Co takhle o software?

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#1

Příspěvek od robokop »

Trosku jsem se tu rozhlizel ale nic co by ucelene hovorilo o software v astronomii jsem nenasel.
Muzem zkusit udelat nove tema a podelit se o zkusenosti.

Napriklad:

Taky vam tak pada registax?
Stoji za to kupovat si Xephem?
Existuje nejaky uceleny manual ke scope.exe?
Kde se stahne buhvi co?
Nevi nekdo o konvertoru na katalogy?
cim se da zmerit periodicka chyba
atd....

spousta veci tu nekde urcite je zodpovezena ale ne na jednom miste
proto si myslim ze bude uzitecne tohle nove tema.
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Re: Co takhle o software?

#2

Příspěvek od Tomkk »

Registax mi nepadá. Vyjimkou je pouze, když se pokusím Cancel spuštěný proces. (WinME, P3,256MB). Také musí být při větším množství zpracovávaných obrázků dost místa na disku. Např. při 80obr. 1MPx mi to v průběhu výpočtů zbaští cca 1GB. Pokud to už vycucává poslední zbytky místa na disku, tak jsou taky problémy.
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#3

Příspěvek od robokop »

to je cenna informace
uz jsem to vyresil
na jinem pocitaci to maka
holt neni nad znackove stroje
na bastlenejch kramech tuzemskych pseudoznacek tezko cokoli seriozniho delat
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#4

Příspěvek od MaG »

Bastlenej počítač s nejlepšími značkovými komponenty bych za Compaq či Autocont neměnil. Nevím teda zda jsem se trefil do tvé značky, ale rád si jej příště zbastlím zas. Postaveno na MSI, mám tam AMD a Kingston a taky to jede

Já jen, že lidi nadávaj na bastlený PC a přitom jde většinou o to, že jim to zbastlí proto, že oni nevěděli, co tam vlastně chcou a výsledkem je problémový PC. Značkový firmy toto většinou nedělaj, ale zas si nechaj slušně připlatit..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Co takhle o software?

#5

Příspěvek od SKYMASTER »

No hlavne nekteri se snazi usetrit kazdou kacku, takze pro nekoupit misto desky za 2000 desku za 1000 a tak s kazdym komponentem a pak nadavaji, co jim to prodejce prodal za kram. Pokud si sbastlis komp z dobrejch komponent, pak je rozhodne lepsi a vykonnejsi nez znackovy a nikdo mne o opaku nepresvedci. Jine je to samozrejme v podnikove sfere, kde se uplatnuji trosku jine principy. Tam znacka muze vyjit i ekonomicteji i kdyz je drazsi.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Co takhle o software?

#6

Příspěvek od JirkaB »

No já osobně nemám nic proti písidlům "home made". Všechny PC jak moje tak známým sem skládal sám a nikde nebyly problémy.
Pokud je potfora určená pro zpracování obrázků, tak hlavně rozhoduje paměť a slušná a stabilní grafická karta. Pak už ani Registax nepadá ;)

Softy jako Registax některé tzv. "značkové" grafické karty nerozdejchají. Pobije se soft s kartou. Pokud se dějí takové nepravosti a počítač není určený pro hraní her tak většinou zabere v nastavení grafické karty snížit nebo vypnout HW akceleraci.

Pokud jde o Xephem tak je to perfektní program a jsem s ním welmi spokojen. Kupovat nevím, asi máš na mysli nějakou Win verzi a tam nevím.
Já mám staženou poslední verzi pro IRIX kterou SGI nabízí na svých stránkách a je to v podstatě plná verze bez katalogů. Takže jediné co jsem musel udělat je stáhnout si katalogy z netu. Jinakt ten soft mám opravdu rád. Je hodně dobrej.

Jo a stáhnout bůhví co? Nejlépe u našich východních bratří ;D Prostě vygooglit a jako parametr zadat ruský jazyk. Po pár klinknutích je většinou cíl nalezen :hi:
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#7

Příspěvek od robokop »

no ten komp na kterym jsem s timhle vyhorel vyl z kategorie pracovnich stanic od firmy mironet
mel jsem ho v praci
domu mi smi JEN IBM
proste mam pro ne slabost
a to predevsim kvuli vybornym zkusenostem

jde o to ze kdyz jsem provadel vetsi vypocty tak maloktery bastl obstal
proste se to prehrejva a ma to spoustu neduhu a to muze byt sebelepsi znacka tuzemskeho puvodu

stejnetak server
proto pouzivam i na ws serverove zelezo nebo ws od IBM

proste chci mit tu nejvyssi stabilitu
a verte mi je to znat
napriklad u IBM jsem mel u 4 pocitacu jeden bezduvodnej zamrz za celou dobu co je pouzivam coz je uz nekolikatym rokem takze to ma sve opodstatneni

dalsi veci je OS ten taky hraje svou roli

v kazdem pripade kam dam IBM + linux tam uz vickrat nemusim
takze to tak delam stale
zakaznici plati, jsou spokojeni, ja jsem spokojeny a vsechno je v poradku
jini zakaznici maji ve firme servisobtejden protoze porad neco zlobi

bohuzel dneska kdyz reknu ze jim uadminuju celou sit externe mi prave diky tomuhle nikdo neveri

co se tyce takovejch specialitek co nejsou zalozeni na Intel technologiich tak to je kapitola sama pro sebe
na to bych vsadil i svuj zivot
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#8

Příspěvek od robokop »

no ten xephem me napadl kvuli tomu ze ta NE CD verze neumi xe2 format katalogu
a rikal jsem si jestli kdyz by byl v xe2 jestli nemaj i vytuneny nejaky ty algoritmy kolem
protoze kdyz jsem si nakonvertil tycho2 do toho formatu co tam je tak mel asi 100 mega a xephem s tim mel dost prace na to aby se v nem dalo delat
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#9

Příspěvek od MaG »

Robokop> Aha tak promiň. Já jsem ti nerozuměl a skoro bych tady na astrofóru rozpoutal flamewar.

Samozřejmě jsem zapoměl dodat, že u nových PC rozhoduje o stabilitě i zdroj - slabší mohou způsobovat nečekané nestability. Co se přehřívání týče, zde klidně stojím na svém AMD. Ono to není o značce ale o rozumu. Mám-li tam větrák s velkým průměrem, může mi většinou jet do 2000 otáček (mám s proměnnou regulací) a tak se to v žádném případě nemůže přehřát. Další extrémně pomaloběžný větrák mi saje vzduch vpředu na HDD a posléze směr paměť. Pak je stabilita zaručena.

Paradoxem mého chladiče procesoru je, že je to první, který nefouká dovnitř, ale naopak táhne vzduch ven. Funguje to samozřejmě také a zdá se že i lépe, hlavně z důvodu menší hlučnosti. Není prakticky nic slyšet ani s uchem u něho.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Re: Co takhle o software?

#10

Příspěvek od JirkaB »

... no ten xephem me napadl kvuli tomu ze ta NE CD verze neumi xe2 format katalogu ...
:o Tak to je nějaké divné. Vždyť tycho2 a ppm1 se tomu dají předhodit pouze ve formátu xe2. V jakém jiném formátu to tam dáváš?

Já používám tycjo2.xe2 co má cca 43MB a jede to OK. V Data > Configure Field stars se tomu akorát předhodí cesta ke katalogu a je to. Budto natrvalo nebo si to můžu ve viewu přes Control > Field Stars zapínat podle potřeby. Mám verzi 3.5.2 a bez problému.

Jaké má Xephem nároky na Linuxu nevím, ale na stařičkém INDYánovi nemám problém s rychlostí.
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Co takhle o software?

#11

Příspěvek od bzucino »

Pokial viem, tak Poliaci vydali dajaky Astro Knoppix plny astronomickeho software. Nepoculi ste o tom daco? Vyskusal ho dakto?
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#12

Příspěvek od robokop »

JirkaB napsal:

Tak to je nějaké divné. Vždyť tycho2 a ppm1 se tomu dají předhodit pouze ve formátu xe2. V jakém jiném formátu to tam dáváš?

Já používám tycjo2.xe2 co má cca 43MB a jede to OK. V Data > Configure Field stars se tomu akorát předhodí cesta ke katalogu a je to. Budto natrvalo nebo si to můžu ve viewu přes Control > Field Stars zapínat podle potřeby. Mám verzi 3.5.2 a bez problému.

Jaké má Xephem nároky na Linuxu nevím, ale na stařičkém INDYánovi nemám problém s rychlostí.




bezvadna pripominka na to jsem vubec nevzpomel kdyz jsem se pokousel naloadovat to xe2 jako jakykoli klasicky katalog tak to selhavalo a sem jsem se nepodival
takze to bude vyresene
nekde jsem na netu nasel nejakej stripek o tom ze to xe2 ma pry umet jen CD verze kupovana
takze to vypada ze nic pupovat nebudu

ten tycho2 jsem zkousel vlastni ve formatu edb do ktereho jsem to konvertoval z formatu puvodniho tycho2 katalogu

jeste k tomu bastlu a znacce
no opravdu to tu bylo chvilema na flame ale je to spis vec nazoru
ja mam takovy ze se nevyplati setrit
a paklize potrebuju vykon tak si klidne postavim cluster z nekolika desitek pocitacu ktere prodavam jako repas je to znacka
da se to perfektne bootnout vsechno prez int. sitovky a neni problem v garazi jich mam kolem 30
to je porad lepsi nez nejakej bastl
ale ve skutecnosti to neni potreba maximalne jsem to pouzil jednou na proengineera a to stacili 3 pececka

pocitace jak se vyrabji v posledni dobe mi pripadaji znacne neefektivni
kdyz je prikon kolem 300W a vykon o neco vetsi nez o stupen horsi pocitac s prikonem 30W tak je v tom neco shnileho
navic mi domu nesmi pocitadlo s ventilatorem na chladici to povazuju za predzvest neceho shnileho
takze zadne AMD a podobne
to je podle mne plotynka a ne procesor
neco co potrebuje takovy odvod tepla pri minimalnim vytizeni nemuze byt pri totalni zatezi spolehlive
jsem presvedcenej ze bych na tom nebyl schopnej spocitat takovu beznou naloz kterou tomu jsem schopnej dat samozrejme az na vyjimky
ale ja na vyjimky nehraju ja radsi pocitac jako spolehlivej stroj a ne jako hraci automat kdy to budto vyjde a nebo spis ne

na beznou kancelarskou praci to treba staci
kratkodobe zateze taky ale kdyz tomu nalozim trvale treba trideni vypocet tak to asi neprojde a to si nemuzu dovolit stejnetak s OS
windowsy tu mam jen z donuceni okolniho sveta na pocitaci ktery v drtive vetsine casu nepouzivam a mam ho prevazne na postu s windowsakama a ucetnictvi + bankovnictvi - kdyz se do toho moc nereje tak to celkem drzi
ale na takovou beznou praci instalace ruznych programu pro ruzne ukony co delam to meli windows vydrz tak dva mesice
a porad to ghostovat me taky nebavi

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#13

Příspěvek od MaG »

Že se daj starší PC využít jako spolehlivé a ve spojení více mašin i rychlé stroje jsem sice tušil. Napadlo mě to už při návštěvě Temelína při shlédnutí jejich 386-tek nebo co to měli..

Říkals 30W stroj umí to co 300W, to mě taky štve, ale velikost může hrát také u někoho doma roli. Nicméně souhlas, cesta je to slepá. Ani já se neženu slepě za nejvýkonnější sestavou. To bych pak sáhl aspoň po Intelu, ale to co popisuješ bych si pod stůl stejně nedal Nicméně díky za otevření očí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#14

Příspěvek od robokop »

no to co jsem zminil je celkem extrem ale i tak je to zajimave
jo kdyby nekdo chtel PC do nepohody tak jsou v nakupu za 1040,- bez dane a dopravy a asi nebude problem sehnat dalsi monitory 17" jsou na tom podobne s cenou
neberte to jako reklamu uz se tim nezivim
je to spis pratelska nabidka
jsou to IBP PC 300 PL tedy PII 350 MHz 4.2G disk 64M RAM zvukovka sitovka grafika integrovane
neni problem to nechat v nejake boudicce venku nebo pod kopuli
dal mi jeste kamosh nabizel nejake notebooky fujitsi b 110 tusim
melo by to byt 266 MMX superminiaturni - tedy subnotebook
ma to velkou vydrz na baterie a je to genialni zarizeni k teleskopu nekam ven
ty pry taha z ameriky za nakupku zhruba 3000 korun a jsou nove zabalene se zarukou vcetne vsech periferii atd...
display tusim 800x600
kdyz ma naladu tak by to mohlo byt za 4-5 kkc

kdyby nekdo zjistil kde to kupuje bylo by to fantasticke
protoze pacit to z nej za nejnizsi cenu neni zrovna jednoduche


ale to jsem se rozpovidal o hardware a melo to tu byt o software

kdyz se tedy vratim k tomu xephemu tak tady je jeden zajimavej link na katalogy
http://hexadecimal.uoregon.edu/xephemcatalogs/
a je tam i soft na konverzi kterej je celkem snadne priohnout na ruzne jine veci
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Co takhle o software?

#15

Příspěvek od robokop »

jeste ten knoppix ...

mozna ze jsem neco zaslechl ale nic co se tyce spokojenosti uzivatelu nebo co tam vsechno je
ja radsi vostrej linux nez neco live a idealne vlastni robodistro nez nejake mandrake a podobne nebudu rikat co protoze by me odtud vyrazili
Odpovědět