Optimální délka expozice

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#136

Příspěvek od amil »

Jo Milane , díky mám plech.rosnici 20cm /13W ohřev/+karimatku celkem cca 40cm.Večer to hned zkusím.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
rucka
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 01. 2022, 15:05

Re: Optimální délka expozice

#137

Příspěvek od rucka »

Zdravím, chci se zeptat, zda má někdo zkušenosti s focením na Canon 6D. Fotím přes Newton 200/1000 s komakorektorem na EQ5 s pointací (Lacerta MGEN III).
1) jak volit optimální délku expozice v závislosti na zvoleném ISO při focení DSO?
2) jaké je při dané sestavě optimální ISO?(jaké maximální ISO vůbec volit?
3) pochopil jsem správně, že je rozhodující počet snímků(LF) a je téměř jedno zda fotím 60 x 1min., nebo 20 x 3 min.? Jde totiž o to, že mě EQ5tka dost limituje co se týče délky expozic.
4) jak docílit co nejjemnějších detailů u jednotlivých DSO? Hraje roli právě délka jednotlivých expozic a zvolené ISO?

Díky za shovívavost zkušenějších a trpělivé odpovědi na zřejmě stále se opakující dotazy ;) .
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Optimální délka expozice

#138

Příspěvek od hades »

Tak prvně bych podobnou sestavu vůbec nefotil, protože to se dá nazvat jedině: sebemrskačství. Ale budiž, pokusím se odpovědět:
1) optimální je taková expozice, aby při zvoleném ISO nebyl histogram oříznutý z levé strany. Pokud bude, znamená to, že tam budou chybět data
2) pokud si dobře vybavuji, tak senzor v 6D snese velmi dobře ISO1600 a snad i ISO3200, protože málo šumí
3) na toto nedokážu dostatečně odpovědět
4) hraje roli rozlišení soustavy a limitující je hlavně seeing. obecně se udává, že je dobré mít rozlišení 1arcsec/px, ale pokud ti to bude rozmazávat běžný seeing, tak z toho větší detaily nevydoluješ. Nabízí se ještě možnost použít Drizzle funkci při skládání jednotlivých subexpozic.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Optimální délka expozice

#139

Příspěvek od MilAN »

to: rucka
Každá sestava má svá omezení. Na druhou stranu, fotit se dá čímkoliv, jen je potřeba to vyzkoušet, pochopit možnosti dané soustavy a podle toho se chovat. Je zbytečné teoretizovat co j lepší- je potřeba vycházet z omezení , daných sestavou,
Asi nepůjdou ani se sebelepší pointací dělat dlouhé expozice, navíc venku a na větru. Ale 1 minutové udělat půjdou. Bez pointace spíš kratší- a to i po dobrém polárním ustavení montáže. A kolik expozic, to záleží jen na chuti. Ony ty přírůstky nejdou lineárně s počtem expozic. A navíc, při učení se není přeci potřeba jít na nějaké teoretické limity. Nedej na teoretiky, foť a zkoušej !! A přijdeš na to, co jde , co ne, co je potřeba vylepšit a co jde vylepšit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rucka
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 01. 2022, 15:05

Re: Optimální délka expozice

#140

Příspěvek od rucka »

Děkuji vám pánové mnohokrát za vaše odpovědi! Jen bych ještě potřeboval osvětlit: Nabízí se ještě možnost použít Drizzle funkci při skládání jednotlivých subexpozic.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Optimální délka expozice

#141

Příspěvek od hades »

Drizzle integrace je postup, který z velkého množství snímků (rozuměj třeba 50 a víc) dokáže udělat výslednou složeninu, která má dvojnásobné rozlišení. Takže pokud fotíš sestavou, která má rozlišení 1arcsec/pixel, tak při drizzle integraci ti vznikne obrázek s rozlišením 0,5arcsec/pixel. Zda to používat či ne je dobré vyzkoušet, jak praví praktik MilAn. Já to používám, protože má současná sestava má rozlišení 1,5arcsec/pixel a dostanu se tak k více detailům.
Pokud umíš anglicky, zadej si do vyhledávače heslo "drizzle integration" a najdeš spoustu materiálu ke studiu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Optimální délka expozice

#142

Příspěvek od Osel »

Mám vyzkoušeno že 6Dmodifikovany ještě v pohodě ISO 2000 a fotím 254/1200 a vyhovuje mi expozice 3 minuty s filtrem L-pro a 5 minut s filtrem L-enhance... osobně bojují se zpracováním ale když moje data vezme do ruky profík tak z toho lezou krásný fotky aspoň tedy pro mě.
https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability
Tady si vyzkoušej propočty vhodnosti jednotlivých komponentů
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#143

Příspěvek od MMys »

Ta sestava má rozlišení 1"/pixel pouze teoreticky. Když přihlédnu k tomu, že seeing je opravdu vyjímečně kolem 1", v rovnách spíš tak 2-3", v kopocovitějších terénech klidně i 2x tolik, tak je obraz minimálně 2-4x převzorkovaný už jen s podstaty snímání, a to nepočítám ještě ochylky v pointaci na nepříliš tuhé sestavě, vliv vibrací od větru a tak dále.

