou není nic vidět. Ale kdybychom třeba Merkur aspoň viděli (podle Saturnu ho snad najdeme), bude to pro mně zážitek - ještě jsem ho na vlastní oči neviděl.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#5

Příspěvek od MaG »

Budeš se potýkat s dvěma základními problémy:

- pravděpodobně nebude nic vidět (mraky)
- nejlépe by dopadl širokoúhlý záběr na všechny tři objekty pohromadě.

Použít dalekohled na Venuši také nebude problém, ale na Merkur a Saturn to asi bez montáže nebude stačit kvůli délce potřebné expozice. Nicméně nejlépe to zjistíš sám. Vůbec nic si nedělej z toho, když to zrovna zítra ráno nevyjde a zkoušej to několikrát až to půjde. Sám pak nasbíráš zkušenosti a nejlépe zjistíš, co se dá/co zvládneš.

Hodně štěstí, tady už je deka. Martin, Jablonec
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#6

Příspěvek od I. »

Díky moc, je mi jasné, že šance, že něco uvidíme, je sotva 40 % (u nás na východě republiky by to přece jen možná mohlo vyjít), že to zvládneme technicky a v tak krátké době něco aspoň pro naše školní účely použitelného nafotíme, je sotva poloviční, takže celkově naše šance odhaduju na 10 - 20 %. Přesto to chci zkusit, vstanu ráno ve 3 hodiny a buď celou hurá akci rozjedu nebo stornuju.
V dalších dnech mám bohužel spoustu jiných aktivit, tak se k "tanci planet" na ranní obloze asi nedostanu.  :(
Děcka jsou na potrhlého fyzikáře, kterému většina pokusů stejně nevyjde, zvyklá, tak snad nebudou moc zklamaná (stejně tak v rámci našeho astroprojektu jsou naše pozorovatelské úspěchy zatím velmi skromné).  :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#7

Příspěvek od MaG »

Každopádně máte náš obdiv. Tohle já jako podobně potrhlý fyzikář ani nedokázal vymyslet :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

foto tance planet

#8

Příspěvek od mitovka »

Ale kdybychom třeba Merkur aspoň viděli (podle Saturnu ho snad najdeme), bude to pro mně zážitek - ještě jsem ho na vlastní oči neviděl.
No skor najdete Saturn podla Merkura. Predvcerom som tu mal ozaj priezracnu oblohu, Merkur som pozoroval uz 2 stupne nad obzorom, Saturn volnym okom vobec nebol viditelny.

Zelam Vam pocasie a uspech, rad by som sa o nieco podobne rano pokusil.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#9

Příspěvek od I. »

Spousta adrenalinu a nakonec i veliká euforie...  :) Seeing byl velice špatný, že jsou kotoučky Venuše a Merkuru neúplné, jsme si spíš představovali, než že jsme je viděli. Když jsme začali bylo relativně jasno, postupně se celá obloha zatahovala, naštěstí právě jen ten východní směr zůstaval jakžtakž odkrytý. Děcka v obrovském tempu chystaly veškerou astrotechniku a pak lítaly od odalekohledu k dalekohledu. Zápasili jsme s technikou i s počasím, ale všechny 4 planety (Mars, Venuši i Merkur se Saturnem) jsme na ranním nebi viděli a nafotili! Fotky budou mít asi jen dokumentační hodnotu, obraz v okuláru se strašně vlnil a třásl, používali jsme jen základní zvětšení (méně než 100x). Ale obrovské nadšení a spokojenost!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#10

Příspěvek od MaG »

Škoda že jste nezkusili tu náladovku širokoúhle se všemi planetami najednou a krajinou :)

já se musím smát, protože v Jablonci nakonec bylo docela hezky ale viděl jsem jen Venuši, Merkur byl moc nízko.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

foto tance planet

#11

Příspěvek od I. »

Ale to víš, že jsme něco málo zkusili. Měl jsem tam 2 foťáky Canon EOS 450D a Canon EOS 400D. Použil jsem pevné sklo s ohniskem 50 mm. Nejsme však estéti a nebylo moc času, tak nevím, co z toho bude... Kdyby se to dalo použít, najdeš to na našich stránečkách, do zorného pole jsme dávali zářící Venuši a vlevo pod ní byla vidět slabá tečka (Merkur se Saturnem). Stativ k foťáku jsem neměl, tak jsme se zapírali s foťákem o střechu auta...
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: foto tance planet

#12

Příspěvek od Janek »

Oživení tématu - nevím, zda i letos to je tanec planet, ale ranní seskupení 26. dubna spolu s Měsícem stálo za vstávání. Canon 6D + Sigma 50mm.
2022-04-26-ranni-seskupeni-planet.jpg
2022-04-26-ranni-seskupeni-planet.jpg (62.92 KiB) Zobrazeno 3303 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: foto tance planet

#13

Příspěvek od zbignieww »

No jo, ne kazdemu preje pocasi...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: foto tance planet

#14

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pekne foto ranneho zoskupenia.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: foto tance planet

#15

Příspěvek od janek950 »

Škoda, že ta blízká přiblížení jsou večer. Do rána se planety více či méně rozutečou.

Kód: Vybrat vše

    Mutual conjunctions of the Planets
[Date and times are for minimum separation]
                 Center   Limb
  Yr Mth Dy   Hr   Sepn   Sepn  Type  Elon   Planets
2022 Apr 27 19.2    25"     7"  Miss   43w   Venus (-4.2)   Neptune (7.9)
2022 Apr 30 20.9  13.8'  13.3'  Miss   43w   Venus (-4.1)   Jupiter (-2.0)
Edit: Opravena tabulka podle tipu od Nou z následujícího příspěvku. Dík !
Naposledy upravil(a) janek950 dne 27. 04. 2022, 13:38, celkem upraveno 3 x.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Odpovědět