Jižní obloha

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jižní obloha

#61

Příspěvek od Karell »

Nezapomeň se hlavně podívat, v jaké fázi bude Měsíc, abys nebyl zklamaný, že toho moc neuvidíš.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jižní obloha

#62

Příspěvek od Psion »

Ze Srí Lanky jsem viděl naprosté houby, obloha poměrně mizerná, obrovská vlhkost a přesvícená obloha a to jsem si myslel, že nejsem na špatně situovaném místě. Samozřejmě něco vidět bylo, ale s rakouskými Alpami nebo Šumavou se to nedalo srovnat.

https://goo.gl/maps/zSvdN3aEkdN2
Uživatelský avatar
Frosty
Příspěvky: 54
Registrován: 15. 11. 2015, 16:03

Jižní obloha

#63

Příspěvek od Frosty »

Ze Srí Lanky jsem viděl naprosté houby, obloha poměrně mizerná, obrovská vlhkost a přesvícená obloha a to jsem si myslel, že nejsem na špatně situovaném místě. Samozřejmě něco vidět bylo, ale s rakouskými Alpami nebo Šumavou se to nedalo srovnat.
Aha... No my tam budeme cestovat, takže občas budeme i ve vyšších nadmořských výškách... Ale taky budeme u pobřeží, a tam jsem si zrovna myslel, že ten jih bude v pohodě, jelikož tam nic není kromě moře... A na měsíc jsem se koukal, to by mělo být v pohodě... 9 je nov, a snad bych k ránu mohl ještě zahlídnout konec zatmění slunce! Jsme tam od 28. do 11.Takže od tak 3 by to mělo být v pořádku... snad
Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jižní obloha

#64

Příspěvek od Dansemacabre »

Pozítří odlítám směr Patagonie, v báglu nachystaný triedr 10x50, zbývá jen poslední: nějaká hvězdná mapa. Je na netu něco jako generátor oblohy k vytištění? (zadat zeměpisnou polohu a čas a nechat vygenerovat obrázek). Je štěstí, že tam budu v době, kdy nebude měsíc, horší to bude s počasím, které je v těchhle končinách všechno, jen ne přívětivé. Tak se snad najde alespoň jedna čistá noc :)
našel jsem třeba tohle, ale ocenil bych podrobnější a přesnější pro konkrétní polohu. http://www.skymaps.com/skymaps/tesms1602.pdf
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jižní obloha

#65

Příspěvek od Dansemacabre »

Poštěstilo se mi předchozí tři týdny strávit v Patagonii, konkrétně v Ohňové zemi na nejjižnějším místě planety (nepočítaje Antarktidu), desítky kilometrů od nejbližší lidské aglomerace (obecně tam toho osídlení moc není) a ještě k tomu v horách. Myslím, že temnější oblohu si nelze přát. V místech, kde se většinu času honí mraky od ledovců a fouká silný vítr od moře, se povedlo vychytat dvě naprosto bezchybné čisté noci – k obrovskému štěstí byla ta první přesně v den novu a další hned den potom. A byl jsem vážně rád, že jsem s sebou měl přibalený alespoň levný Celestron 10x50.

Když se řeklo „tmavá obloha“, dokázal jsem si do té doby představit všechno, jen ne to, co to znamená doopravdy. Množství hvězd a svit mléčné dráhy několikanásobně předčil všechna očekávání – naprosto jasná struktura temných mlhovin oproti hvězdnému pozadí a dokonce (chvíli jsem myslel, že halucinuju) zřetelně viditelná Barnardova smyčka v Orionu. Konkrétně temné mlhoviny v triedru vypadaly jako spletivé větve s místy hodně jasně ohraničenými okraji.

Mapka, uvedená o příspěvek výš, byla vhodná spíš k identifikaci souhvězdí a nejjasnějších objektů, pro plné využití potenciálu triedru bych býval potřeboval mnohem podrobnější.

* LMC – zcela zřetelné struktury, vypadalo to jako roztrhaný mráček se zřetelnými mlhovinami uvnitř.
* Tarantule – svítila tak, že skoro oslňovala při sledování Magelanova mračna Nevěřil jsem, že může být mlhovina až tak moc kontrastní.
* SMC – opět krásný mráček, společně s kulovou hvězdokupou v Tukanovi nádherný pohled, protože se do zorného pole malého dalekohledu vejdou společně celé. Překvapivě bylo vidět i z okraje města – ani lampy zdejšího osvětlení nedokázaly zahnat tu absolutní temnotu sto kilometrů kolem :)
* Omega Centauri – věděl jsem, že je ta kulovka velká, ale že bude až TAKHLE velká? Zřetelné rozdělení na hvězdy i v malinkém dalekohledu. Pouhým okem byla zřetelnější než je u nás M13 v triedru.
* Eta Carina – Nepopsatelně jasná, zřetelně se tvarem rýsující i na přesvíceném pozadí mléčné dráhy. Měl jsem problém rozlišit, co je ještě mlhovina a kde už začíná hvězdné pole. Celkově je souhvězdí Carina to nejzajímavější, jaké jsem zatím viděl, hodně mě mrzí, že není vidět u nás (částečně mi to vynahrazuje Labuť). Množství nádherných objektů je v tomhle výseku oblohy neuvěřitelné a jsem si jistý, že mít větší dalekohled, zaseknu se celou noc jenom tady
* NGC 2516 + NGC 3114 v Carině – pouhým okem viditelné šmouhy, v dalekohledu se rozloží na desítky jasných hvězd.
* NGC 3293 (Car) – opět neuvěřitelné množství hvězd i s náznakem okolní mlhoviny
* IC 2602 (Car) – připomíná plejády
* NGC 3532 (Car) – chvíli jsem to považoval za mlhovinu. Další neuvěřitelná hvězdokupa.
* NGC 4755 (Kříž) – Klenotnice. Opět nádhera. Jasné hvězdy na pozadí rozsypaných menších. Skoro se zdálo, že ty jasné hvězdy mají jinou barvu, ale spíš mi to tak chybně zpracoval mozek.
* M42 – triedrem jsem viděl větší oblast mlhoviny, než bych si kdy představil, že tam pro vizuální pozorování je. V tu chvíli jsem zalitoval, že jsem s sebou radši místo jídla a spacáku netáhnul na výpravu 102/500 s montáží
* M1 – nejsem si jistý, jestli jsem si ji nevymyslel. Každopádně v místě, kde má být, problikával světlejší flíček.
* Uhelný pytel – nechávám si ho na konec, protože mě překvapil nejvíc. Nejdřív jsem si myslel, že mi kus mléčné dráhy stíní mrak (v mapce není), ale pak mi to došlo. Sem a tam po jeho zákrutech jsem cestoval snad půl hodiny, ta struktura je neuvěřitelná. Kontrast temné mlhoviny a mléčné dráhy je v těch místech tak kontrastní, že hranice uhelného pytle při pozorování očima doslova září. 
* Na Rosetu, Plejády a další viditelné klasiky naší oblohy jsem se v tom úžasu úplně zapomněl podívat, docela mě to mrzí. Zvlášť Plejády by mě zajímaly, ale vylézaly až dost pozdě v noci a nešly moc vysoko nad obzor. Bohužel mi nedošlo, že by mohl být vidět i Helix, tak mi unikl i ten. Snad to ještě někdy doženu.

Perlička na závěr: cestou zpátky do stanu mi přímo v kuželu světla z baterky proběhlo něco dlouhého, čtyřnohého a s velkým ocasem. Jelikož v patagonské polopoušti žijí běžně pumy, hodně jsem zrychlil Zpětně mi došlo, že jsme už moc na jihu a že to byla spíš „pouštní liška“ (správným názvem pes argentinský). Druhou noc už jsem se ani pro pozorování nenamáhal chodit někam daleko, prostě jsem jenom vystrčil hlavu ze stanu a v leže koukal z pohodlí spacáku. 

