Stránka 1 z 2

Vyber Barlowa

Napsal: 16. 09. 2009, 00:31
od holenda
Zdravym
Planujem kupu nejakeho kvalitnejsiho Barlowa 2x na 1,25in v cene do cca 3000Kc. Zatim to pojde iba na moj Celestron FirstScope 76/300 ale casom mam zalusk na nejakeho vacsieho Newtona (cca 200/1200). Zatial sa mi najviac pozdava Celestron ULTIMA. Budem vdacny za kazdu radu...  Dik

Vyber Barlowa

Napsal: 16. 09. 2009, 07:18
od vaclav1
Pokud kvalitnější Barlow 2x s upínacím průměrem 1.25" se mě osvědčil BARLOW/BDP TRIPLET 2x EUDIASPOPIC 1.25” 2.710 Kč
vč. DPH
Vynikající apochromatický barlow, v podstatě shodný s nejpopulárnějším barlow násobičem Celestron Ultima.
Obj. č.: 871900.

Vyber Barlowa

Napsal: 16. 09. 2009, 07:24
od Regulus
Na tu Ultimu jsem prakticky neslyšel žádnou kritiku. Jsem s ní taky spokojený. Za cenu lehce přes 3000kč je k mání i TV barlow 2x...

Vyber Barlowa

Napsal: 16. 09. 2009, 08:19
od dvader
Máš rozmyšleno, jaké okuláry budeš používat? Pokud totiž zůstaneš u něčeho jako SW Planetary, tak máš za cenu Ultimy cca 3 - což může být celkově výhodnější...

Vyber Barlowa

Napsal: 16. 09. 2009, 09:08
od vaclav1
SW Planetary okuláry kreslí slušně i v Newtonu 150/750 mm.Pole dávají rovnější(skoro by se dalo říci orthoskopické) než Plossly.Ohniska 7 a 5 mm používám ve spojení s Barlowem 2x a fungují dobře.Jinak proč kupovat Barlow 2x když okuláry Planetary jsou v ohniscích 4 a 2.5 mm.Otázkou je na jaký typ dalekohledu je použiješ (jedná se též o světelnost a konstrukci optické soustavy).

Vyber Barlowa

Napsal: 17. 09. 2009, 13:51
od holenda
dakujem za rady... dvader a vaclav1 mate pravdu. zacinat budem urcite s niecim ako sw planetary, takze s tym barlowom pockam (casom pojdem do tej ultimy) a investujem radsej do okularov...

Vyber Barlowa

Napsal: 17. 09. 2009, 14:00
od vaclav1
Pokud máš Newton se světelností 5-6 tak je Barlow zbytečná investice pro vizuální pozorování planet.Stačí plně SW Planetary okuláry 6 a 4 mm ohniskové vzdálenosti.Pro Newton světelnosti 4 ještě SW Planetary 2.5 mm ohniska.Okuláry mají výstupní pupilu cca 18 mm a pozoruje se vcelku pohodlně.

Vyber Barlowa

Napsal: 22. 09. 2009, 07:54
od holenda
este by som sa chcel opytat skusenejsich: je pozorovanie s kombinaciou BARLOW + SW PLANETARY v poriadku? niekto tu na fore pisal, ze vzhladom na vela optickych clenov sa tam objavuje uz privela odleskov.

Vyber Barlowa

Napsal: 25. 09. 2009, 09:08
od michal.b
Barlow + Planetary obcas pouzivam a zadneho zvyseneho vyskytu odlesku jsem si nevsimnul. Je pravda ze ty okulary samotne sem tam nejaky odlesk ci ducha ukazou, ale nerekl bych ze by to barlow nejak zhorsoval. Takze - bez obav Dluzno podotknout, ze oba svoje okulary Planetary jsem vycernil, coz jim asi trochu pomohlo.

Vyber Barlowa

Napsal: 25. 09. 2009, 11:03
od FJ27A
Co používáš na to vyčernění - lihový fix? Obtahuješ i hrany čoček?

Vyber Barlowa

Napsal: 25. 09. 2009, 12:00
od michal.b
Co používáš na to vyčernění - lihový fix? Obtahuješ i hrany čoček?Lihac pouzivam pouze na hrany cocek, na hladkem povrchu se strasne leskne a je k nicemu. Na zacernovani hladkych ploch pouzivam bud cernou matnou barvu od Teleskop-service, nebo, pokud je dost mista, samolepici sametovou folii zbavenou volnych chlupu.

Vyber Barlowa

Napsal: 25. 09. 2009, 12:50
od dvader
Co to je za barvu? Nějaký akrylát nebo něco jiného?

Vyber Barlowa

Napsal: 25. 09. 2009, 12:56
od michal.b
Buhvi, moc jsem to nezkoumal. Ale je na tom napsano ze je to barva na tabule (Schultafellack).

Vyber Barlowa

Napsal: 25. 09. 2009, 18:10
od Lukemon
Stalo by se něco kdybych použil na vyčernění klasickou syntetiku i na hrany čoček?

Vyber Barlowa

Napsal: 26. 09. 2009, 15:15
od holenda
michal.b: a kde sa da zohnat taka samolepiaca zamatova folia? hladal som to na nete, ale som sa nedopatral... :(