Úzkopásmové fotografování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#16

Příspěvek od MMys »

To Sasa:
Bral jsi ale v úvahu konstrukci objektivu ?
Tedy to, že ty objektivy mají výstupní čočku obvykle někde ve velikosti 12-30mm, podle ohniska, a u některých konstrukcí jdou z objektivu paprsky třeba pro bod v rohu formátu dokonce v opačném úhlu, odkloněné od osy směrem ven,  jestli mi rozumíš ?

Tys to počítal jako jednoduchou čočku, že ? Ale to je chodem paprsků podle mne realitě u skutečného objektivu na hony vzdálené, a ve skutečnosti to bude podstatně příznivější.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#17

Příspěvek od Sasa3 »

to MMys: Samozřejmě nebral, protože o konstrukci objektivů nic nevím... Takže nakonec se k tomu nedá nic obecně říct, bude to prostě objektiv od objektivu různé. Snad jen, že to bude pravděpodobně lepší (ona ta 12-30mm výstupní čočka je zase o hodně blíž, třeba při vzdálenosti kolem 40mm od chipu by musel být odklon paprsků menší než 6mm).

to Vabra: s 12nm filtrem bych strach neměl, šlo mi hlavně o kombinaci s mým 7nm filtrem. Původně jsem se snažil najít na webu nějaké fotky třeba přes toho Nikkora 180/2.8. Pokud používali filtry s propustrností kolem 6-7nm, tak se zacloněním na f/4. Snímky na plnou díru byly zase s Ha filtry s propustností kolem 12-13nm.

Až teďkom se mi podařilo vygooglit jeden snímek na APS-C chip s 6nm Astrodon filtrem při f/2.8. Zdá se podle něj, že to ještě funguje. Teď jsem ještě objevil tyto stránky:

http://astroanarchy.blogspot.com/search ... 8%20images

S Canonem 200 f/1.8 a přes 7nm filtr. Taky to jde, otázka je ovšem, jestli by šlo z těch snímků vůbec poznat, že k nějakému úbytku signálu dochází.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

uzkopasmove fotografovani

#18

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Sasa3: a má to smysl hrotit s tou světelností? Nezískáš víc kontrastu tím, že to zacloníš, ale budeš moci použít užší filtr?
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#19

Příspěvek od Sasa3 »

Sasa3: a má to smysl hrotit s tou světelností? Nezískáš víc kontrastu tím, že to zacloníš, ale budeš moci použít užší filtr?  

No právě, to je moje dilema. Zvláště pak na světelně znečistěné obloze, na které fotím se potlačení pozadí faktorem 2 počítá (rozdíl mezi 7nm a 13nm)... Kombinace 135/2.8+6nm může nakonec dávat lepší nebo podobné výsledky (při stejných expozičních časech) jako 135/2+13nm... Přičemž rozdíl v bazarové ceně staršího Nikkoru 135/2 a 135/2.8 je tak někde kolem faktoru 3, s tím, že Nikkor 135/2.8 je prakticky za pakatel (kolem 2500Kc).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#20

Příspěvek od Sasa3 »

Sasa3: a má to smysl hrotit s tou světelností? Nezískáš víc kontrastu tím, že to zacloníš, ale budeš moci použít užší filtr?  

Ještě proč mi jde o tu světelnost. Dejme tomu, že budu chtít udělat se svým objektivem 300/4 mozaiku 2x2 s binováním 2x2. S ohinskem 150mm dosáhnu stejného zorného pole (zapomeňme teď na kresbu, ten 150mm bude muset mít kresbu na úrovni 1 pixelu, aby snímky byly ekvivalentní). Když bude mít 150mm taky světelnost f/4, tak bude celková expoziční doba v obou případech stejná. Na zachycení stejného detailu mi bude u 300mm objektivu stačit čtvrtinový čas, ale musím zase naexponovat 4 políčka. Takže abych ušetřil expoziční dobu, potřebuji, aby byl ten 150mm objektiv světelnější. Jinak jediné co ušetřím je čas při posunu políček (to se taky počítá, ale u 4 políček to není nic zas tak výrazného, zvláště pokud bych věnoval 2hodiny na expozici jednoho políčka).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

uzkopasmove fotografovani

#21

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#22

Příspěvek od Sasa3 »

Něco o 6 nm Astronomiku je zde :
http://demeautis.christophe.free.fr/tes ... ik/6nm.htm
Dík za odkaz. To měření propustnosti pro různé úhly dopadu je zajímavé. Dokonce docela sedí s tím, co jsem spočítal. Posun by totiž měl být pro malé úhly:

[1-cos(alfa/n)]*656.3nm   (přesněji: [1-sqrt(1-sin2alfa/n2)]*656.3nm)

Jednak to vede k přibližně kvadratické závislosti posunu na úhlu dopadu alfa. Navíc pro index lomu n=1.67 dokonce dostanu podobné numerické hodnoty, jako na naměřeném grafu (mluvím o posunu relativně dobře definovaného bodu, např. vlnové délky, kde je propustnost 40%). Tak aspoň tahle část úvahy byla snad dobře.

Jinak z grafu lze udělat podobný závěr, jako z mých výpočtů. Posun je akceptovatelný u obou filtrů do úhlů kolem 8-9 stupňů (10 stupňů už je moc, propustnost už klesne nejméně o jednu třetinu).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

uzkopasmove fotografovani

#23

Příspěvek od MilAN »

Kdysi jsem viděl měření na 6nm filtru ( nemohu najít a ani značku) a tam bylo vidět, jak výrobce netrefuje přesně H alfu, takže mu propustnost v čáře byla i jen 60%. Pokud se k tomu přidají ještě šikmé paprsky , může to být dost problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#24

Příspěvek od Sasa3 »

Jinak čím víc přemýšlím o těch snímcích přes Canon 200/1.8, tím víc si myslím, že prakticky nic nedokazují. Efekt blokace Ha světla při velkých úhlech na nich totiž nepůjde vidět. Pokud se koukneme na centrální oblast, tak tam by efekt blokace vedl k tomu, že by s roustoucí světelností nerostl úměrně signál. Tj. od určité světelnosti by už nemělo smysl tuto světelnost zvyšovat, protože by neprošlo prakticky žádné světlo navíc. Mlhovina by ale pořád vypadala velmi dobře. Nic by v centru nešlo poznat, akorát by se s rostoucí světelností zmenšoval kontrast mezi mlhovinou a hvězdami (ty září spojitě a tak posun okne vybere jen jinou vlnovou délku). Tohle se z jednoho snímku bohužel nepozná (chtělo by to sérii snímků pořízených při různých clonových číslech a změřit, jestli signál roste s kvadrátem průměru clony).

Druhý efekt, ztmavení Ha signálu v rozích je na snímcích taky prakticky nepoznatelný. Opět se netýka pozadí oblohy a hvězd. Většinou je mlhovina v centru zorného pole a těch mlhovin na kraji moc není. Navíc, by šlo asi těžko poznat že je jí tam o 30% míň než má.

Doma mám starý objektiv 50/1.8 z Praktiky. Pokud se mi ho podaří zaostřit zkusím udělat pokus a vyfotit nějaký Ha objekt s různými clonovými čísly. Jsem zvědavý, co z toho vyleze...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#25

Příspěvek od Sasa3 »

Kdysi jsem  viděl měření na 6nm filtru ( nemohu najít  a ani značku) a tam bylo vidět, jak výrobce  netrefuje přesně H alfu, takže mu propustnost v čáře  byla i jen 60%. Pokud se k tomu přidají ještě šikmé paprsky , může to být dost problém.
Jo něco takového si taky pamatuji, že u některých filtrů měli problém se trefit na H alfu. U těch novějších vyloženě úzkopásmových filtrů to už asi nebude takový problém. U Baadera to typuju tak na 1nm (to proto, že si tam Baader tu rezervu 1nm nechává). No stejně asi nezbyde nic jiného, než si ten filtr na nečem proměřit (otázkou je na čem). Nechce se mi dát 8000Kč za objektiv a pak zjisit, že by stačilo 2500Kč za méně světelný...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#26

Příspěvek od Konihlav »

jiz jsem se zde na foru zminoval o tom, ze kdyz skladam Ha snimky s OIII v bicolor podobe, tak v te o-trojce mi kolikrat spousta hvezd chybi, protoze 3nm je opravdu ultra-narrow. Nahodou jsem natrefil na hezkou ukazku rozdilu mezi 6nm a 3nm OIII filtrem:

http://old.astrodon.com/oldsite/6v3/6v3.html

timto opet vysvetluji, proc mi u me Veil nebula vysla spousta hvezd ciste cervena (pri RGB kombinaci, kde R=Ha). Proto jsem nakonec volil jine barevne schema, viz me album.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

uzkopasmove fotografovani

#27

Příspěvek od MilAN »

Mě se to moc nelíbí.
Na obou snímcích je velmi rozdílný šum a různě jasná mlhovina.To nemohou být stejné podmínky - možná uprostřed velkoměsta. Navíc poloviční pološířka by měla vést k zeslabení na 1/2, t.j. v dosahu. o 0,75 mag. Jinak to nemůže dopadnout. Pokud to je jinak, nejsou určitě stejné podmínky a rozdíl vzniká zcelal určitě někde jinde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#28

Příspěvek od Konihlav »

hodim zde "do placu" dalsi svoji zkusenost. Jelikoz se ucim delat barevne obrazky ze dvou ci tri monochromatickych, musim uznat, ze lidske oko je opravdu malo citlive na drobne nedostatky v jednotlivych kanalech, pokud se slozi do barevneho obrazu. Neni to zadny velky objev, spis znama pravda, ja jen rikam, ze to tak opravdu je (duveruj ale proveruj).

Dalsi moje zkusenost rika, ze u H alfy by stacilo o 1/2 mene dat nez u ostatnich OIII a SII kanalu. Napriklad: fotit Ha 1x (napr. 1 noc, resp. 8 hodin) a OIII ci SII 2x (napr. 2 noci, resp. 16 hodin).

:D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

uzkopasmove fotografovani

#29

Příspěvek od MilAN »

Ale to  je jen proto, že z toho chceš  mít barvy, jak si předestavuješ.  Pokud nějaký objekt září např.v H-alfa  několikrát intenzivněji, není přeci důvod  se ho snažit "znormalizovat"  podle svých představ. Je potřeba se podívat na spektrogram některých objektů.
Nejsilnější čára  v Balmerově sérii vodíku je H-alfa - s tím se asi moc nedá dělat- taková je prostě skutečnost  a tak většinou vodík září.  Budou-li se proto na snímku nalézat objekty se zářícím vodíkem, bude   tam převažovat  čára H-alfa.  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

uzkopasmove fotografovani

#30

Příspěvek od Konihlav »

ach jo, " nechte me umrit :'( "

pridal bych jeden postreh: ted jsem asi 5 hodin zkousel zpracovat uzkopasmova data pro barevny obrazek v Hubble Space Telescope palete (SII, Ha, OIII) a musim rict, ze vysledek bida. Takze verte, ze to je neskutecne slozita uloha :-/ Asi budu fotit jen Ha nebo RGB, je to asi milionkrat jednodussi. Kdo nezkusil neuveri.
Odpovědět