Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3571

Příspěvek od KpS »

Focuser vypadá dobře, ale nějaké zásadní zlepšení nepřinese. Problémem ostření při focení planet není jemnost posuvu, ale seeing a především pak rozklepání dalekohledu při dotyku. Podstatné zlepšení může přinést až Crayford a motorové ostření.
Karel
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3572

Příspěvek od Beho »

Díky za radu, trochu jsem to tušil, ale zkušenost dostatečnou nemám.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3573

Příspěvek od Beho »

Fotografuji planety, zatím Jupiter s SCT C6, kamerou QHY III485C a barlow 2,25. Pomocí SharpCap 4.0 do formátu SER. Expozice cca 15ms, gain v dolní třetině. Výsledek je záznam zbarvený silně do zelena. Na netu (CN) se lze dočíst, že to u této kamery stává. Poradí někdo, jakým nastavením SharpCap nebo při dalším zpracování - PSS, Registax případně jiným programem - lze zelený odstín korigovat ? Při focení kamerou ASI224 takový problém nemám.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3574

Příspěvek od KpS »

Zpracování bude jednodušší, když je nastavení barev zhruba správně už při snímání. V SharpCap se nastavuje vyvážení bílé třemi posuvníky "White Bal". Pro kontrolu zapněte histogram. Zelenou ponechat default, posunovat jen R a B. Když je na monitoru Jupiter, tak by měly histogramy pro R, G a B končit na stejné intenzitě, protože nejjasnější oblasti má Jupiter téměř bezbarvé.
Karel
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3575

Příspěvek od Beho »

Díky za radu, dnes jsem to zkusil, určité zlepšení nastalo, ale do viditelně do zelena je to stále. QHY kvůli tomu dokonce někomu z CN posílal nový driver pro 485. Mám proto instalovaný nejnovější od QHY.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 132
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3576

Příspěvek od Grga Pitič »

Ahoj. Nastal čas se "přezbrojit" na astrofotografii a proto bych vás chtěl poprosit o konzultaci. Nevím, zda by nebylo vhodnější vlákno Dalekohled pro začátečníka, admin případně ať přesune.

Zkusím prvně upřesnit o co mi půjde a jaké jsou možnosti. Počátkem roku jsem zkusmo začal s Lidlskopem, chytlo mě to a pořídil 8" dobson, se kterým se vše posunulo úplně jinam, ale úplně mi nevyhovuje z hlediska obsluhy. Jako nadšený fotograf jsem věděl, že spíš dříve než později budu pořizovat eq naváděnou montáž, protože fotit noční oblohu je skutečně výzva. Od naivních pokusů s mobilem jsem se dostal k primitivní kamerce a focení se zrcadlem jak v primárním ohnisku, tak přes okulár. Už jsem ale na hranici a navíc je našetřeno, tak bych rád pokročil.

První regulativ je, že dalekohled nosím přes dům z pracovny na terasu a zahradu přes troje dveře. Takže váha optimálně do 35 kg, aby se to dalo pohodlně nosit. Druhý regulativ jsem si stanovil na 35 tisíc za vše. Nejde mi o focení na vrcholové úrovni, je to pro mě zábava. Po dosavadních zkušenostech a osahání si pár přístrojů bych rád zůstal u newtona a k tomu pořídím časem menší refraktor na rychlé pokoukání na eq nenaváděné montáži. Fotit chci hlavně DSO, na planety pořídím v průběhu příštího roku kameru ZWO 224, která mě docela zaujala.

Po pročítání fora jsem dospěl k montáži EQ-5 PRO Syn Scan Go To https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... q5synscan/

Na to zvažuji newtony 150/750, možná i 200/800 (je mi jasné, že větší zrcadlo, větší možnosti), ale stopadesátky jsem žádné nepotkal a nevím, jak moc je to odskok od dvoustovek (až na max. zvětšení). Myslím, že 150 by mohla stačit. Otázka je, zda by pro DSO nebyl lepší nějaký ED/APO refraktor, to neumím posoudit, zde bych poprosil o radu zkušených. Taky by mě zajímalo, zda jde GOTO odpojit a používat i pro ruční vyhledávání. Hledání mě baví a nerad bych o něj přišel. Přinejhorším bych to řešil tím malým refraktorem. Potřebu komakorektoru vnímám.

Zaujaly mě tyto apertury s crayfordovým ostřením:

SW 150/750 https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... 50750otaw/

GSO 150/600 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17762.html

GSO 150/750 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 26172.html

GSO 200/800 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3730.html

Podobných dotazů je tu mnoho, ale každý je nějak personalizovaný, tak doufám, že tím nikoho neotrávím, protože trochu tápu. Ještě bych zopakoval, že z toho čekám cestu, která bude cílem. Hlavně zábavu, ne profi focení. Děkuji za váš čas a omlouvám se za délku dotazu.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3577

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Chybí mi tam jedna informace - čím chceš na té nové sestavě fotit, když se chceš posunout dál? Konkrétněji - jak velký snímač si představuješ?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 132
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3578

Příspěvek od Grga Pitič »

Mám Canon EOS 5D Mk II a EOS 400D, oba nemodifikované. Plus časem ZWO 224.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3579

Příspěvek od hades »

Za entry level v oblasti montáží pro focení DSO považuji (a mám i vyzkoušenou) HEQ-5. Níž bych nešel. Výborně si bude rozumět s malým newtonem (do 150mm průměru) nebo ED80/600. To by se ti do rozpočtu mělo vlézt. Ale nepočítám do ceny kameru a předpokládám nákup spíše bazarové techniky.
Zároveň předpokládám, podle těch kandidátů, co jsi uvedl, že ohnisko dalekohledu bude v rozsahu 500 - 800.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3580

Příspěvek od armichael »

Grga,
ber prosím môj príspevok ako od vizuálistu, vyjadrím sa ku goto/manuálnemu vyhľadávaniu.
Na HEQ-5 sa určite dajú uvoľniť páčky a s ďalekohľadom môžeš namieriť kam len chceš. Stratí sa pri tom zosúladenie s hviezdami a GoTo zrejme nebude fungovať, kým ju znovu neustanovíš. Pokiaľ toto nebude vadiť tak ok.
Na to aby montáž aj vedela kam mieri, aj keď ju manuálne otáčaš, potrebuje duálne enkodéry a FreedomFind funkcionalitu. Mal som AZ-EQ5, vymenil za AZ-EQ6, obidve toto majú. Takže aj AZ režime, ako to ja používam, je po hľadaní schopná jednak sledovať objekt na oblohe a prípadne použiť GoTo.
Tu je ale drobný rozdiel, ktorý zase môže hrať v prospech HEQ5: je paralaktická a tak bude schopná sledovať objekt aj po manuálnom vyhľadaní. Montáž v AZ režime by toto bez dual enkodérov nedokázala.

Ešte poznámka na záver. HEQ5 som nikdy nevlastnil. Takto som to celé pochopil pri výbere vhodnej montáže pre seba. Hľadal som všemožné články, porovnával technické špecifikácie a nakoniec vybral AZ-EQ. Dúfam, že sa nemýlim, ale dávam svoje čiastočne teoretické znalosti na pranier a pokiaľ sa mýlim, tak ma prosím opravte.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3581

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

HEQ-5 enkodery nemá, takže buď je schopná GoTo funkcionality, anebo jen ručního hledání zcela bez GoTo. EQ-5 SysScan je obyčejná EQ-5 s "chytrou" elektronikou mimo tělo a "chytrým" ovladačem. Upřímně řečeno, hledat drobotinu ručně mne velice rychle omrzelo (fotit jsem začal na obyčejné EQ-5) a radši si radost nalezení objektu zkazím GoTo (vynahradí to radost z dobrého zarovnání montáže! :lol: ), hlavně abych nemusel moc dolaďovat kompozici a víc se věnoval exponování.

Co se těch foťáků týče, tak pro APS by mohly být použitelné bez větších komplikací všechny vybrané dalekohledy, u FF by už nejspíš docházelo k citelné vinětaci (vinětace je přítomná vždy, vinětuje i můj astrograf 200/800 na 4/3" snímačích).
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3582

Příspěvek od MilAN »

to: armichael.:
To s montáží je přeci celá zmatečné a je to jinak.
pokud máš nastarovanou montáž HEQ5, nebo EQ6, a provedené ustavení a inicializaci na 1-3 hvězdy, nemusíš nikde uvolňovat ustanovky. Použiješ ručku , směrové šipky a zvolenou rychlost k pohybu kamkoliv na obloze = ručně si najedeš kamkoliv. Při tom montáž stále ví, kde je, zobrazuje ti ( pokud chceš) i souřadnice současné polohy, a je schopná dál kdykoliv pokračovat v hledání pomocí GoTo. Nepotřebuješ už nic nastavovat a seřizovat, nepotřebuješ k tomu žádné přídavné nebo jiné enkodéry. A montáž mezi tím jede stále siderickou rychlostí = sleduje objekt, který jsi tam jakkoliv nastavil. A montáž HEQ5 ani klasická EQ6 nemají žádné enkodéry, vše je řízeno od krokových motorů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3583

Příspěvek od peta62 »

Naopak, armichael to napsal zcela presne, popsal i obe moznosti, s a bez enkoderu. Jedina nepresnost je to "obidve toto majú", z vyroby ne.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3584

Příspěvek od MilAN »

To bychom si ale nejdříve museli vyjasnit, co to je manuální ovládání u elektrické montáže. Proč vypínat ustanovky, když otázka jasně zněla, jestli to funguje i bez GoTo. A tam je jediná a jednoduchá odpovědˇ: ANO. A funguje to i bez dalších enkodérů a kdykoliv funguje i GoTo, protože montáž ví, kde je , i když s ní manipuluješ ovladačem a nepoužíváš GoTo. A doporučit montáž dalších enkodérů je snad už úplně mimo, ne ? Tedy na naváděnou montáž. , kde jsem si za to již zaplatil :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3585

Příspěvek od peta62 »

Mozna by pomohlo pecliveji cist ;)

Grga Pitič : Taky by mě zajímalo, zda jde GOTO odpojit a používat i pro ruční vyhledávání.
armichael : ... uvoľniť páčky a s ďalekohľadom môžeš namieriť kam len chceš. Stratí sa pri tom zosúladenie ...

Takze spravna odpoved na polozenou orazku. Navrhy ze ma neco kupovat tam nevidim, pouze vysvetleni ze s enkodery je to jinak.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět