Astro obchod v Brně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
assassinX
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 07. 2009, 16:13

Astro obchod v Brně

#1

Příspěvek od assassinX »

Momentalne chodim casto do Brna, je tam niekde obchod specializovany na astronomicke vybavenie ? Pripadne aj v okoli - na Breclavsku, Hodoninsku.
BKP 7x50 CCCP
SW 80/400 AZ3
SW Dobson 200/1200
SW Plössl 25mm,10mm---Vixen LVW 22mm---BDP HYPERION 13mm---SW Planetary 6mm
UHC Astronomik Profi 1.25” --- BDP neutral 1.25” ND=0.9 (T=12.5%)
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

Astro obchod v Brně

#2

Příspěvek od Kaiska »

Co vím,tak jediná specializovaná prodejna na jižní Moravě je ATC Přerov.V Brně nic,taky bych nějaký uvítal...
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Astro obchod v Brně

#3

Příspěvek od Lukemon »

Dnes mě kámoš říkal, že v Brně někde naproti 5. nástupišti (vlakové nádraží) je nějaká nová asi astro prodejna. Prý jsou tam dalekohledy vyskládané od nejmenšího až po asi 300-kilo odhaduji dle popisu.
Už jste to někdo viděl, kdo chodí okolo?
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Astro obchod v Brně

#4

Příspěvek od Regulus »

Naproti vlakáči přes cestu je nějaká optika, už se to tu někde probíralo. Když jsem měl čas, taky jsem občas do výlohy čučel :D. Nevím jestli tříkilo, ale stolní dobsny, střední refráky, nebo třeba 150ka zrcadlo na AZ4 + nějaké okuláry a příslušenství tam je.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Astro obchod v Brně

#5

Příspěvek od Evzen »

Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Astro obchod v Brně

#6

Příspěvek od Rudohor »

Bol som tam nedavno a sklamali. Predtym som tam uz bol raz pred davnym casom a vtedy tiez sklamali.
Ocna optika, je tam medzi naprosto neznalymi tetuskami jeden chlapik, co ma na starosti dalekohlady. Teda - obcas tam je.
Chcel som narychlo kratky okular, aby som svojim f/4.7 deep-sky milacikom (toho casu zhodou nahod pritomnym v Brne) ukazal ludom na party aspon Mesiac a Jupiter. Okulare mal vystavene v jednej malej policke s vrstvami stareho prachu na sosovkach. Mojich zelanych 5-6mm samozrejme nemali. Ponukol mi 2.5mm alebo 10mm + este jeden nejaky divny "okular", co mal vystupnu pupilu snad az niekde vnutri skla.
Potom zavolal druhemu cloveku do druhej predajne niekde inde v Brne, ale tam tiez nemali. Dostal namiesto toho skvelu radu, nech mi ponukne reduktor, ze skrati ohnisko okulara. Pokusil som sa mu vysvetlit, ze ma na mysli barlowa a ze mi podava do ruky reduktor, co skracuje ohnisko objektivu. Neuveril a do vystaveneho dalekohladu sa pozriet nechcel.
Sam som prezrel vystavene kusy, nasiel zahrabaneho 7mm skywatchera, vypozical si lenspen na hrube opucovanie, vyvalil tisicovku a odisiel s cielom nevracat sa mimo pripadov krajnej nudze.

PS: Okular fungoval slusne - v ramci moznosti seeingu zo strechy vykurenej budovy v meste bol Jupiter ku vseobecnej spokojnosti. Teraz lutujem, ze som ho potom (stale plny negativnych emocii) pouzil na projekciu slnecnych skvrn. Znova pekne ukazoval, ale najvacsia atrakcia bola, ked z neho vyrazil dym a vyslahli plamene. Mohol som ho usetrit, este by sa mi velakrat hodil, lenze zlu karmu niekedy rozumom nepretlacis...
Teraz musim zhanat novy okular.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Astro obchod v Brně

#7

Příspěvek od Regulus »

Tak ono v projekci mohl vzplanout i podstatně lepší okulár Zkušenost ale zajímavá, v podstatě to potvrzuje co tu už zaznělo - jde o optiku s nějakým tím základním astro-vybavením, ne o specializovaný astro-obchod.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Astro obchod v Brně

#8

Příspěvek od elon254 »

Okular ((7mm skywatcher))fungoval slusne - v ramci moznosti seeingu zo strechy vykurenej budovy v meste bol Jupiter ku vseobecnej spokojnosti. Teraz lutujem, ze som ho potom (stale plny negativnych emocii) pouzil na projekciu slnecnych skvrn. Znova pekne ukazoval, ale najvacsia atrakcia bola, ked z neho vyrazil dym a vyslahli plamene. Mohol som ho usetrit, este by sa mi velakrat hodil, lenze zlu karmu niekedy rozumom nepretlacis...
Teraz musim zhanat novy okular.
Možná by stálo za úvahu Rudohor, jestli by si nebyl ochoten svou negativní zkušenost ze zvplanutím okuláru "zdvojit" do tohoto tématu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 31015458/0

Se sluncem je to nebezpečné a je třeba to mít stále na vědomí, někomu to můžeš ušetřit peníze, možná i zdraví.




UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Astro obchod v Brně

#9

Příspěvek od Rudohor »

Negativna skusenost bola s obchodom. Projekcia dopadla podla ocakavania dobre - mal som strach o sekundar a okularovy vytah - nic sa im nestalo.
Vo vlakne o projekcii uz podobne varovania su, ale pridal som svoje.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Astro obchod v Brně

#10

Příspěvek od Regulus »

Tak jsem do onoho očního studia nedávno zavítal a byl jsem celkem příjemně překvapený. Šel jsem na jistotu pro SW planetary, takže jsem ani nepotřeboval prodavače, který tomu údajně rozumí. Když se tam člověk rozhlédne trochu podrobněji, zjistí že tam toho zas tak málo není - různé fotostativy, AZky, EQčka, z refraktorů hlavně světelné achromáty SW (EDčko jsem nezahlédl), nějaké newtony a menší katadioptry. V příslušenství základní okuláry, plossel, levnější širokoúhláče, ale i nějaké dvoupalce (obyčejnější, zelené nečekejte ). Mají tam také např. lenspen nebo baader folii na Slunce, celkem pěkný výběr triedrů, včetně zalomené TSky 20*80 s mlhovinovými filtry. I nějaké T-kroužky a astronomické filtry by se tam našly... Zboží berou například od Supry nebo Binoxu, cenu deklarují stejnou nebo zhruba o 5% vyšší, což není tak marné (to si nejsem jist, dodavatele a údaje o cenách si lze přečíst na letáku i přes výlohu). Myslím, že pro nás nepražáky to není až tak špatné, zvláště pokud člověk ví co chce a spadá to do toho základního sortimentu  :)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Astro obchod v Brně

#11

Příspěvek od Rudohor »

8.8 mm Explore Scientific 82 im lezi na policke. 14mm som im prave vzal. Okrem toho maju dva Hyperiony, Omegon LE... Sortiment sa im v poslednej dobe vyrazne zlepsil. Lepsie okulare uz vystavuju s krytkami, takze sosovky nie su tak priserne zaprasene a olepene.
Nic sa nezmenilo na fakte, ze obsluha nema paru. Ani ten clovek od dalekohladov nevedel, co vlastne maju. Je potreba sa vlastnymi silami prehrabat v polickach a najst si to zaujimave. Sam velky veduci osobne bol pomerne neprijemny pri mojom zaujme vyskusat si okulare vo vlastnom dobsone. Dovolil som si postavit dobsona oproti dveram a tym zatienit jednu policku so slnecnymi okuliarmi, na co ma vykazal von na ulicu.
Mozno keby sa im tie "lepsie" okulare predali, zacali by vidiet astro ako rovnocenny tovar, zatial to beru ako pritaz.
Spravny den na navstevu je utorok a streda, v ine dni je tam nespravna obsluha, ktora nedokaze astro material ani nablokovat v pokladni.
jabrt
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 02. 2006, 05:38

Astro obchod v Brně

#12

Příspěvek od jabrt »

Nj, zkušenosti různé, jako rovnocený "tovar" to bude tipuju ve chvíli, kdy budou dalekohledy stejně potřebné pro řízení auta, pro práci na PC, atd.., jako brýle  ;-) .
Nicméně, zatím tuším v okruhu 150km od Brna asi jedinný shop s takovým vybavením přímo k osahání. Sortiment se opradu výrazně zlepšil, ED80, 100, triedry, filtry (vzal jsem Meopro 6,5x32 [smiley=happy.gif] ). Asi nejlíp udělat si vlastní obrázek.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Astro obchod v Brně

#13

Příspěvek od Regulus »

Tak jen malý dovětek k onomu očnímu studiu; výběr mají už celkem pěkný, stojí za to se tam jen tak pokochat  :) Dvakrát jsem tam kupoval okulár a dvakrát nebyli k němu schopní najít krabičku :D, takže v případě koupě něčeho malého s krabičkou asi nepočítejte  :) Ale stejně, k čemu vlastně papírový obal, to už je pro praxi lepší ten igelitový sáček... Co je asi hlavní, obsluha, i když neměla páru, tak celkem vpoho a ceny byly v obou případech srovnatelné s tím co bylo na trhu (respektive i lepší kdybych započítal poštovné ze vzdálenějších obchodů).

:exclamation PS: co vlastně dělá toto vlákno v pozorování? Nebylo by to lepší v Astronomické fórum › Astronomie › Všeobecná diskuze ?
-----------------------
přesunuto ;)
MMys
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Astro obchod v Brně

#14

Příspěvek od Alnitak »

Zdravím slyšel jsem o prodejně s astro optikou v Brně někde poblíž hl. nádraží? Je tady někdo z Brna kdo zná přesnou adresu a webovou stránku. Jedu zítra do Brna a profejnu bych rád navštívil. Předem děkuji za informaci.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Astro obchod v Brně

#15

Příspěvek od PetrK »

Celkem velký výběr dalekohledů, okulárů a astro věcí má v Brně oční studio Žejdl na Nádražní 10/12. Přes web neprodávají. Pan astro optik je velice ochotný, ale v prodejně je jen v úterý a ve středu; ostatní dny se tam s nikým o dalekohledech mluvit nedá.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět