Filmy pro astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Filmy pro astrofoto

#136

Příspěvek od MaG »

alex napsal: Halóóóóó....

Fotí tu ešte niekdo na film?

Vie niekto, kde zohnať 400/800 ASA?

Alebo je KANEC FILMA?

Vďaka :(Pokud ještě seženeš Kodak Elitchrome 200 a necháš jej vyvolat procesem PUSH+1 na 400 ASA, tak doporučuji, na červené mlhoviny je příjemně citlivý.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Filmy pro astrofoto

#137

Příspěvek od Libor »

ZV napsal:
Zatím jsem všechno fotil na Fuji Provia 400, mám v plánu ještě zkusit Kodak Ektachrome 400X, který by podle internetových zdrojů měl být lepší na emisní mlhoviny.
Nevim, jestli za tech par let, co jsem na nej naposled fotil nezmenil vyrobce emulsi, ale Kodak Ektachrome 400 bych nedoporucoval. Podstatne lepsich vysledku jsem dosahl s Kodakem Ektachrome E200 nebo Elite 200, ktere maji podstatne mensi zrno, vetsi citlivost na Ha a pokud se vyvolaji na 400ASA (PUSH1), tak i minimalne stejnou citlivost.
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Filmy pro astrofoto

#138

Příspěvek od ZV »

Libor napsal:
Nevim, jestli za tech par let, co jsem na nej naposled fotil nezmenil vyrobce emulsi, ale Kodak Ektachrome 400 bych nedoporucoval. Podstatne lepsich vysledku jsem dosahl s Kodakem Ektachrome E200 nebo Elite 200, ktere maji podstatne mensi zrno, vetsi citlivost na Ha a pokud se vyvolaji na 400ASA (PUSH1), tak i minimalne stejnou citlivost.
Problém je, že Ektachrome E200 už se nedá sehnat (aspoň já jsem ho nikde neobjevil). Elitechrome 200 a 400 ještě ano. Kromě toho je pak Ektachrome EPL 400 (aneb 400X) a Ektachrome E100.
Z toho jsem se rozhodl zkusit 400X, doufaje, že jakožto profesionální film bude mít jemnost zrna srovnatelnou s amatérským Elitechrome 200.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Filmy pro astrofoto

#139

Příspěvek od Libor »

ZV napsal:

Problém je, že Ektachrome E200 už se nedá sehnat (aspoň já jsem ho nikde neobjevil). Elitechrome 200 a 400 ještě ano. Kromě toho je pak Ektachrome EPL 400 (aneb 400X) a Ektachrome E100.
Z toho jsem se rozhodl zkusit 400X, doufaje, že jakožto profesionální film bude mít jemnost zrna srovnatelnou s amatérským Elitechrome 200.
No zkus a uvidis, treba uz je ta emulze opravdu jina nez cca pred 3 lety. Neni mi moc jasne, cim se lisi profesionalni rada (Ektachrome) a amaterska (Elitechrome), ale kdysi jsem je porovnaval (200ASA) a krome mirne odlisneho barevneho podani jsem zadny rozdil nepoznal.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Filmy pro astrofoto

#140

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Nedavno jsem u Skody koupil Kodak Elitechrome 400 za 200,- Kc. Mam nacvakano asi 7 fotek, takze az to dofotim a pokud opet pri navijeni neosvitim film, tak se po nejaky dobe pokusim pochlubit s vysledkem (teda pokud bude co prezentovat).
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Filmy pro astrofoto

#141

Příspěvek od ZV »

Libor napsal:

No zkus a uvidis, treba uz je ta emulze opravdu jina nez cca pred 3 lety. Neni mi moc jasne, cim se lisi profesionalni rada (Ektachrome) a amaterska (Elitechrome), ale kdysi jsem je porovnaval (200ASA) a krome mirne odlisneho barevneho podani jsem zadny rozdil nepoznal.
Já mám zatím zkušenost jenom s Fuji, kde se profesionální Provia 400 o amatérské Sensie 400 neliší citlivostí, ale má výrazně jemnější zrno. No uvidím. Stejně už to na filmech dlouho nevydržím. Poslední film jsem s maximálním nasazením díky jasné obloze vyfotil celý v rámci šesti dní a teď už druhý týden čekám, než se to vyvolá >:(.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filmy pro astrofoto

#142

Příspěvek od MilAN »