Drizzle má smyl pro podvzorkované soustavy, kde optika kreslí "čtverečkové hěvzdy", tedy hvězda trefí buď 1 pixel, nebo čtveřici různou měrou každý pixel. Tam má smysl tenhle algoritmus a dovlí vydoloavt vyšší detaliy. U tebe vypnout, jinak budeš zbytečně pracovat se 4-násobkem dat a žádné další detaily stejně nebudou, to je naprosto jisté.

Mimochodem, co tam máš za komakorektor ? Pokud jakýkoli 2", tak počítej s tím, že obraz budeš muset oříznout. Okraje budou extrémně vinětované, a se zhoršenou kresbou.

Začít s tím ale každopádně půjde, byť ideální to není. Sami jsme většinou nezačínali s ničím lepším. A máš plus ve formě zvolené zrcadlovky. Z Canonů asi to nejlepší. Oproti APS modelům má 6D poměrně čistý obraz, bez vodorovných šmouh v šumu - bandingu, a to i na vysoké ISO. Klidně foť na 3200 expozice okolo minuty.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Optimální délka expozice

#144

Příspěvek od MilAN »

Nevím, jestli je na trojčlenku nebo pravoúhlý trojúhelník potřeba program nebo on-line kalkulátor, protože před jakýmkoliv výpočtem je potřeba brát ještě limity jednotlivých komponent. A tady to limituje jednoznačně montáž
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Optimální délka expozice

#145

Příspěvek od mirkovacik »

Treba vsetko brat v kontexte. V tomto pripade 3 ani 5 minut na tej eq5 montazi neda. Teda skor kratsiu expoziciu a vyhnat iso co najviac, 1600 minimalne.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

rucka
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 01. 2022, 15:05

Re: Optimální délka expozice

#146

Příspěvek od rucka »

Děkuji moc za rady a informace! Komakorektor mám http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... -4601.html. A skutečně se deformace na okrajích snímku projevují. Má smysl na danou sestavu(dalekohled Skywatcher200/1000) pořizovat nějaký kvalitnější?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#147

Příspěvek od MMys »

Asi ne. Sice kvalitnější 2" existují, ale fullframe nevykreslí precizně žádný. Navíc tenhle krátký je celkem tlerantní k náklonu. Dlouhé 4-čočkové typy jsou háklivé na správné sesouhlasení s optickou osou paraboly, a to je u téhle ne moc bytelné konstrukce dalekohledu docela potíž.

Foť zatím tím co máš, a pokud tě to chytí, šetři na lepší montáž a pořádný astrograf.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 492
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální délka expozice

#148

Příspěvek od stmare »

Chci se zeptat, jakou volíte dobu mezi snímky u nechlazené DSLR? Já jsem do teď fakt, že se elektronika zahřívá, ignoroval a dával tam symbolickou 1s. Když se pak dívám na darky, tak opravdu vidím, že průměrná hodnota pixelů stoupá, což je asi nežádoucí. Asi by to chtělo před každým snímkem pauzu.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Optimální délka expozice

#149

Příspěvek od hades »

Pokud fotíš pod tmavou oblohou, asi má smysl tam pauzu dávat. Pokud máš ale oblohu horší, tak ti ten termální šum s přehledem převálcuje šum z oblohy a pauzy dávat nemusíš. O kolik se liší ty darky?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MartinV
Příspěvky: 59
Registrován: 23. 01. 2009, 22:40

Re: Optimální délka expozice

#150

Příspěvek od MartinV »

Nejsem na slovo vzatý odborník na to jsou tu jiní borci, ale já např. s nechlazeným modifikovaným 6D dávám interval mezi snímky 30s vč. ditheringu. Když nahraji snímky z poslední fotografické noci do DarkMasteru (v 1.15) tak teplota z Exifu mi jde (v °C) 12, 13, 14, 14, 15, 15, 15, 17 snímků po 16 °C, 7 snímků po 17 °C.

MartinV
Samyang 135 mm f/2.0 ED UMC, Canon EOS 6Dmod, iOptron iEQ30 Pro, ZWO ASI120MM-S, ZWO EAF

https://astrofotky.cz/~MartinV
Odpovědět