Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3826

Příspěvek od astar »

Ještě bych doplnil svůj předešlý příspěvek o vliv světelného znečištění . 

Opět příklad. Já vyjíždím za dobrou oblohou a tam bývá SQM-L 21.3-21.6m. Zkusil jsem fotit i na okraji města cca 80m od poslední lampy s SQM-L 20.2-20.5 . Jas pozadí v L snímku se změní z 1700 na cca 5400 ADU což odpovídá poměru 1:3 . Z toho vyplývá, že na okraji města musím udělat 3x více snímků, abych dostal stejný výsledný šum pozadí. Kdo má oblohu ještě horší, o to více snímků musí udělat. Když není možné vyjet za dobrou oblohou, tak nezbývá to přesvětlení přebít množstvím snímků.
Pro porovnání přikládám řez snímky 8x 5min.
Přílohy
Porovnání šumu.jpg
Porovnání šumu.jpg (267.5 KiB) Zobrazeno 3324 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Michal K
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2023, 19:59
Bydliště: Přerov
Věk: 51

Kamera vhodná pro focení planet

#3827

Příspěvek od Michal K »

Zdravím všechny,
rád bych začal s astrofotografií a chtěl bych se zaměřit na Měsíc a planety. Ve fóru o astrofotografii jsem pochopil, že neexistuje ideální kamera pro focení všeho (planety i DSO) a rád bych se zaměřil na to (snad) jednodušší, tedy focení planet. Jestli jsem to správně pochopil je pro tyto účely vhodnější kamera s nižší citlivostí a větším rozlišením. Našel jsem si na netu kamerku (nechlazenou) Omegon veLOX 178C a rád bych vás poprosil o radu, zda je pro moje účely vhodná. Použitá bude na dalekohledu Bresser Messier 102/460xs na motorizované montáži Omegon 500 X drive.

Všem předem děkuju za jakékoli informace.

Michal
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kamera vhodná pro focení planet

#3828

Příspěvek od MilAN »

Pokud jde o planety a Měsíc, s kamerou zásadní problém nebude. Ten bude s vlastním dalekohledem . Je to achromat s krátkým ohniskem. Tedy v ohnisku vznikne miniaturní obraz planet. Trochu to lze vylepšit afokálně nebo pozitivní či negativní projekcí, ale velmi brzy se ukáží optické vady dalekohledu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Michal K
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2023, 19:59
Bydliště: Přerov
Věk: 51

Re: Kamera vhodná pro focení planet

#3829

Příspěvek od Michal K »

Děkuju moc za informaci.
Pokud jde o dalekohled, rád bych ho časem nahradil malým Cassegrainem (asi 154/1848) nebo Ritchey - Chretienem 150/1370, podle toho, co mi finance dovolí...
Do té doby se to pokusím řešit Barlow čočkou (mám Barlow 2x, Explore scientific ), jen zatím nevím, jak výrazný vliv to bude mít na kvalitu obrazu.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kamera vhodná pro focení planet

#3830

Příspěvek od astar »

Poznámku k tomu objektivu.
U tak světelného dubletu v ceně kolem 8K nebudou použita vysoce kvalitní skla, která by lépe korigovaly barevnou vadu (sférochromatickou). Tím pádem objektiv nebude poskytovat kvalitní zobrazení planet. Chci na to upozornit předem, aby si pak nebyl zklamány ze špatných výsledků.
Prakticky žádný barlow nezlepší kvalitu zobrazení, jedině ty, které jsou pro to přímo navrženy.

Ano, ten cass by na planety byl o moc výhodnější .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Michal K
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2023, 19:59
Bydliště: Přerov
Věk: 51

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3831

Příspěvek od Michal K »

Děkuju moc za informace, vážím si toho.
S touhle sestavou tedy moc nenadělám, takže jakmile mi to finance dovolí, půjdu do toho Cassegrainu.

Přeju všem hezký den.
Michal K.
Uživatelský avatar
Vranitko
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 12. 2013, 13:39
Bydliště: Chomutov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3832

Příspěvek od Vranitko »

Včera jsem zkoušel fotit Venuši u Plejád (bez dalekohledu, jen foťák na montáži) a v trojúhelníku s Venuší a Plejádami se mi pořád objevuje zelený flíček -potvrďte mi, prosím, že tam nemá být žádná mlhovina či cokoliv jiného a mám hledat spíš špínu na objektivu?
Venus_Plejad-vyrez.jpg
Venus_Plejad-vyrez.jpg (30.58 KiB) Zobrazeno 2134 x
achromát SW 102/500 AZ3
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3833

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Tipnul bych že to bude odlesk od jasné Venuše.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3834

Příspěvek od Bill »

Michal K píše: 11. 04. 2023, 20:52 Děkuju moc za informace, vážím si toho.
S touhle sestavou tedy moc nenadělám, takže jakmile mi to finance dovolí, půjdu do toho Cassegrainu.
Před koupí se podívej buď tady do vláken o focení planet nebo na astrofotky.cz na to, jaké fotky lezou z různých dalekohledů. Většina fotek je focena mnohem většími průměry - ať nejsi zkamaný...
M:736 750 113
Michal K
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 03. 2023, 19:59
Bydliště: Přerov
Věk: 51

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3835

Příspěvek od Michal K »

Děkuju Bille za radu.
Na fotky tu koukám rád, je úžasné, co všechno tady lidi umí vyfotit. Vždycky se pak dívám do popisku, čím bylo foceno, jaké filtry a délky a počty expozic byly použité apod. a pomáhá mi to začít si dělat aspoň hrubou představu. Taky se dívám do fóra na příspěvky zaměřené na astrofotografii, ale jako laik mám často problém pochopit různé výrazy a zkratky. Doufám ale, že se to bude časem zlepšovat a i díky pomoci lidí (nebo možná hlavně díky pomoci lidí odtud z fóra) budu taky schopný vyprodukovat nějaké použitelné snímky, za které se nebudu muset stydět :-)
LeoKas
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 03. 2023, 19:32

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3836

Příspěvek od LeoKas »

Zdravim, ako začiatočník, rad by som sa opýtal, či nemáte niekto skúsenosti s kamerou Sony A6000. Plánujem si ju kupit ako moju prvú kameru. Nejaké rady??
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 512
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3837

Příspěvek od stmare »

Pokud by nikdo nevěděl, tak se lze podívat alespoň na fotky nafocené tímto foťákem na astrobin. Jak se tak dívám, tak to ani nepřipojují k nějakému dalekohledu a fotí setovým objektivem (což je samozřejmě taky možnost).
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Pablo
Příspěvky: 129
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 66

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3838

Příspěvek od Pablo »

Nie je mi jasné,či pri fotení kamerkou SVBony 350 mám pri zapnutí kamery vidieť na obrazovke notbuku na oblohe hviezdy a na želanú zaostriť/ako je to u fotoaparátov/,alebo len v okulári nájdem danú hviezdu/oblasť/-zaostrím , vymením okulár za kamerku a bez ďalšieho ostrenia už len nastavím nejakú expozíciu a gain .Ide mi o fotenie Deep-sky a doteraz sa mi cez kamerku hviezdy nájsť nepodarilo.S mesiacom a venušou problém nemám.Zjednodušene povedané,neviem či zaostrenie s kamerkou na hviezdu je pre fotenie deep-sky dôležité.Možno som to trocha pomotal,ale za radu
ďakujem. Ešte k návodu,ten radí zaostriť cez okulár a potom nasadiť kamerku a nastaviť svoje hodnoty.O ostrení sa nezmieňuje.
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3839

Příspěvek od hades »

1) Fotíš tím dobsonem? Tak to na DSO zapomeň, k tomu potřebuješ pohon, a to minimálně poncetovu plošinu pod toho dobsona, nebo lépe ekvatoriální montáž.
2) Zaostřit musíš s tou kamerou, jenom přehodit okulár za kameru dost pravděpodobně nebude fungovat. Pokud zaostříš na měsíc, tak už musíš mít zaostřeno na jakýkoliv objekt v nekonečnu, tudíž i hvězdy a DSO.
3) Měsíc a Venuše jsou velmi jasné objekty, stačí jim kratičká expozice a nízké nastavení GAIN. To u DSO musíš mít dlouhé expozice (desítky vteřin až jednotky minut) a vyšší nastavení GAIN.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Pablo
Příspěvky: 129
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 66

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3840

Příspěvek od Pablo »

Dakujem za odpoved. Bod 1 ma prekvapil,lebo tu su prenadherne fotky robene bez pointacie.Bod 2 je to co mi asi pomoze.Zaostrit kamerkou venusu a menit gain.Tak mi to vychadza na zaklade bodu 3.
Bresser 150/750 ,Montáž Explore Scientific iEXOS-100 PMC-goto Wifi + Dobson ,Meade ETX-70AT goto,kamera SV Bony 305,SV Bony 105 ,zoom 7-21, Okulár Lacerta Premium Flat Field 65° 25mm ,Barlow 2x,3x,5x FiltreUHC,UV/IR,Moon,Solar,č.12,21,56,80A.
Odpovědět