Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2686

Příspěvek od MilAN »

No, Milane, dřív než jsem psal první příspěvek, tak jsem si to nakreslil i počítal .....
A i když se ve vnitřním průměru rosnice můžeme v odhadu o něco mýlit, tak od délky 100 mm ta rosnice vinětuje i na ose.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2687

Příspěvek od Pupak »

Není náhodou ze všeho nejpodstatnější to, jestli mu ta pointace spolehlivě funguje? Někdy mi fakt uniká, proč se tu řeší naprosto nepodstatné věci jen z principu. Má to udělané tak, jak mu to vyhovuje, takže to asi funguje, tak proč se v tom šťourat?
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2688

Příspěvek od astar »

Větší průměr clony před objektivem ve kterém leží rovina vstupní pupily nemůže nikdy vinětovat na ose. To platí pro blízký i nekonečně vzdálený bod , to je optika .
Pokud je paprskový svazek rovnoběžný s optickou osou, tak jakýkoliv vetší souosí průměr(clona) před vstupní pupilou nemůže ovlivnit ten svazek .

Pupak, to máš svatou pravu .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2689

Příspěvek od ok1in »

Pupak píše:...tak proč se v tom šťourat?
Když ono je to dnes tak populární... :lol:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2690

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše:. Má to udělané tak, jak mu to vyhovuje, takže to asi funguje, tak proč se v tom šťourat?
napsal jsem jen toto :
Pro někoho, kdo by se chtěl nechat inspirovat, bych dal k zamyšlení: .....

je to na stejné úrovni "štourání" , jako tvoje ovčí vlna. Nic víc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2691

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše: Tvrdit nekomu na zaklade fotky, ze mu nefunguje neco s cim je spokojeny, je naprosto jina kategorie.
Přestaň si vymýšlet, je to trapné.
Ani jedno slovo , co píšeš, tam nenajdeš.
Najdi si, prosím, jiný cíl pro tvé výlevy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2692

Příspěvek od MaG »

Milane tahle hádka, i když si ji podle tebe nevyvolal, je dost mimo téma. Copak to tu musí být?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2693

Příspěvek od MilAN »

Nemám rád podlé lži a výmysly a osočování.
Tobě nevadí ? Proč tedy píšeš mně ? Proč to nenapíšeš tomu, který normální věcnou diskusi obrátí ve sprosté osobní útočení vylhanými argumenty ? To je normální sviňárna
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2694

Příspěvek od Pupak »

Proč se každá výměna názorů musí hned označovat za hádku. Kdysi celá lidská věda stála na názorové diverzitě, dnes se za názor odlišný od většiny skoro věší. Hádka je, když lidi melou hovadiny a nadávají si do idiotů, zde se nic podobného neděje. Nechte , prosím, lidem prostor na to, aby si v klidu a míru vyříkali svá stanoviska a zkuste zavzpomínat na prvotní význam slova fórum.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 706
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2695

Příspěvek od armichael »

Ahojte,
pochválim sa tým namenším čo doma mám.
Nedávno som si uvedomil, že hoci najradšej hľadám a obdivujem DSO, tak toto je zostava, ktorá víťazí v početnosti pozorovaní. Nielen tým, že je to celé malé a ľahké ale aj zameraním.

Predstavujem vám svoj Sluníčkomet - dvojkanón ráže 40+50mm ;-)
slunickomet-1.jpg
slunickomet-1.jpg (180.15 KiB) Zobrazeno 1836 x
Kombinácia Coronado PST a známeho achromátu CZJ 50/540. Najprv popíšem ten starší. Zaslúži si to! Je to ďalekohľad, ktorého optiku pololegálne privezol môj otec z NDR a poskladal mi z toho podľa návodu z Kozmosu fakt dobrý ďalekohľad. Má aj vyclonený tubus. Okulár je nasadený momentálne Edmund Optics RK 15mm, ale pôvodný 16mm mám tiež. Tu poznamenám, že nejakým nedopatrením boli vtedy vypredané okuláre H16 a H20 predurčené k objektívu a tak otec priviezol síce len jeden ale ale zato O16. Zrejme bol aj drahší. Až dnes oceňujem tento fakt! Samotný ďalekohľad si toho so mnou dosť vytrpel aj zažil. ani to Slnko samozrejme nevidí prvý raz. Ešte ako malý chalan som premietal slenčné škvny na papier. Myslím že antireflexné vrstvy na zadnej šošovke okuláru sa vtedy čiastočne vyparili. Tubus je niekoľko krát skracovaný, Hlavne za účelom zaostrenia, napr k ešte filmovej zrkadlovke - k foteniu zatmenia v auguste 1999. Naposledy som musel urezať nedávno, až za už pred treťou clonou. A tým končím v ubližovaní tomuto krásnemu prístroju. Zato dostal aspoň ako taký fokusér.

slunickomet-3.jpg
slunickomet-3.jpg (255.11 KiB) Zobrazeno 1836 x
Celé to sedí na L-doske, uchytené v montáži Vixen Porta. A štourové hned se ptají... Áno klepe sa to, naučil som sa s tým žiť. Drevený statív je takmer vlastnej výroby. Ale keď si spomeniem na tú desnú konštrukciu s ktorou som začínal pred 38(?) rokmi...

