Okuláry ATC a jiné...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#1

Příspěvek od shodam »

Ahoj lidičkové,

právě jsem ve vedlejší sekci zde na fóru zahlédl zajímavou diskuzi o okulárech od firmy ATC a tak myslím, že by to docela stálo za samostatné téma.

Mě osobně by především zajímalo, zda někdo měl možnost porovnání. Sice se obecně píše o tom, že okuláry ATC jsou kvalitní (a drahé), ale ještě jsem nikde nečetl nějaké srovnání s ostatním dostupným zbožím. Podotýkám přitom, že se ptám jako (hrdý) majitel dvou okulárů a Barlow-nástavce od zmíněné firmy. Já sám jsem měl možnost srovnat pouze můj starý no-name Kellner s Plösslem od ATC a tam je samozřejmě rozdíl zřetelný na první pohled. Spíš by mě proto zajímalo, jak by moje okuláry dopadly ve srovnání vybavením od Meade, TAL, Vixen, atd.

Jinak ještě ohledně cen...mám tady ceník ATC z loňského roku a např:
ATC f 26 P 1 1/4" tam je za 3550,- (Kellner 1880,-)
Barlow 2x za 3400,- atd.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Okuláry ATC a jiné...

#2

Příspěvek od Fordon »

No popravdě řečeno také by mně zajímalo odkud jsi vzal ten ceník Shodame vloupal jsi se k nim do firmy  ;), ale teď vážně myslím, že firmu ATC teď budou velmi ohrožovat výrobky firmy tal jelikož z doslechu vím, že kvalita bude stejná anebo vyšší a cena je o třetinu menší o příjemnosti nákupu(anebo spíš výběru)nemluvě ;). Můj názor je takový: levný kvalitní okulár=tal dražší okulár=vixen LV špička=Nagler type6.
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#3

Příspěvek od shodam »


Jinak co se týká toho srovnání, tak problém je právě v tom, že já mám taky většinu informací jen tak z doslechu. Ideální by bylo, kdyby se našel někdo, kdo měl různé okuláry vedle sebe a vyzkoušel je za stejných podmínek. Nagler je asi opravdu špička, tam nebude o čem mluvit, ale spíš by bylo zajímavé srovnání okulárů v rozumnějších cenových relacích. ;)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry ATC a jiné...

#4

Příspěvek od zdenek »

Mel jsem sveho casu moznost promerovat ruzne konstrukce okularu jak od TAL, tak ATC.Svymi parametry byly stejne rady vcelku srovnatelne. (Inu velmi podobna konstrukce byla znat).Oboje lze zaradit smele mezi ty lepsi (nektere modely az spickove) ve sve kategorii, byt na nektere drazsi modely nestacily (LV, Radian a zejmena Nagler).

Srovnani ruznych okularu naleznete rovnez na adrese
http://www.cloudynights.com/eyepiece.htm

Z.R.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#5

Příspěvek od MMys »

Zdravím všechny. Mám samozřejmě odkaz na ATC na svých stránkách a váhal jsem tehdy, jestli tam mám napsat, že případná komunikace vyžaduje značnou trpělivost >:(

Obdobnou zkušenost jsem měl totiž s komakorektorem. Po dotazu E-mailem mi byla sdělena pouze cena několika typů a bylo mi řečeno, že bližší informace (mechanické parametry, optické vlastnosti) mi budou sděleny až v případě "vážného zájmu". Jak mám mít vážný zájem o něco, o čem vím jen kolik to stojí ?!?!? Prostě jsem vážný zájem ztratil a odebral se jinam.

Ceník mám papírový (objednal jsem ho e-mailem a přišel celkem rychle) ale bez obrázků a bližšího popisu, jen název položky-cena. Za nějaký lepší ceník bych musel zřejmě platit. Proč nejsou nějaké podrobnější detaily na WWW stránkách (byť ve free prostoru), jim by odpadla práce s neustálým tisknutím a rozesíláním a odpovídáním na spoustu E-mailů s dotazy. To by pak mohli zrušit klidně i ta uvedená pravidla pro komunikaci e-mailem, byť některá z nich po tom, co následovalo po zveřejnění mých vlastních stránek, plně chápu (koho by bavilo celý den sedět a odpovídat na mohdy stupidní dotazy) Samozřejmě, nikdo učený z nebe nespadl, ale přeci jenom v dnešní době (narozdíl od dob nedávno minulých) existuje spousta možností, jak se k žádaným informacím dostat. Myslím si, že v jeho případě by dobře provedená webová prezentace s detailním popisem výrobků a odpověďmi na nejčastější dotazy problémy s četnými stupidními dotazy spíše zredukovala. Nakonec, není problém dát odkaz např. na Astronomické fórum či jinam. No a pokud nechce zveřejňovat ceník na internetu, a chce mít přehled, kam ho posílá, nechť to tak dělá. Ale tajit technické detaily a parametry, dokud člověk pomalu neslíbí, že to koupí ? To mi v dnešní době počítačů, internetu a E-mailu prostě připadá trochu zarážející.

Je to o to horší, že výrobky ATC budou podle reakcí těch, co je mají, velmi kvalitní. V tom případě již vůbec nechápu to "tajnůstkaření", neboť dobrá reklama a přesné informace mohou kvalitnímu výrobku jen prospět. Naopak, nekvalitní potom nemá šanci.

Doufám, že si pan Holubec tuto debatu někdy náhodou přečte a rozhodne se to změnit. Myslím si, že by se mu to velmi vyplatilo. I když, teď jsem se schválně po dlouhé době podíval na jeho stránky a je nutno říci, že od doby, kdy jsem tam byl naposled na nich "trochu zapracoval"

---------------------------------------------------------
A teď k tomu porovnání. Měl jsem půjčený nějaký asi 15 mm Plossl od ATC a mám 15mm od Meade a rozdíl nebyl patrný ani na okraji zorného pole. Oproti tomu okulár Plossl 15mm od GS Optical (za lidových 1800,-) je v okraji viditelně horší (mírná barevná vada a nutnost trochu přeostřit)

Mějte se. M.M.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
shodam
Příspěvky: 485
Registrován: 30. 07. 2016, 19:59
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#6

Příspěvek od shodam »

MMys napsal: A teď k tomu porovnání. Měl jsem půjčený nějaký asi 15 mm Plossl od ATC a mám 15mm od Meade a rozdíl nebyl patrný ani na okraji zorného pole. Oproti tomu okulár Plossl 15mm od GS Optical (za lidových 1800,-) je v okraji viditelně horší (mírná barevná vada a nutnost trochu přeostřit)

Martine, ty jsi zlato! ;D Tohle je přesně to, co jsem měl na mysli. Jenom bych se tě chtěl ještě zeptat na konkrétní typ toho tvého okuláru od Meade, abych to mohl porovnat i cenově.
Jinak já osobně jsem s okulárama od ATC docela hodně spokojený, kvalita mi připadá výborná...ale budu si minimálně ještě jeden okulár pořizovat a tak mě zajímá, jestli nemůžu dostat to samé za míň. :greedy: Prostě bych nechtěl jít ani kvalitativně dolů ani zbytečně vyhazovat peníze.

V každém případě velký dík za odpoveď !
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#7

Příspěvek od MMys »

Přesně je to Meade Series 3000 Plossl 16mm, dostal jsem ho jako dárek, takže cenu nevím. Je to čtyřčočkový Plossl a jsem s ním spokojený.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#8

Příspěvek od Psion »

Pan Holubec je prý trochu "zvláštní" člověk, a musíte se při komunikaci obrnit trpělivostí.
Jinak optika ATC je všeobecně na dobré úrovni, nicméně zahraniční firmy již dnes dodávají minimálně stejnou nebo lepší kvalitu za nižší ceny - viz poslední nabídky firmy VIXEN kde je cena 3000,- za okulár. Za tuhle cenu s takovou konstrukcí okuláru ATC rozhodně nemá :-)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Okuláry ATC a jiné...

#9

Příspěvek od Fordon »

No Psione tou cenou myslíš ten Vixen LV f=6mm u pana Matouška, ale obávám se, že se jedná jen o cenu toho 6mm a třeba 40mm může stát zase 4500,-.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Okuláry ATC a jiné...

#10

Příspěvek od Psion »

Cenou je míněno obecný okulár Vixen LV :-)
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Okuláry ATC a jiné...

#11

Příspěvek od Janek »

Potvrzuji. Cena Vixenu LV se sice liší typ od typu a 6mm je ten z levnějších, ale i u nás půjdou ceny dolů s další zásilkou (výrazněji se pohnul i USD). Cen okulárů se není třeba bát, mají se objevit i nové 6ti členné konstrukce s polem 55°, ale to bude až na sklonku léta.

Mimochodem, nemáte někdy chuť udělat srovnávací test okulárů? Jen je třeba sestavit metodiku, použitou na všechny vzorky (Zdeňku?) a dát dohromady ty vzorky ...
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry ATC a jiné...

#12

Příspěvek od zdenek »

Uz jsem nad porovnavanim okularu uvazoval. Je v tom mirne receno chaos a dost tezko se v tom orientuje. Ruzne konstrukce, casto i ruzne parametry. To vse znacne ztezuje vzajemne porovnavani. S metodikou neni problem. Tu mam v podstate zpracovanou pro jakoukoliv soustavu. Jen ji poupravit (doplnit mereni napr. vzdalenosti vystupni pupily = casto nespravne otrocky prekladane z A jako ocni relief  :bomb:, ...). V pristrojovem vybaveni neni problem. Takze zbyva jen nejak "kolektivizovat" vzorky, popr. poupravit metodiku tak, aby ji mohl pouzivat kazdy bez sloziteho laborator. vybaveni (coz by zase nebyl takovy problem).

Z.R.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Okuláry ATC a jiné...

#13

Příspěvek od Hynek2 »

Pane Vok
Prohlížel jsem si vaše pěkné stránky a chtěl bych se zeptat na váš systém osvětlení kříže. Používáte led diodu? Pravděpodobně toto osvětlení je pouze na pointačním dalekohledu, na kterém se nefotí, nebo se pletu? Můžete toto řešení doporučit? Nechce se mi totiž vrtat do drahého okuláru když o úspěšnosti akce nemám jistotu. Lze tento princip použít i u okuláru s již továrně zhotoveným, pravděpodobně leptaným křížem, domnívám se že je to systém Hygens?
Uživatelský avatar
Vok
Příspěvky: 92
Registrován: 05. 04. 2002, 15:23

Okuláry ATC a jiné...

#14

Příspěvek od Vok »

Hynek2 napsal: Pane Vok
Prohlížel jsem si vaše pěkné stránky a chtěl bych se zeptat na váš systém osvětlení kříže. Používáte led diodu? Pravděpodobně toto osvětlení je pouze na pointačním dalekohledu, na kterém se nefotí, nebo se pletu? Můžete toto řešení doporučit? Nechce se mi totiž vrtat do drahého okuláru když o úspěšnosti akce nemám jistotu. Lze tento princip použít i u okuláru s již továrně zhotoveným, pravděpodobně leptaným křížem, domnívám se že je to systém Hygens?
Obavam se, ze je to trochu mimo tema, ale rad odpovim (doufam, ze nas shodam ne(p)odrizne).
1. pouzivam led diodu,
2. toto osvětlení je pouze na pointačním dalekohledu, na kterém se nefotí,
3. toto reseni bych doporucil pouze v nouzi (nyni uz mam zase neco nasetreno, tak budu kupovat pointacni okular),
4. rozhodne bych nevrtal do draheho okularu,
5. Lze tento princip použít i u okuláru s již továrně zhotoveným, pravděpodobně leptaným křížem, domnívám se že je to systém Hygens? - Vyzkousejte to! Osobne si myslim, ze by to fungovat melo.

Refraktor 80 f/6, Newton 168 f/4,&&http://fotografiefk.net
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

Okuláry ATC a jiné...

#15

Příspěvek od pozorovatel »

Tak vážení co říkáte na tohle :

http://web.quick.cz/atc-astro/Sky-Watch ... index.html

???

doufám, že je to snad jen vtip :rotflmao:
Odpovědět