ZV napsal:
Z toho jsem se rozhodl zkusit 400X, doufaje, že jakožto profesionální film bude mít jemnost zrna srovnatelnou s amatérským Elitechrome 200.Profi řada měla nižší výrobní tolerance v citlivosti a  barevných odchylkách a vyzrálejší emulze,. Z toho vyplývá kratší životnost a daleko vyšší citlivost na špatné zacházení a skladování, jakož i nutnost brzy  po expozici vyvolat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Filmy pro astrofoto

#143

Příspěvek od ZV »

Končím s filmem, už toho mám dost >:(. Když jsem znovu parfokalizoval okulár poté, co jsem si pořídil koma korektor, tak jsem někde udělal nějakou chybu a celý poslední film (asi 15 hodin expozic) je k ničemu - všechny snímky brutálně rozostřené, nejmíň o milimetr - hvězdy jsou prstýnky :'(. A přitom je to všechno krásně naexponované i upointované... aspoň, že jsem to nemusel pointovat ručně - to by mě opravdu kleplo...
Myslel jsem si, že to ještě nějakou dobu vydržím a našetřím na QHY8, ale tu teď změnou ceny z dolarů na eura pořádně podražili. Takže se vydávám prošlapanou cestou DSLR...
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Filmy pro astrofoto

#144

Příspěvek od MaG »

ZV napsal: Končím s filmem, už toho mám dost >:(. Když jsem znovu parfokalizoval okulár poté, co jsem si pořídil koma korektor, tak jsem někde udělal nějakou chybu a celý poslední film (asi 15 hodin expozic) je k ničemu - všechny snímky brutálně rozostřené, nejmíň o milimetr - hvězdy jsou prstýnky :'(. A přitom je to všechno krásně naexponované i upointované... aspoň, že jsem to nemusel pointovat ručně - to by mě opravdu kleplo...
Myslel jsem si, že to ještě nějakou dobu vydržím a našetřím na QHY8, ale tu teď změnou ceny z dolarů na eura pořádně podražili. Takže se vydávám prošlapanou cestou DSLR... To je mi líto.. ale na druhé straně jsem rád, když říkáš o té strastiplné cestě přes film. Docela by mně zajímala statistika, kolik lidí, kteří nefotili nikdy na film, umí dobře s digitálem. Průprava na film se u digitálu hodí. DSLR je velký luxus co se rychlosti a online pohleu na snímky týče, to je prostě někde jinde. Moc ti přeju co nejdřív ten přechod.

Mně osobně nyní nejvíc chybí u DSLR ten ořez h-alfa kanálu. Mám to tedy "něco za něco" ale pozitiva jednoznačně převažují.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Filmy pro astrofoto

#145

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

ZV napsal: Končím s filmem, už toho mám dost >:(. Když jsem znovu parfokalizoval okulár poté, co jsem si pořídil koma korektor, tak jsem někde udělal nějakou chybu a celý poslední film (asi 15 hodin expozic) je k ničemu - všechny snímky brutálně rozostřené, nejmíň o milimetr - hvězdy jsou prstýnky :'(. A přitom je to všechno krásně naexponované i upointované... aspoň, že jsem to nemusel pointovat ručně - to by mě opravdu kleplo...
Myslel jsem si, že to ještě nějakou dobu vydržím a našetřím na QHY8, ale tu teď změnou ceny z dolarů na eura pořádně podražili. Takže se vydávám prošlapanou cestou DSLR... Tohle (http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=39318) by te mohlo zajimat - 350D s gripem a zarukou do unora 2008 za 10500 ;)
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

Re: Filmy pro astrofoto

#146

Příspěvek od ZV »

Alien_MasterMynd píše:Tohle (http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=39318) by te mohlo zajimat - 350D s gripem a zarukou do unora 2008 za 10500 ;)
Díky, ale už to mám vyřešeno. Nejdřív jsem pošilhával po Canonu 20Da, který nabízí pifo v astrobazaru, ale poté, co nabídka přelezla 32000Sk jsem to vzdal (beztak už těch třicet dva slovenských bylo na hranici mých současných možností) a rozhodl se pro něco levného bazarového (s tím, že výhledově budu stále šetřit do prasátka na nějakou tu chlazenou kameru). Nakonec jsem vybral to nejlevnější - 300D v bazaru u Foto Škoda (7900,- i se setovým objektivem - ne že bych o něj stál, ale když už tam byl...) - aspoň nebudu mít takovou trému, až z toho budu kuchat filtr :-). Ale to má ještě čas, napřed se s tím pořádně naučím fotit.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Filmy pro astrofoto

#147

Příspěvek od Konihlav »

Mam jednoho kamarada, co foti na kinofilm (ne astro) a kdyz jsme se bavili o foceni hvezd, prisla rec i na to, jaky filmy by pro astrofoto mohly byt pouzitelne. Jelikoz se v tom sam nevyznam (jsem zastancem digitalni techniky), rad bych se zeptal zdejsich guru na nazory na nasledujici filmy a zda by k necemu byly:

1. jemnozrnnej cb film
http://www.fuji.fi/documents/13/neopan_400_AF3706E.pdf

2. normalni cb film
http://www.kodak.com/global/en/professi ... 4.18&lc=en

3. pseudo infra film do 710nm, da se zvysit citlivost na ISO400, ISO800
http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/200 ... 552223.pdf

4. infra film do 810nm da se zvysit na ISO200
http://www.mahn.net/TA820ce.pdf

5. filmy ISO3200, citlivost do 660nm
http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/200613019405339.pdf

diky !

P.S.: pravda, starsi Praktiku bych jeste nekde doma mohl najit, takze prakticky bych mohl zkusit nejaky pokus udelat, ale musim ji nejdrive najit a pak zjistit cenu a dostupnost filmu... je to jen takova "teorie" jak vyuzit kvalitni APO dalekohled...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Filmy pro astrofoto

#148

Příspěvek od MaG »

Z mého pohledu poučeného laika je pro mně nejdůležitější citlivost kolem čáry h-alfa, která mnohým filmům dnes chybí (656,2 nm). Proto jsem prostudoval hlavně ty spekrální citlivosti.

1) a 2) jsou nevhodné - podobaj se současným barevným kinofilmům a nezachytí "červené" mlhoviny.

3) 4) a 5) mají tedy na h-alfu citlivost podobnou jako na běžné viditelné délky. Obávám se však, co to udělá se snímky, když tam bude tak velká citlivost v infra. Dá se to řešit přídavným filtrem, ale může to být vlastně i výhoda.

Nejlíp se tedy jeví ten (5) Ilford 3200, který nemá takový přesah do infra a přesto je citlivý i na h-alfu.

Jednoznačný soud bych udělal až po praktickém testu, kdoví, těch 3200 už asi nebude mít extra zrno, takže bych určitě testl i ty méně citlivé. Nevýhodou je, že nejsou barevné, pokud jsem něco nepřehlédl, což by vynahradily buď filtry nebo si prostě vychutnáš snímky v ČB což má taky něco do sebe.
Alternativou v citlivosti byly už snad jedině ty barevné diafilmy Kodak 200 a FUJI 400 (rozebrané v tématu někde výše), otázka je, zda se ještě vyrábí a jestli se nezměnila křivka spektrální citlivosti.

Sám sem si už zvykl na kvalitu a rychlost digizrcadlovky. Ale dokud ji nemám upravenu na h-alfu, malý test s klasickým tělem a objektivem 28mm by mohl být interesantní. Ten film č. 3 bych si teda snad i mohl koupit a vidělo by se co to dokáže.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Filmy pro astrofoto

#149

Příspěvek od astropintr »

MaG napsal:
To je mi líto.. ale na drDocela by mně zajímala statistika, kolik lidí, kteří nefotili nikdy na film, umí dobře s digitálem. Průprava na film se u digitálu hodí. Ahoj, tak já se musím přiznat, že jsem na film nikdy nefotil a rovnou jsem přešel na digitální fotografii.
;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Filmy pro astrofoto

#150

Příspěvek od MilAN »

Je to výrazně složitější, než jak se zde zdá.
/ředně je potřeba se rozhodnout, budeš-li chtít fotit mlhoviny, zářící v oblasti H-alfa, či jiné objekty.
V případě, že budeš chtít fotit v H-alfa - a ne pouze úzkopásmově, bude velký problém s objektivy , které budou muset být apochromatické. ( což vůbec , ani u souačasných objektivů nemusí být pravda) Potom bude výběr na první pohled sice jasný, ale budeš se potýkat s umelými světly - oúpět nutno filtrovat, a s jevem, který nese jméno Schwarzschildův.Čím delší expoziční doba, tím menší přírůstek hostoty. Takže pro delší expozice než několik málo sekund je údaj o citlivosti naprosto k ničemu. Tento jev se dá zmírnot pouze hypersenzibilizací filmu, což je v praktické odobě pečení ve vodíku neo směsi dusíku a vodíku.
Pokud jde o všechny jiné objekty, potom jednoznačně nejvhodnější je :

=jemnozrnný, s maximálním potlačením Scwarzschildova jevu.Zapomeňte na všechny velmi ciltlivé filmy - tudy v astronomii cesta nikdy nevedla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět