sony dsc w1 na focení oblohy?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

sony dsc w1 na focení oblohy?

#1

Příspěvek od sussudio »

chci se zeptat, jestli je tenhle foťák vhodný na focení oblohy. koupil jsem si ho na svojí ještě nenarozenou dceru:) s focením, kromě nebe, mám hodně zkušeností (mám ještě zrcadlovku na kinofilm NIKON, ale nechce se mi běhat do sběrny vyvolávat..), takže se jentak nečeho nezaleknu:) shrnutí funkcí SONY: 5mgp, čas do 30s, redukce na objektiv 30mm... v sérii po sobě umí vyfotit 5snímků v rozlišení 5mgp, nešli by potom tyhle snímky spojit dohromady, pro ještě lepší výsledek? chtěl bych ho propojit s nějakým dalekohledem a nevím jak začít a neutrácet za nevhodný hard. zaujal mě bresser ds 2070 http://www.moty.cz/index.php?show=zbozi ... dely_id=78 půjde to nějak dohromady? poraďte...
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

sony dsc w1 na focení oblohy?

#2

Příspěvek od MMys »

Naprosto mě fascinuje jedna, poslední dobou čím dál častější věc: Začátečník si chce pořídit svůj evidentně první dalekohled, má digitální fotoaparát a hned ptá se jestli tím půjdou fotit nebeské objekty :)

Můžu Tě ujistit, že kromě Měsíce a Slunce přes filtr prakticky nepůjdou. Důvody zde na fóru byly již mnohokrát popsány (ve stručnosti, malý průměr dalekohledu, krátký maximální čas expozice a nemožnost odmontovat objektiv foťáku)

Doporučuji pročíst si důkladně fórum a moje stránky (viz info na konci příspěvku) Tam uvidíš, co focení obnáší.

Navíc, nejprve je třeba se vyznat na obloze, v typech objektů, jejich jasnostech, rozměrech, umět je najít...
Prostě začínat s astronomií rovnou focením je dost nereálné.

Uvedený dalekohled je nepříliš šťastná volba. Autostar (vyhledávání objektů) je na takto malém (7cm) dalekohledu prakticky k ničemu. To bych si za ty peníze raději koupil 20cm zrcadlový dalekohled bez navádění. Ale o tom už se tady taky diskutovalo nejdenou. Tak hledej a :book: ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

sony dsc w1 na focení oblohy?

#3

Příspěvek od zdenek »

sussudio napsal: ...chtěl bych ho propojit s nějakým dalekohledem a nevím jak začít a neutrácet za nevhodný hard. zaujal mě bresser ds 2070 ...Temer 12.000,- za 70/700 na azimutalni montazi? No nevim. Odhlednu-li od vhodnosti/nevhodnosti azimutalni montaze na foceni i stridave kvality znacky Bresser, tak ani onen (podle meho soukromeho nazoru u tohoto pristroje naprosto zbytecny) Autostar tomu moc nepomuze. Ani okularky u toho dalekohledu za moc nestoji a velmi brzy (prakticky ihned po nakouknuti do skutecneho okularu) by jsi zacal shanet slusnejsi).
Radeji bych se ohledl po jine znacce (Celestron, Sky Watcher, GSO) ... .
Jak uz tu bylo ostatne mnohokrat. Mrkni radeji na nejaky specializovany obchod s touto technikou, jako napr. CELESTRON nebo Dalekohledy Matousek. Za stejnou cenu dostanes dalekohled vhodny presne pro tve pozadavky/prani a navic ti i v pripade problemu skutecne poradi.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: sony dsc w1 na focení oblohy?

#4

Příspěvek od zdenek »

Tak koukam, ze mne Martin (MMys) v odrazovani predbehl.  :). No nic. Aspon vidis,  2 na sobe nezavisle nazory. Opravdu si radeji porid nejaky slusnejsi dalekohled za stejne penize a zacni krok za krokem od piky.
Z.
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Re: sony dsc w1 na focení oblohy?

#5

Příspěvek od sussudio »

popravdě, nějaké takové odpovědi jsem čekal:) takže foťák budu používat na původní účel a začnu s normálním pozorováním. ještě jsem zvažoval, že si pořídim nějakou předsádku a elespoň ten měsíc zkusim... asi jsem moc koukal na star trek, nebo hvězdný války:) ohledně vhodného dalekohledu pro začátečníka... chtěl bych s nim cestovat. v plzni máme hrozně přesvícenou oblohu a protože jsem původem ze šumavy, chci koukat hlavně tam. četl jsem, že zrcadla jsou náročnější na údržbu a méně vhodný na cestování... jak to teda je?
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: sony dsc w1 na focení oblohy?

#6

Příspěvek od zdenek »

Ja bych to s naroky na "udrzbu" zrcadla nevidel nijak tragicky.  ;) Stavajici zrcadlo mam uz  druhym rokem a doposud jsem jej ani nemel potrebu cistit. Jedine co je treba je tu a tam  Newton seridit (zkolimovat), coz je otazka doslova par minut.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

sony dsc w1 na focení oblohy?

#7

Příspěvek od Tomkk »

sussudio napsal: popravdě, nějaké takové odpovědi jsem čekal:) takže foťák budu používat na původní účel a začnu s normálním pozorováním. ještě jsem zvažoval, že si pořídim nějakou předsádku a elespoň ten měsíc zkusim... asi jsem moc koukal na star trek, nebo hvězdný války:) ohledně vhodného dalekohledu pro začátečníka... chtěl bych s nim cestovat. v plzni máme hrozně přesvícenou oblohu a protože jsem původem ze šumavy, chci koukat hlavně tam. četl jsem, že zrcadla jsou náročnější na údržbu a méně vhodný na cestování... jak to teda je?

Já bych se tak snadno odradit nenechal. Pokud si to chceš jen vyzkoušet , pohrát si a získat nějaké zkušenosti, pak v tom nevidím velký problém. Samozřejmě nesmíš očekávat fotky, jaké má např. MMys. Já se pokouším o astrofoto s mnohem starším, víc šumícím a exp. jen 15s digitálem a taky mě to baví. Přece nemusím hrát první ligu, aby mě to bavilo. Než zvládneš úspěšně pozorovat a vyfotit všechny jasné objekty, tak máš pěkných pár týdnů, nebo i měsíců zábavu.
K tomu triedru, myslím, že ho člověk docení právě až potom, co si koupí, nebo udělá větší dalekohled. Až pak si začne vážit širokého zorného pole, vysokého kontrastu a rychlého vyhledání objektů, navíc "stereo".
Ten kdo s astronomií začíná si většino připadá jako opravdový astronom teprve se sebeobyčejnějším dalekohledem na sebehorším stativu a ne s mysliveckým dalekohledem na krku.
To není narážka na MMyse ;D :hi:.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

sony dsc w1 na focení oblohy?

#8

Příspěvek od MMys »

Tomkk napsal:
Přece nemusím hrát první ligu, aby mě to bavilo. Než zvládneš úspěšně pozorovat a vyfotit všechny jasné objekty, tak máš pěkných pár týdnů, nebo i měsíců zábavu.

To nikdo netvrdí, ale na to, co s tím je vidět, mi ten dalekohled připadá neúměrně drahý. A jak píšeš, na pár týdnů či měsíců, to je přesně ono. A co potom ? Větší dalekohled... Tak proč nejít cestou pořádný triedr 10x50, 20x70, který zůstane navždy a je užitečný i k velkému dalekohledu, a později k tomu nějaký větší dalekohled.

Vůbec nechápu, proč se vlastně dělá kombinace autostar + tak malý dalekohled, zřejmě to je v zemi původu myšleno jako hračka pro děti, a zde to díky ceně po přepočtu kursu a dopravě budí pro neznalého dojem výkonného přístroje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

sony dsc w1 na focení oblohy?

#9

Příspěvek od Tomkk »

Měl jsem na mysli, že s 30 sek expozicí se již pokusy s focením oblohy dělat dají.
Jasně, srovnatelné pokoukání může sehnat kolem 3000.
Na druhou stranu, umožní mu tahle montáž focení 30s?
Pokud ano, za jakou cenu pořídí jakýkoli větší dalekohled
s pohonem, aby mohl fotit?

Navíc právě několik měsíců mu zbývá, dokud "dcerka nezlobí". Až "to" začne chodit a mluvit, tak sbohem volný čase.. ;D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

sony dsc w1 na focení oblohy?

#10

Příspěvek od MMys »

Tahle montáž mu umožní krátké snímky (30 sec. určitě) foťákem paralelně k dalekohledu. Přímo přes dalekohled afokálně pouze Měsíc a Slunce (přes filtr). Jinak nic. Takže na focení to moc není a na koukání už vůbec ne :-(

Kup si pořádný triedr :nono:, a časem k němu větší dalekohled.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

sony dsc w1 na focení oblohy?

