Tip na digifoto + první foto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Tip na digifoto + první foto

#1

Příspěvek od Tomkk »

 :hi: Mám tu jeden tip pro škudlily, jako jsem já. V Electroworldu (Brno) jsem včera koupil za 2499 Kč  Canon PowerShot A30. Je to samozřejmě dost starý model a jen 1.2MPx, ale za ty kačky:
3x opt. zoom, možnost manuálního nastavení expozice do 15s,  manuálního nastavení clony, fixace zaostření, manuální nastavení citlivosti 50..400 ISO
Prostě vymoženosti jiné cenové kategorie.
Klady: cena, cena, cena, manuální režim, 15s expozice,fixace zaostření, 3x zoom, bajonetová patice příslušensví objektivu.
Zápory: jen 1,2Mpx, ukládá pouze komprimovaně,  velká a těžká krabice, baterkožrout , karty CF1 (přibalena jen 8MByte), nefunguje po USB jako kamera, nemá dálkové ovládání :)

Dost se těším, až zmizí Měsíc a zkusím nějaké noční snímky oblohy. Nedělám si iluze, že bych získal  nějaké použitelné snímky deepsky objektů (už se tu o tom psalo hodně), ale třeba Velká mlhovina v Orionu (bohužel už je moc nízko), nebo Plejády tam přece při focení za okulárem aspoň trochu být musí.
Máte někdo s tímto modelem, nebo s A40 nějaké zkušenosti?
 
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11734
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#2

Příspěvek od Psion »

Myslím, že s tímto foťákem budeš asi zklamán, ale je to kvalita tak na posílání emailem, MMS, nebo dát obrázky na web. Toto rozlišení již mají integrované foťáky v nových telefonech. Zoom je digitální, takže moc nepoužitelný. Na výlet se jistě hodí, na astronomii bych to viděl jako prakticky nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Tip na digifoto + první foto

#3

Příspěvek od Tomkk »

Psion napsal: Myslím, že s tímto foťákem budeš asi zklamán, ale je to kvalita tak na posílání emailem, MMS, nebo dát obrázky na web. Toto rozlišení již mají integrované foťáky v nových telefonech. Zoom je digitální, takže moc nepoužitelný. Na výlet se jistě hodí, na astronomii bych to viděl jako prakticky nepoužitelné.
Zatím zklamán nejsem. Zoom je skutečně 3x optický. Na plakáty to nebude. ale 10x15 v pohodě.

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#4

Příspěvek od MaG »

Souhlas. Na 10x15 to bude použitelné, ale jen při malé zrnitosti, to jest při focení v dobrých světelných podmínkách. Na hraní je to asi dobré. PowerShot A70 stojí přeci jen už kolem 10 000 a to je o dost víc :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11734
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#5

Příspěvek od Psion »

Tomkk napsal:

Zatím zklamán nejsem. Zoom je skutečně 3x optický. Na plakáty to nebude. ale 10x15 v pohodě.


Máš pravdu, zoom je optický, což je plus. Nechtěl jsem v žádném případě říci, že to je nanic, pouze pro astronomii je to skoro nepoužitelné (šum chipu, parametry a optiky atd..). To už by bylo lepší si pro astro koupit web kameru. Pro standardní foto v dobrých podmínkách to půjde, ale musíš počítat s tím, že pokud vytiskneš fotku 10x15, tak bude zhruba 8x horší než standardní fotografie a to jsem hodně hodně optimistický. A70 by byla už lepší. Pro obrázky na internet nebo CD je tenhle ale ideální.
Uživatelský avatar
Elvenking
Příspěvky: 137
Registrován: 12. 01. 2004, 00:48

Tip na digifoto + první foto

#6

Příspěvek od Elvenking »

a co tohle?  





fotka Mesice z "dvojky" http://web.quick.cz/run/moon/mo600.jpg

Extrémně malý,šikovný ...  verze 2 cca za 1350kč,verze 3 cca za 1700 kč (v dobrých eshopech)

gSmart mini3: 3.1 mil. (h/w interpolace)
CMOS, 2.1 mil. - http://www.mustek.cz/?id_s=592323&sekce ... rod&id=105

gSmart mini2: 2.1 mil. (h/w interpolace)
CMOS, 1.3 mil. - http://www.mustek.cz/?id_s=592323&sekce ... rod&id=103

...je mi jasné,že s tímto low-endem jít na astrofotografii by byla šílenost,ale jako foťáček do kapsičky,nebo jako webkamera docela good  ;D  :)
I think,therefore i am
Uživatelský avatar
micer
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 03. 2004, 03:59

Tip na digifoto + první foto

#7

Příspěvek od micer »

A nešlo by tenhle Mustek v režimu webkamery použít i pro astrofoto? Měl by mít podstatně větší rozlišení než běžné webkamery. Jak je na tom s citlivostí a šumem? Čas 1/15 s nic moc, ale třeba na Měsíc by to možná .... ?
Uživatelský avatar
filomena
Příspěvky: 35
Registrován: 17. 01. 2003, 00:43

Tip na digifoto + první foto

#8

Příspěvek od filomena »

To neni spatny kup. Mam A 40 povetsinou pouzivam rozliseni 1024x768 jemny to je vlastne
1.2MPx , pred upravou je treba prevest do bezztratoveho formatu napr. tif a az kdyz je kompletni vratit do jpg. upravu po malych krocich. Bez obav, pokud to nebude vyrez, 20x30 doporucena hodnota 1800x1350 mat ve Fotostaru mailem za 60 nebo 13x18 1400x1224 za cca 20 na zkousku bych poslal. pravda na astronomii to moc nebude, zklamani nebude take. Srovnani cen s A 70 dnes nic neukazuje A 30 byla take asi za 11500 nebo tak nejak, uz nepamatuju.A 40 stala cca 16000 ale to je relativni. :hi:
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Re: Tip na digifoto

#9

Příspěvek od JZ »

Chtěl by jsem poukázat no ukončení výroby Canon A60 a A70 a výprodej těchto modelů. Co jsem se díval na internetu tak cena jde rapidně dolů. U A70 asi o 4000 než byla v listopadu.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Tip na digifoto + první foto

#10

Příspěvek od Tomkk »

Tak se aspoň částečně vyjasnilo. Sice je skoro úplněk, podmínky dost špatné, ale stejně jsem zkusil pár fotek tím Canonem A30. Je to foceno cca v 21:00. Obrázky jsou bez úprav i s EXIF info, cca 400kByte. Odhadnete z toho někdo přibližný dosah magnitud? Zdá se mi, že tak kolem 5 tam jsou. Osobně jsem sokojen s tím, že jich foťák zachytil víc, než bylo vidět pouhým okem ( Naštěstí nejsem zmlsaný dlouhými expozicemi na film, s CMOS foťáčkem se mi o tomhle ani nezdálo).
http://www.volny.cz/tom.home/temp/OrionISO100.jpg

http://www.volny.cz/tom.home/temp/VenušeISO100.jpg

http://www.volny.cz/tom.home/temp/KasiopeaISO100.jpg

http://www.volny.cz/tom.home/temp/KasiopeaISO200.jpg
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#11

Příspěvek od MaG »

Na digi technice zbožnuju právě tohle... nafotíš a prezentuješ. Toho já se bohdá nedočkám. A tak se nechám zmlsat aspoň focením na film.

Dosah tam máš bez obtíží 5 mag. Když přimhouřím oči, našel sem tam i 5,3 a 5,5 mag. Na fotku při úplňku solidní.

Probůh ale s tou fotkou Venuše sis měl dát aspoň trochu "práce". Máš ji tam vidět tak hezky, že je škoda toho popředí se střechou. I tak to jde když se to vyřízne.

