Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#31

Příspěvek od Konihlav »

Ales: diky za upozorneni, ja to asi budu "bastlit" cely podzim protoze do dovolene to nestihnu a vracim se az pozdeji a koncem zari mam zas jine starosti...

nicmene do pristiho leta to snad bude chodit ozvu se, az bude nejaka konkretni novinka.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#32

Příspěvek od Konihlav »

zde je vysledek meho snazeni:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1



napeti jednoho clanku (z celkem 16ti) bylo cca 3,76V. Napeti 4 clanku zapojenych do serie bylo cca 15,06V. Napeti na vystupu 4 paralelnich vetvi po 4 clancich pres schottkyho diodu cca 14,83V.

Celkova hmotnost (zdroje) 1106g. Nabijecka ma asi 590g +-, takze celkove v pohode cca kilo a 3/4 :-)
Uživatelský avatar
RAD-X
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 08. 2007, 21:24

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#33

Příspěvek od RAD-X »

Nazdar chlapi,
taky koumám nějaké lehké přenosné napájení. Dal jsem tomu kousek dnešního odpoledne...
Jen spíš hledám něco jednoduchšího než hromadu tužkových baterií. První nápad bylo koupit levnou baterii 12V do Notebooku. Ta moje má např. tuším 4800mAh na váhu okolo 300g (ale má cca 10,5V).
Jelikož semtam něco do výbavy atd... kupuji na e-bay, porozhlídl jsem se spíše než po baterii pro NTB rovnou po jednoduchém li-ion aku packu 12V.
Výběr zas tak extra velký není resp dají se koupit nejčastěji tyto baterie:

12V 1800mAh - váha neznámá, často označeno jako baterie pro CCTV; integrovano v krabičce se spínačem a konektorem (zřejmě 5,5x2,1) a často se prodává v setu s nabíječkou.
Cena okolo 16USD
např: http://cgi.ebay.co.uk/12V-Rechargeable- ... 5884220ddb

12V 3500mAh - váha 580g (zřejmě i s nabíječkou a celým balením) řekl bych že kvalitní kousek, integrováno v krabičce se spínačem + nabíječka, pack je zřejmě složen ze tří 4,2V baterií a komplet ochrannou elektronikou
cena 40USD
např: http://cgi.ebay.co.uk/12V-3500mAh-Lithi ... 58854d258e

12V 4800mAh - váha okolo 200g; rozměry 55xx65x18mm; typové označení T-1248;jednoduchá konstrukce klasického batterypacku s vývodem 5,5x2,1; velmi často prodáváno v setu s nabíječkou - nabíječka zřejmě umí i automatické odpojení při dobití (zhasne LED).
cena okolo 26USD
např: http://cgi.ebay.co.uk/Portable-12V-li-i ... 3354932c67

12V 9800mAh - váha okolo 400g; roměry 53x113x33mm; typové označení T-1298; podrobnější popis je ten samý jako u modelu T-1248.
cena okolo 47USD
např: http://cgi.ebay.co.uk/Portable-12V-li-i ... 3358868866

NOTEBOOKOVÁ
Nevím které NTB mají bateriešV. Vzpomněl jsem si na svou starou Toshibu (486 DX2 s Barevným! LCD + CD-ROM! a ext floppy ) a vyhrabal ji ze skříně - model T2150CDT. Baterie má na sobě napsáno 12V 3600mAH NiMH váha okolo 0,5Kg - bohužel K.O.
Každopádně notebookové baterie jsou povětšinou drahší... takže spíš jen pokud jich máte doma pár na víc nebo možnost levně sehnat.
Je třeba trochu pohledat na webu... a najít něco s vyšším napětím. Např 14,8V (u citlivé či drahé elektroniky možná i stabilizovat na 12V):
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Li-ion-4-3A-L ... 3a5600b984
http://cgi.ebay.co.uk/New-HP-Pavilion-D ... 3a55fa0175
moc se mi nechtělo hledat...
kapacita okolo 4500mAh
cena okolo 45USD a výše

Možnost složení svého battery packu:
Výhodou je hlavně, že víte z čeho je složena a jak funguje (ochrany atd... tedy pokud to neskládáte z článků které již svou ochranu mají). Vhodné spíše pro ty co se v tomto dobře vyznají nebo pro toho koho to baví. :-)
Našel jsem vhodné součástky např. u prodejce co prodává onen batt. pack 12V 3500mAh v krabičce. Dokonce má v nabídce i paralelní nabíječ.
http://stores.shop.ebay.co.uk/Electroni ... QQ_fsubZ12

Cenový průměr battery packů je brán s poštovným.
Odkazy jsem nedal na nejlevnší nabídku - nechtělo se mi hledat.
Informace o baterích a BP vychází z toho co jsem vygooglil z diskusí, specifikací atd.., případně z mého odhadu. Tj. hodnoty u baterií či jiné informace nemusí být pravdivé.
Pokud by jste si baterie kupovali v setu s nabíječkou doporučuji se podívat/zeptat zda prodejce nabízí i zástrčku pro naši zem (tj Typ E) příp. přikoupit redukci.
Mě zaujal pack 12V 9800mAh. Váha je údajně 400 gramů což je oproti gelové pb aku (9000mAh = 2,6kg) podstatný rozdíl. Nabíječka vypada na spínaný zdroj o váze asi i menší než 100g.
Tj. suma sumárum:
+ cena cca 900Kč
+ nízká váha - okolo 500g včetně nabíječky
+ Li-Ion
+ 8900mAh
-  nejasná kvalita (možná že to časem někdo okomentuje více třeba http://www.cinema5d.com/viewtopic.php?f ... &start=100 diskusi, zatím si tam nikdo nestěžoval.

Kapacitu si radši domýšlím trochu nižší. Samo že mimo jiné kapacita často záleží na době a velikosti zátěže, což je vlastně to nejdůležitějí. Asi ... nejsem znalec baterií a jejich křivek a ani nevím zda to u li-on platí, ale řekl bych, že při zátěži 1000mA by to mohlo dodát stále ještě 9000mAh (9800mAh předpokládám pro 20h zátěžový test) tj 8-9h provozu při této zátěži (např. CCD kamera, montáž, vyhřívání).
Každopádně za ty prachy se to zdá jako dobrý kauf.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24366
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#34

Příspěvek od MilAN »

Pokud u Tebou uváděných baterií vyměníš hodnotu v Ah za mAh, bude Ti mnohé jasnější .Jakou máš montáž - jaká je její spotřeba, jaká kamera- její spotřeba, jaké vyhřívání - jaká spotřeba ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#35

Příspěvek od Vabra »

12V 1800Ah - váha neznámá, často označeno jako baterie pro CCTV; integrovano v krabičce se spínačem a konektorem (zřejmě 5,5x2,1) a často se prodává v setu s nabíječkou.
Neco podobneho jsem si poridil pro Astrotrack (cca 300mA/12V) a prvotni nadseni z nizke ceny a hmonosti mi vydrzelo cca 3-5 nabijeci cykly, pak se baterka odporoucela do v ecnych lovist. Nevim, zda jsem mel proste smulu, nebo zda je to vlastnost techto battery packu. Pokud by bylo neco podobneho ke koupi se zarukou v Ceskem obchode dam za to i dvojnasobek...

Nejak si nedovedu predstavit CCD kameru, montaz a vyhrivani, se kterym by ses mohl vejit do jednoho Amperu. QHY9 mi bere podle chlazeni okolo 2-3Amper, Montaz EQ-6 podle mnozstvi pointacnich zasahu 1-2 Ampery, vyhrivani podle podminek na pointacni a fotici dalekohled cca 1 Amper. Takze trvala spotreba pri foceni je nekde mezi 4 a 6 Ampery.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17675
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#36

Příspěvek od MMys »

Také jsem se po něčem podobném díval, ale stále mě to nepřesvědčilo.

1) Li-Ion Li-Pol či Li-Fe-PO4 aku 12V v potřebné kapacitě aspoň 40Ah je záležitost spíš desítek tisíc.

2) Nevím, jak se chovají tyto akumulátory v mrazu. Pokud stejně jako ty v mobilech a podobně, tak to nebude moc použitelné.

3) Nutnost speciální nabíječky s balancérem nebo interní elektronika balancéru zabudovaná už v aku-sadě. Bez něj je životnost vícečlankových akumulátorů (což ty 12V jsou) prachbídná. To byl asi případ Vabra :'(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#37

Příspěvek od HonzaS »

Pro začátek doporučuji PB gelovku, je s tím nejmíň práce. Pokud se vezme 2ks po 12V/12Ah tak to vydrží celkem rozumně. Já takto provozoval EQ6 2 roky, než aku zdechly pravděpodobně podvybitím, což je pro PB ale i Li-xxx smrt. 2 baterie se pohodlně vejdou do AL kufříku z OBI za 500 a k tomu ještě spousta příslušenství. Tak je to kompaktní a snadno přenosné. Nové baterie lze spojit paralelně u PB aku to obvykle nedělá problémy. Nabíjení lze zajistit vhodnou nabíječnou co dává cca 2A, aby to za noc (přes den) bylo nabité. Tato sada v pohodě vydrží 1 noc v zimě nebo 2-3 v létě. (foťák, EQ6, pointer, kamerka na pointraci - spotřeba odhadem cca 2-2.5A)





HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
RAD-X
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 08. 2007, 21:24

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#38

Příspěvek od RAD-X »

Možná jsem to trochu špatně napsal.
Ty zařízení v závorce za 1A byly spíše jen příklad co vše se dá na to napojit (nemusí být dohromady..)
Nejsem astrofotograf - tedy alespoň ne normální - resp dělám jen širokoúhlou astrofotografii.

Mě baterie bude sloužit jen pro napájení DSLR (okolo 500mA), vyhřívání objektivu (max 0,6A), a někdy nouzově pro NTB když mu dojde baterie sám vydrží na 4,8Ah (tj 4800mAh) bat 10,5V 3-4 hodiny tj. cca 1-1,5A na 12V.

MilAN: Tak teď nevím co by mi mělo být nejasné. ;)
Jinak samozřejmě souhlas, nejlepší je změřit všechny spotřebiče na 12V a proud sečíst. Tím dostanu např. 3A, takže teoreticky mi všechny spotřebiče vydrží jednu hodinu na 3Ah (3000mAh) baterii.
Prakticky to bude ale úplně jinak. Bude záležet na kapacitě baterie a její vybíjecí křivce/charakteristice. Zkráceně čím vyšší vybíjecí proud, tím menší kapacita.
Např. pokud zatížím olověnou gelovku 3aH (3000mAh) třemi Ampérami tj. 3000mA (1C), nevybije se za hodinu, ale bude K.O. do 30 minut.
Většinou se kapacita udává po dobu vybíjení 20-ti hodin. Např. aby taková 3Ah baterie dala 3Ah, tak je třeba ji vybíjet proudem 0,15A (tj 17% kapacity) (3Ah/20h=0,15A). Proudem 0,5A už dá jen třeba 2,6Ah po dobu 5-ti hodin. Pro lepší pochopení dávám příklad specifikace olověné  baterie 3,2Ah v PDF  http://www.hadex.cz/info/data/R841.pdf
No pak se někteří kolegové neznající základy funkce baterií diví, že jim tolik nevydrží autobaterie. Autobaterie je stavěná na krátkodobé silné vybíjení, ale už moc nemá ráda dlouhodobé slabší vybíjení - na to jsou lepší zdroje ze skupině trakčního napájení.

Když už jsme u těch baterií tak se mi zdá že tu Konihlav nebo někdo psal okolo těch olověných u ges, gme atd.. jestli jsou gelové či jaké.
Jak víme, většinou nabízí hermeticky uzavřené olověné baterie - zda je to gel či něco jiného nepíšou. Tipuji že když není nic napsáno, lze spíše trvrdit že jde o GMA. Třeba v hadexu nabízejí GMA (viz ono pdf výše).
Hermetické olověné baterie se právě většinou prodávají ve dvou typech
a) Gelové (prostě gel na bázi příměsi? křemíku nebo tak něco... )
b) GMA (elektrolyt "uvězněn" ve sklovláknových deskách nebo tak něco... ).
Oběma typům moc nedělá problém přenášení či jiné polohy, ale gel je na tom podstatně lépe - tj na časté přenášení a hrubší zacházení lze spíše doporučit gel. Také je asi vhodné baterii umístit do její pracovní pozice neboť v jiné pozici nemusí tak dobře pracovat (styk s elektrolytem).
Oba typy mají své výhody a nevýhody. Každopádně mám zafixováno, že lepší je gel, který je také (kupodivu ) drahší.
Jelikož jsem je už stejně zapomněl podstatné rozdíly, mr. Google to na třetí pozici našel za mne.
Třeba v tomto PDF (eng): http://www.siomar.com/GELvsAGM.pdf
Když se tak na to dívám, AGM má větší denzitu... no takže pro náš specifický případ přenášení bude AGM ve stejné kapacitě oproti gelu asi lehčí. Výhoda oproti gelu je tedy jen v menší hmotnosti resp větší kapacitě a ceně. Možná ještě, že AGM jsou o něco rychleji a efektivně nabité (10-20%??). Jen v tom grafu u toho PDF vidím menší rozdíl mezi hloubkovým vybíjením - gel je na tom o něco lépe, ale co si pamatuju tak někde jsem četl, že gel je na tom lépe až o 40-60% než AGM ...
Každopádně oba typy (AGM i Gel) jsou hermeticky uzavřené, což je výhoda pro přenášení, ale je potřeba menší nabíjecí proud - asi aby agresivně nezplynoval elektrolyt.

Jak jsem předchozím příspěvku psal, pustím se spíše Konihlavovým směrem, protože li-xxx jsou oproti AGM 5x (i vícekrát) lehčí při stejné kapacitě a přitom se nejlevnější dají sehnat jen dvakrát dráž. Rovněž jsou vcelku odolné na chladné teploty a nějaké slabší mrazy.

To jsem se zase rozepsal....
No snad se to někdy někomu bude hodit.
Každopádně mě nekamenujte. Co vím, povím. Pokud se mýlím, tak se prostě mýlím. Nikomu to do hlavy netluču - každý má možnost si info ověřit.
Pokud se v něčem důležitém mýlím, nechť mě někdo opraví ... než bude pozdě ...  ;D

Poznámka po méně znalé.
1A = 1000mA
1Ah = 1000mAh
Uživatelský avatar
RAD-X
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 08. 2007, 21:24

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#39

Příspěvek od RAD-X »

Ještě pro Varbu: No asi zkusím koupit tu levnější 4800mAh - nějak se mi to rozleželo v hlavně a zas tak dlouho většinou nefotím + oželím zálohu na NTB. Když nebudu silně topit mohlo by to snad v pohodě vydržet ty 3h.
Každpádně jsem tu dával odkaz na diskusi kde to borci používají jako napájení pro 7" LCD a zatím si tam nikdo nestěžoval na výdrž nebo úmrtnost. Samo že se to časem může změnit. :)
Jinak ta baterie má ochranu proti přebití a hlubokému vybití.
Možná tu pak někdy poreferuju jak jsem dopadl.
Uživatelský avatar
RAD-X
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 08. 2007, 21:24

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#40

Příspěvek od RAD-X »

Jde o to, že zaměnit mAh za Ah je dost závažné a pro neznalého to může být skutečně zavádějící. Doporučuji opravit !O.K. Trochu jsem mé příspěvky poupravil a někde i dopsal 1A=1000mA atd..
Taky jsem opravil věc ohledně 1A kdy v závorce byly spotřebiče spojeny znaménkem +, nyní odděleno čárkou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24366
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#41

Příspěvek od MilAN »

M
MilAN: Tak teď nevím co by mi mělo být nejasné. ;)]No vzhledem k tomu, že jsi tam měl kapacitu bateriií 1800Ah atd místo 1800 mAh, tak je to poměr 1:1000 :). Teď už to máš opravené,takže moje poznámka vypadá jako pitomost, ale púvodně byl pitomostí Tvůj text.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
RAD-X
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 08. 2007, 21:24

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#42

Příspěvek od RAD-X »


No vzhledem k tomu, že jsi tam měl kapacitu  bateriií 1800Ah atd místo 1800 mAh, tak je to poměr 1:1000 :). Teď už to máš opravené,takže moje poznámka vypadá  jako pitomost, ale púvodně byl pitomostí Tvůj text.
Jo, to byl. Pořád jsem nechápal co se všem nezdá....  ;D
Vůbec jsem si toho nevšiml. Přitom ten text byl tučný a ještě podtržený :).
Ale bylo by to fajn kdyby byl zdroj o hmotnosti 200g a kapacitě 4800Ah - no třeba se toho za pár let dočkáme.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#43

Příspěvek od vla »

Jeden odkaz sice z jiné oblasti, ale možná se sem hodí. http://www.technika.ilcik.cz/napajeci-z ... ni-sit.htm
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
RAD-X
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 08. 2007, 21:24

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#44

Příspěvek od RAD-X »

Jeden odkaz sice z jiné oblasti, ale možná se sem hodí. http://www.technika.ilcik.cz/napajeci-z ... it.htmZase možná trochu mimo téma, ale právě že tvůrce toho článku či jak tomu říci odkazuje na případnou koupi gelových baterií kde prodejce lživě (ač možná nechtěně) nabízí gelové baterie a přitom jde o AGM.
viz. [url]http://www.volny.cz/matejkatvs/prodej/a ... tm#AKU1226
Uživatelský avatar
Zef
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 05. 2009, 18:57

Přenosný (lehký) zdroj 12V s rozumnou kapacitou

#45

Příspěvek od Zef »

Vim, ze je tohle tema o lehkem prenosnem zdroji, ale lepsi jsem nenasel, tak to napisu sem.
Posledni dobou si pohravam s myslenkou vyhrivaneho akumulatoru. Pokud bychom vzali gelovy akumulator (asi by nebyl problem ani s klasickym elektrolytem) a zavreli ho do vhodne krabice (napr. dostatecne velka vodotesna elektroinstalacni krabice), doplnili napr. polystyrenovymi deskami jako izolaci a vyhrivali vhodne regulovanym odporovym dratem na nejakou primerenou teplotu, vysledna kapacita by mohla i s proudem vyhrivani navic byt vyssi, nez kdybychom nechali akumulator (s)proste vymrznout.
Zabyval se tady tim uz nekdo, nebo ma podobnou vec uz vyresenou?
Odpovědět