Jak vyřešit přenášení dalekohledu

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#1

Příspěvek od Pepek »

Jak řešíte přenášení dalekohledu? Rád bych se občas přemístil, ale přemýšlím nad řešením ochrany dalekohledu před poškozením při přenášení - nemám auto. Uvažoval jsem o vyrobení dřevěné krabice s molitanem. Možná někdo z vás ví o běžně prodávané a použitelné bedně. Jak jste vyřešili přenášení malého dalekohledu (60/700) vy? Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#2

Příspěvek od MaG »

Se vší úctou, podobný dalekohled jsme zakrytkovaný přenášeli ve sportovní tašce typu hokejová, jen menší velikosti.. při takovéto velikosti a ceně bych je asi jen strčil do batohu a nosil na zádech. V té tašce by to šlo koneckonců taky hodit si uši na záda ;D

No nic... chápu, že dražší přístroj by se takto nenosil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#3

Příspěvek od MMys »

Tady fakt není prakticky co řešit (teda jestli to není apochromát za 70k Kč). Prostě zabalit do ručníku, látky, bublinkové folie, strčit do tašky a jde se. Taky je dobré pouzdro na fotostativ. V něm jsem nedávno nesl Borg ED77 Apo za nějakých 28k Kč, zabalený ještě pro jistotu v bublinkové folii.

Nedělej z toho vědu. Dřevěná krabice bude vážit možná víc než ten dalekohled a hezky se ti to pronese. Já bych strčil do sportovní tašky dalekohled, stativ a příslušenství a šel bych.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#4

Příspěvek od Pepek »

MMys napsal: Tady fakt není prakticky co řešit (teda jestli to není apochromát za 70k Kč). Prostě zabalit do ručníku, látky, bublinkové folie, strčit do tašky a jde se. Taky je dobré pouzdro na fotostativ. V něm jsem nedávno nesl Borg ED77 Apo za nějakých 28k Kč, zabalený ještě pro jistotu v bublinkové folii.

Nedělej z toho vědu. Dřevěná krabice bude vážit možná víc než ten dalekohled a hezky se ti to pronese. Já bych strčil do sportovní tašky dalekohled, stativ a příslušenství a šel bych.
Jsem vděčný za každou radu. Rozhodně doma nemám apochromát, ale levný dalekohled za tisíc korun. Jinak tu krabici jsem už taky zavrhl. To pouzdro na fotostativ - dá se koupit nebo je součástí sady se stativem? Ta sportovní taška taky není špatný nápad - jen je problém v tom, že ty, které mám doma, jsou krátké, takže zítra zajdu do obchodu a koupím něco delšího.


Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#5

Příspěvek od MaG »

No ty seš dobrej. K dalekohledu za 1000 Kč koupit tašku za 500 Kč? :o

No já nevím, mě dalekohled na jednom konci prostě vykukoval z tašky ven a šlo se.

O tom, že jsem podobný dalekohled míval přivázaný na rámu kola a takto s ním najezdil i přes 10 km raději pomlčet, že? :-)

Já bych rozhodně nic nekupoval, i když tvou situaci neznám. :nod:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Re: Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#6

Příspěvek od GaN »

Přenáším refraktor 100/1000 zabalený do deky v rybářské tašce na pruty (délka 1200 mm v ceně ca 500 Kč). Je lněná a bytelně šita, přes rameno se výborně nosí. Stativ od teodolitu mám na zádech a azimutální montáž rozloženou v tašce. Do vzdálenosti dvou km jdu na první dech...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#7

Příspěvek od MMys »

No, jestli je to levný dalekohled za tisícovku, tak bych ho s klidným svědomím nosil prakticky všude a jakkoli, klidně i v ruce nebo v tom batohu na zádech. Taky jsem často nosil malý dalekohled na fotostativu tak, že jsem ho prostě nechal na stativu, celé si to hodil přes rameno a šel :-). Jo, to byly časy. Tohle dneska s 200mm Newtonem na paralaktice neudělám.

Pokud má dalekohled krytku na objektiv a okulárový výtah, aby se do něj neprášilo, není prakticky čemu ublížit. Taška za 500 dalekohledu za 1000 je nesmysl. Strč to do tý krátký co máš, ať to klidně kouká ven, dej tam zbytek výbavy a mazej pozorovat místo nějakého vymýšlení způsobu přepravy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vranitko
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 12. 2013, 13:39
Bydliště: Chomutov

Re: Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#8

Příspěvek od Vranitko »

Ublíží paralaktické montáži, když ji "hodím přes rameno" a kousek (pár desítek metrů) ji odnesu na rameni sestavenou? Předpokládám, že dalekohled, byť malý refrák, bych na ní asi neměl nosit nikdy.
achromát SW 102/500 AZ3
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#9

Příspěvek od biker.fm »

Pokud s montazi nikde neprastis o cokoli, muzes montaz timto zpusobem prenaset i nekolik km :-) Ja mam ted v planu na leto malou paralaktiku s fotakem mit v batohu na zadech az budu jezdit na kole po Beskydech fotit tam kde se autem nesmi.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#10

Příspěvek od Yarkho »

Pokial je to mala paralaktika, kupil by som na to nejaku tasku a nosil to na vacsie vzdialenosti na popruhu. Refrak by si zasluzil vlastnu tasku, skoda sa s tym potknut. Zmontujes to rychlo a neobucha sa to ani v dopravnom prostriedku.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#11

Příspěvek od MMys »

Takhle jsem občas nosil po zahradě i EQ6 se slunečním Luntem (sklapnuté nohy a bez protizávaží, to na Lunta nepotřebuju ) :-) je fakt že to byl pořádný záhul na rameno, ale montáži ani dalekohledu to nemůže nijak ublížit. Tedy pokud s tím někde nezakopneš a nepraštíš o zem, to je jediné riziko.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
jirka.P
Příspěvky: 520
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Jak vyřešit přenášení dalekohledu

#12

Příspěvek od jirka.P »

Já to taky takhle nosil.Jen to mít odaretované.
Odpovědět