#11

Příspěvek od MilAN »

Tomkk napsal: Na druhou stranu, umožní mu tahle montáž focení 30s?
S dalekohledem afokálně určitě NE, a na focení přímo fotoaparátem je naprosto zbytečný Autostar.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

sony dsc w1 na focení oblohy?

#12

Příspěvek od sussudio »

asi pro mě zatim bude zážitek, i když udělam jen nějaké pěkné fotky měsíce:) a na pozorování jsem, na radu zdeňka, zabrousil na celestron.cz a našel tam TSC/SKY 130/900 EQ-2 ... za 6900,- tak co vy na to? líbí se mi docela slušná světelnost a prý je vhodný pro začátečníky:) vlastně se mi moc líbí i na obrázku:) určitě ho zdrbnete, co? a triedr už mám 10/50, tím jsem začal. když jsem skrz něj poprvé viděl měsíc, byl jsem nadšený...
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

sony dsc w1 na focení oblohy?

#13

Příspěvek od MMys »

Samozřejmě, že Ti to rozmlouvat budem. Ne snad ani tak dalekohled, jako tu montáž. Ta EQ2 se šíleně klepe, myslím to doslova. Na focení je prakticky k ničemu, a na pozorování ji nepotřebuješ.

Když předpokládám, že jsi chtěl investovat okolo 11 000,- do malinkého 70mm refraktoru, nechceš raději pořádný 150-200mm dalekohled na dobsonově montáži ? Tím už něco uvidíš.

TSC/CEL #10600 STAR HOPPER 6” DOBSON NOVINKA 10.830 Kč
Zrcadlový dalekohled systému Newton na Dobsonově montáži. 150/1200mm, f/8 zrcadlo ze skla BK-7. Duralový tubus, výstup 1.25”, v azimutu valivá ložiska, ve výšce aretace. Hledáček 6x30, okulár 25mm Plössl 1.25” (48x).

nebo ještě lépe:

TSC/CEL #10800 STAR HOPPER 8” DOBSON NOVINKA 13.980 Kč
Zrcadlový dalekohled systému Newton na Dobsonově montáži. 203/1200mm, f/6 zrcadlo ze skla BK-7. Duralový tubus, 2” výstup, v azimutu valivá ložiska, ve výšce aretace. Hledáček 9x50, okulár 25mm Plössl 1.25” (48x).

A není problém v budoucnu, až zatoužíš po focení, tubus z montáže sundat a dokoupit jenom pořádnou paralaktickou montáž a dát dalekohled na ni.

A doporučuji ten 8" dalekohled :-)

A nebo snad jedině, pokud bys pořád trval na paralaktické montáži, tak tyto dva, v podobné cenové relaci, jako jsi plánoval. Tyhle montáže jsou už alespoň trochu bytelnější (na focení dalekohledem ale stále bohužel ne, to se pohybuje v jiných cenových relacích)

TSC/CEL #31056 C-6N NEWTON 150/750 CG-4  11.720 Kč
Reflektor Newton f/7, 150/750mm, německá paralaktická montáž CG-4, okulár 20mm (38x), hledáček 6x30. Výškově stavitelný stativ s odkládací plochou. Montáž lze dovybavit polárním hledáčkem a elektrickými pohyby v obou osách.

TSC/SKY NWT 6” 150/750mm EQ-3 NOVINKA 11.490 Kč
Newton 150/750, f/5, německá rovníková montáž EQ-3-2, hledáček 6x30, okuláry 20 a 10mm.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

sony dsc w1 na focení oblohy?

#14

Příspěvek od sussudio »

tak jsem z toho teď pořádně na rozpacích... jak je to s tou "dobsonovou" montáží? musí se k ní ještě dokoupit stativ, nebo je vhodná jenom na betonový sloupek?:) chtěl bych se s rozpočtem dostat do 10000,- a začíná se mi to zdát nemožné. co třeba koupit lepší dalekohled na horším stativu, nebo naopak a pak upgradeovat jen jednu část výbavy a druhou mít supr... a díky všem, co mi tu radí...
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

sony dsc w1 na focení oblohy?

#15

Příspěvek od MP »

sussudio napsal: tak jsem z toho teď pořádně na rozpacích... jak je to s tou "dobsonovou" montáží? musí se k ní ještě dokoupit stativ, nebo je vhodná jenom na betonový sloupek?
Dobsonova montaz je jednoducha azimutalni montaz, ktera zpravidla stoji primo na zemi. Doporucuji prohlednout nejake obrazky. Stativ i sloupek by pod Dobsonem byly k nicemu. To spis stul nebo bytelna stolicka, kdyby Ti to pripadalo moc nizko.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět