QHY5

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

QHY5

#331

Příspěvek od PetrV »

Abych ten příběh uzavřel.

Kameru jsem půjčil na vyzkoušení a kolega Majklus ji po usilovném boji flashnul. Kamerka chodí a zůstala již u svého zachránce, kterému tímto děkuji za pomoc a spolehlivost. Já bych si s tím při svém vybavení a znalostech neporadil.

Závěr tedy je, že jde o funkční exemplář.

Petr
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

QHY5

#332

Příspěvek od majklus »

Kdyby někdo narazil na podobný problém s QHY5 (pochopil jsem, že je to docela častá "závada") jedná se opravdu o špatné VID/PID pod kterým se kamerka jeví v systému. Přepisem inf souboru ovladače (doplněním VID/PID naší konkrétní kamery) se problém údajně někdy zcela vyřeší, častěji pak následuje zmíněný problém semaforu - error 121.

Jediné řešení, na které jsem přišel, bylo přepdat VID/PID přímo v kameře na ten originální pro QHY5.

1. je třeba počítač s WinXP, v jiných oknech postup nefunguje kvůli odlišné adresářové struktuře systémových souborů.
2. Projít všechny kroky návodu na http://stargazerslounge.com/topic/14239 ... esolution/
3. pro lepší orientci ve "flashovacím" software doporučuji následující odkaz, je v ruštině, ale podstatný je screenshot pod článkem, jsou tam vyznačena relevantní pole, návod je v popisu editovaných polí poněkud nesrozumitelný.  http://maksutik.astroclub.kiev.ua/?page_id=770

Tenhle postup opravdu funguje, pokud máte k ruce počítač s winXP je to otázka max jedné hodiny laborování. Mě to trvalo poněkud déle, musel jsem přečíst půl internetu abych narazil na srozumitelný fungující postup.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

QHY5

#333

Příspěvek od majklus »

Po velkám trápení bych chtěl ještě upozornit, že strašně moc záleží na propojovacím usb kabelu. Celou včerejší noc jsem se pral s náhlým šumem, který kamera produkovala. V PHD ani nedržela hvězdu, doostřit se víc nedalo, měl jsem zaplé potlačení šumu a gamu jak vždycky a přesto z ničeho nic nepoužitelná věc. Výměna kabelu vše vyřešila. Ač to bylo to, co mě původně napadlo jako první, promrhal jsem celou noc kvůli pitomýmu kabelu.

Takže ještě jednou, dobrý kabel je základ, do 2m stačí i ten obyčejný za cca 50Kč. Delší bych asi řešil nějakým lepším, věřte, že občas ty peníze jsou někde znát. :)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

QHY5

#334

Příspěvek od weszter »

musim potvrdit...
mam sice QHY5L-IIc, ale taky jsem resil (po dlouhem nepouzivani) vselijake problemy v terenu. Zamrzani, odpojovani, sum v obrazu, obcas frame s pruhem, obcas jsem musel prepojit do jineho USB...
chovala se fakt divne a naprosto nepredvidatelne.
Doma mi pak zatuhla nadobro a notebook ji uz nepripojil vubec.
Ejhle - vymenil jsem kabel (zbyl mi od tiskarny) a najednou jak mavnutim proutku vsechno slape.
Evidentne tlustsi je lepsi... :o
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

QHY5

#335

Příspěvek od MMys »

Tak vlhkostí to určitě nebude ;)

Tenhle problém je jednoznačný a dlouho známý, jde o čistotu a stabilitu napájecího napětí. Jelikož je kamerka napájená pouze po USB, tak na dlouhém kabelu se v důsledu napěťových úbytků i indukce z datových vodičů napájecí napětí zaruší, a to pak vadí samotnému CMOS senzoru, který začne produkovat zarušený obraz. A není to jen problém CMOS QHYx kamerek. Stejný zýdrhel jsem měl s mojí G1-2000 na tenčím 5m kabelu. Navíc je to závislé na typu PC, respektive tvrdosti (vnitřní ipmendanci) 5V napájení na USB portu.

Všechny problémy s nestabilním USB napájením zmizely, když jsem na montáž v kopuli umístil aktivní (napájený) hub a do něj pozapojoval už zařízení krátkými kablíky.

Jinak, po výměně za silnější USB kabel od Belkinu ta kamera začala fungovat dobře i na notebooku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomas Paril
Příspěvky: 57
Registrován: 24. 11. 2013, 21:02

QHY5

#336

Příspěvek od Tomas Paril »

pánové prosím vás blbne mi kamerka qhy5t nejspíš je to konektor pripojení požívam jí je na natáčení měsíce planet a tak ....kabel po zasunutí do konektoru je hrozně volný a do notasu nejde obraz jen bud bíla obrazovka když s tím zamelu tak černá obrazovka ..občas přeletí čáry ...vyměnil jsem kabel a je to furt stejný jinak kamera reaguje když hejbu s epozicema tak dioda bliká rychleji takze tam assi něco dovnitř leze :'(
SW dobson flex tube 305/1500 goto okulary  plossl 25-15-10-6.5-3.6   newton 150/1400
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

QHY5

#337

Příspěvek od PetrV »

Kolegové, prosím, jak se mám zbavit rastru (podélné pruhy jeden vedle druhého a různé vzorky) ve výsledném obrazu z QHY5-II (mono)?

Díval jsem se do FAQ na stránkách výrobce, ale odkaz je nefunkční (http://coolccd.com/ccdbbs/index.php?topic=3490.0)

Použil jsem EZPlanetary a Registax.

Děkuju
Petr
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

QHY5

#338

Příspěvek od MMys »

V podstatě nijak jednoduše. Částečně se to dá omezit kalibrací (darkframe, stačí i bias pokud jde o kratinké expozice). Ale i tak něco zbyde, a krásně vyleze po doostření. Na tohle platí už jen jediné - při snímání trochu hýbat planetou po senzoru, aby se promítala pokaždé jinam.

A nebo si koupit jinou kameru :-(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

QHY5

#339

Příspěvek od PetrV »

Děkuji, Martine. Nějak se mi nejvíc zalíbilo poslední řešení QHY holt zůstane nadále jen pointační (tam slouží výborně).
Petr
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

QHY5

#340

Příspěvek od majklus »

Musím si sem postěžovat, protože jsem nasrán na maximální míru. Konečně se dnes ukázaly hvězdy, sice se zákalem, ale alespoň něco. Chtěl jsem zablbnout s h-alfa clipem, co jsem tu nedávno pořídil.

Nejdřív si synátor usmyslel, že potřebuje mít večer složený monti systém kamion, co jsem mu dal k vánocům. Dobrá, hoďka zdržení mě nezabije, hvězdy tu budou dávno po tom, co se mi na nějaký společný aktivity vykašle. V osm jsem konečně začal rutinu u dalekohledu, co se mi od šesti temperoval. Ustavím, zkolimuju, nastavím kompozici, zaostřím. Hodina v řiti. Ale už jen nahodit pointaci a jedeme...

Bohužel moje pointační QHY5 si vybrala svůj den. Odmítla se nechat rozpoznat systémem. Ani rychlé přetažení ovladačů nazabralo...

Takže jsem vše zase rozložil a uklidil. Teď u toho laboruju a zdá se mi, že kamerka si svévolně upravila VID/PID na původní špatné hodnoty...
Zítra jí zkusím přeflešovat, ale i kdyby to zabralo tak stejně nevím, jestli nepůjde do kompostéru. Znova to zažít nechci.
Takže některý kousky dokáží dělat opravdu kousky. Z ničeho nic! Posledně fungovala perfektně. Je to k vzteku.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

QHY5

#341

Příspěvek od Dansemacabre »

Rozběhnu kamerku pod win 10? konečně dorazil noťas s win 7 a možností upgradu, do které bych šel, ale bojím se o kompatibilitu s touhle prehistorickou kamerou.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

QHY5

#342

Příspěvek od Fugas »

Rozběhnu kamerku pod win 10? konečně dorazil noťas s win 7 a možností upgradu, do které bych šel, ale bojím se o kompatibilitu s touhle prehistorickou kamerou.
U mě běží QHY5 po upgrade windows bez problémů na WIN10.
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

QHY5

#343

Příspěvek od bo-m »

Já také nemám problémy s QHY5 na Win10.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

QHY5

#344

Příspěvek od Jarous1 »

Zdravím,
objevil jsem tuhle celkem horkou novinku v kamerkách od QHY a mám dost velkou chuť zkusit s tím svým MAKem konečně i nějaké to foto.
Tak se ptám jestli má vůbec smysl spolu kombinovat tyto dvě hračky... Vím, že kamera je určená především na planety, a také bych asi nic dalšího slabšího nezkoušel, protože coby montáž mám pouze EQ 3-2 bez pohonů, takže o nějaké rozumné pointaci kvůli delším expozičním časům asi nemůže být ani řeč.
Mám také trochu obavy, že těch 1500mm ohniska MAKa asi bude přeci jenom už moc a kromě hodně malého snímaného pole bude fotografovaný objekt dost rychle ujíždět ze záběru.
Může mi tenhle nápad někdo vyvrátit nebo naopak, klidně i s výhradami, schválit?  ;)
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

QHY5

#345

Příspěvek od Jarous1 »

Mno, když jste mi nikdo za celou tu dobu nedokázal vynadat, a pan Zahajský v Supře mi to taky nevymlouval, tak jsem to vyřešil po svém Kamerka je už přes týden doma a už se i podívala na nějaké ty vesmírné objekty  ;)

Tohle jsou opravdu jedny z prvních koukatelných výsledků. O nedokonalosti své obsluhy dalekohledu + kamery i zpracování dat v počítači samozřejmě vím, snad to časem bude lepší. Pokud jsem ovšem už teď zkraje nenarazil na limity mé současné výbavy...
Čekal jsem to mnohem horší, mám z toho ale naopak velkou radost. Na Astrofotky to podle mne ani nepatří, proto to rajče... Většina mých budoucích věcí stejně asi navždy zůstane "v šuplíku".

Měsíc tuto sobotu 16.7.2016


Saturn, úterý 19.7.2016
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Odpovědět