Jižní pozorování pro mne bylo doslova iniciačním zážitkem. Suchomasty ani Blatce už nebudou nikdy jako dřív, o bohnické zahrádce radši nemluvím vůbec… člověk se zmlsá hodně rychle. A taky si pořídím lepší triedr. Ne že by Celestron 10x50 byl vyloženě špatný, ale obraz se ke krajům pole hodně protahuje a váha taky není nejmenší (765g). V porovnání s o mnohem lehčí 8x45 od kamaráda je to znát.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Jižní obloha

#66

Příspěvek od Artaban »

Dansemacabre: Upřímná závist Jó mít tak tam pořádný průměr.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jižní obloha

#67

Příspěvek od MaG »

Nádherná reportáž Už po příjezdu z Chorvatských hor jsem pak doma nechtěl pozorovat ani pod oblohou v Jizerkách. Už rozdíl jednoho až dvou Bortle stupňů je markantní a kulturní šok, jaký jsi ty zažil přesunem do Patagonie je obrovský. Kdo nezažil neuvěří a já to nezažil, ale dokážu si to trochu představit.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jižní obloha

#68

Příspěvek od Cztwerec »

Ikdyž je pro mě snem Pic du Midi tak tohle je parádní report. Vžil jsem se do toho :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jižní obloha

#69

Příspěvek od Vabra »

Suchomasty ani Blatce už nebudou nikdy jako dřív, o bohnické zahrádce radši nemluvím vůbec… člověk se zmlsá hodně rychle.Říkali jsme tomu s Pavlem (Konihlavem) Post Atacama Syndrom. Ale neboj dá se to léčit, je ty letenky nejsou nejlevnější ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Jižní obloha

#70

Příspěvek od planescape »

to Dansemacabre:
Hezky sepsané, úplně jsem to hvězdné nebe viděl při tom čtení :)
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Jižní obloha

#71

Příspěvek od dablik »

jo jo, kdo jednou zazil jizni oblohu, tak na to bude porad vzpomínat Ja jsem na lonske expedici do JAR zase v noci potkal dikobraza az po chvili me doslo, ze to není jen prerostly jezek.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Jižní obloha

#72

Příspěvek od Dansemacabre »

Nejsem zas takový expert, abych to mohl srovnávat, ale přijde mi, že co se týče nádherných pozorovatelných objektů, máme toho tady stejně jako na jihu a nadšení z cizího pramení hlavně z toho, že je to pro nás vzácné, exkluzivní, a když už někdo na ty hvězdy jede přes půl planety, tak jede cíleně do úplné tmy, zatímco tady bereme za vděk často málem a stala se z toho rutina. Když si vzpomenu na svou úplně první noc s dalekohledem ve skoro dokonalé tmě na Vysočině (na naše poměry), tak to pro mě bylo emočně a nadšením srovnatelné, byť to samozřejmě pořád bylo o pár bortleho stupňů jinde a temné mlhoviny očima vidět nebyly. Sice nám tu chybí galakticý střed a souhvězdí Carina, ale zato máme Labuť, Cassiopeu a spoustu dalšího :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Jižní obloha

#73

Příspěvek od Beasty »

Musim rict ze reportaz Dansemacabreho je skvela. Ja uz tretim rokem ziju na Novem Zelandu a jizni obloha je pro me osobne mnohem hezci nez ta "nase" jasne ze nektery objekty tady nevidime ale osobne si myslim ze jizni nebe je bohatsi (ted se do mne vsichni pustte ) Mozna je to tak trochu tim, ze jsem musel zacit znova. Nevim jak jste na tom vy vsichni ostatni, ale pro mne osobne kdyz dany objekt musim najit poprve je to mnohem vetsi sranda nez kdyz uz vim jak nebo kde ho najit. Mozna pro to je pro mne jizni obloha hezci. Protoze se stale jestge "ucim" hledat nove a nove objekty :-)
terkaH
Příspěvky: 1
Registrován: 25. 11. 2019, 01:18

Re: Jižní obloha

#74

Příspěvek od terkaH »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde a v jakém ročním období jste na Srí Lance byl? Příští rok tam máme v plánu vyrazit a rozhodně bychom se chtěli v rámci dovolenky ponořit i do pozorování hvězd. Zároveň se chci zeptat, zda jste tam byl na vlastní pěst nebo s cestovkou.. Přemýšlíme, že vyrazíme s touto stránkou.. Srí Lanka. Náhodou s nimi nemáte nějakou zkušenost?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jižní obloha

#75

Příspěvek od Psion »

Informace bych spíše hledal ZDE, určitě tam jsou místa, kde lze velmi kvalitně pozorovat. Já tam byl u kamaráda v jeho apartmánech http://www.tropicalgarden.cz/indexcz.htm
Odpovědět