slunickomet-2.jpg
slunickomet-2.jpg (130.52 KiB) Zobrazeno 1836 x
K PSTčku mám druhý etalón, je samozrejme laditeľný a v objímke, ktorá umožňuje náklon. Videl som aj nejaké jednoduchše verzie. V H-alfe pozorujem Slnko cca 4 roky a vidím ako sa krásne aktivuje. totálne m to chytilo a investíciu absolútne neľutujem. Je to paráda. Viď pár reportov v príslušnom vlákne. Časom som zistil, že niekedy nie je nutné druhý etalón používať a vôbec, celkovo bolo zaujímavé učiť sa to všetko vidieť. Ako okulár sa mi najviac osvedčil Cemax 12mm, Pre menšie zväčšenie občas použjem práve ten starý O16, alebo zase pridám pomocou BCO10mm. To je asi tak maximum čo má zmysel. V 50/540 pozorujem samozrejme fotosféru, Malý herschellov hranol Lunt je úplne dotačujúci. A v ceste je aj Baader Solar Continuum filter. Ostrosť je prefektná. Limitujúce je samorejme rozlíšenie 5cm objektívu, ale do zv. cca 67x (8mm okulár) je to úplne v pohode, pekný pohľad. Aj tak býva najväčším nepriateľom pochopiteľne seeing.

Okrem malého priemeru objektívov a vibrácií má celá zostava ešte jednu, trochu nepríjemnú vlastnosť: PST ukazuje obraz ako priamy refraktor bez zenitálneho zrkadla, teda výškovo i stranovo prevrátený. Fotosférická polovica dvojkanónu zase zobrazuje ako naše klasiké refráky so zrkadlom - výškovo správne a stranovo prevrátene. Takže pri výmene pohľadu medzi nimi si musím v hlave postaviť pomyselné zrkadlo. Protuberancia, ktorá je "vpravo hore" vychádza z oblasti ktorú v kontinuu pozorujem "vpravo dole" No chvíľu mi to trvalo ale na druhej strane, je to ďalšie mentálne cvičenie proti starnutiu mozgu :-)

slunickomet-uchytenie.jpg
slunickomet-uchytenie.jpg (193.55 KiB) Zobrazeno 1836 x
Obidva ďalekohľady sú vybavené lištami kompatibilnými so systémom Arca-Swiss. Na Aliexprese a ebay-i je nepreberné množstvo možností, vekostí líšt i objímok. Sú určené primárne pre fotografov, ale na tieto malé ďalekohľady sú ako stvorené. Celá základńa s vixen lištou a ďalkohľadmi je vlastne neustále zmontovaná a pripravená v polici. Len vybehnúť na záhradu, nasadiť na montáž a kochať sa. Niekedy stačí pár minút, ktoré si ukradnem pre seba a občas sa to pekne natiahne :-)
Naposledy upravil(a) armichael dne 13. 11. 2021, 00:37, celkem upraveno 1 x.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2017
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2696

Příspěvek od Beda »

Armichael: moc pěkné uspořádání dvou refraktorů ! A podle všeho nejvíce používané vybavení.
Jen poznamenám, že tyto nejmenší achromáty Zeiss 50/540 mm byly vyráběny s velkou přesností a mají mezi amatéry stabilně výbornou pověst. Kusy se špatnou kvalitou prakticky neexistují !
V kombinaci s Herschell hranolem na fotosféru ideální !
PST, (tedy Personal Solar Telescope) je sice starší, ale geniální konstrukce pana Lunta seniora, zakladatele fi. Coronado. Snad nejrozšířenější H-alfa modul pro nejrůznější aplikace. Zde na AF na př. Proky. Ty původní z USA měly nejlepší kvalitu a v kombinaci s druhým etalonem před objektivem jsou v apertuře do 50mm nejlepší. Tak jasné nebe !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2697

Příspěvek od Psion »

Zajímavý nápad s etalonem na konci tubusu, ještě jsem neviděl. Bohužel je u Slunce základ průměr optiky, pak to rozlišení je parádní, ideálně začít na 150 mm, kolega dostal už objektiv laděný na Halfa o průměru 230 mm, to bude parádní stroj. Každopádně jak nám ukazuje často Saša, pozorovat se dá výborně i malým dalekohledem.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2698

Příspěvek od Achernar »

Přesně ten malý refraktor 50/540 v podobném provedení mám taky a i v mém případě je to ten nejpoužívanější – tudíž samozřejmě nejlepší – dalekohled. Lenost či spíše pohodlnost je nejmohutnějším faktorem v rozhodování o čemkoli, přičemž důležitost toho fakturu se s věkem geometrickou řadou zvyšuje. A nedám na něj dopustit, je úplně skvělý.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 706
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2699

Příspěvek od armichael »

Psion píše:Zajímavý nápad s etalonem na konci tubusu, ještě jsem neviděl.
No ale veď to je bežné riešenie double stack-u. PST má vnútorný etalón ktorý zabezpečí základnú priepustnosť v Ha, niečo nad 0.5A a druhý etalón - ten vpredu - zúži pásmo pod 0.5A. Majú to tak aj vyššie modely a taktiež Lunty. Jedine že by si mal na mysli niečo iné?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2700

Příspěvek od Psion »

Ano, já to mám taky tak řešené, pouze jsem to neviděl na Coronado, kde je etalon uvnitř těla, daleko za objektivem. Já mám prostě dva etalony za sebou, stejně jako to mají vyšší modely Coronado nebo Lunt.
Odpovědět