Mě se to líbí. Film to není, ale prezentace je ultrarychlá. To já svou Venuši uvidím tak koncem dubna...(?)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Tip na digifoto + první foto

#12

Příspěvek od Tomkk »

MaG napsal:
Probůh ale s tou fotkou Venuše sis měl dát aspoň trochu "práce". Máš ji tam vidět tak hezky, že je škoda toho popředí se střechou. I tak to jde když se to vyřízne.

Když já jsem strašnej lenoch a nechce se mi opouštět můj téměř rodný astrodvorek :repuke: . Navíc ty Plejády jsem tam okem neviděl (i když jsem z diskuze věděl, že tam někde mají být). Vykoukly na mě až doma na monitoru. Budu si muset vyrobit nějak nádstavec na objektiv (asi z triedru), kterým bych mohl fotit zorné pole několik stupňů. V newtonu se mi tam sotva vlezou Plejády samotné. Těď mě trápí, jak vyřešit připojení na okulár, tisícovku za odaptér se mi dávat nechce, ale ten bajonet má tak nevyrobitelný tvar.. :(.

Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3911
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Tip na digifoto + první foto

#13

Příspěvek od FunTomas »

MaG napsal: ...To já svou Venuši uvidím tak koncem dubna...(?)Vcera som aj ja fotografoval Venusu s Plejadami. Bol to posledny den, ked sa este vliezli do zorneho pola 500mm objektivu. Pouzil som pozicany Rubinar 5,6/500 a pointoval refraktorom 50/540. Expozicie som volil 3, a dve 6 minutove. Chcel som si vyskusat ako vyzera rucne pointovanie. Celkom dobra psina, hlavne najprv spravne zorientovat ovladac aby som stlacal tie spravne tlacitka. Na tych 6 minutovych zaberoch uz bolo treba robit nejake korekcie na vyrovnanie periodickej chyby a drobne korekcie v deklinacii (mozno sposobene nepresnym nastavenim montaze alebo refrakciou). Zial takisto budem musiet cakat na vysledky este nejaku dobu, hoci asi nie az do konca aprila. :(
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#14

Příspěvek od MMys »

A proč ten film neustřihneš a nedáš vyvolat kousek ? Vyvolání části filmu je celkem bezproblémová záležitost. Nejlepší je koupit si za nějakých 20-30kč otevírací kazetu na kinofim (vypadá stejně jako ta plechová, ale má šroubovací víčko) a nafocenou část filmu do ní doma převinout. Po malém tréninku se zkaženým filmem je to jednoduché. Odfotím 2 prázdná políčka navíc. V totální tmě otevřu foťák a film přestřihnu zhruba nad závěrkou. Volný konec nalepím samolepkou na cívku z kazety. (toto jsou jediná sáhnutí na film, ovšem v místě, kde není snímek) Cívku zasunu do kazety a kazetu zašroubuju. Pak otáčením cívky začnu navíjet nafocenou část filmu do cívky, zde se již na film prsty nikdy nesáhne. Po navinutí filmu rozsvítím, zastřihnu konec zbytku filmu aby zase šel zavést do foťáku. Cívku dám normálně vyvolat do labu, jenom je upozorním na to, že jsou tam třeba jen 4 snímky a na to, že chci kazetu vrátit !!! jinak je vyhazují. Nejlépe je to napsat na samolepku na kazetu, včetně typu filmu. A říci jim (když je toho víc), aby to nestříhali, ale nechali vcelku, nepoznají někdy, kde jsou hranice mezi snímky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#15

Příspěvek od MaG »

MMys napsal: A proč ten film neustřihneš a nedáš vyvolat kousek ?
No víš jak - já jsem definitivně kometou nucen jej do konce dubna vyvolat. Takže proto vím nejzazší termín. Tvůj návod mě zaujal. Takhle jim ušetřím práci a sobě ušetřím víc filmu než to umí oni. Díky za podrobný návod, zkusím.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět